Acest subiect conține 20 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  ana-simona acum 10 ani, 11 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2264
     Simo_Pas 
    Participant

    Eu am fost in vacanta de 5 zile cu Tina  dar la noi in tara, pe un lac la pescuit, unde au casute de inchiriat si proprietari nu au nimica impotriva animalutelor Smile. Drumul a fost e 2h timp in care Tina a stat mai mult la mine in brate, cand ii era somn, o puneam in geanta de transport care este mai mica si o pot tine in brate. Daca batea soarele direct pe noi, o puneam in geanta pentru ca nu-i place soarele sa bata direct pe ea. In vacanta sa comportat foarte frumos si era foarte energica, ma fugarit una ,una, a cercetat tot restaurantul, daca o scoteam afara din restaurant, intra pe cealalta usa, restaurantul avea 2 usi si terasa. Pe terasa seara prindea fel de fel de gangani care veneau la lumina si mai cadeau jos. La inceput m-am speriat putin ca nu stiam daca are voie sau nu sa manance gangani, dar a`2`a zi… ma gandeam ca daca ei ii plac… de ce nu , doar sunt proteine curate Smile. Noaptea dormea in casuta cu noi dar in geanta ei se baga la somn, treburile le facea in coltul casutei  unde i-am pus servetele sa nu faca murdarie. Daca ieseam pe malul lacului cu ea noaptea, de la roua ieseau rame dealea groase afara din pamant, vai ce se mai lupta cu ele sa le prinda Laugh. Cam asta a fost in mare una dintre iesiri  cu Tina  in vacanta.

    Am mai fost cu ea si cu cortul,am fost la pescuit unde din cauza frigului a trebuit sa dormim in masina …. dar  va rog si pe voi sa ne impartasiti  macar una din vacantele sau minivacantele  voastre  cu dihorasul.

    #2870
     Simo_Pas 
    Participant

    Ce frumoasa este ea Kiss cred ca-n anumite momente se crede  veverita LaughLaugh

    Tina nu suporta clopotelul, ma mir ca Pixie poarta clopotel Smile

    Multi pupici si la mai multe iesiri!!!!

    #2871
     Anonim

    Hehehe, Pixie e o scumpica! E bine ca o scoti la aer curat. Pare foarte fericita Laugh

    #3251
     moko_laura 
    Participant

    am citit numai povesti frumoase despre vacanta alaturi de blanosii vostri…noi deja ne pregatim psihic pentru prima plecare cu tazu in vacanta. recunosc, am ceva emotii. nu stiu cum se va comporta in masina, sper sa nu i se faca rau de la atata miscare…mi-e cam teama sa nu se agite, sa nu se panicheze..apoi..noi ne vom caza intr-un apartament si mi-e frica sa nu se bage cine stie pe unde….daca sunt gauri pe acolo??? nu mai spun ca va intalni oameni straini caci mergem la niste prieteni care nu l-au mai vazut pana acum si nu stiu cum se va comporta…daca nu se obisnuieste cu casa, cu oamenii, daca va face boacane? off…sarmanul..sper sa nu se chinuie..de abia astept sa mergem cu el la iarba verde sa se bucure si el putin…..sa-l plimb in lesa…sa-l las sa se joace in voie..dar apartamentul ala imi da fiori…si parca nu l-as inchide pe taz in cusca de fiecare data cand ies din camera…sper sa fie bine…

    #3254
     margot1 
    Participant

    Laura, nu il puteti lasa la cineva?

    Lui o sa-i placa, va avea multe de cercetat, dar voi nu veti avea o secunda de liniste

    #3258
     moko_laura 
    Participant

    Buna Margot! 🙂 nu avem cui sa-l lasam…nu avem prieteni care sa cunoasca dihorii..care sa aiba dihori si sa le stie comportamentul. nu am curaj sa-l las la parinti sau la socrii. ar putea sa se raneasca, sa bea cine stie ce substante… sa fuga…nu am incredere..eu toata ziua cat sunt acasa sunt cu ochii pe el..face o boacana, imediat il iau de acolo..la mine in casa nu sunt gauri prin pereti sau pe la tevi…nu am  sticle cu chimicale…dar la altii..eu stiu? daca roade ceva? daca se curenteaza? daca se baga pe la cine stie ce tevi etc…nu..o sa/l luam cu noi si vom vedea cum se comporta..cel mai rau va fi pt noi la vara pt ca in fiecare an mergem la mare si acolo nu/l putem lua pe taz…dar o sa mai vedem. in plus..mi-e teama sa nu muste daca vede straini..in fine…asta e..vom mai vedea 🙂 poate imi fac eu griji degeaba pentru ca tind sa fiu prea mamoasa si sa exagerez si sa ma sperii din orice..

