Acest subiect conține 30 de răspunsuri are 13 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 2 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4567
     bitu 
    Participant

    ingerasuoana a spus:

    eu nu inteleg un lucru: de ce cel care e dispus sa adopte 2 dihorasi este atat de judecat si cel care ii da nu este.

     

    ps: eu tin partea dihorasilor!

     

    Aici nu judec pe nimeni. Nu stiu de unde ai tras concluzia asta ?

    Poate nu m-ai inteles:

     1. nu vand dihorii

     2. daca ii donez am niste pretentii in ceea ce ii priveste, tocmai pentru ca tin la ei

     3. Pentru ce sa fie judecat cine ii da ?! Am spus cumva ca ii arunc pe strada ?

     Ar fi bine ca acest forum sa fie utilizat exclusiv pentru ceea ce a fost creat – informare, schimb de opinii privind cresterea animalelor, etc.,  nu pentru reful?ri sau alte de genul.

     

    #4568
     ELEnNa 
    Participant

    bitu a spus:

     

    Nu m-am opus sa ii dau dar este bine sa actioneze in cunostinta de cauza

    Nu crezi ca este normal sa ma intereseze unde ajung acesti dihori ?

    Sunt absolut de acord cu dvs din punctul asta de vedere. Este si obligatia dvs de a va interesa de soarta lor, nu doar dreptul, asta ca sa nu discutam despre o normalitate. 

    Dupa cum probabil ati citit, i-am expus si eu cateva situatii prin care te face sa treci un animal de companie, fie el dihor, fie el catel, sau pisica. Sunt niste responsabilititati care nu trebuiesc trecute cu vedere si asumate inca de la inceput.  

    La urma urmei aveti toate drepturile sa ganditi si subiectiv si obiectiv si cum vreti dvs. Va apartine in totalitate alegerea. Doar m-am simtit nevoita sa intru in discutie in ceea ce-l priveste pe copilul acesta. Fie sa-l ajut, fie sa ii deschid ochii, fie sa-l fac sa dea inapoi. Este strict alegerea lui.  Si cum am mai spus, daca si dupa toate astea isi mai doreste, atunci merita sa aiba unul. Fie ca vine de la dvs, sau de la altcineva… probabil ca va avea.

     

    Succes in gasirea unui stapan responsabil pentru blanosi.  

    #4569
     Anonim

    @alex:

     

    ‘o sa incep scurt si dintr-odata cu ce am de spus la acest topic. sincera sa fiu, nu stiu cum se poate evalua responsabilitatea si capacitatea cuiva de a avea grija de 2 dihorasi, prin prisma varstei si cam atat. ceea ce ma dezarmeaza de fapt este incapatanarea cu care se ignora de fapt esenta mesajului, si faptul ca ovidiu nu a fost descurajat de mesajele gen “f–k off”, care nu cred ca isi au locul de la un iubitor de animale la altul, ca sa nu zic mai multe, si ca a incercat sa va convinga in continuare de bunele intentii.’ 

    1. Eu nu m-am legat de varsta lui. Din contra, din experienta, tind sa spun ca adolescentii par a fi mai responsabili decat adultii. 

    2. Mesajele de gen ‘f-k off’ pot sa iti arate cat de interesata este persoana respectiva. Ti se pare normal ca atitudinea unui stapan caruia ii pasa de animalutele sale sa fie “primul venit, primul servit” sau “ah, bine, hai ca ti-i trimit imediat”?


    ‘in cel de-al doilea rand, nu vad care e problema ca in dorohoi nu sunt medici care sa cunoasca patologia dihorilor. din cate tin minte cabinetele veterinare nu au reglementata problema jurisdictiei, iar la valcon vet vin oameni cu dihori in brate de te miri unde. dar, in fine, probabil, ca evaluarea potentialilor stapani de dihori se face in functie de un checklist care scapa logicii mele.’

    Nu este nevoie sa fii ironica, cu atat mai mult cu cat nu stiu cat de mult ai avut tu de-a face tu cu partea asta a lucrurilor. Medicul veterinar este cel mai important aspect, dar din pacate, aproape nicio persoana nu se gandeste la asta cand isi ia un dihor! Si oricat ai spune tu ca oamenii vin cu dihorii in brate in Bucuresti de te miri unde, vin pentru ca au bani si timp! Si pentru ca dorm la mine acasa. Ia imagineaza-ti tu o situatie: un dihor bolnav care are nevoie de asistenta medicala 2 saptamani: are stapanul timp la dispozitie sa stea atata timp in Bucuresti? Unde sta? Are bani sa se intretina? Sa plateasca hotel, daca nu are prieteni sa il cazeze si sa il plimbe la Falconvet si inapoi? 

