Acest subiect conține 45 de răspunsuri are 10 voci și a fost actualizat ultima dată de  Lilu acum 11 ani, 8 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #3274
     moko_laura 
    Participant

    pupe, am fost aseara la dl vet..la ana maria mai exact si tazu se pare ca a racit…mi-a dat niste sirop pt gatut pe care o sa-l cumpar azi si diseara incepem tratamentul. stii care-i faza? cand am ajuns acolo respira perfect, nu a tusit..a stranutat doar o data..apoi cand am ajuns acasa parca se vindecase miraculos..a fost de ajuns un drum pana la medic ca sa-si revina ..:)) glumesc. ana mi-a spus ca poate fi de la naparlire dar si de la o raceala…cu naparlirea nu am nici o vina dar cu raceala se pare ca eu am dat-o bara..i-am dat zilele trecute niste supa rece :(((( desi el rasufla greu si inainte..cred totusi ca am agravat eu situatia..la plamani e ok , la gatut se aude ceva usor asa ca nu a fost nevoie deocamdata de antibiotic…incercam cu sirop si mai vedem…

     

    cat despre muscat…uite cum s-a intamplat. nu m-a muscat de mana ci de obraz inspre gat cumva. il tineam in brate si blanosu se cam foia ca voia jos. eu eram intinsa pe covor….s-a ridicat pe labutele din spate si , desi era cam agitat, a inceput sa ma linga. l-am lasat. iar apoi hap de doua ori! a si muscat m-a si zgariat cu coltii. muscatura e foarte mica..o intepatura care nici nu se mai vede…dar nu inteleg motivul..il banuiesc…era agitata, voia la zbenguiala, la joaca si topaiala iar eu nu/l lasam sa se desfasoare…si m/a pedepsit …

    #3275
     moko_laura 
    Participant

    roxana, cum i-am spus si lui pupe, tazu e cam racit…pana acum..o saptamana sa zicem nu avea nici un simptom…chiar daca hainutele lui cu care se inveleste sunt spalate cu detergent si lenor, chiar daca spal cusca cu sapun..si pe jos dau cu ceva ..o solutie din asta banala de curatat gresia..a fost ok pana acum, am fost atenta sa vad daca nu are alergii de la substante. nu a avut absolut nimic. e racit sarmanu ..si aici imi asum vina…off ce inseamna sa nu ai experienta cu animale…si nu vreau sa invat pe spinarea sarmanului taz…:(

    #3276
     moko_laura 
    Participant

    multumesc frumos daniela 🙂 tazucu a racit un pic dar sper ca in curand va fi bine 🙂

    #3281
     Anonim

    “…dar nu inteleg motivul..il banuiesc…era agitata, voia la zbenguiala, la joaca si topaiala iar eu nu/l lasam sa se desfasoare…si m/a pedepsit …”

    Exact Innocent

    #3272
     ingerasuoana 
    Participant

    Laura, legat de capsatul de obrajor, asa cum zicea si Roxana si cum banuiai si tu e razbunare 🙂

    si mie Dexu imi face aproapre la fel: daca il iau cand se zbenguie sau cand e ora de cercetare si e prea multa iubire si il tin prea mult timp, ma capseaza de nasuc….asa ca ai grija 🙂

    sa se faca bine Tazu!Kiss

    #3283
     Anonim

    Pai mi se pare corect intr-un fel! Ti-am aratat ca nu am chef de tine, m-am foit, m-am rasucit si tu nimic?

