Acest subiect conține 15 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  BabyDea07 acum 11 ani, 4 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2490
     BabyDea07 
    Participant

    Buna tuturor 🙂

    De cateva zile am un nou prieten: Cleo. E un dihoras in varsta de 2 anisor, tare incapatanat si capsator…Da, are o pasiune pentru sosete, pentru gelul de dus din baie (cred…pentru ca tine mortis sa ma capsese dupa ce ies de la dus) si pentru papuci (i-ar rontzai toata ziua). 🙂 La carnita de pui face nazuri, dar cand vine vorba de croncatele e present. 🙂

    Pentru moment pe mine m-a compostat cel mai putin (e adevarat ca ma si feresc 😛 ). dar pe oricine altcineva composteaza rapid.

    Initial nu am avut intentia de ai permite de a se sui in pat, dar intr-un final am capitulat..Tzopaie atat de funny cand se vede in pat.. :D..iar daca ma asez si eu sare pe spatele meu, apoi in brate..Totusi daca incerc sa il mangai sau sa ne jucam pe burtica sare sa muste si apoi se da inapoi cativa pasi ca si cand s-ar speria.. E ok? Sau ii fac eu ceva gresit? La fel cand ma apropii de dulap-vine rapid sa ma composteze si daca ii spun “Nu!” se da inapoi ca si speriat.

    Uneori mai scoate anumite sunete, ca si cand ar mormai ceva..Nu stiu daca e suparat sau vorbeste si el.. 🙂

    Fiind al treilea “proprietar”, el a fost obisnuit sa stea in custii, foarte putin liber. Eu as vrea sa il pot tine liber…pentru moment i-am lasat si cusca in camera ( app…dorm cu el in camera), dar as prefera sa doarma in cosulet..Credeti ca e vreo sansa sa il obisnuiesc?

    No well.. il am doar de cateva zile, presupun ca ar trebui sa ii mai dau timp sa se acomodeze,dar nu as vrea nici sa ii dau mesaje gresite.

    #5147
     Anonim

    Trebuie sa ii lasi mai mult timp de acomodare. Ultima perioada a fost destul de stresanta pentru el, trecand de la un proprietar la altul. In legatura cu muscatul, nu stiu ce sa spun pentru ca nu imi dau seama daca musca in joaca sau ca ii este inca teama de tine…Cel mai bine e sa incepi cu pasi marunti…

    Se va acomoda rapid sa fie liber la modul ca nu va mai calca prin cusca, cel mai probabil 😀 Iar locul de dormit si-l va alege singur (in dulap, sub pat, orice loc ferit de lumina si agitatie). 

    #5146
     raluka 
    Participant

    se obisnuieste treptat! eu am pufoasa din iunie dar si acum mai musca in joaca sau kand ii este foame sau somn! legat de locul de somn, cum a spus si roxana si-l alege singura! a mea si-a tras sosetele din casa dupa dulapul de la mn din camera, si a dormit akolo sub sertar! akum i-am scos sertarul ka sa aiba loc, si doarme practic in locul sertarului de jos al dulapului! pupici pt dihorasul tau si multa rabdare!

    #5148
     BabyDea07 
    Participant

    Multumesc mult pentru sfaturi! Am rabdare, dar mi-e drag si-mi vine sa-l smotocesc 😛 si in acelasi timp mi-e frica sa nu-l sperii…

    Abia astept sa am liber sa pot petrece mai mult timp cu el…

    #5150
     Simo_Pas 
    Participant

    Eu din ce spui tu aici, am impresia ca vrea joaca, daca topaie  vine dupa tine, clar ca se baga`n seama. Un dihor speriat se trage rpd inapoie , se ascundne nu te urmareste. Ai mei cand ies de la dus, tony ma linge la picioare, tina in schimb ma pureca, capseaza dar nu din rautate, asa e ea mai speciala :)) Sper sa va intelegeti bine!!!

    #5153
     BabyDea07 
    Participant

    Multumesc!

    A trecut o saptamana…nu mai muscam de picioare, decat de degete cand ne jucam. 😀 Uneori, cand il iau in brate ma linge un pic pe mana, dupa care vrea jos. O singura data a stat linistit in brate si s-a lasat mangaiat.

    Totusi,alteori am impresia ca ii e frica de mine, pt ca se da inapoi si dupa sare sa ma capseze..:( Asta se intampla daca incerc sa il iau in brate pe intuneric si apoi aprind lumina.

    De obicei, doarme noaptea ( de la 02:00 la 10:00), dar mai are seri in care e agitat si isi intoarce cusculita cu fundul in sus sau se urca pe marginea patului si capseaza de mana sau de picioare…Ar putea fi o “problema” faptul ca nu e inca castrat (are 2 anisori)?

    #5157
     Anonim

    Cu siguranta poate fi un motiv pentru hiperactivitatea lui, insa e clar ca deja s-a obisnuit cu noul mediu si, in speta, cu tine :). Ati facut progrese mari!!