    Adica tu preferi sa ii spun omului: ‘nicio problema daca nu ai medic, fa si tu naveta Dorohoi-Bucuresti!’ decat “intereseaza-te daca exista un doctor care sa stie ceva despre animalele astea sau macar sa fie deschis in a invata despre ei in orasul tau natal”?. Stiai ca nici macar vaccinuri nu se gasesc pentru ei in alte orase? 

    Chiar nu vreau sa intru in discutia asta mai mult decat atat. Daca tu privesti lucrurile atat de superficial, e problema ta.

     

    ‘bafta si succes in gasirea unor stapani potenti financiar, responsabili, peste 35 de ani, cu un job bine platit “9 to 5”, fara inceput de chelie si cu un nivel corect al colesterolului.’

     

    No comment. Observ ca asta e singurul tau mesaj in acest forum si nu m-ar mira sa fie si ultimul.

     

    @EleNna

    'Doar pt ca Ovidiu a fost sincer cu faptul ca parintii lui nu vor sa-i cumpere unul, nu inseamna ca ei sunt total impotriva si nu vor sa il si intretina. Dar poate nu isi permit sa dea pe un dihor 300-400, ca sa nu zic ca se gasesc si la 650 ron in unele PetShopuri.'

    Daca parintii nu isi permit sa dea 400 de lei pe un dihor (desi doar speculam ca acesta ar fi cazul lui Ovidiu), atunci nu isi permit un animal de companie. Simplu. Ca e dihor, caine, pisica, whatever…

    In rest, absolut tot ce ai spus in mesaj este corect si ma bucur ca ai subliniat ce implica detinerea unui dihor.

     

    NOTA: Nimeni nu a judecat dorinta lui Ovidiu de a avea acest animalut. Dupa cum i-am si raspuns, e clar ca vrea din tot sufletul si sunt absolut sigura ca iubeste dihorii si ca ar avea grija de ei cum nu se poate de bine, in ceea ce priveste afectiunea si timpul dedicat zilnic. Problemele dezbatute erau cu totul altele. Iar Ovidiu are dreptul de a infirma tot ceea ce credem noi aici, motiv pentru care nu vad inca de ce nu ar avea sansa sa ia acesti dihorasi.

    #4570
     ysyoko 
    Participant

    sigur vor avea noroc micutii si vor ajunge acolo unde merita sa fie. undeva bine ingrijiti si mult iubiti.

    #4571
     ovideo 
    Participant

    Buna ziua. Ouuu… cate comentarii si sugestii unele bune si altele de prost gust s-au conturat in jurul acestui mesaj Smile. Am vazut si am citit toate mesajele de pe acest forum si am ramas asa cu un gust amar. Gustul amar, nu este acela, ca mi-as fi schimbat parerea despre dihorasi, ci acela despre persoanele care se arunca cu capul inainte sa isi dea parerea despre un om Frown. Au vazut si parintii mei aceste mesaje si tot aceias impresie au si ei. Ei au vazut cat de mult imi doresc eu un dihoras si au hotarat ca peste doua saptamani sa mergem impreuna si sa imi cumpar un ihoras de la vreun petshop sau ceva de genu. Motivul pt care nu am vrut sa ii cumpar este acela ca nu stii mai exact care sunt parerile reale ale vanzatorului despre dihorul cumparat si de ce il vinde stapanul. Acesta poate sa fie bolnav, sa fie salbatic, sa muste sau altceva de genul asta. De asta am ales sa adopt doi dihorasi, deoarece stapanul ii cunoaste mai bn, si eu chiar imi doresc sa nu rup nici-o legatura cu acesta, iar despre parte financiara, credetima ca imi pot permite mult mai mult decat sa intretin doi dihorasi, avand in vedere sa salariul parintilor mei la un loc depaseste 5 000 lei pe luna. Eu nu sunt un baiat de bani gata si nici nu imi doresc sa fiu. Si inca un lucru, vreau sa imi cer scuze, persoanelor care cred ca le-am suparat cu ceva si sper din tot sufletul ca dihorasii sa isi gaseasca stapanii potriviti. Mult succes! Laughing

    #4572
     danieladdo 
    Participant

    Salut Ovidiu..

