Acest subiect conține 19 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  Bandit acum 11 ani, 5 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #5042
     ana-simona 
    Participant

    Lasa-l in pace dupa cum zic si fetele trebuie sa se acomodeze intai cu noua casuta ….va veni el la tine cand va considera sunt animale foarte inteligente si imprevizibile.Se vede clar k e destul de stresat si cum spune a Mihaela mai jos a facut destule drumuri pana sa ajunga la voi si clar e si derutat si nu stie cum sa reactioneze.La mine Mya una din dihoritele care le-am salvat abia dupa 3 saptamani a inceput sa tutuie si sa topaie si astea clar sunt semne de joaca si acomodare.Trebuie sa ai foarte multa rabdare ca relatia de prietenie dintre voi sa inceapa sa prinda contur si sa te accepte ca stapan.In ceea ce priveste manusile eu zic sa nu le mai folosesti ever.Trebuie doar sa fii atent cand pui mana pe el si sa nu o faci brusc ,clar te va capsa de fiecare data.In aceelasi timp vorbeste cu el dupa cum ti-am zis sunt inteligenti .Iar in ceea ce priveste mancarea ….si tu ca om cand esti stresat si derutat nu iti trebe nici mancare .In conculuzie totul trebe facut cu calm si rabdare si fara miscari bruste.Si lasat in pace sa se acomodeze cu mediul in care este .

    #5043
     danieladdo 
    Participant

    Asa era si Arrielle! Exact la fel, cind am adus-o acasa. La fostul stapan statea frumos, se juca si nu pufaia, ei cind am adus-o acasa m-a muscat nervoasa si il fugarea pe Bijou prin camera de era ingrozit de ea, saracul se ura pe canapea si de acolo nu mai cobora. Am tinut-o in cusca citeva zile, i-am dat citeva mingiute de ping pong si se juca cu ele, nu puteam dormi noaptea ca le fugarea prin cusca, iar intr-o zi cind am venit de la lucru, asta mica a evadat din cusca si dormea linga Bijou in patut cu el. A trecut ceva timp pina sa ii treaca nervii…pina atunci i-am dat mancare, o tineam in brate cu manusi in mana ca sa vada ca nu ii vreau raul, ii vorbeam, si cel mai bine a fost cind ii dadeam multivitamine si venea fuga la mine, asa am invatat-o sa raspunda si la nume, tineam tubul in mana si o strigam pe nume, apoi puneam putin pe deget si lingea…asa m-am imprietenit cu muscacioasa mea Arrielle…incearca si tu. Cind vezi ca musca energic si cu draci de manusa, da-i drumul sa o ia sa faca ce vrea cu ea ca altfel in intarati.

    #5044
     Bandit 
    Participant

    Am vazut un anunt ca il vinzi,imi pare rau…asa se intampla cu multi posesori de dihori,ii iau si daca musca un pic ii dau… il ai de nici o saptamana si deja il dai,ai renuntat cam prea usor!

     

    Sfatul meu,este sa nu iti mai iei alt dihor.

    #5051
     Simo_Pas 
    Participant

     Mai Bandit nu incerca sa intelegi ceva ce nu poti 🙂 ia da o geana  pe teraristica, tarantule unde mai activeaza Dexter si poate tu vei intelege  atunci …eu ma chinui sa inteleg,  dar nu pot   Posted: 07 Oct 2012, 16:35  ,,Vand/Schimb dihor mascul, bandit, 3 luni jumate, primul vaccin facut, jucaus, muscacios:D cu sterpi mici in special Colubridae
    Valabil doar pentru bucuresti!”  

    Posted: 07 Oct 2012, 21:54 

     ,,Dihorul se doneaza persoanelor care mai au dihori si au experienta cu alstfel de animale.


    #5052
     Bandit 
    Participant

    Eu nu pe tarantule am vazut ca il vinde,pe alt site….

     

    unii nu merita sa aibe deloc animale,off off

Vizualizare 5 articole - 16 la 20 (din 20 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account