Acest subiect conține 37 de răspunsuri are 10 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 12 ani, 8 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #3791
     Anonim

    Comportamentul ei este normal la varsta asta. Din pacate, multi nu vor sa adopte un dihor sau sa il ia la o varsta mai inaintata, insa nu stiu ca un pui este mult mai greu de obisnuit si dresat. E cam la fel ca atunci cand suntem parinti: cea mai grea perioada este la varsta frageda (a propos, si bebelusii musca si trag de par).

    Tasha este in perioada orala acum: exploreaza totul cu gura. In afara de asta, e prea mica sa inteleaga regulile casei si jocului cu oamenii. Este perioada de test, mai ales pentru tine ca stapana. Test al rabdarii si tolerantei, evident. Este foarte important cum o manipulezi. 

    Din cate explici tu, este evident ca vrea sa se joace. Cum tu nu ii oferi ce vrea, ia cu forta (adica se urca pe tine, trage de tine, musca etc). Pe langa asta, probabil ca incepe sa isi schimbe dintii de lapte si are mancarimi, dureri. Ce au spus Simo si Oana este foarte ok: incearca sa o distrezi cu o jucarie, sa nu aiba acces la mainile tale tot timpul. Cand devine mai agitata, foloseste jucaria si atinge-o usor cu mainile cand e concentrata pe jucaria respectiva, in asa fel incat sa nu te muste. Daca te apuca, ia-o usor de ceafa si spune tare 'NU'. Nu uita, insa, ca schimbarile nu se petrec peste noapte si nu te deprima: ea intelege ce ii ceri (intr-o anumita masura, sa nu uitam totusi faptul ca e f mica), insa incapatanarea si cheful de joaca primeaza.

    Tasha nu stie sa isi foloseasca dintii acum, nu e constienta de forta ei. Te rog sa citesti articolele pe tema asta:

    http://www.dihori.ro/generalit…..or-820.htm

    http://www.dihori.ro/generalit…..ca-602.htm

     

    Si nu uita, rabdare, multa rabdare, tact si afectiune 🙂 Efectele nu vor intarzia sa apara Kiss

    PS: dihorii nu au simtul adancimii dezvoltat, de aceea Tasha se 'arunca' de pe tine. Vezi in acest sens: http://www.dihori.ro/sanatate/…..i-1029.htm

    #3796
     iulia 
    Participant

    Eu zic sa te joci si cu pisica si cu Tasha in acelasi timp … sunt undite cu ceva legat de ele sau leaga tu de un batz un snur si in capat ceva colorat sa-l vada usor (si eu am facut asta) si traste-l pe jos

     asa se va juca si pisica si dihorasul impreuna , vor vana acelasi lucru si vor fi in competitie , asta ar rebui sa i apropie si sa i faca parteneri de joaca … cand te musca  tare pune-i degetul pe nasuc , asa ramane fara aer si deschide gura:)) eu am facut asta si a mea e mai blanda ca o pisica lenesa … las-o sa exploreze si sa te prinda cu dintisorii dar cand strange pune degetul pe nasuc … e mai ok decat sa o iei de ceafa (mie mi-e mila sa fac asta sau sa o sperii si mai tare facand sunete neasteptate ) cu cat esti mai blanda cu ea cand o atingi cu atat va fi si ea mai “lipicioasa” , Da-i papica din mana (tine cu unghiile sau cu varful degetului carnitza si daca vrea sa linga las-o sa linga ) usor si incet va prinde incredere in tine si se va juca si cu jucarii , a mea nu s-a jucat cu jucarii 3 sapt nici nu le-a bagat in seama , de alea care suna se speria , de mascote mici nu era atrasa, eu zic sa incerci sa te joci cu ceva ce sa tragi pe jos ca sa-i captezi atentia si jucaria legata sa fie colorata puternic (rosu, galben, albastru, verde ).

     

    Nu te panica … curand o sa invete sa se joace frumos atata cu tine cat si cu pisicuta , noi pupam boticul si va uram joaca placuta si prietenoasa Kiss

    #3797
     Anonim

    Mai am cate ceva de spus:P

    E posibil ca micuta sa fie stresata si de prezenta motanului. Gandeste-te ca e teritoriul lui si desi nu o ataca sau nu reactioneaza ciudat fata de ea, sunt lucruri care se spun doar intre animale si pe care tu nu le percepi. E vorba evident de teritoriu si pana se stabilesc regulile, mai dureaza putin. Ea fiind mica, incearca sa se impuna (inclusiv tie, de asta te 'scutura', sa te supuna).

    Mai am ceva de mentionat: sub nicio forma, nu e violenta. Cu cat o agresezi mai tare, cu atat va reveni mai inversunata. Plus ca, la animalele astea, raspunsul poate veni si mai tarziu sub forma de muscatura si stapanul nu stie de ce! Il pedepsesti din nou, pentru ca nici tu nu stii care e motivul pentru care musca si comportamentul se perpetueaza intr-un cerc vicios. 

    Dihorii, si de ce nu, toate animalele, sunt foarte sensibili si percep energiile pe care le emanam, plus cele inconjuratoare, mult mai bine decat noi.