    Sunt niste figuri, dar mie tocmai asta imi place la ei: independenta. Mi-am luat-o si eu asa, no worries Foot in mouth

    Ah, si nu cred ca este un gest care va persista. Inca e mic si nevrotic. Later on, se va calma complet…

    #3284
     danieladdo 
    Participant

    si eu am fost la vet cu Bijoux aseara, m-am speriat ca a inceput sa tuseasca foarte des de parca avea ceva in gat si daca il apasam in partea stanga la ureche tusea. L-a dat cu ceva in ureche si l-a deparazitat cu advocate, mi-a spus ca e bun contra raiei auriculare (l-am cumparat cu raie aur si mi-a facut otita anul trecut, una urata cu febra si cu voma, sper sa nu se repete istoria)  

    #3307
     moko_laura 
    Participant

    da, cred ca aveti dreptate…daca il tin in brate si el vrea jos face aproape orice ca sa scape…las ca te-nvat eu minte!! si-a spus si hap! chiar ca m-a-nvatat minte..:))

    daniela, si eu l-am luat pe taz cu raie si dupa o saptamana de pus picaturi si de curatat urechile s-a facut bine 🙂 acum..cu raceala asta..nu stiu ce sa mai cred…dupa ce l-am adus acas de la vet nu a mai tusit, a respirat normal…dar, preventiv, i-am dat sirop..in prima zi a fost in regula dar de a doua zi a inceput sa vomite asa ca am oprit orice tratament. acum e bine, se pare ca e vindecat…mai tuseste dar rar si mai ales cand mananca…pt ca mananca ca un hapsan 

    sanatate multa blanosului 🙂 si il pup dulce pe botic 🙂

    #3308
     danieladdo 
    Participant

    L-am luat cu raie si mi s-a spus ca e bine sa fie curatat in urechi cu parafina (in nici un caz, urechile lui au ramas umede din cauza asta) ca raman moi, apoi i-am dat cu picaturi si s-a inrautatit. Avea foarte multa ceara de la o zi la alta pina intr-o zi cind a inceput sa aiba dureri iar daca palmai urechile sunau de parca aveau lichid inauntru si ganglionii inflamati (am inceput sa cred ca are limfom). Pe langa raie a mai avut si fungi, un amestec, care nu a reactionat la tratamentul dat atunci si asa am ajuns la comlicatii cu febra si vomitaturi, iar de 5 zile nu mancase nimica (o zi de nemancat la dihori e echivalentul la o saptamana la oameni). Asa am ajuns de la Timisoara la Bucuresti la Falconvet disperata ca moare Bijoux si de atunci am ramas cu sechele, ma sperii rau de tot cind vad ceva neinregula.

    Multa sanatate si lui Tazucu! Kiss e dulce foc cu mutrisoara lui de ursulet Kiss

    #3313
     moko_laura 
    Participant

    daniela, inainte de a-l lua pe taz am cautat cabinete veterinare prin bucuresti unde medicii stiu sa trateze si dihori..dar am vazut ca trateaza numai caini si pisici..mi s-a cam facut frica..pana cand dau peste siteul roxanei. aici am aflat despre falcon vet. sunt niste oameni nemaipomeniti! asa noroc avem noi posesorii de dihorasi cu cabinetul asta!!

    bine ai facut ca la-i adus pe blanos la bucuresti. trebuie sa recunosc, ai tras ceva cu blanosul saracutul de el….stiu cum e sa te gandesti ca ..daca moare? desi eu nu am avut pana acum probleme grave cu taz..dar cand tusea si respira greu ma gandeam sa se asfixiaza si daca il gasesc mort dimineata in cusca la el? offf…poate ca exagerez..adica..nu stiu…dar la cea mai mica chestie in neregula..nu dorm noaptea de grija…asa de tare ma stresez. la un moment dat am ajuns sa sun la cabinet din doua in doua zile si sa mergem saptamanal.

    la inceput, prima oara, tazu avea raie si l-am dus la vet. apoi a trebuit sa-l castram…apoi am facut vaccinuri…apoi am scos fire..apoi tazu a racit, dupa raceala a inceput sa vomite…apoi si-a prins putza in grilajul de la cusca si a sangerat cam tare..era intr/o sambata pe la 8 seara..am dat tel disperata la dl radu…apoi am sunat din nou la cateva zile pt ca ii iesise un chis ciudat la ceafa…mi-a spus domnisoara ana ca e de la antirabic…of!!! mi-am luat o piatra de pe inima..credeam ca are cancer..doamne fereste cate nu-mi trec prin cap! 

