Acest subiect conține 22 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  ingerasuoana acum 12 ani, 5 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2337
     Anonim

    Mika este o dihorita din Iasi, care a venit pentru tratament in Bucuresti alaltaieri. Simptomele prezentate: abdomen marit, noduli limfatici imflamati, fecale inchise la culoare (nu tot timpul), letargie, lipsa de pofta de mancare, respiratie greoaie, mestecat in gol (de obicei este semn de durere).

    Radiografia/ecografia au aratat o splina marita, iar analizele de sange – Uree mare (72, dubla) si hemoglobina mica. 

    Mica a fost operata ieri si i-a fost scoasa splina. Era de aproximativ 6 ori mai mare fata de marimea normala si compresa restul organelor. Se pare ca avea tumori in profunzime. S-a prelevat tesut pentru testele citologice si histopatologice, pentru a determina daca tesutul respectiv este cancerigen (cel mai probabil limfom).

    Acum asteptam rezultatul testelor si ne rugam sa nu fie limfom. O alta posibilitate este o infectie masiva, de genul Helicobacter Mustelae, care din pacate nu poate fi testata la noi. Incercam sa descoperim daca exista o modalitate de testare in alta tara,  un chit de test, pentru a face comanda. Endoscopia, cea mai sigura procedura pentru depistarea H.M la dihori nu este posibila in Romania:(. In cazul in care nu exista teste rapide disponibile, i se va administra tratament cel mai probabil, pentru a exclude posibilitatea infectiei cu Helicobacter. Netratata, este fatala. 

    Expun acest caz medical si probabil si alte cazuri, cu mentiunea ca poate va fi de folos unor persoane in viitor.

     


     

    Mika este prima dihorita varietate alba cu ochii negri pe care am vazut-o. Este superba Kiss

    #3415
     Simo_Pas 
    Participant

    Eu as incerca si cu tratament naturist gen: drajeuri cu laptisor de matca si propolis (la Tina a dat foarte bune rezultate cand nu mai exista nici un medicament pentru ea si medicii nu i`au mai dat nici o speranta)

    Drajeurile se dau in felul urmator: se gaureste drajeul cu o scobitoare de lemn (de la metal se oxideaza) se apasa si ori pui pe deget, ori dai direct de pe capsula; este bun la gust si il ia singura. 2 zile cate 1 drajeu, a`3`a zi 1/4 (1 drajeu in 4 zile) o data pe zi

    Propolisul, stare pura ( Nu tinctura, nu preparat…) se imparte un gram in 20 de parti, vin cateva granule foarte mici (aproximativ un varf de cutit)  o data pe zi

    Se da 20 zile!

    Acest tratament mi l-a dat Prof. V Andritoiu de la Centrul Medical de Apiterapie pentru Tina si a functionat foarte bine. Se stie faptul ca orice produs apicol este excelent pentru stimularea sistemului imunitar, dar si pentru orice tip de afectiune. E absolut miraculos 🙂

    #3551
     Anonim

    Mika nu are cancer!!!!!!!!!! Au venit rezultatele la biopsie. Hihi! Kiss

    #3576
     iulia 
    Participant

    Ne bucuram mult de tot ca Mika a scapat de diagnosticul ala urat si i dorim multa sanatate Kiss pupam boticul pufos !

    #3556
     Beatrice 
    Participant

    Buna..dupa o luna de zile in care am stat cu stres, putem rasufla usurate ca am scapat si nu e vorba de cancer. Suntem in perioada de recuperare si speram sa ne revenim, sa fie iar vioaie si jucausa. Multumim celor care ne-au ajutat si au fost alaturi de noi, si aici ma refer la Radu si Ana de la Clinica veterinara Falconvent si nu in ultimul rand Roxanei care fara ea nu as fi ajuns in Bucuresti si implicit la Radu. Multumesc tuturor si va pup dulce. O sa va tin la curent cu evolutia dihoritei mele.Kiss

    mika printesica meaKiss

    #3584
     ingerasuoana 
    Participant

    Pupam printesa, sa se faca bine!!! sa se joace din nou!

    KissKissKiss

    #3585
     Sonia Ugro 
    Participant

    Vai,scumpica de Mika!Ne bucuram ca e bine!Multa sanatate si sa se joace frumos acum ca e sanatoasa.Pupam toate urechiusele de hotomani!KissSmile

    #3587
     Simo_Pas 
    Participant

    Multa sanatate lui Mika ! Kiss Sper sa nu mai ai probleme de sanatate cu ea pe viitor 🙂

    #3588
     iulia 
    Participant

    toata sanatatea din lume , micutei tale printese , va dorim viata lunga impreuna si o recuperare cat mai rapida, ca tare frumusica e , pupam si noi biticul dulce

    #3657
     Anonim

    Mika s-a intors la Bucuresti pentru ca nu se simtea bine. Abia se putea tine pe picioarele din spate, era foarte slabita, apatica si nu manca.

    In urma analizelor de sange, am descoperit ca avea hemoglobina extrem de scazuta. I-am facut transfuzii de sange de la alt dihor, tratament de sustinere si acum se simte mult mai bine: a inceput sa manance, merge fara probleme, intr-un cuvant, s-a mai intremat. Mai asteptam putin sa se recupereze si recoltam sange pentru analize mai amanuntite. Momentan e riscant, tinand cont ca e atat de anemica.

    Rugati-va pentru ea sa se faca bine 🙂 Noi suntem cu nervii intinsi la maximum de o saptamana incoace…

    #3661
     ingerasuoana 
    Participant

    Pupam pufosenia, sa se faca bine!

    mi-a fost asa mila cand am vazut-o! draga de ea!

    rugam ingerasii de dihorasi sa o ajute sa se faca bine!

     

    Kiss

    #3669
     danieladdo 
    Participant

    o saracuta…imi pare rau sa aud ca e din nou bolnavioara..stiu prin ce treceti 🙁 sper sa se faca bine repede!! Oricum e in maini bune la falcon vet!

    #3675
     Anonim

    A trecut o saptamana aproape si asta mica nu pare sa isi revina foarte bine. Dupa transfuzie de sange, suplimente, vitamine, hrana speciala, hidratare etc, hemoglobina s-a ridicat doar la 6 si putin. Are anemie severa si e inca foarte slabita, plus ca nu a luat deloc in greutate.

    Probabil ca vom incerca un medicament de uz uman, pentru bolnavii de leucemie, care stimuleaza maduva spinarii sa produca globule rosii. Este scump si greu de gasit in concentratia dorita, insa am reusit sa dau de el dupa cateva zile de cautari. Va tin la curent cu evolutia ei…

    #3676
     ingerasuoana 
    Participant

    offfffff, pitica! nu mai are putere!

    pupam boticul ei sa prinda putere!!!!!!!!!!!!!

    #3677
     iulia 
    Participant

    Ne pare tare rau pentru Mika Cry, e ca un ingeras Innocent si tinem pumnii stransi sa se recupereze rapid , speranta este , Joy  o pupa dulce !

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 23 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account