Acest subiect conține 117 răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4174
     Sonia 
    Participant

    rash nu are nimic, e normal, acum incerca sa imi bage papucii sub pata dar, sunt cam mari pt el … inca nu  am luat carnetul … complicat …

    peste 1 saptamana si 5 zile implineste 4 luni!

    nimic nu e anormal. doar ca ma musca incontinuuuu!

    vreau si eu sa il las liber si el sa nu sara asupra picioraelor mele sau sa isi infiga dintii in mine brusc cand vreau so mangai!

    da! am incercat metodele de la ceilalti utilizatori! dar e un criminal! :)))) a decapitat un iepuras si a ingopat bratul, ca capul nu  putea … si a ros o sticla pana a facuto vaza de flori :(((

    #4177
     ELEnNa 
    Participant

    De bataita a auzit dihorasul tau ? 🙂

    Poate credeti ca eu militez pentru o educatie violenta, insa nu este asa. Doar in cazuri exceptionale. Cum ar fi dihorelu` Soniei care face prostioare..

    In primul rand, pentru a nu-ti face stricaciuni iremediabile prin casa nu-l lasa nesupravegheat. Cand ii dai drumul in toata casa, stai dupa el. Daca nu ai timp, inchide-l in baie sau in bucatarie, in balcon sau intr-un spatiu mai restrans. Si cand crezi ca esti disponibila 1 ora, da-i drumu si stai numai cu ochii dupa el. Cand ia ceva in gura ce n-ar trebui sa atinga tipa la el, dai palmuta la fund si ia-i obiectul. La fel si cu muscatul. Cand te prinde, strigi la el, ii dai palmuta si il imobilizezi. Si sigur va da rezultate. Eu am vazut la Sid, cu care chiar parea o lupta pierduta atunci cand inca nu reusisem sa il educam… credeam ca nu va fi animalutul perfect niciodata… Dar da rezultate si bataita. Chiar daca incapatanarea il impinge sa muste din nou si dupa ce ii dai drumul, o va face cu mai mare prudenta…din ce in ce mai mare grija va avea , cu cat vede ca si tu perseverezi, nu doar el.

    Ideea e ca si el, ca orice fiinta, cu cat creste in varsta cu atat creste si in minte. 🙂 Deci trebuie sa ai rabdare cu el, ca se va destepta, dar trebuie sa ii dai impulsuri, sa il educi pentru a avea un animalut asa cum ti-l doresti tu.

     

    Bafta multa 🙂

    #4175
     Anonim

    Si pedeapsa trebuie aplicata imediat dupa ce a facut boacana, altfel nu isi va mai da seama pentru ce il certi 🙂

    #4182
     Sonia 
    Participant

    dulapul e bun ca loc de pedeapsa? :d

    #4199
     Sonia 
    Participant

    sa va spun ce vesti minunate am!

    am sunat la denis si a zis ca nu stie ce s-a intamplat, dar carnetele nu au venit (de cam o luna, COMANDATE CU CURIER RAPID) si ca erau niste carnete speciale, pe care puteai scrie ce animal ai , pentru ori ce fel de animal (!!!!!!????!!!!!?) si antirabicul simplu ii vine abea miercurea asta, in rest, rash nu inceteaza cu muscatul, macar o face doar dupa 10-15 minute de la incepera distractiei

    😉

    #4200
     Anonim

    Pe orice carnet de sanatate poti sa scrii detalii despre animalul respectiv.

    I-ai trimis schema de vaccinare pe care ti-am dat-o? A avut vreo reactie? In afara de aceea ca noi suntem niste 'retarzi' aici, pe net…

    #4201
     Sonia 
    Participant

    nu i-am dat-o ca am vb la telefon cu ea, io dau miercuri cand merg la vaccinu ca rashulica

    #4205
     Sonia 
    Participant

    am fost si i-a facut biocan r

    i-am aratat schema si a zis ca a respectat-o si ca i-a facut exact vaccinele pe care i le-a cerut cand a stat in italia cu dihorul ei. nu putea pleca din tara fara vaccinele astea sau ceva de genu

    a zis ca are invermectina pipeta si imi venea sa o strang de gat pt ca lui rash i-a dat pastila, nu invermectin pipeta

    a zis ca nu trebuie sa ii fac deparazitare externa  ca invermectina e de ajuns si ca are efect 3 luni

    cam atat … rash musca!!!

    #4208
     Anonim

    Da, asta ti-am zis si eu, ca nu trebuie sa ii mai faci Ivermectina. Cum a respectat schema de vaccinare? Nu a putut sa plece din Italia fara vaccinurile astea? Minte de stinge! Legislatia obliga doar la vaccinarea antirabica, in niciun caz cea antijigodioasa sau pentru coronaviroza canina.

