Acest subiect conține 8 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  danieladdo acum 12 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2340
     Anonim

    am o femela de dihor superba cam de o saptamana…am inteles ca in rabdare sta toata imblanzirea lui…ieri cand l-am scos din cusca sa ne jucam, l-am luat in mana si m-a muscat foarte rau(si stie unde e pielea mai fina ca sa apuce de acolo :D)…l-am luat si l-am trantit in cusca…vreau sa stiu daca mai exista vreo sansa sa il domesticesc, sa il invat sa nu mai muste…pt ca, stiu ca ei nu uita niciodata daca au fost agresati…

    #3418
     Anonim

    Este de inteles reactia ta pentru ca nu te asteptai si, intr-adevar, au dintii foarte ascutiti cand sunt mici. Cred ca probabil nu este inca pregatita sa se joace cu tine la orice…nivel. Inca nu are incredere totala in tine. Cel mai bine este sa ii oferi mai mult timp de acomodare si sa ai rabdare, sa inveti sa o manipulezi cu grija. 

    O ai de o saptamana si este prima data cand te musca? Pentru ca daca e asa, atunci cu siguranta a avut un motiv: te-ai jucat prea agresiv cu ea sau…?

    Trebuie sa o inveti (fara lovituri sau orice alt tip de abuz) ca pielea ta este sensibila si te doare, dar mai ales sa intelegi motivul pentru care te-a muscat. Te rog sa citesti urmatoarele articole si sa ne spui daca sfaturile respective te ajuta:

    http://www.dihori.ro/generalit…..or-820.htm

    http://www.dihori.ro/generalit…..ca-602.htm

    Nu se poate pune problema ca a fost ''abuzata'' si nu te uita :). Este mica, zvapaiata si acum exploreaza…cu gura Innocent

    #3409
     Simo_Pas 
    Participant

    Salut si bine ai venit! O poti lasa libera din cusca, sa exploreze casa si sa nu o stresezi. Da`i ceva delicii pentru dihori sau carnita de pui, sa o faci pe ea sa vina la tine. Probabil ai fost mai brutal cand ai luat-o din cusca si ea s-a speriat (se apara) sau mai exista posibilitatea…. te`a apucat fara sa vrea de un loc sensibil al mainii. Eu cu femela nu ma pot juca cu mainile goale pentru ca are coltisori mult mai ascutiti decat masculul. Cu Tina ma joc numai cu jucarii daca nu vreau sa ma zgarie pe mana. Te rog frumos nu o mai tranti Smile ,,cu rabdarea treci si marea”

    #3433
     moko_laura 
    Participant

    si taz m-a muscat la inceput. si crede-ma, stiu ce simti..frustrarea e foarte mare..uite cum l-am dezvatat eu de muscat: de fiecare data cand o facea..si doamne ce rau musca imi dadea sangele imediat si chestia e ca nu mai dadea drumul..statea infipt cu coltii ca un pitbull..dar sa vezi..la inceput, pt ca nu prea stiam ce sa fac, i-am dat cateva bobarnace peste botic…nu foarte tare dar cat sa simta ca ceva nu e in regula..apoi am incercat sa-l musc si eu..il prindeam cu degetele de piele la fel cum facea el cu mana mea…tre sa recunosc, a dat ceva rezultate dar nu cine stie ce. uneori se potolea, alteori se intarata si mai tare…m-am gandit ca se razbuna pt bobarnacele si muscaturile pe care i le administram..sau ca pur si simplu lua totul in joaca…

    si am facut altceva. l-am luat, l-am intins pe spate cat este el de lung si l-am imobilizat asa. la inceput se zbatea si plangea ..se oftica rau..dar il tineam asa pana cand ceda definitiv. atunci mai lasam din stransoare. daca incepea sa se zbata il strangeam la loc..si tot asa…pana cand s-a domolit. si muscaturile au incetat. a dat seama cine este stapanul probabil. dar nu l-am batut niciodata, nu l-am trantit, nu i-am aplicat chestii violente sub nici o forma…acum, cand ne jucam, ma apuca cu coltii usor, fara sa ma doara, fara sa-mi lase semne…nu mai musca deloc!! este incredibil ce rezultat a dat culcatul ala pe spate si imobilizatul. 

    si stiu acum si de ce musca. pentru ca era in casa noua, cu oameni necunoscuti..era fricos de fapt si se apara si el cum stia…

    trebuie sa ai rabdare..iar rabdarea vine din iubire…el nu are nici o vina..este in natura lui sa apuce si sa muste..noi trebuie sa ne modelam dupa comportamentul lor si sa ne dam seama cum functioineaza ei…iti urez succes si sa nu te dai batut. dihorasul tau va invata cine este seful…daca nu, va deveni un mic terorist..dar daca invata …veti fi prieteni pe viata 🙂

    #3436
     Anonim

    Hehe, ai dreptate Laura. Cat despre “dihorasul tau va invata cine este seful…daca nu, va deveni un mic terorist..dar daca invata …veti fi prieteni pe viata :)”, tind sa nu fiu de acord. Terorist ramane daca nu ne comportam cum trebuie cu el sau pur si simplu nu stim cum sa ne impunem autoritatea.

