Acest subiect conține 21 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  DavidH acum 11 ani, 2 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #5272
     Bandit 
    Participant

    Nu stiu ce sa zic,tinand cont ca sunt frati pot aparea anomalii genetice. Nu este indicata impecherea intre frati sau mama fiu,tata fiica … etc

    #5273
     DavidH 
    Participant

    Am copie dupa carnetele de sanatate ale parintilor si ei sunt tot frati.

    #5274
     ana-simona 
    Participant

    Discutia care ai avut-o cu mine a fost clara si concisa ia si mai citeste despre dihori si mai ales imperecherea lor acasa fara o selectie atenta a liniei din care provin si consecintele acesteia si atunci vei intelege sper de ce noi ne sterilizam dihorasii. 

    #5285
     Anonim

    Faptul ca au iesit pui fara probleme (desi nu ai de unde sa ghicesti lucrul asta, chiar daca aparent sunt sanatosi) dintr-un 'incest', nu inseamna ca se va repeta acelasi lucru si cu dihorii tai, respectiv o generatie urmatoare. Riscul pe care tu ti-l asumi dintr-un egoism al tau de a vedea niste pui de dihori mi se pare unul incorect. De asumat, de ales constient sa il faci! Imi pare rau sa o spun, insa ma indoiesc ca iti pasa real de animalele astea.

    #5303
     DavidH 
    Participant

    Am ales sa ii sterilizez/ castrez pe Sara si Tedy, doar ca in ultimul timp, intampin o alta problema. Tedy este extrem de agresiv, atat cu mine si ceilalti oameni din jurul lui, cat si cu Sara, pe care o bate de fiecare data cand are ocazia. Dupa cum o musca si zonele din care o musca(burta, picioare, gat) se pare ca nu este o lupta pe teritoriu, ci mai degraba de al alunga pe cel de langa el de pe teritoriu.

    Am ales sa o dau pe Sara  pentru binele ei.

    Cum il pot face pe Tedy sa fie mai afectuos  sau cel putin mai calm?E foarte agitat, sare se invarte, musca, fuge, se urca in pat, se da jos, iara musca…

     

    p.s Tin la animalele astea, doar ca nu vroiam sa treaca nici unul prin nici o operatie, deoarce am 2 caini, unul era sa imi moara pe masa de operatie, iar al doilea a fost operat deja de 2 ori si tot nu i-sa depistat exact care este problema…pot numi asta o fobie.

    #5304
     Anonim

    Am inteles situatia si imi pare rau ca ti se intampla asta, stiu si eu cat de frustrant poate fi, insa trebuie sa alegi ce e mai bine pentru animalele pe care optezi sa le ai. Intotdeauna exista optiuni: cauti un medic mai bun, incerci si alte pareri. Trebuie sa treci peste traumele tale pentru binele animalelor.

     

    Eu cred ca te lovesti de asa zisa 'relaxare' a dihorilor dupa perioada de acomodare cu un nou teritoriu. Multi stapani sunt uimiti de aceasta transformare si nu o inteleg. Este oarecum normal sa fie asa…tu, daca ai cunoaste un om nou maine, la inceput ai sta in banca ta, ai fi distant, ai vorbi putin si la obiect. Pe masura ce incepi sa te simti bine in casa lui, evoluezi si in comportamentul tau fata de el, fiind mai prietenos, mai 'emotional'. Eu cred ca dihorul tau (stiu ca vei rade) insa, culmea, asta face! Asa interactioneaza cu tine acum! Ca nu stie sa o faca insa, este partea a doua! Aici intervin cunostintele despre specie si putin simt psihologic din partea ta…

    Cred cu tarie ca ai facut un pas inainte. Sunt descrise pe acest site diverse articole pe tema muscatului si motivele care stau la baza acestui tip de comportament. Cat despre agitatie, e totusi puiut, David. E ca si cum i-ai cere unui bebe sa nu se mai joace…Dihorii sunt animale crespusculare, lenese, somnoroase, insa atat cat stau cu ochii deschisi si mai ales cat sunt pui, iti scot peri albi Wink

     

    PS: Sunt vaccinati?

    #5305
     DavidH 
    Participant

    Da, sunt vaccinati.

    Ce sa fac cu Sara, sa incerc sa o dau cuiva? A trecut inca o zi si Tedy nu si-a schimbat cu nimic comportamentul fata de ea.

Vizualizare 7 articole - 16 la 22 (din 22 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account