Acest subiect conține 6 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  codrin acum 12 ani, 8 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2375
     codrin 
    Participant

    Buna!

    Mi-am gasit dihoras in Bucuresti si vreau sa-l aduc in Iasi. Daca puteti sa-mi oferiti ceva informatii cu privire la ce riscuri ma supun ar fi minunat. Tin sa precizez ca distanta este destul de mare Bucuresti – Iasi. Am sunat si la CFR sa ma interesez daca am voie cu animalul in vagon dar mi-au inchis crezand ca fac misto :)). De ajuns ajung eu dar nu stiu cum am sa ma descurc cu el pe drum inapoi :D.

    Ar mai fi ceva, daca are cineva drum inspre Iasi si se risca sa ne ia si pe noi doi weekendul asta ? Platesc! 

    Multumesc

    #3951
     Anonim

    Pixie, eu sincer nu as fi de acord cu transportul pe autocar. In primul rand pentru ca este foarte cald, iar soferul o sa il arunce undeva la bagaje, la cala. E un drum lung in care are nevoie de racoare (iar pe tren va avea, pentru ca au aer conditionat). In al doilea rand, trebuie o cusca de transport, ceea ce ma indoiesc ca vanzatorul va avea…adica sa il trimita cu tot cu cusca. In al treilea rand (nu stiu de la cine il iei si cat de mult isi da respectivul interesul fata de animalut), poti sa fii sigur ca il pregateste asa cum trebuie pentru un asemenea drum si merge la autogara sa discute si sa se asigure ca va fi transportat corect? Eu nu as avea incredere…

    Eu iti recomand sa vii pregatit cu cusca si accesorii de drum sa il iei pe micut cu trenul. Chiar in weekend a fost cineva in Iasi si a dus un dihor pe tren, deci nu sunt probleme. 

    #3952
     codrin 
    Participant

    Are cusca de apartament, nu e de transport si ma duc eu dupa el ca nu am incredere in soferi. E mascul si are 2-3 luni, oare are glandele pt defense dezvoltate? Alea care reactioneaza la stres :))

    Si multumesc pt sfaturi :P!

    #3956
     ingerasuoana 
    Participant

    Da, le are 🙂

    important e sa nu fie speriat, caci va riposta 🙂

    eu zic mai bine cusca aia de apartament sa o iei la pachet daca ti-o da, si pe pici sa il iei intr-o cusca de transport, sa il tii cu tine pe scaun. eventual sa iei o cusca de transport mai netransparenta, si sa o acoperi cu un carpa pana te asezi, pana se termina toata agitatia.

    eu iti recomand si transportul cu maxi-taxi acela de la C&I. atata timp cat stai cu el in brate nu cred ca are de comentat. eventual sa pleci de la Bucuresti pe timp de noapte cand e mai racoare si nu intr-o zi in care pleaca toata lumea (vineri sau duminica).

    #3960
     Anonim

    Eu nu am vazut ca un pui sa isi foloseasca glandele, but you never know 🙂

    #3961
     ingerasuoana 
    Participant

    hahahaha =))

    iti spun eu din experienta 😀

    amandoi m-au pufait – si Bubu si Dex cand era puiut 🙂

    Bubu abia a facut 3 luni, si are la activ vreo 3 sau 4 pufuri. doar unu l-a dat cand am tipat la ea mai tare – restul nu stiu de ce au fost date….

    oricum ea o e fire foarte speriecioasa Frown cum aude un zgomot cum fuge in orice directie Undecided si pe urma se intoarce……Laughing

    #3962
     codrin 
    Participant

    Hmm….Am emotii, poate ma iau oamenii la bataie prin tren :))

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account