Acest subiect conține 37 de răspunsuri are 10 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 12 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2303
     Anonim

    tocmai am achizitionat un mascul albino in varsta de 6 luni si as vrea niste sfaturi.

    m-am ales cu niste muscaturi groaznice, dar presupun ca era si foarte speriat. cum il pot obisnui cu un nou stapan fara sa se simta amenintat?

    #2805
     Simo_Pas 
    Participant

    Deci… nuamrabdare Smile este exact inversul userului tau … trebuie sa ai rabdare, sa vorbesti cu el, sa nu-l stresezi. Pentru inceput trebuie sa aibe mancare la discretie si apa, daca il tii in cusca, asigura-te ca este suficient de mare cusca pentru el si are suficiente paturici in cusca, mai poti sa-i pui hamac, le place foarte mult sa doarma in hamac si sa inspecteze casa.

    Ne poti spune unde il tii, cu ce il hranesti si daca vrei poti trece si pe la prezentari Smile

    #2807
     ingerasuoana 
    Participant

    Bine ai venit!

    Asa cum au spus fetele, trebuie sa ai rabdare…multa rabdare Smile

    spor la citit toate articolele, sunt foarte bune.

    iar cu capsatul trebuie sa rabzi si sa ii arati afectiune chiar daca iti lasa semne. posibil ca el sa nu fi fost intr-un mediu asa bun cum este cel care i-l oferi tu acum.

    spor la joaca!

    si asteptam cu drag poze cu noul blanos Laugh

    #2808
     Roxana 
    Keymaster

    wow, va multumesc pentru toate raspunsurile…

     

    Pai, numele micului neastamparat este Adolf si nu este castrat. Cu fostul stapan parea destul de cumintel, sper ca problema este doar sa se acomodeze cu mine.

    Dimineata il lasasem in cusca (e cam mica, ce-i drept, dar a venit la pachet cu el) si cand am ajuns acasa era in mijlocul patului:). Vad ca azi ne intelegem ceva mai bine, i-am tot zis “NU!” cand incerca sa muste din ghetele mele si cumva se mai linistise. Alerga dupa mine peste tot si descoperise cu mare incantare sertarul cu lenjerie de pat.

    Cu litiera sper sa avem succes, dupa spusele celor de la care l-am luat nu ar avea probleme, dar ramane de vazut cand ajung acasa.

     

    Stie cineva in Bucuresti un veterinar bun unde sa putea sa il duc pentru al doilea vaccin si pentru castrare?

     

    Rabdare este, promit ca il voi face pe micut tare fericit!

     

    Multumesc din nou pentru sfaturi, o sa mai auziti de la mine cat de curand.

    #2809
     Simo_Pas 
    Participant

    Asteptam o poza cu Adolf Smile cabinet vet in Bucuresti este Falcon Vet, Vatra Luminoasa 108, Bucuresti. Dr. Radu Boncea si Dr. Ana Maria Ionescu

     Daca il ti mai mult timp in cusca, fa cumva si cumpara o cusca mai mare Smile, el saracutul este  nou in casa si cum nu te cunoaste e ceva normal  sa fie mai  stresat .

      In legatura cu bocanci il poti lasa linistit sa-i cerceteze, nu-i rupe, nu-i musca asa cum fac catei , doar iti fura talpica daca o poate scoate, sau daca sunt cu blana inauntru …… o sa ramai cu mai putina blanita Laugh

     Multa bafta cu Adolf!

    #2810
     margot1 
    Participant

    In caz ca nu se linisteste cu muscatul, il poti lua de ceafa , il scuturi USOR spui raspicat NU il pui jos si incerci sa-l ignori chiar daca vrea sa vina la tine.

    Personal nu am facut asa cu ai mei, dar am auzit de la alti detinatori de blanosiLaugh

    Vorba Simonei, ia-i o cusca cit mai mare ca sa aibe loc sa se plimbe in ea

     

    #2811
     margot1 
    Participant

    Daca ai vreun dulap mai vechi, poti face ceva de genul asta, cum am aratat mai sus.