    #3255
     Anonim

    Mhh, e bine ca nu ai incredere sa il lasi oriunde. Dihorii sunt destul de greu de supravegheat si foarte imprevizibili. 

    Tocmai vorbeam cu cineva ieri care ma intreba daca nu stiu de vreo pensiune unde isi poate lasa dihorul cand pleaca din tara. Stiu cateva pensiuni, insa doar pentru caini si pisici. Nu stiu inca daca sa fiu de acord cu lasatul lor intr-un astfel de loc. Ma gandesc la dihorii mei; cred ca ar fi ingroziti sa ii 'abandonez' intr-un loc complet nou, unde sa nu cunoasca pe nimeni. In schimb, am niste prieteni care mai pleaca de acasa in weekend, chiar au fost si plecati din tara si m-au rugat pe mine sa trec pe la ei sa le pun mancare si apa. 

    Ai putea sa il lasi acasa, in locul pe care el il cunoaste si unde se simte comfortabil si sa rogi pe cineva sa vina zilnic (o vecina), doar sa ii schimbe apa si mancarea. Chiar o data la 2 zile e ok, daca nu e genul de dihor care sa isi verse apa. Cred ca ar fi mult mai fericit asa, decat sa il trambalezi pe drum. Dihorii sunt sensibili la stres si va fi greu si pentru tine sa fii atenta la orice, mai ales ca nu ai foarte multa experienta. Chiar si pentru o persoana cu vechime in ale dihorilor e greu sa estimeze un potential pericol intr-un loc nou….

    Eu mi-am pierdut nurca printr-o gaura din apartament de care habar nu aveam. Nici eu, nici proprietarul. Asta in conditiile in care, cand m-am mutat, am cercetat fiecare loc din casa amanuntit. Gaura era in spatele unei tevi din bucatarie, imposibil de vazut. A fost nevoie de o lanterna si o pozitie aproape imposibila pentru corpul uman ca sa o pot repera…

    Ulterior am recuperat nurca de la ghena blocului, dupa mai mult de jumatate de zi…

    #3277
     moko_laura 
    Participant

    vai roxana cred ca ai trecut prin niste momente foarte neplacute cu maya ascunsa in gaura si apoi la ghena…:( nu pot sa-l las singur in casa toata ziua…nu am vecini care sa vina sa-i de apa si mancare. probabil ca o voi ruga pe soacra mea sa vina sa se mute la  noi cat timp suntem in concediu..asta este sg varianta. ea a avut toata viata caini si pisici iubeste animalele la nebunie si a fost sg persoana care ne-a intrat in casa si care l-a iubit pe taz si s-a jucat cu el….in rest prietenii si parintii mei sunt rezervati…parintii cel putin…off…in fine. voi incerca asa. taz nu poate sa stea sg in casa pt ca , atunciu cand suntem la serv, il tinem la el in cusca. nu e invatat sa faca la litiera decat in cusca..in rest face pe unde nimereste…apoi mi-e teama sa nu faca vreo boacana..sa mai roada ceva…mi-a ros furtunul de evacuare de la masina de spalat si buretele dintr/o canapea…bine, nu a fost mare scofala dar macar am stiut ca e pus pe nazbatii si am luat masuri

    #3271
     Anonim

    Iti dai seama ca am turbat…si asta se intampla la cateva zile dupa ce o pierdusem pe Bijou 🙁 Eram la pamant…

    Cred ca asta este cea mai buna varianta, cu soacra. Stiu ca sunt imprevizibili si nu stii niciodata. Descopar ca dihorii mei au fixatii noi si cred ca asta se intampla din cauza ca sunt plictisiti. Cand nu mai au provocari noi, inventeaza si gasesc ei ceva sa faca, de aceea este bine sa ii mentinem cu tonusul la maximum, sa le acordam atentie si sa ne jucam cu ei. Chiar citeam pe un site ca le scade si inteligenta in timp, daca nu sunt tinuti in priza cu jocuri, iesit la plimbare etc.

