Acest subiect conține 24 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  iulia acum 12 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #3444
     ingerasuoana 
    Participant

    offfff pufosenia s-a suparat!!!

    inca mai ia pastilute?Frown

    mi-am luat jucaria si am plecat!dulceata de ea!!!Kiss

    #3445
     danieladdo 
    Participant

    scumpa de Maya! Abea astept sa o vad! Kiss

    #3447
     Anonim

    Da, inca luam pastilute. Cred ca are o infectie bucala: dintii i se deterioreaza foarte tare, afte si gingii inflamate si sangerande…Cry

    Este un chin sa ii dau pastilele. Am luat un recipient special pentru administrarea la animale mici (un fel de seringa), dar nu am reusit. Radu i-a dat medicamentul in 3 secunde si eu m-am chinuit aseara vreo 10 min. Am stricat doua doze si rezultatul a fost doar o nurca foarte stresata…

    Asa ca voi merge timp de 10 zile la Radu…Kinda sucks!

    #3448
     Anonim

    Da, la dihor e simplu. Pifu' chiar deschide gurita singur  :)) Dar cu Maya nu se poate, e nurca! Nu poti sa o apuci de ceafa ca nu ai piele, e plina de muschi. Si sa zicem ca reusesti, poate cel mult se zbate si incepe sa planga (prefacatorie, evident), in niciun caz nu casca!

    Reusesc sa ii desclestez maxilarul, dar ce te faci ca oricat de adanc plasezi pastila, o scoate. Nu ai mai vazut asa ceva…S-a balosit si a inceput sa pufaie, eu eram transpirata toata, ea la fel (pe sub piele:P) si am renuntat…Nici apa nu bea din seringa, daca nu vrea! 

    Cred ca Radu a pus pastila cumva in laterala limbii, sa nu o scoata ajutandu-se de cerul gurii (practic freaca limba de cerul gurii si o scoate, oricat de adanc o pui).

    Nu merge nici amestecat in mancare, nici pisat, nici in niciun fel. Animal salbatic, ce sa zic! I-o fi teama ca vreau sa o otravesc… Cry

    Asta e, o sa fac drumuri la Falconvet timp de 10 zile de acum incolo…imi fac abonament :)))

    #3452
     Simo_Pas 
    Participant

     Saracuta Maya Frown Numai tot de necazuri a avut parte in ultima vreme. Sper  din tot sufletul ca aceste pastilute sa fie ultimul ei tratament  sa nu mai aiba parte de altele, sa fie fericita si vesela, fara nici o boala. O pupacim KissKissKiss

    #3917
     Anonim

    Dupa o luna in care s-a simtit foarte bine si gingiile isi revenisera cat de cat la normal, acum Maya prezinta aceleasi simptome 🙁 Nu mai mananca bine si a slabit 100 gr, ceea ce ma ingrijoreaza, pentru ca si atunci cand a fost foarte bolnava cu rinichii si cu sistemul imunitar la pamant, nu a slabit deloc. Intotdeauna a avut o greutate de 800 gr in cap. 

    Ea inca se joaca, tutuie, doar ca e mai somnoroasa si mesteca din gurita tot timpul. O deranjeaza ranile alea in gura, cu siguranta, de asta nici nu se hraneste bine…

    Acum ii dezinfectez gingiile cu clorhexidrina si apoi le 'badijonez' cu glicerina boraxata. In seara asta mergem la Radu sa vedem ce schema de tratament ii mai facem. Sunt activa pe un forum in Franta special dedicat nurcilor, insa nici ei nu s-au lovit de o asemenea problema pana acum. Cred ca dau eu startul cu bolile nurcilor in captivitate…

    #3920
     danieladdo 
    Participant

    Saracuta Maya…. sper sa se faca bine in curand!

    Dar de cind ii dai cu medicament in pe gingii nu s-a vazut nici o imbunatatire??

    #3921
     Anonim

    Ba da, s-a simtit bine aproximativ o luna. Tratamentul a durat 10 zile si nu i-am mai dat nimic local, ceea ce cred ca a fost o greseala din partea mea. Mi-au recomandat cei din Franta un medicament care spun ei ca merge bine la nurca si actioneaza pe acest tip de problema. Am fost la clinica in seara asta si i-am facut prima doza de antibitioc. Intre timp continui cu glicerina si dezinfectantul, insa incerc in acelasi timp sa nu o stresez prea tare…Atat cat se poate.

    Stresul e crunt la nurca, esti legat de maini si de picioare…Stii bine ca a stat trista sub o masuta 2 zile dupa ce am vaccinat-o!! Frown

    #3928
     ingerasuoana 
    Participant

    ufffffffffffff, pufosenia negricioasa!

    imi pare rau ca nu au disparut toate probleme!!!

    speram sa cedeze infectia aia 🙁

    #3929
     iulia 
    Participant

    Of biata de ea, cat e de dulce negricioasa si acu cu problemutza ei o suparati 🙁 , ii tinem cu drag pumnii sa-si revina si sa treaca peste pastilele alea usor si cu bine , pupam nasucul ei si al fratiorilor Kiss

Vizualizare 10 articole - 16 la 25 (din 25 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account