    #2814
     margot1 
    Participant

    Cusca este de fapt o voliera pe care am transformat-o in cusca. I-am facut rafturi, le-am gaurit si am montat tuburile.

    Dar sa nu crezi ca ai mei stau in cusca!!!!LaughLaughLaughLaugh

    Adica intra in ea, s mai joaca, isi ascund papica sau se cac…. la “parter”

    Cusca este tot timpul inchisa, numai cind fac curat in sufragerie ii incui in cusca.

    Daca sotul meu vede ca sunt inchisi, vad pe el cum pufaie si face botLaughLaughLaughLaugh

    “Copiii” lui nu au voie sa stea inchisi!!!!!!

    Si crede-ma ca nu stau mult timp inchisi, maxim o ora!!!!!

    #2816
     ingerasuoana 
    Participant

    uuuuaaaaaaaaauuuuuuu margot! ce e acolo 😀

    as vrea si eu una cu siguranta, daca as fi un dihorel Laugh

    #2818
     Simo_Pas 
    Participant

    Margot ai o cusca super fainaSurprised, eu am mai vazut-o, dar numai pe portiuni Smile Bravo de inspiratia avuta, dar ce ar fi sa le arati si vinla de la cabana care este super faina tinand cont ca este si in natura Wink.

    Eu noaptea ii bag in cusca dar numai de frica sa nu calcam pe ei, mai ales pe Tina care are obiceiul sa doarma in mijlocul camerei sau pe presul din holul de la baie. Si ziua daca plec de acasa sa nu le vina vreo idee sa se dea la Fuzzy sau sa-i gasesc intr-un acvariu.

    #3728
     brunetzica_lili 
    Participant

    Buna , de o saptamana am si eu o minunatie de dihorita , o cheama Tasha . Este foarte cuminte si somnoroasa . Deja ne-am imprietenit …putin (ma musca dar nu strange tare) . Momentan tot incercam tot felul de asternuturi ( ziar , hainute , nisip pt pisici ) unde sa ne facem nevoile,  inca nu ne convine nimic . Ziarul nu ne place si daca nu avem alta varianta il dam la o parte ( si hainuta la fel) sau ne rostogolim in kk.

    Avem si un fratior mai mare care ne considera o jucarie ….un motan . Sa speram ca o sa se obisnuiasca…:)

    #3729
     iulia 
    Participant

    Bine ai venit Tasha !!! sa cresti mare si voinica ca acu esti mititica si somnoroasa (si a mea doarme mult ).

    Legat de asternut eu zic sa i pui in “patucul” ei o paturica sau un prosopel pufos si in alta cutiuta nisipel … cand face pe langa o iei frumos si o pui acolo si i spui bland fa pishu … atata zici si o tot pui pana face . nu se lasa din prima … ai putin de muncit cu ea dar rezultatele nu vor intarzia si rasplata va fi pe masura . 

    Sper sa va intelegeti bine si sa se joace frumos cu fratiorul ei motanul 😡 va pupa dulce de la Cluj, Joy!

    #3730
     Simo_Pas 
    Participant

    Bine ai veni  Tasha ! Poti incerca cu litiera in care pui nisip:)

    #3733
     Anonim

    Daca da ziarul la o parte, ia mizeria cu o hartiuta si pune-o pe el. Eu am 4 puisori in casa acum si la fel dadeau ziarele la o parte sau faceau langa ele. Acum au inteles care e treaba si au ales un colt, pe ziar :D. Urmatoarea etapa e litiera, in care voi pune ziarul, dupa care usor usor si nisip 🙂

    Vrem poze cu Tisha! Kiss

    #3734
     iulia 
    Participant

    Roxana , putem sa-i dam amandoua cate un miel (de botez) ca am botezat-o amandoua 🙂

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 38 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account