    Dupa 2 ani de pastrat florile de apartament safe, Leeloo a inceput sa le devasteze. Se intampla cam de vreo saptamana si am casa plina de pamant. Din bucatarie pana in dormitor, se urca pe pervaz si le impinge cu nasul jos. Am zis sa fiu si eu o buna crestina si sa fac smotrul de rigoare de Paste. Ce curatenie, frate, cu asa asasina de flori in casa? Nu stiu ce sa ma mai fac…cred ca o sa o scot vreo 3,4 ore intr-o zi afara, sa se sperie strasnic si sa stea linistita cateva zile dupa. Bietele mele plante :((((

    Revenind, e mai bine pentru el sa stea in casa lui, decat sa il trambalezi pe drumuri. Si cred ca ar fi timpul sa il inveti sa isi faca nevoile controlat si in afara custii, pas cu pas 🙂

    #3302
     moko_laura 
    Participant

    taz in brate lalucataz in brate la roxana

     la padure cu taz

    bine v-am regasit 🙂 revin cu povesti noi ..:)

    pana la urma l-am luat pe taz cu noi in minivacanta de paste…ne-am gandit si razgandit de atatea ori..pana la urma ne-am spus ca trebuie sa-l obisnuim cu plecarile pentru ca noua ne cam place sa calatorim si trebuie sa se invete. si a fost super ok..atat de cuminte..nici acum nu-mi vine sa cred!! in masina a dormit in cusca lui aproape tot timpul..si cand nu dormea statea pe labutele din spate, rezemat de gratii si se uita curios pe geam…cand am ajuns si ne-am instalat in apartament a trebuit sa-l tin numai in lesa pentru ca am observat zone in casa pe unde ar fi putut sa se bage..a fost ca turbat..a mirosit fiecare coltisor, a cotrobait peste tot..casa noua, ocupatii noi :)) apoi, a doua zi, am plecat cu niste prieteni si cu taz, bineinteles, la padure…a fost tazu nostru cel mai cuminte dihoras din lume!! atat de bland cu copiii (mi-era o frica sa nu-i muste!!!) da de unde..tazu a stat ca o pisica la mangaiat si smotocit…el, care nu sta mai multe de cateva secunde in brate, acum era ca o jucarie de plus..i-a mirosit pe cei mici, i-a lins pe manute, a stat in bratele lor…a dormit in bratele lor. asa de drag mi-a fost..apoi, cand ne-am plimbat prin iarba, a misunat o gramada. seara, cand ne-am intors acasa, a dormit bustean iar a doua zi, pe drumul de intoarcere, la fel…cuminte si dragalas si iubitor..tazul nostru e un scump! faza cea mai frumoasa a fost cand am ajuns in bucuresti, acasa la noi. cand a iesit din cusca l-au apucat “nebunelile”. si-a recunoscut casuta si locurile lui preferate si a tinut-o numai intr-o veselie…tumbe, rostogoliri, goana nebuna prin casa, chitaituri si bombaneli aproape o ora intreaga! ce s-a mai bucurat el ca s-a intors! noi suntem a treia lui familie as putea spune..prima oara a fost vandut unui baiat, apoi a revenit la prima lui stapana, apoi l-am luat noi..sarmanu..cat am fost plecati o fi crezut ca-l dam din nou…ca prea s-a bucurat cand am ajuns acasa ..

    #3311
     Anonim

    Daaaaaaaa, e criminal in prima poza! Un bursuc pe cinste Kiss

    #3315
     ingerasuoana 
    Participant

    Super! cata bucurie si cumintenie pe pufosenia de Taz Innocent

    #3317
     moko_laura 
    Participant

    pupe si roxana, multumesc frumos pentru complimente 🙂 cateodata, ca sa ma necajeasca, in gluma, sotul meu, ciprian, imi spune ca taz arata ca un sobolanel..iar eu spun ca nu, ca arata ca un ursulet :)))) da, a fost ceva nou pentru tazucu..si drumul si mai ales oamenii..tin minte ca, atunci cand ne veneau prieteni in vizita, tazu se speria rau si imi era tare teama sa nu ii muste cumva..acum la fel..ma gandeam sa nu muste copiii..si pe parintii lor pt ca sunt oameni straini. le-am facut instructajul inainte, oricum 🙂 dar nu au fost probleme. dimpotriva. am ramas si noi uluiti de cat de bland si afectuos a fost cu ei. chiar nu ne-a venit sa credem! parca era alt dihoras nu nazdravanul nostru! se pare ca tazul  s-a obisnuit cu strainii..sper..:)

    #3338
     Anonim

    Haha! Mai repede decat anticipasem. E posibil totusi sa nu fi muscat pentru ca nu era pe teritoriul lui. Eu am o muscacioasa la usa, care zici ca e dragon in casa, dar mielusel cand iesim la plimbare. Fii prudenta cu el pe teritoriul lui 🙂

    #3347
     moko_laura 
    Participant

    la asta nu m-am gandit…hmm..nu era pe teritoriul lui..corect! o sa fiu atenta cand vine cineva la noi si o sa-i observ comportamentul..he! si io care ma culcasem pe-o ureche! :))

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 21 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account