Acest subiect conține 63 de răspunsuri are 17 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 2 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #5277
     schmusekatzoe 
    Participant

    A trecut o saptamana 🙂 Am renuntat la manusi si cizme. Acuma merge totul pe baza de pasta de la gimpet ;)). Cand linge pasta pot sa il scot din cusca sa il mangai pe cap. Il scot in fiecare zi din cusca sa-si consume energia. Mai stau si eu cu el sa se obisnuiasca cu mine. Ma mai musca de ciorapi, cateodata tare dar ii suflu in fata si zic au si imi da drumu.Am observat ca la el nu functioneaza faza cu prinsul de ceafa, parca mai agresiv se face, dar suflatul in fata merge. Imi linge pasta si de pe deget. NU ma mai muscat cateva zile. De obicei nu imi lasam mainile pe jos unde putea sa ajunga. Azi am incercat si fara pasta, m-a lins putin si din pacate m-a muscat iara ca a curs sangele ;)). Prea nerabdatoare am fost 🙂 Dar l-am luat, l-am pus in cusca si l-am ignorat pt asta. Sper sa se prinda ca a facut ceva rau ;)) Facem progrese mici in fiecare zi si abia astept ziua cand pot sa pun mana pe el fara sa muste, si fara pasta 🙂 Stiu ca nu o sa fie usor, dar merita ca e un dulce 🙂

    Si uitati dihorasul meu micut si  muscacios 🙂  PEANUT il cheama 🙂

    #5278
     raluka 
    Participant

    vaii c scump e! sa iti traiasca! cu rabdare multa o sa renunte la muscat! iar atunci vei avea vedea ca a meritat toata perioada asta in care l-ai educat! cu prinsul de ceafa nici la pufoasa mea nu a mers, mai rau musca! bafta si pupici!

    #5281
     Diana 
    Participant

    Sa iti traiasca pufosenia, ce mic eee…imi aduce aminte de banditul meu. Ideea este ca in momentul in care iti iei un dihor si ti se spune sa ai rabdare cu el te gandesti la cateva zile, o saptamana doua, dar adevarul este ca dureaza luni de zile. Cum ai zis si tu se fac progrese in fiecare zi…dar mici, trebuie sa te inarmezi cu tone de rabdare. Eu am fost o norocoasa si yuki nu a fost prea muscacios cand a fost mic. A avut o etapa de vreo luna de zile (pe la 7 luni), care doar ce s-a incheiat de vreo saptamana , cand ne trezea, iar, de 3 ori pe noapte si ne apuca de degete si vroia sa ne bage la el in vizuina, iar daca te impotriveai strangea si mai tare. Acum este potolit, nici nu ne mai trezeste noaptea, se duce bea apa, mai ascunde o jucarie, isi face nevoile si se culca.

     

    Multa bafta !

    #5284
     Anonim

    Foarte dragut dihorasul! Ma bucur ca lucrurile merg inspre bine (intotdeauna se intampla asa), dar mai ales ma bucur ca ai acceptat sa urmezi si sa accepti acesti pasi mici, in detrimentul abandonului. Din pacate, multa lume renunta la ei inainte de a incerca, macar acesti pasi mici…Felicitari! Vei avea un animal superb in cateva luni, nu renunta!

Vizualizare 4 articole - 61 la 64 (din 64 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account