     

    Nu imi vine sa cred, nu mai am ce comenta…

    #4211
     Sonia 
    Participant

    dar e bun biocan r? nu? m-am uitat pe sticluta cand nu era atenta si avea un singur ingredient

    rash nu are inca carnet! 🙁

    imi tot da afirmatii car epar credibile …

    si nu ii mai fac invermectina decat peste 2 luni

    #4212
     Anonim

    Biocan R este pentru rabie.

    Afirmatiile ei PAR credibile, dar sunt niste minciuni nesimtite. Acum nu stiu daca te minte cu intentie sau ea chiar crede ceea ce spune. Daca e vorba de a doua situatie, inseamna ca si diploma ei de doctorita este un fals, altfel nu ar putea sa fie atat de in necunostinta de cauza.

     

    Cat despre carnet, nu este legal ceea ce face. Tu nu poti demonstra ca animalul tau a fost vaccinat antirabic, in cazul in care musca pe cineva. Nu stiu exact care e motivul pentru care nu vrea sa iti elibereze acest carnet, poate pentru ca vaccinurile respective erau expirate sau pentru ca stie foarte bine ca nu a facut ce trebuia, chiar nu stiu. NU EXISTA CARNETE SPECIALE! Toate sunt la fel, cu mici diferente de producator.

    NU EXISTA sa iesi dintr-un cabinet unde animalul tau a fost vaccinat fara abtibild lipit pe carnet, semnat si parafat de doctor! Ti-a dat macar sticlutele goale acasa? Cum stii tu acum sau cum poti demonstra ca ceea ce iti va lipi ea pe carnet e ceea ce i-a facut dihorului? 

    Iti dau un sfat: du-te la orice alt cabinet, cumpara un carnet de sanatate si mergi peste ea sa lipeasca etichetele, sa semneze si sa parafeze! 

    Doamne, daca eram in locul tau, femeia asta era data in judecata, fara doar si poate!!! 

    #4213
     Sonia 
    Participant

    am dat d eioana, fata din faga are are si ea dihor si a zis SI EA ca denis nu e o doctorita buna si ca ea merge la un altul CARE la si castrat pe perry si care are toate vaccinurile la zi …. o rog sa imi de asi mie datele sale de contact

    denis a zis ca are carnete de sanatate care sunt doar pt caini si pisici si ca a vrut unele pe care le poti da oricarui animal …

    #4214
     danieladdo 
    Participant

    De ce il mai duci pe Rush la ea daca vezi ca nu e buna? Poate iti omoara dihorul.  Iti spun din propria experienta ca si eu am avut ghinionul sa dau peste un medic veterinar in Ungaria, tocmai acolo m-am dus cu Bijoux, ca sa ii vaccinez si sa ii fac un control in urechi ptr ca avea raie auriculara si mi-au dat parafina sa il curat plus niste picaturi si s-a agravat tare de tot de a ajuns bietul animal la otita de a inceput sa vomite, de 5 zile nu mincase nimic si avea febra! Si ptr toate astea m-am deplasat la Bucuresti ca sa nu moara! Toate astea din cauza unui tratament gresit apoi sa nu mai spun ca mi l-au vaccinat cu DHPPI si alte vaccinuri gresite! (Cind l-am luat pe Bijoux nu am stiu de existenta site-ului).

    Le-am dat doar vaccinul antirabic si sunt bine sanatosi, ii tin in camera mea si am grija sa ma spal pe maini cind vin de afara.

    De ce il mai duci pe Rush si il chinui? Toata vina este doar a ta ca nu te impui in fata ei si ca iti face cu animalul ce vrea ea si ca inca te mai duci la ea. Mai bine lasa-l in pace asa cum e si fa-i anual antirabicul, iar cind va fi disponibil disterom c la falcon vet, Roxana o sa anunte si poti sa il achizitionezi.

    Ultima oara cind am fost cu dihorii mei la vaccin, medicul veterinar mi-a spus ca se vaccineaza cu DHPPI si am zis ca vreau doar antirabic. Nu mi-a zis nimic, nu a insistat, a ascultat ce vreau eu. Asa trebuia sa faci si tu.

    #4215
     Anonim

    Eu as zice ca antijigodiosul e mai important decat antirabicul si aici ma refer la incidenta bolii la noi in tara. Am vazut dihori bolnavi de jigodie si este o boala crunta si sanse aproape minime de salvare…

    #4221
     Sonia 
    Participant

    am iesit cu rash pe afara pt prima data

    e rau daca a uscat de mai mute ori dintr-un mar? (nu a inghitit, doar i-a lasat urme)

    nu stiu cum ati reusit voi dar eu nu pot sa il fac sa inceteze cu muscatul

    inca nu am carnet de sanatate pt el …

    am aflat ca ar mai fi un medic in fagaras, cel mai bun, care l-a vaccinat, castrat etc pe perry a lui ioana … e la curent cu toste si incurand ioana imi va da datele lui … sper

Vizualizare 15 articole - 76 la 90 (din 118 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account