Acest subiect conține 11 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 12 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2407
     clau33 
    Participant

    am cumparat un dihor mascul de 7 luni. pute ingrozitor nu stiu ce sa mai fac. oare dupa castrare si extirparea glandelor perianale o sa mai puta? ajutati ma va rog .

    #4436
     Simo_Pas 
    Participant

    Salut, bine ai venit! Il poti duce la castrat & extirparea glandelor si nu o sa mai miroase. Sfatul meu e sa gasesti un medic care se pricepe la dihori si care a mai facut asa ceva. Nu o sa mai miroase! De cat timp il ai ? Sigur are 7 luni? Poti sa pui poze sa`l vedem si noi pe blanos Smile

    #4437
     Lilu 
    Participant

    stai linistit, dupa operatie dihorul tau va mirosi ca o floare!

    as preciza la ce a spus simona un singur lucru, nu trebuie neaparat extirparea glandelor. pute urat din cauza ca nu este castrat. odata ce va fi castrat o sa miroase frumos. este posibil ca din cand in cand sa dea cate un puf, care miroase destul de urat 🙂

    Eu am un dihor mascul care este doar castrat si unul care are ambele interventii, nu difera mirosul absolut deloc. deci va ramane la alegerea ta.

    rezista si mult succes 🙂

     

    PS: Simona are mare dreptate, mare grija pe mana cui lasi dihorul pentru interventie si citeste articolele de pe site, te vor ajuta foarte mult pe viitor.

    #4440
     ELEnNa 
    Participant

    Buna

    Am si eu un dihor care are aproape 9 luni si nu este castrat, dar despre care nu pot sa spun in niciun caz ca pute. Noi il pupam toata ziua pe blanita, si pe botic fara rezerve ne apropiem nasulcul de el si nu miroase a nimic. Orice dihoras are dupa urechi un miros putin mai specific, nu l-as putea descrie ca fiind neplacut, dar cred ca e singura zona a dihorasului care miroase, dar exact ca orice animal. Noua ne place, nu ne deranjeaza sub nicio forma. Cand l-am cumparat avea 3 luni si intr-adevar parca mirosea putin a urina, i-am facut vreo 2 spalari cu samponel special la interval de 3-4 zile si i-am scos mirosul din blanita si de cand l-am cumparat, i-am mai facut o singura baita cand am adus-o acasa si pe Qua, o fetita de 5 luni.

    Daca intr-adevar spui ca PUTE insuportabil e problema de la glande si nu de la castrare. Dupa parerea mea este imposibil ca la 7 luni sa i se intample asa ceva. Probabil nu s-a acomodat in noul spatiu, in noua casa si da pufuri… chestia e ca nu ai specificat.. pute el sau in jurul lui? Adica iti miroase doar cand pui nasul pe el, sau si spatiul in care sta el , camera? Fa-i o baita, dar nu exagera, e mult sa il speli si saptamanal, d-apoi zilnic.

    Niciunul din dihorasii mei nu au dat  niciodata pufuri, cel putin eu n-am simtit absolut niciodata un miros urat in jurul lor, deci n-as putea sa iti spun cum se manifesta si ce miros are , dar unele fete spuneau ca atunci cand dau pufuri dihorii lor este necesar sa deschizi geamurile.

    Mult succes.

    #4441
     Lilu 
    Participant

    Cand dihorul trage cate un puf miroase urat, dar  in niciun caz nu tine mai mult de 1 min, daca aerisesti incaperea dupa 20 de sec nu se mai simte absolut deloc. Merlin trage puf din mai multe motive, daca este nervos ca nu se poate urca pe pat, dupa nenumarate incercari puf, daca il scarpin si ii place prea mult puf, daca se gatuie cu Adolf si ceva nu ii place iar puf… si tot asa.

    Este posibil sa fi intrat in calduri dihorul, atunci pute de iti muta nasul. Exact cum l-am adoptat eu pe Merlin. Era in calduri, mirosul lui era insuportabil! Cum l-am castrat a doua zi nu s-a mai simtit decat putin pe animal. Nu in toata casa. Merlin nu are glandele scoase, doar castrat. Glandele nu au legatura cu mirosul dihorului, nu il face sa miroase bine sau rau doar in acel moment in care le foloseste, strict in acel moment.

    #4442
     ELEnNa 
    Participant

    Eu am dihorasi relativ de putin timp, doar de jumatate de an. Iar Sid nu a intrat niciodata in calduri deci nu stiu cum se manifesta, sau  cum miroase un dihor in acea perioada. Dar totusi stiu ca nu ar fi perioada lor de imperechere … dar si aia depinde de mai multi factori.

    Ii uram succes in rezolvarea problemei!

