Acest subiect conține 29 de răspunsuri are 8 voci și a fost actualizat ultima dată de  alina_elena acum 10 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2745
     ingerasuoana 
    Participant

    poate ar merge….

    numai sa ii faci o intrare lui pif Smile

    #2901
     ingerasuoana 
    Participant

    pupe, mai incearca sa pui pozele ca nu le-ai pus.

    da, suntem bazati Smile mai se intampla sa mai faca si pe langa, dar mult prea putin….mai e curuletu cateodata prea greu si nu mai urcam in litiera…

    noi avem o combinatie de cristale si nisip pentru pisici. nisipul e bej deschis si se strange intr-o baleguta. cristalele absorb foarte bine mirosul si umezeala. am ramas la cele 2, pentru ca nisipul face o baleguta impreuna cu cristalele. noi ridicam sita si luam baleguta cu paleta speciala, astfel nu aruncam tot nisipul – facem economie Smile

    #2932
     danieladdo 
    Participant

    Eu cu Bijoux nu am probleme, de cind l-am luat face lalitiera, de la 6 saptamana …in schimb Arrielle (are 4 luni) face langa litiera, o impinge cu botul si face. Mai am o litiera in cusca ce se prinde de gratii in colt, si pe ea o da la o parte si face sub ea Laugh Nu stiu ce e in capusorul ei, ma face sa rad ca e draguta! Smile  Daca tin litiera cu mana se enerveaza isi infoaie coditita si nu se lasa pina nu cedez eu si tot o da la o parte! Laugh

    Intr-un timp mi-a facut si in bolul cu bobite…si in paturica in care doarme… Confused

     

    http://i51.tinypic.com/wjdp95.jpg

    #2936
     Simo_Pas 
    Participant

    Foarte scumpa este Arrielle KissKissKiss Ea iti transmite sa-i dai pace sa faca unde vrea, daca nu o lasi sa faca sub litiera…. face pe paturica si atunci sigur o lasi sa faca sub litiera Smile

    Pune ceva servetel si da-i pace, cu timpul vede ca acolo in litiera trebuie sa faca Smile 

    #2941
     margot1 
    Participant

    Daniela, daca schimbi nisipul din litiera, pune un cacatel proaspat in litiera ca ea sa-si simta mirosul.  Poate asa o vei convinge sa-si urce “imparatescul curut” in litieraLaughLaughLaugh

    #2945
     ingerasuoana 
    Participant

    hihi!

    ce dulce e ea cu nasucu ei tatuat!

    iti tinem pumnii sa se invete cu timpul!

    pupici KissKissKiss

    #2967
     danieladdo 
    Participant

    am incercat si cu kktel in litiera si nu vrea, tot sub ea face, pe podea, cred ca s-a impregnat mirosul…mi-a stricat putin podeaua..s-a cam umflat de la atata pis pis. Vreau sa incerc cu pampers, am inteles ca exista niste fasii ce se lipesc de podea pentru animale… Cred ca o sa treaca la sapat Laugh sunt tare curioasa ce o sa ii mai treaca prin capusor… Smile va tin la curent Wink

    #2970
     Simo_Pas 
    Participant

    Sunt paduri pt. aminale la pet-shop  si in kaufland am vazut, se lipest in toate 4 colturile de podea sau gresie. Fa o proba Smile

    #2976
     Anonim

    Eu le-am incercat si m-am enervat mai tare ca mi-a ramas lipiciul pe parchet. Am tras o groaza pana sa il scot de acolo. Pe langa asta, Maya a fost atat de atrasa de material, incat a decis sa isi faca repede un culcus pe el si sa doarma acolo, asa ca am ramas la eternele ziare…za best!

    #3228
     danieladdo 
    Participant

    Arriellusa mea tot pe linga sau sub litiera face, daca pun pampers il rupe, trage de el cu dintii…nu am nici o sansa cu ea…cind se trezeste din somn sunt atenta la ea ce face si cind se indreapta catre litiere (am 3 dupa usa!!!) si isi pregateste pozitia o iau repede si o pun intr-una din litiere, asa face, dar pot sa repet la nesfarsit operatiunea ca daca nu sunt pe faza tot pe linga ele face  Cry    Cu Bijoux am noroc, de la o luna jumate de cind il am, face frumos in litiera

    #3924
     Sonia 
    Participant

    rash al meu isi schimba locul unde face de 4 ori pe zi.

    -in coltul din dreapta

    -cel din stanga

    -in ascunzis, la intuneric

    -si in mislocul custii!!!!!

    de cateva ori a facut si pe paturica, iar cand il scot la joaca, poate fi si in mislocul sufrageriei sau in echilibru pe marginea scarilor ca acolo face. a facut si pe carpetele de pe trepte Cry, dar sa speram ca o sa invete sa nu faca in toata casa ….!

    #3925
     ELEnNa 
    Participant

    Eu din cate am observat la dihorelul meu, Sid, isi face nevoiele imediat dupa ce se trezeste. Mai intai bea apa, apoi se intinde ca un bebelush, se alinta … si merge la litiera. Deci, imediat cum se trezeste isi face nevoile. Si daca ne jucam cu el mai multe ore, sau sta treaz mai mult timp, stim ca mai urmeaza o tura de pisu, eventual.