    Am o dihorita, Leeloo, care dupa 1 an si jumatate aproape, inca mai musca. Nu din rautate (adica nu ramane inclestata), ci doar apuca si apoi fuge. Este o dihorita sperioasa de cand s-a nascut. Avea o luna si jumatate si tremura ca varga cand o luam in brate. Am decis sa nu ii aplic niciun fel de corectie pentru ca am facut-o o singura data si nu a mai iesit de sub canapea cateva zile. Decat sa am o umbra de dihor in casa, care iese doar sa manance noaptea, mai bine o las muscacioasa si asta e! A fost decizia mea though, insa sunt constienta de ce musca si stiu ca s-ar putea corecta. Dar cu ce pret? Abia de cateva luni a inceput sa capete incredere si sa iasa sa se joace cu ceilalti. Daca vine cineva in vizita, sta sub canapea, doar cu nasul scos si asteapta sa prinda pe cineva sa capseze…Si nu este un dihor traumatizat, abuzat. Pur si simplu asa e firea ei, speriata de bombe…

    Acestea insa sunt cazuri singulare.

    Cum ai procedat tu a fost super ok! Am un prieten care si-a domolit dihorita la fel: o tinea in brate cu 'forta'. Azi asa, maine asa, iar acum dihorita lui este o blanda si o frumoasa! 

    #3437
     moko_laura 
    Participant

    pai asta cam ziceam si eu..daca nu stim sa ne impunem autoritatea fie ii facem toate poftele si nu-i vom refuza absolut nimic..iar atunci el ne conduce viata…fie ne comportam total gresit si ni-l facem dusman..ne va plati cu aceeasi moneda de fiecare data cand va avea ocazia…trebuie sa recunosc, decateva zile a invatat sa se urce pe canapea…la inceput mi s-a parut dragut cum topaie el vesel printre ursi de plus si perne dar..a inceput sa scormoneasca textura.. acum nu stiu cum sa-l dezvat de a se mai urca pe canapea..ca se urca nu ar fi o problema, chestia nasoala e ca zgreaptana si distruge pielea aia ecologica..si crede-ma dar nici asta nu ar fi o problema..da-o naibii oricum nu dormim pe ea..nu poate decat s-o zgarie..dar e cadou de la mama!!! si mama ar face urat daca ar vedea..si nu am chef sa mi-o pun in cap..si asa..parintii mei nu prea il suporta pe taz..si asta ma cam doare…in fine….il las sa se urce.. dar cand incepe sa zgarie il iau de acolo…

    #3439
     Anonim

    Da, aceeasi problema am si eu. Acum am renuntat la a ma mai ingrijora in privinta canapelei…asta e! Sunt resemnata 😀

    Tipul acesta de comportament se manifesta in general din cauza rutinei si a plictiselii. Incearca sa il tii mai ocupat cu diverse activitati (jucat, scos la plimbare) si o sa uite de canapea 🙂

    #3440
     moko_laura 
    Participant

    ai dreptate. tazu s-a plictisit de toate jucariile pe care le are si incepe sa faca nazbatii…acum, mai nou, a descoperit sa poate sa se bage sub dulapul pe care sta televizorul…ala are niste rotile si se furiseaza dedesubt…vai..de abia il scot de acolo..trebuie tras covorul, tras dulapul, scotocit dupa taz printre fire si cabluri..o adevarata placere :(( nu am cum sa bag nimic dedesubt…asa ca ..nu stiu..o sa-l tin ocupat cat pot dar de multe ori nu sunt in camera si isi face de cap. sincer, acum prefer sa se urce pe canapea :)))

    #3446
     danieladdo 
    Participant

    Bijou are obiceiul cind stau pe canapea sa se urce si el sus si daca stau rezemata de spatar se baga intre mine si spatrul canapelei apoi incepe cu labutele sa sape in spatele meu Smile Are obiceiul sa sape si in covor dar ptr ca inghitea cu pofta puful ce ii ramanea pe labute, am scos si covorul din camera, asta pe linga 2 fotolii gen lacrima umplute cu polistiren pe care mi le-a deschis si a umplut toata camera (asta a fost opera Arriellei). Camera mea este cam goala de cind ii am pe cei 2 banditi neastamparati Wink

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account