    Daca doresti pot sa iti fac legatura cu un domn din Ungaria ce este crescator de dihori..eu de la el i-am luat pe micutii mei si sunt foarte multumita. Pe Bijou il am de cind a deschis ochisorii iar pe Arrielle o am de la 3 luni. Bijou m-a muscat la inceput cind ii dadeam din mina carnita dar dupa o saptamana ne-am imprietenit si suntem cei mai buni prieteni de atunci, iar cu Arrielle am avut putin mai mult de lucru ptr ca nu era obisnuita cu mine si umblam cu manusi groase de iarna ca sa nu ma muste Laughing

    Cu 2 dihorei ai mai multa bataie de cap, sfatul meu ar fi sa iti iei prima data unul ca sa te acomodezi, sa vezi cum e.

    Eu prima data am vazut aceste animalute pe youtube si eram innebunita, vroiam neaparat unul si m-am dus pina in Budapesta si am ales din 4 dihorasi pe cel mai gras, mai nazdravan si mai muscator, pe Bijoux. Am fost muscata de el dar nu din rautate, din cauza ca ii dadeam din mana carnita de gasca cruda si credea saracul de el, ca vroiam sa ii iau mancarea Smile 

    Acuma,  cind vin de la servici sunt asteptata la usa de amandoi si cind ii iau in brate incep sa ma linga Smile 

    In legatura cu dihorii din pet shopuri….parerea mea e ca sarmanii sunt chinuiti acolo, sunt tinuti in vitrina cu lumina puternica asupra lor (ce nu le face bine deloc) , probabil au si rumegus in cusca ceea ce nu e indicat ptr ei, iar de alimentatie sa nu mai zic…parerea mea ar fi ca ai salva o viata daca l-ai cumpara de acolo…

    #4573
     Lilu 
    Participant

    Buna seara.

    @bitu, imi pare foarte rau ca nu ii mai puteti tine. Sunt sigura ca vor ajunge la persoane iubitoare si responsabile.

    Dupa parerea mea, sunt cateva aspecte importante cand vine vorba de intretinerea unui dihor:

     

    Resurse: mama lor de resurse materiale, fara ele nu se poate!

    Eu stiu ca un dihor poate creste si cu resturi de mancare gatita si cu boabe gen: 4 RON/ KG, este posibil. Un dihor poate creste si fara vizite frecvente la medicul veterinar, fara deparazitari, fara vaccinuri, fara vitamine. Dar asta nu e bine pentru sanatatea dihorului (sau orcarui alt animal de companie). Care dihor cum creste, depinde de stapan, cat poate sa investeasca in animal. Bitu a postat intr-un mesaj o lista, lista cuprinde strictul necesar din punctul meu de vedere. Strict necersar care pare cam scump, sa fim seriosi, si cei care au multi bani, presupun ca se uita pe ce ii cheltuie. Daca nu esti potent din punct de vedere financiar poate o dregi 2-3 ani, dar dupa, tot te lovesti de probleme de sanatate, care apar tocmai din cauza ca nu ai investit intr-o dieta premium, in vaccinuri bune etc. All in all, e musai! sa ai bani daca vrei sa ai un dihor sanatos, care sa duca o viata buna.

    Tot la resurse intra si ” Medicul Veterinar” , cum a spus Roxana, este cel mai important aspect! Binenteles merge mana in mana cu aspectul financiar, dar in acelasi timp nu poti duce un dihor la orice medic veterinar. Din pacate la noi, dihorii nu se bucura de asa o mare popularitate, suntem inca o comunitate mica. Daca ar exista mai multi medici buni in tara asta, ar fi bine. Din pacate majoritatea nici nu au vazut un dihor, rare ori ti se spune: hai in 2 zile inapoi, pana atunci ma documentez si eu (in cazul sterilizarii). Daca mergi cu o urgenta…… mai naspa. In cel mai bun caz, iti va trata dihorul ca si cum ar fi un catel sau o pisica.