    Dupa cum am mai spus, noi nu l-am tinut inchis nicio secunda. Casa a fost a lui de la inceput, se plimba pe unde voia si  avea posibilitatea sa faca in toata casa… dar am avut noroc. 🙂

    Cand l-am luat, exact acum 2 saptamani, inca din a 2a zi a invatat sa faca doar la litiera. Prima zi si-a schimbat vreo 2 colturi dar a 2-a zi l-am urmarit si il puneam dupa somn imediat la litiera si facea. Nu am avut probleme cu el… pana cand, a trebuit sa plecam 3 zile de acasa. L-am luat cu noi… Si la noua casa a facut prima seara prin mai multe locuri dar de a 2a zi a inceput sa faca tot la litiera lui… Si se mai scapa din cand in cand prin bucatarie intr-un colt drag lui:))

    Asa…Ajunsi acasa… am avut 2 zile de chin cu el… deja nu mai recunostea vechiul colt, nu mai facea la litiera decat daca ne vedea pe noi prin preajma…  ii placea un colt in bucatarie si alte doua in baie. Prima zi mi-a fost foarte greu sa accept ca Sid s-a schimbat, dintr-un baietel curat intr-un dezordonat. Stiam ca din vina noastra, ca am fost nevoiti sa plecam si nu aveam cu cine sa il lasam acasa… si 3 zile sa stea singur.. n-am vrut. Practic ii schimbasem locul si de abia ce se invatase la noi acasa, apoi l-am dus in casa noua… apoi iar l-am adus la casa lui initiala… deci, o harababura in capul lui. Parea derutat doar cand isi facea nevoile. La joaca sau somn isi recunostea casa, locul, stia ascunzisurile si se juca la fel ca inainte. Dar ii placea lui sa profite de faptul ca l-am plimbat si sa incerce gresia.

    Ce-i drept, el cand rata litiera… facea doar in colturi. nu ma trezeam in mijlocul sufragerieri sau prin dormitorul nostru cu “surprize”. Gaseam doar in colturi… Si pana acum cateva seri am fost suparati pe el ca noaptea nu nimerea litiera si avea un alt loc preferat. Dar DOAR noaptea. In restul zilei nu-l urmareste nimeni, el singurel isi vizita litiera cand e vorba de nevoie.

    Sper ca Siduletsu noastru sa nu se schimbe… Sa ramana tot asa de curatel ca si pana acum 🙂 Cu greselile de rigoare, le acceptam ca unele au fost si din vina noastra. 🙂

    Da, si ca sa inchei, spun ca… n-am un sfat adecvat pt stapanii de dihorasi care fac “pe langa”.. decat sa ii urmareasca atunci cand se trezesc. La noi asta a dat rezultate maxime. A fost si singura regula pe care am abordat-o in obisnuirea lui la litiera. Si in primele zile il rasplateam cu vitamine cand facea la litiera. Si cu clasicul “braaavoo baietelul” 🙂 .. La noi a dat rezultate foarte bune!

     

    V-am pupat dihorasii! Seara faina.

    #3927
     Anonim

    Da, nu stiu exact ce se intampla si de ce dupa ce ii duci o perioada in alta parte isi uita obiceiurile. Eu m-am tot mutat cu chirie prin Bucuresti si i-am zapacit de cap…alte case, alte mirosuri. Cred ca e vorba de marcare de teritoriu, mai degraba decat uitat de locul unde trebuie sa mearga. Sau, mai e posibil, dintr-o nemultumire…

    #3967
     Sonia 
    Participant

    pana acum rash a facut de 5 ori la litiera.

    prima oara a trebuit sa stau 10 minute si sa nu il las sa iasa din ea, dupa care a facut, doar cacalica si apoi, vazandu-se scapat, a fugit dupa canapea si a facut pipi acolo (si dai cu mutatul mobilei). a doua oara, l-am luat eu in brate, l-am pus in litiera, a mirosit unde a facut prima oara si a facut iar, de data asta si caca si pipi … :)) … Ultimele 3 ori, il luam dupa ce se scula, il puneam in litiera, facea si apoi era liber, dar azi a facut dupa perdele si alt caca dupa canapea … mai exersam noi …

    #5415
     alina_elena 
    Participant

    Hello,

     

    Maya noastra parca a luat-o razna de 2 zileFrown

        Era asa cumintzica si facea doar in coltzisorul ei cu ziare, fugea si noaptea din dormitor ca sa faca tot acolo. Acum, de 2 zile iasa din dulap si face in dormitor dupa usa. Am spalat si curatzat, am pus si otet sa nu mai simta mirosul si azi cand ne-am intors acasa ne asteptau 3 ” cadouri ” dupa usa.Cry

       Nu-mi dau seama care e motivul, s-o fi lenevit sa mai mearga pana in hol?

    Acum am curatzat din nou si am umplut locul cu pernele ei pungi si jucarii, poate asa n-o sa mai faca.

     

    Ce ma sfatuiti?

     

    O seara buna!

Vizualizare 15 articole - 16 la 30 (din 30 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account