Acest subiect conține 8 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  ingerasuoana acum 13 ani, 5 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2298
     Anonim

    Nurca mea nu se simte prea bine. In ultima vreme are un apetit foarte ridicat, bea multa apa, nu mai are energie sa se joace, sa faca baita…Am fost ieri cu ea si i-am facut analize de sange, iar luni mergem la ecografie. Se pare ca are rinichii si ficatul afectat, insa abia dupa ecografie ne vom da mai bine seama ce se intampla cu ea.

    Sunt aproape sigura ca este din cauza alimentatiei. Desi am incercat sa o tin cat se poate de aproape de alimentatia lor in mediul natural, perioada de inceput in care se hranea cu conserva de pisica (pentru ca nu vrea sa manance bobite sub nici o forma) si-a spus cuvantul.

    Acesta este si motivul pentru care am deschis acest topic, ca un avertisment pentru stapanii de dihori. Nurca este tot o mustelida, insa mai putin adaptata la viata pe langa oameni. Este foarte sensibila la orice schimbare in mediu si alimentatie si se manifesta rapid. La dihori e putin mai insidios, insa asta nu inseamna ca nu este acolo. Multi ne trezim cu boli mai tarziu si nu stim din cauza au aparut.

    Alimentatia este cheia…

     

    #2756
     Simo_Pas 
    Participant

    Saracuta Maya Frown Oare cu  bobite inmuiate nu o poti fenta cumva ca sa nu-i mai dai conserve?

     Sper sa se faca bine cat mai repede!!!

    #2761
     Elisza 
    Participant

    Cum se simte Maya? Dihorica mea uneori varsa carnea cruda sau putin fiarta si stiu ca are mare nevoie de carne in alimentatie. Am fost sfatuita de Radu sa nu-i mai dau, dar nu stiu cu ce as putea inlocui carnea.

    #2767
     ingerasuoana 
    Participant

    Pupici lui Maya, sa se faca bine si sa nu fie ceva grav!

    Kiss

    #2783
     Anonim

    Hehe, multumesc! Sunt destul de ingrijorata din cauza ei, desi nu este o situatie pe viata si pe moarte. Trebuie sa gasesc o formula alimentara potrivita pentru ea si cu toate ca am facut eforturi, se pare ca nu este de ajuns. Cel mai rau imi pare este ca experimentez pe sanatatea ei…

    Am fost astazi la domnul doctor si ne-a facut niste injectii tare dureroase. Acum este foarte stresata si s-a retras din raza vizuala, iar maine alt stres cu mersul la ecograf…are si rau de masina, vai de mine…

    Maya este intr-adevar un animal special; foarte isteata, jucausa, afectuoasa, dar in acelasi timp la fel de sensibila cu schimbarile de mediu si reticenta la mancare. Nu am reusit sa o pacalesc cu bobitele in nici un fel: nici tari, nici inmuiate, nici amestecate cu carne (le alege imediat), sub nici o forma posibila! Mi-am pus ambitia cu ea si nu i-am dat altceva sa pape aproape 3 zile si…a castigat ea, cu greva foamei si hartuiala zilnica! Ma tutuia si ma ducea la frigider Wink

    E o frumoasa Pupe, stiu…toata lumea o admira si o pupa, iar eu sunt topita dupa ea…Kiss

    #2789
     danieladdo 
    Participant

    Rox…imi pare rau sa aud ca Maya nu e prea bine…eu o pup si tin pumnii sa fie bine!

    #2829
     Anonim

    Maya incepe sa isi revina: se joaca, face baita, tutuie din nou si se comporta aproape normal, totusi cu precautie (probabil ca inca se simte bolnava in capul ei).
    E clar ca tratamentul a functionat, insa inca mai trebuie sa continuam investigatiile medicale sa vedem care e cauza exacta si cum evolueaza boala.

    #2830
     Simo_Pas 
    Participant

    Ce ma bucur ca  Maya  merge spre bine KissKissKissKissKiss pupam boticul ei! Sper sa gasiti cauza exacta ca sa stiti cum sa o tratati. Multa sanatate Maya!!!!!!!

    #2831
     ingerasuoana 
    Participant

    Ne bucuram ca merge spre bine!

    si noi pupam boticu ei si speram sa gasiti cauza si sa se faca bine cu tratament!

    KissKissKiss

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account