    Nurca mea se razbuna pe anumite chestii pe care le considera 'in dreptul ei' si peste 2, 3 saptamani, dupa care sterge 'problema' cu buretele si face pace. Insa pana sa imi dau seama de treaba asta, am avut cateva conflicte. Slava Domnului, nu musca, doar atentioneaza, ca o nurca nu musca ca un dihor (adica o muscatura serioasa de nurca zdrobeste osul fara sa sfasie carnea lol) :))) Insa face nazbatii si ma atinge unde ma doare mai tare: isi face nevoile unde nu are voie, ataca florile etc 😛 

    Masculul meu, Pif, este foarte suparat pe mine de o saptamana incoace din cauza puilor pe care ii tin in dormitor. La modul ca nu ma mai pupa, nu ma mai asteapta in fata usii cand vin de la munca, nu ma mai intampina dimineata, nu mai doarme cu mine, ma evita efectiv!! Cand ma vede, pleaca in directia opusa. Parca nu as exista in casa 🙁

    Cam astea fiind spuse, sper sa selectezi informatiile care ti se potrivesc tie si animalutului tau. Trebuie sa te impui acum, in perioada de inceput, iar asta inseamna timp petrecut cu ea. Nu o izola, 'abandona'. Iubirea si rabdarea au intotdeauna rezultate miraculoase.

    Fiecare dihor e diferit, iar masurile care merg pe unii, la altii nu dau rezultate. 

    #3798
     Anonim

    Iulia, ai dihor de putin timp dar ai prins ideea foarte bine :)) Ai nota 10 din partea mea pentru sfatul cu papatul din palma si afectiunea Kiss

    #3799
     iulia 
    Participant

    Mersi de nota Roxana , io asa am facut cu a mea si toata lumea se mira de ea ca e farte afectuasa , linge pe toata lumea inclusiv strainii .. e tare dulce ce sa mai … doar e a mea :(.

     

    P.S: imi pare rau ca Pifu e suparat pe tine pt bebei , pupam blanosii pe nasuc !!!

    #3801
     Sonia Ugro 
    Participant

    De curand Suuny si cu mine se joaca mai ,,agresiv” ca sa spunem asa.Adica nu stie sa se joace bland,numa cu dintisorii apuca si uneori ii si scapa si ma strange mai tare ceea ce e deranjant…

    Cand ma musca eu o prind de mustacioare si o trag usor.Nu ii place si am observat ca s-a mai calmat de cand fac asa.Cu pisicile e mai greu sa ii obisnuiesti,deoarece sunt mai teritoriale si tin la spatiul lor.Dar,dupa cum a spus Iulia,incearca sa te joci cu ele impreuna,poate sa mai obisnuiesc.

    De asemenea,muscarea poate fi utilizata ca forma de comunicare, de ingrijire, ca proces de socializare, masura disciplinara, actiune de aparare sau pentru a vana. Muscatura poate fi blanda (o usoara ciupitura cu dintii) sau severa (strapunge adanc zona, care sangeaza abundent).Daca ai o cusca mica de transport,pune-o acolo(dar nu mai mult de 5 minute,deoarece dihorii nu inteleg greseala pe care au facut-o daca ii tii acolo un timp mai indelungat).Pe durata pedepsei nu e bine sa-l pui in cusca lui, unde sta de obicei. Acest loc trebuie asociat cu binele, nu cu pedeapsa.De asemenea, daca folosesti cusca unde il cresti pentru a-l pedepsi, el poate sa ajunga la concluzia ca, daca doreste sa intre in cusca lui, e bine sa te muste.

    Dupa ce se calmeaza,rasplateste-o cu iubire sau ceva bun,dar daca incepe din nou,pune-o jos si ignor-o vreo 5 minute.Aceasta pedeapsa trebuie folosita atunci cand dihorul musca astfel incat sa provoace durere(strapungerea pielii),nu cand ciupeste cu dintii.Dihorul devine confuz daca este pedepsit cand te prinde cu dintii.Cum ei nu te pot prinde cu labutele,cum altfel sa se joace cu tine?

    Sper ca situatia se va imbunatati de acum incolo cu micuta!Sunny o pupa pe nasuc.por la joaca si sanatate tuturor blanosilor!Kiss

    #3884
     brunetzica_lili 
    Participant

    Buna ,

    In ultimul timp ne intelegem destul de bine , se joaca mai frumos si este si afectuasa . Chiar daca eu m-am stresat foarte tare ca nu se intelege cu motanul si de fiecare data cand erau impreuna eram cu ochii pe ei pt ca se joaca foarte agresiv , cu timpul s-au obisnuit  si ii simte foarte tare lipsa (ne-am mutat momentan pentru 3 saptamani numai noi doua).

    Azi i-a cazut un dintisor si pana mi-am dat seama de unde vine sangele din gurita ei , mi-am facut o mie de ganduri. Jucariile tot nu o prea atrag , se joaca cu ele doar cand nu are cu cine se juca . Cand ma joc cu ea incerc sa introduc si jucariile .

    Va multumesc pt sfaturi si incurajari , a insemnat mult pt mine (treceam printr-o perioada de frustrare si deprimare ). Chiar daca am contact in fiecare zi cu animale, comportamentul la dihori nu il cunosc si chiar daca am citit toate articolele de pe site am avut nevoie de informatii suplimentare . Multumesc!

    #3889
     Anonim

    Ne bucuram ca ti-am putut fi de folos! Si noi am trecut prin acelasi lucru cu astia mici, nu ne-am nascut invatate. Imi pare bine ca ai avut deschiderea si rabdarea necesare cu Tasha, de acum incepi sa culegi laurii Kiss

Vizualizare 8 articole - 31 la 38 (din 38 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account