    #4443
     iulia 
    Participant

    Eu zic sa nu speriati omu si sa chinuim blanosul pentru o nimica toata … poate ca pute pentru ca nu a facut baita cu spumita de multa vreme si normal ca pute …. ia spala-l putin cu samponel  si stergel si lasa l sa se zbenguie prin casa … dupa ce se usuca blanita ai sa vezi ca nu mai pute

    nu trebuie musai sa fie problema de glande si nici macar de extirparea lor sau de castrare … gandeste-te ca poate nu a fost spalat de vro 3 luni si pute , a mea , micuta noastra Joy … miroase frumos … pentru ca noi o lasam sa se balaceasca in cada o data pe saptamana … o si spalam dar nu intodeauna … dupa baita blana e pufoasa de tot si mirose normal ca au si ei un miros al lor exact ca si cainele , asa ca nu dispera … solutii simple sunt trbuie doar sa intrebi …:) cu mare drag te ajutam aici cu totii … eu zic sa te gandesti de 2 ori la extirparea glandelor pentru ca ei nu pufaie numai daca sunt sub stres , si banuiesc ca nu l-ai luat ca sa-l stresezi , e modalitatea lui de a se razbuna sau de a se apara … mai ales ca dupa operatie (ca eu abia am sterilizat fetita) e greu si are nevoie de multa atentie , dupa ce ca-l taie o data sa l mai chinuie si la fundulet, mie una mi-e mila si n am facut extirpare , o las sa se poata manifesta si ea … multa bafta cu blanosul tau …si sper sa tii cont de ceea ce citesti !

     

    va pupam cu mare drag pe amandoi !

    #4449
     Anonim

    Din toate mesajele postate, sunt de acord cu Lilu/Simo. Mirosul insuportabil apare datorita faptului ca nu este castrat. Poti sa il speli cat vrei, mirosul nu dispare pana nu il sterilizezi. Din contra, dupa cum am mai postat in alte topicuri, spalatul des nu face decat sa amplifice mirosul.

    Iulia, tu ai fetita, din cauza asta nu stii la ce se refera cand spune 'insuportabil'. O femela nu miroase niciodata atat de puternic ca un mascul, mirosul fiind localizat doar la nivelul vulvei si doar atunci cand intra in calduri. La masculi insa, mirosul incepe sa fie din ce in ce mai intepator odata cu apropierea de perioada de rut si ramane impregnat in lucrurile pe care le atinge.

    Castrarea este singura solutie. Multa bafta!

    #4451
     ELEnNa 
    Participant

    Eu nu am atat de multa experienta ca voi cu privire la dihorasi dar refuz sa cred ca la 7 luni un dihor sa miroase atat de urat incat sa-ti dea lacrimile. Si am spus de ce, Sid are 9 luni si NU MIROASE a nimic. Tind sa cred ca are dihorasul o problema, de orice natura o fi ea… ori a intrat prea din timp in calduri, ori ceva probleme cu glandele… dar un dihor normal, in niciun caz nu are voie sa miroasa. Si chiar acum discutam cu Laur despre faptul ca ar trebui sa ii mai facem lui Qua o baita pentru ca mi se pare ca miroase a sosetele – si pe ea am spalat-o o singura data, acum o luna cand am adus-o acasa. Sid a fost spalat de maxim 3 ori in viata lui si este super curatel si miroase frumos. Cine nu ma crede, poate sa-si bage nasucul in blanita lui. 😀

    Good luck, clau33. Dar se pare ca n-ai scapare, trebuie castrat..

    #4452
     Simo_Pas 
    Participant

    Degeaba il spala daca a intrat in calduri si prematur la 7 luni, nu pot zice din moment ce la 6 luni se pot imperechea. Pe dihorasii mei nu-i spal deoarece nu este indicat, le-am facut baie de Paste si poate o sa le fac de craciun. Daca le speli des paturicile in care dorm ei, inclusiv din locurile unde le place sa se bage (dulap, pat… sunt sigura ca si acolo au paturici, bluze, etc…) nu o sa mai miroasa, asta in cazul in care este castrat.

    @clau33: prima vizita trebuia sa o faci deja la medic sa vezi cum sta piticul. Urechile le-ai verificat? Mirosul poate fi si din alte cauze. So…vezi parerea medicului.

    #4455
     Anonim

    @clau33: va multumesc la toti pentru sfaturi si pentru faptul ca m ati incurajat. joi o sa l castrez si dupaia voi vedea daca mai miroase. saracul el miroase , i am facut o baita dar degeaba. totusi cred ca este putin mai mare de 7 luni si chiar este in calduri. cred ca cine mi la vindut nu stie exact virsta lui. o sa postez poze si alte comentarii dupa ce scap de stresul cu castrarea. mentionez ca nu sunt pufuri . deci ma asigurati ca el nu va mai mirosi ca un animal salbatic de la gradina zoologica. m am atasat de el si nu vreau sa renunt pina nu vad daca va mai mirosi sa u nu. va pup pe toti si va multumesc si mai ales lui Pixie.

    #4456
     Anonim

    @pixie & CD: Jhony va ajunge un pufos dupa ce trece de castrat, nu vor mai fi hormonii care sa il chinuie cu marcatul, gasitul partenerei si mirosul produs de pielea lui. Tinem pumnii pentru operatia de castrat, sa poata fi jucaus repede dupa.

    Va fi dupa un pufos ca nu va veti mai satura sa-l tineti in brate si sa ii mangaiati blanita, mai ales ca e un cumintel si nu e muscacios.

    Cu mare drag va ajutam mai ales ca il iubiti si ii vreti binele. Pupam negrutul imblanit Kiss

     

    PS: clau33, am mutat mesajele tale aici, pentru ca ai deschis mai multe topicuri pe acelasi subiect. 

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 12 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account