    #3321
     ingerasuoana 
    Participant

    offfff mai fetelor!

    prin cate treceti cu pufoseniile!

    imi pare rau! Frown

    dar bine ca reusiti sa treceti peste!

    #3325
     moko_laura 
    Participant

    Trebuie sa trecem peste. Sper din tot sufletul ca tot ce-a fost mai rau si la taz si la bijoux a trecut iar de acum inainte blanosii sa fie sanatosi si jucausi. oricum, le doresc sanatate tuturor dihorasilor si tuturor mamicilor si taticilor de pe site. si nu numai 🙂

    #3328
     danieladdo 
    Participant

    Aici in Timisoara nu prea sunt veterinari ce stiu sa trateze dihorii..ptr vaccin am fost in Ungaria si acolo mi-au dat solutia de urechi si nu am avut cum sa merg la control cu el, nu aveam cu cine sa ma sfatuiesc, am avut noroc cu Roxana ca a luat legatura cu mine rapid si am plecat in goana la Bucuresti simbata seara si duminica dimineata am fost la falconvet la Radu si Ana. Am avut mare noroc! Sunt cei mai buni!

    De castrat l-am castrat in Tm la un cab unde se face anestezia cu gaz (e singurul din zona) si au advocate ptr deparazitare. Am fost cu el tot aici la cabinet cind au inceput durerile dar au fost veterinarii plecati in concediu si mi l-a consultat altcineva care il inlocuia pe veterinar si mi-a spus ca e doar racit si ca nu are nimica la urechi.

    Cu Arrielle am norocul ca e sanatoasa, oricum am sa vin in Bucuresti anul acesta prin toamna ptr un control la blanosii mei si sper sa se mai organizeze o iesire in parc! Mor de ciuda ca nu pot ajunge si eu simbata sau duminica cu muscaciosii mei Cry

    Pupacei la toti blanosii! Si sanatate multa multa! Kiss

    #3329
     moko_laura 
    Participant

    daniela, in timisoara nu sunt parinti de dihorasi? poate faci un club al nazdravanilor acolo, la voi acasa…:) cred ca e greu pt tine sa tot stai pe drumuri cu diho cand au nevoie de vet..dar merita 🙂  acum nu mi-as mai da tazul pe mana nici unui medic in afara celor de la falcon. si nu ca ii ridic eu in slavi..dar..am fost primiti atat de bine..si Ana este atat de mamoasa..si Paul il pupa pe Taz de fiecare data :)) si sunt atenti si iubitori cu animalele..si simt cum se implica in ceea ce fac…am avut mai demult o pisicuta si a racit. am mers la un vet oarecare..mai aproape de zona in care locuiam si..medicii au fost ok dar…nu stiu…tratau animalele asa..ca pe niste animale :)) tazucul meu e tratat ca un bebelus si cred ca toate animalele care vin la falcon sunt doftoricite asa..cu multa iubire si ..lor chiar le pasa…nu stiu..nu vreau sa jignesc alti medici doamne fereste dar la facon am simtit ca tazul si toate celelalte animalute sunt iubite 🙂

    #3340
     Anonim

    Ufff, daca incep sa povestesc si eu prin cate am trecut cu ai mei….

    Pe scurt:

    – fatare, probleme dupa fatare cu cei mici si cu mama;

    – sterilizari pentru toti;

    – cazut de la etajul 4;

    – operat pui, pus tije, gips etc

    – 2 crize de iinsuficienta renala la Pif

    – insuficienta renala Maya si operatie scos dinte si tratat abces dentar

    Dar deja cred ca trebuie sa ne mutam la sectiunea Sanatate sau Doctori veterinari 😀

Vizualizare 15 articole - 16 la 30 (din 46 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account