Acest subiect conține 32 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  moko_laura acum 12 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4036
     iulia 
    Participant

    Nu e vorba ca nu va puteti plange aici sau oriunde altundeva … dar ok , v-ati plans, v-ati zis off-il si acum e vremea sa mergem mai departe

    … toti ne lovim de chestia asta … dar daca noi cei care suntem “parintii” acestor superbe animalute nu putem sa-i toleram pe cei carora “ingerasii” nostrii le repugna , atunci cu ce suntem noi mai buni ca si ei ? … fiecare are o problema cu un anume animalut , asta nu inseamna ca cream povesti interminabile pe aceasta tema..

    Stiu ca doare sa ti se zica ca animalultul tau e scarbos, sau ca ar trebui sa faci un copil si sa lasi animalutul pe care atat de mult il iubesti in padure … trebuie sa intelegem ca noi … stapanii de dihorasi … suntem oameni deosebiti si pentru ca suntem atat de speciali trebuie sa invatam sa trecem peste obstacolele care altii ni le pun din simplul fapt ca nu cunosc nimic din ceea ce tine de dragostea fata de un necuvantator .

    Si mie si probabil tuturor ni s-a spus ca mai bine faceam un copil sau mai rau : “ia-l de langa mine ca e urat sau scarbos sau te miri cum “, toti dam de treaba asta dar asta inseamna doar ca unii oameni nu pot sau nu concep ideea unui necuvantator in casa, baia sau patul lui … fiecare are problemele lui si asta cu fratele sau sora sau mai rau mama sau tata mi-a zis ca e scarbos asta , scumpa mea nici macar nu ar trebui sa te afecteze si chiar mai mult poti sa le inchizi gura cu replica care o foloseam si eu cand au auzit ai mei ca o sa avem un bebe dihor : “daca ma iubesti pe mine trebuie sa imi accepti tot inclusiv “blanosul”, pentru ca daca nu poti sa faci asta, inseamna ca nu ma iubesti cu adevarat.

    E foarte simplu , nu mai puneti atata la suflet ce zice lumea … daca asa de mult va pasa ce zice lumea din jurul vostru, nu va trece prin cap ca de fapt … problema e la voi si nu la ceilalti? … daca stii (si aici vb in general) ca te intereseaza mai mult ce zice lumea decat ce simti si iti doresti tu , atunci ar fi trebuit sa te gandesti inainte sa aduci un “pufos” acasa , ce zice lumea ?

    Mie una nici nu-mi pasa cand se uita cate unu cu scarba la mine ca o tin in bate cu atata mandrie pe Joy a mea … eu sa fiu impacata, mie sa-mi fie draga si noi 3 sa fim fericiti , poi daca la mama nu-i place ca am un dihor in casa , asta e ! sa nu ma viziteze … pentru viata si fericirea mea doar eu hotarasc nimeni altcineva si atunci de ce sa-mi pese ca nush ce persoana din “familie” are ceva de obiectat ca am un Dihoras si nu un COPIL !

    …si cu asta as vrea sa  inchei subiectul asta

     

    Sincera sa fiu intram pe site pt ca aici gaseam povesti frumoase de suflete calde care daruiesc iubire unor animalute atat de simpatice … si acu de ceva vreme vad numai lucruri care chiar nu-si au locul aici, parerea mea , daca gresesc cineva sa ma corecteze.

     

    Subiectul era “ce facem cu Dihorul cand plecam de acasa … nicidecum ce zice lumea din jurul meu ca am un dihoras , ar fi bun si un topik de genu asta … :))

     

    cu drag va pupam Iulia, Joy si Dan 

    #4038
     Anonim

    Am deschis un topic nou pe aceasta tema, asa ca hai sa ne mutam catrafusele acolo 😀

    #4039
     moko_laura 
    Participant

    roxana, e o idee buna sa faci un topic separat..desi iulia are dreptate pana la urma…a fost ea, poate, un pic mai dura in exprimare, sau asa mi s-a parut mie..dar are dreptate. cu toate asta, uneori, simt nevoia sa ma plang cuiva care intelege prin ce trec. poate sunt multi ca mine..poate nu..habar nu am. chestia e ca eu nu am cui sa impartasesc nici bucuriile si nici necazurile legate de tazuc…si voi, aici, pe site, sunteti singurele persoane care ma inteleg si care intotdeauna m-au ajutat cu sfaturi si c-o vorba buna. 

    iulia are dreptate..nu ar trebui sa ne afecteze parerea celor din jur dar nici nu putem trai ca intr/un glob de sticla fara sa auzim, fara sa vedem..fara sa judecam. si gata. am incheiat topicul aici. 🙂

Vizualizare 3 articole - 31 la 33 (din 33 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account