    Simt nevoia sa precizez inca odata ca la Falcon Vet dihorii sunt tratati foarte bine! Vin multi stapani, de peste tot, bravo lor ca isi dau interesul, stapani responsabili si isi permit. Bravo Roxanei, ca se agita la fiecare caz, face tot ce poate ca sa ajute! PLus ca tine si siteul in picioare, ca situatia dihorilor sa se schimbe in bine. Nu vreau sa tin galerie Roxanei, doar pentru ca o cunosc! Datorita ei si siteului ei am trecut cu bine peste primii ani in care am crescut dihori 🙂 , iar acum am doi dihorei minunati, pe care i-am adoptat tot cu ajutorul ei si a siteului ei.

     

    Timp si spatiu: cel care vrea dihori trebuie sa aibe si si, obligatoriu! Dihori dorm mult, asa este, dar cel putin de doua ori pe zi sunt hiper activi. Au nevoie de spatiu si de cineva cu care se sa joace. Stapanul mereu ar trebui sa interactioneze cu animalul. Eu daca stiam ca nu voi avea timp de ei, sincer, nu ii mai luam. Stau cu ei toata ziua, cand se trezesc ma gasesc aici, pregatita de joaca si pupaceala. Dupa parerea mea, cel putin 3-4 ore ar trebui sa stea in preajma stapanului zilnic, nu in cusca ci liberi prin casa/camera. Cu spatiul este mai dubios, trebuie sa fie foarte bine delimitat. Spatiul de joaca ar trebui sa fie mare si sigur. Dihorul este mic si iute, deci fiecare membru al familiei ar trebui sa se uite in jur cand paseste prin casa. Accidente nasoale se pot intampla din lucruri stupide (gen: masina de spalat, geamuri deschise, usa de la intrare deschisa, substante toxice etc ). Dihorul nu se tine inchis in cusca! Oricat de mare si frumoasa si tunata o fi cusca. Este un animal care are nevoie de interactiune, ceva ce nu poti face printre gratii. Incaperea trebuie reamenajata in cazul in care dihorul sta singur acolo, pana si supravegheat, spatiul de joaca trebuie sa fie un loc sigur pentru un dihor. E atat de diferit de o pisica sau un catel.

     

    O fire calma: alt aspect important. E atat de curios, cum difera un dihor de altul, nu avem cu totii norocul Elizei, care a apucat la un dihorel inger :)) Dihorii sunt super dificili, adevarat ca si cand o fac lata sunt haiosi si dragalasi. Daca vad o usa inchisa, acolo racaie cu zilele, fura obiecte si le ascund in toata casa, cautarea lor devine cateodata obositoare, multi au o pasiune pt gradinarit, altii sunt muscaciosi, multi varsa apa de baut de 6x pe zi, apraope toti cara mancarea sub pat, dupa dulap, nu mereu boabe, asa ca dupa cateva zile se impute treaba, colturile awwww… vesnica problema. Ia sa ridice mana acel care are dihor si niciodata nu a facut intr-un colt interzis…:)) Deci, o fire calma este absolut necesara, nu recomand ca un dihor sa fie altoit pentru relele facute, nu se rezolva asa nicio problema. Cu un dihor trebuie sa inveti sa traiesti impreuna.

     

    Nu vad nimic rau in a cumpara un dihor de la pet shop, in aceste cazuri chiar poti salva o viata, nu stiu cat sunt de bolnavi cei de la pet shop, muscaciosi si salbatici sunt 90% dintre ei, dar un dihor poate fi imblanzit, stiu sigur! Am trecut si eu prin asa ceva. @ Ovidiu, nu consider ca sunt in masura sa iti dau sfaturi, dar imi permit sa imi dau cu parerea in general, am crescut doi dihori de mici, (cel mai mic de  5 saptamani care m-a muscat de mi-a dat sangele 😛 ) iar dupa am adoptat doi, 1/5 ani, si 2 ani. Sunt sigura ca vei gasi dihorul potrivit pentru tine, ideea de a cumpara unul din pet shop este una laudabila, te vei descurca cu siguranta. In locul tau m-as limita la unul, pentru moment. Dupa ce petreci 6 luni- 1 an cu unul singur, iti poti face o idee daca esti pregatit pentru inca unul. Sa ai doi dintr-un sut e mai complicat, trebuie sa iti distribui atentia, daca nu petreci super mult timp cu ei, ei vor sta impreuna si te vor ignora. Unu pe unu e cel mai bine pentru un incepator. 🙂

    @alex “in cel de-al doilea rand, nu vad care e problema ca in dorohoi nu sunt medici care sa cunoasca patologia dihorilor.” pe mine asta ma dezarmeaza, ca tu nu vezi problema, este foarte trist. Pai la tara de ce se trece la probleme lipsa unui medic bun? ..poi ca tre sa vina omu`n oras sa se trateze…. tot nu faci legatura intre cele doua? Din pacate nu e ok sa administrezi ceva unui dihor doar pentru ca la o gaina a functionat.