    #5170
     BabyDea07 
    Participant

    Buna tuturor,

     

    Azi sunt un pic ingrijorata…ieri Cleo a mancat cam putin, iar azi desi e 12 el inca doarme (s-a trezit ca de obicei la 6, s-a invartit un pic prin camera si s-a culcat iar)… 🙁 Ieri a fost zglobiu si s-a jucat, a furat papucii, a invatat sa se urce pe un fotoliu mai inalt, doar ca nu prea a  vrut sa manace. S-o fi plictisit de bobite? Carne de pui nu vrea (manaca in scarba o bucatica mica si pe urmatoarele le piteste sub masa si vine la cersit) nici cruda si nici fiarta. Ce-i mai pot da? 🙁

    #5171
     ana-simona 
    Participant

    Nu ai d c sa te ingrijorezi ,uneori ii mai apuca “astenia” incearca sa ii dai pipote si inimioare de pui crude,iepure daca ai putere financiara carne de curcan,diversifica putin dieta ca sa ii trezesti interesul de carnita.Cat despre somn se mai intampla nu au mereu chef de noi sau de joaca sau sa fie vioi.Pupam nasucul lui Cleo.:*

    #5173
     BabyDea07 
    Participant

    A papat azi, chiar si carnita 3 bucatele. Tongue out  Am observat ca stie diferenta dintre “a musca” si “a se juca” (am ramas surprinsa ce-i drept) pt ca atunci cand ne jucam, se preface ca ma musca, tine boticul deschis, dar nici macar nu capseaza..in schimb daca vrea ceva de la mine si nu il bag in seama ( de exemplu galeata pt mop) ma pisca binisor de picioare.. :))

    Si, ca majoritatea dihorasilor, detecteaza mirosul de ciocolata de la o posta :)))…vine glont si cerseste.

    Dar ce ma amuza teribil e momentul cand se trezeste: iese rapid din casuta, buimac, se uita in dreapta si in stanga de parca ar vrea sa isis dea seama unde este, se roteste un pic, si apoi fuga langa usa, moment in care trebuie sa dau fuga sa il pun in litiera..:P

    #5174
     ana-simona 
    Participant

    ei au instinctul, imediat dupa ce se trezesc, sa isi faca nevoile, de aceea e bine sa aiba la indemana litiera ca sa nu se invete sa faca peste tot. Ma bucur ca relatia dintre voi se contureaza pe zice ce trece mai bine si ca va cunosteti din ce in ce mai mult….astept noutati si pozici cu Cleo banditul….pupacim nasucul lui poznas:*

    #5177
     Anonim

    Grija mare cu ciocolata. Dihorii nu au voie sa pape dulciuri 😀

    #5178
     BabyDea07 
    Participant

    Pai nu prea a papat ciocolata…:P adica o data o bucatica mica mica ( 1mm/1mm), o alta data o bucatica mica (2mm/3mm), iar alta data s-a servit singur cu un biscuit ( pachet era inocent pus pe masa, nedesfacut, iar curiosul l-a desfacut si a papat jumate din el) si cu varza ( a furat varza si a rontzait un pic di ea).

    Dar daca simte miros de ceva dulce face orice sa primeasca …:D Se urca pe mine, puppy eyes, impins cu botul…cred ca ra fi in stare sa invete si comanda “sezi” doar doar o primi ceva :))

    #5182
     ana-simona 
    Participant

    'Pentru ca dihorii nu tolereaza lactoza, este contraindicat sa le dai lapte. In orice caz, daca ai de-a face cu un caz de ‘cerseala’ cronica (cum e cazul dihorilor mei), poti sa le dai un capacel o data pe saptamana (sau cumparati din magazine specializate lapte fara lactoza, special pentru animale sau bebelusi.

    Dihorii sunt mari amatori de banane; poti sa le dai o feliuta (aproape transparenta) de maximum 2 ori pe saptamana. NU ciocolata, stafide sau alte dulciuri de gen!

    Multi stapani nu realizeaza cat de otravitoare este ciocolata pentru dihorul lor. Agentul toxic este teobromina (alkaloid xantinic prezent in boabe de cacao, cafea si frunzele de ceai), care excita inima si cauzeaza aritmie.(aici nu am mai intrat in alte detalii ca sa nu te sperii) Sper ca ti-am fost de ajutor si nu am fost prea drastica …' 

     

    Te rog fii atenta cu dulciurile pt ca sunt foarte inteligenti si nici nu stii cand dispare (fura). Iar ciocolata nu ii mai da never oricat de puppy eyes ar face pentru ca e toxica pentru ei. Daca vrei sa il alinti cauta pe site mai exact cu ce il poti alinta .Sau cu vitamina sau ferretone pt ca sunt dulci.Dar in nici un caz ciocolata,biscuiti…..si cu atat mai putin varza….Pupam nasucul lui Cleo :*:*:*

    #5181
     Anonim

    Si, ca sa incheiem pledoaria, mai e un lucru foarte important de spus despre ciocolata (pe care il voi mentiona si in articol): cand un animal se intoxica, nu se poate face nimic din punct de vedere medical, nu exista antidot. Nu faci decat tratament de sustinere si rugaciune catre cer 'sa speram ca lupta si scapa'. Cam la modul asta se pune problema cu ciocolata…

     

    PS: BabyDea07, nu spun ca i-ai dat ciocolata la modul asta, insa poate ce am scris mai sus te va convinge sa nu ii mai dai niciodata 🙂

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 16 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account