Acest subiect conține 7 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  Sonia Ugro acum 12 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2371
     Anonim

    Buna ! In fericita zi de 14.07.2011, eu, am devenit stapana unui superb dihor cu blanita, alba, moal si pufoasa iar ochisori rosii ca macul, il iubesc nu l-am acresat nici o data astazi, 17.07.2011 a fost prima zi in care l-am tinut in brate in jurul orei 03:00 dimineata, ma muscat foarte usor cu toate ca in zilele precedente a fost mult mai agresiv, dar cand are chief de joaca (sau asa cred eu) ma musca mult mai tare si uneori chiar il mangai cu frica, nu cred ca intentia lui este cea de a ma rani dar o face, cum as putea sa il fac sa inteleaga ca pielea omului este mult mai sensibila decat a lor?

    Momentan nu am ajuns cu el la veterinar deci nu stiu daca e fata sau baiat are aproximativ 2 luni (asa mi sa spus la Pet Shop) si am citit ca el ar putea fi alergic la vaccinul antirabic deoarece la noi nu ar exista vacinuri speciale pentu ei as vrea sa stiu cum credeti ca ar fi mai bine sa procedez din accest punct de vedere.

    Mai am o problema in privinta spatiului, are o cusca foarte mare in jur de 2×1 dar nu prea pot sa il las sa alerge prin casa sunt copii de 1 2 si 5 ani si in primul rand mama nu este de acord sa il las im mai pun in bila dar nu a invat exact cum sta treba credeti ca il place sau mai mult il chinui ? unde as putea achizitiona jucarii pentru el ?

    Multumesc anticipat !!

    #3874
     Simo_Pas 
    Participant

    Bine ai venit Silvanita! Sper sa ne arati si noua poze cu frumuselul/frumusica tau/ta Smile

    Cand te joci cu el si te prinde (din joaca) de deget, spunei raspicat NU, va pricepe ca te raneste .

    Poti sa faci o vizita la medicul veterinar  cu el sa`l consulte sa nu aibe ceva probleme si la 3 luni ii poate face primul vaccin (nu te lua dupa ce spui cei din pet shop)

    Dihorilor le place sa aibe cat mai mult spatiu, legat de litiera, trebuie invatat, unde sa`si faca treburile (dar daca`i vei pune o ltiera pt. dihori cu nisip in ea, isi  va face si acolo nevoile, nu mai mult de o data de 2 x, la ai mei nu le place sa faca mai mult in litiera, trebuie sa le curat litiera)

     Jucari poti sa cumperi din pet shop, sau poti sa`i dai jucari ce ai prin casa. Ai grija la copii care mai  exista in casa, daca il necajesc, se poate intampla sa`i muste.

    Cu placere!

    #3877
     Roxana 
    Keymaster

    Chiar imi este folositor sfatul ii spun nu si ma lasa impace si a inceput si musca mult mai incet.

    As avea inca o micuta problema, imi este frica sa il las sa se joace prin camera deoarece se poate baga pe sub mobila si in afara faptului ca mi-ar  fi foarte greu sa il scot ar putea roade cabluri care l-ar putea electrocuta, cum sa procedez ?

    Multumesc mult !

    #3881
     Anonim

    La ce a spus Pixie, as adauga urmatoarele:

    – mergi cu el la un veterinar pentru a verifica starea generala de sanatate. Daca esti din Bucuresti, Falconvet sunt cei care se ocupa de dihori.

    – daca este femela, trebuie neaparat sterilizata in jurul varstei de 7 luni.

    – evita jucariile din burete, sau orice tip de jucarie casanta. Ar putea sa o roada si sa inghita bucati de material, care pot cauza blocaje intestinale.

    – este obligatoriu sa il lasi liber din cusca cel putin 2 ore/zi, preferabil dimineata si seara, altfel vei avea un dihor deprimat si stresat. Nu iti face probleme cu cablurile. Daca se ascunde sau adoarme pe sub mobila, va iesi de acolo dupa o repriza de somn. 

    – mare atentie la geamuri: pune site, daca nu ai. Cat e tinut liber si nu esti in camera, nu lasa geamurile deschise. Dihorii sunt buni cataratori si pot sa cada de la geam.

    – vaccinarea nu o recomand nicaieri in afara de Falcon vet. Vezi topicul special dedicat vaccinarii pe forum.

    – cu ce il hranesti si cum il cheama?

     

    Asteptam poze! 

    #3885
     Roxana 
    Keymaster

    Eu si NieveEl este Nieve (zapada in spaniola), il hranesc cu bobite specieale pentru dihori, amandoi suntem din bucuresti si asteptam un sfat de cum sa iesim in parc si daca ati este recomandata lesa, ieri i-am cumparat o bila dintaceea in care se baga si merge, nu a inteles foarte bine cum sta treaba si pare un pic speriat, ce parere aveti?

    P.S.: Isi varsa mereu apa ce ar trebui sa fac ?

    #3887
     Roxana 
    Keymaster

    Da aceea este bila, in legatura cu hamul am vazut unul ca cel pentru iepuri dar mult mai micuts iar in ziua in care amvrut sa il achizitionez nu mai era pe stoc, l-am bagat cum intr-un lighienas cu apa dar a iesit, si lasa niste urme asa dragalase, nu imi vine sa cred cat de mult il iubesc dupa doar 4 zile, este cel mai frumos lucru care a aparut in viata mea, iar in legatura cu virusuril m-am cam speriat stiind acum ca le poate contacta asa usor, sper sa nu avem probleme si maine ii voi stressa pe ai mei sa ajungem la veterinar. La cat timp dupa vaccin este recomandat sa il scot ?

    Cu apa i-am pus nisimp deci nu e chiar asa de usor dar tind sa cred la cum zgarie si daapa afara ca este curios sa vada ce e inauntru, oricum micutul se adapteaza super bine si este un nazdreavan momentan e inperioada curiozitati, musca si se joaca cu orice oricum marea mea intrebare este cum va ractiona la primul contact cu natura oricum acest micut pe zi ce trece ma face si mai fericita !

    #3888
     Anonim

    Ca sa nu mai verse apa, cumpara un bol cu partea inferioara cauciucata sau un recipient greu, din ceramica. Bila nu este pentru dihori, ci pentru hamsteri 🙂 Imi pare rau ca ai facut o investitie inutila…

    Nu iesi niciodata cu el fara ham, iar asta cam la 2 saptamani dupa vaccinare. 

     

    #3891
     Sonia Ugro 
    Participant

    Foarte frumos dihorasul tau,si un foarte special nume i-ai ales!Legat de bila,nu toate sunt pentru hamsteri,ci unele sunt facute special pentru dihori (sunt mai mari).Daca dihorului ii place sa se dea in ea,asta e alta poveste…

Vizualizare 8 articole - 1 la 8 (din 8 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account