    ” probabil, ca evaluarea potentialilor stapani de dihori se face in functie de un checklist care scapa logicii mele.” …. da da da! complicat si cu logica asta, hai ca asta e chiar simplu, nu vad cum iti scapa, este firesc si normal sa ai asteptari de la persoanele carora le dai dihori. Sunt sigura ca bitu vrea tot ce este mai bun pentru ei.

     

    Imi cer scuze pentru off topic.

    #4574
     bitu 
    Participant

    Cred ca s-a pierdut esenta acestui mesaj, imi doresc stapani pentru doi nazdravani. Cine ma poate ajuta fara sa ma judece, astept un mesaj.

    Multumesc!

    #4575
     Chica 
    Participant

    Eu as vrea sa ii adopt! Stau in Bucuresti, si sunt inebunita dupa dihori..de ceva timp imi tot doresc sa adaug inca un membru in familia noastra. Acum am doar un dihoras, fetita, pe nume Pixie foarte iubitoare si jucausa in varsta de 10 luni, deci nu sunt o necunoscatare in subiectul acesta. Daca doresti sa ma contactez nr meu este 0722256986. Astept un semn de la tine cat mai curand. Daca nu ai cum sa ma contactezi pe tel, mailul meu este badpisu70@yahoo.com !

    #4576
     Chica 
    Participant

    Apropo fetita mea este si ea de fel sterilizata. In mare parte a timpului sta libera desii are si o cusca imensa cu 4 etaje. Ii las tot timpul usita deschisa sa poata intra si iesii cand pofteste, si de asemenea sa isi faca nevoile in litiera care este ' la parter' . Hrana si toate necesitatiile care le pot avea nevoie nu sunt absolut nici un fel de problema, si de asemenea daca doriti putem face intalnirea la mine acasa sa vedeti mediul si conditiile in care este tinuta fetita noastra..cum am spus, astept cu nerabdare un semn.

    Cu drag, Andrea.

    #4618
     yoyolina 
    Participant

    bitu a spus:

    Cu parere de rau si cu lacrimi in ochi sunt nevoita sa pun acest anunt.

    Caut un stapan pentru dihorasii mei (baiatul 9 luni si fetita 8 luni); RESPONSABIL, sa fie integru, cat de cat potent financiar pentru a-i putea intretine. Imi doresc sa gasesc o persoana iubitoare de animale si in special iubitoare de dihorasi. Acea persoana sa aiba o viziune deschisa si ma refer la faptul ca un dihorasi nu trebuie tinut inchis in cusca.

    Dihorasii ii voi dona, tocmai de aceea doresc sa gasesc stapanul potrivit.

    Pentru mai multe informatii lasati un reply.

    Buna! Daca nu le-ai gasit inca stapanul pe care ti-l doresti pt ei, ii vreau eu 😡 . De mult timp imi doresc dihorasi, dar din pacate in Galati nu prea s-a auzit de asa ceva. Au fost 2 in pet shop-ul Animax, dar cand m-am dus sa-i cumpar erau deja trimisi retur pt ca nu s-au vandut. Bineinteles dupa ce au stat intr-o cusca destul de mica timp de aproape un an (dupa spusele personalului magazinului) … deci imi doresc, dar nicaieri nu am gasit sa cumpar pe aici (toata lumea cand aude reactioneaza “dihor?! tu stii ce-i ala un dihor?!” … daca te hotarasti, ma poti contacta la nr de tel 0752863385 sau ym diavolul_ingerilor@yahoo.com :* 

    #4620
     Anonim

    se mai dau dihorii? s-au dat?

    #4623
     yoyolina 
    Participant

    Roxana a spus:

    se mai dau dihorii? s-au dat?

    Roxana, daca afli ceva, te rog ma anunti? 😀 un sms/ beep, mail, orice! Ma deplasez eu sa ii iau. 

    #4625
     Anonim

    Da, sigur 🙂

    #5253
     florentina0 
    Participant

    se mai dau dihorii?

    sau s-au dat?

Vizualizare 15 articole - 16 la 30 (din 31 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account