Acest subiect conține 16 răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  ana-simona acum 11 ani, 4 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2368
     Anonim

    Cazul Mikai a fost o lectie pentru noi in ceea ce priveste recoltarea si transfuzarea, in sensul ca am avut nevoie de donatori (multumesc, cu aceasta ocazie, stapanilor care si-au pus dihorasii la bataie) dar si pentru faptul ca recoltarea de sange poate fi odata usoara, iar alta data extrem de dificila. 

    Asadar, fac apel la stapanii de dihori sanatosi, de preferinta masculi, care ar vrea sa ne ofere ajutorul pentru acest caz, dar si pentru alti dihori bolnavi care vor avea nevoie de transfuzii de sange.

     

    Procedura consta in:

    – anesteziere pe durata recoltarii

    – inlaturarea blanitei in zona gatului

    – recoltare

     

    Nu este o procedura riscanta si nu aveti motive de ingrijorare. Ganditi-va ca pot fi dihorasii nostri intr-o situatie asemanatoare.

    Planul meu este sa facem o lista cu potentiali donatori (eventual pe orase), pe care sa o avem la indemana in momentul in care va fi nevoie sa salvam o mustelida la anaghie. Pentru numere de telefon, daca nu doriti sa le publicati pe website, puteti sa mi le trimiteti pe mail la roxana@dihori.ro

    Multumesc si astept inscrierile! Kiss

    #3865
     Lilu 
    Participant

    Noi ne inscriem pe lista. Inainte sa fiu ok cu treaba asta prima mea intrebare a fost daca dihorii mei vor pati ceva sau nu. Roxana m-a lamurit ca este o procedura sigura pentru ei. Presupun ca marti cand o sa merg cu ei la dr. Radu o sa ma lamureasca si el. Fac asa pentru ca vreau sa ajut si in al doilea rand fac asta pentru ca niciodata nu se stie ce se va intampla in viitor. Daca Adolf sau Merlin vor avea nevoie si ei de asa ceva, Doamne fereste, as vrea ca si alti stapani de blanosi sa fie alaturi de ei si sa ajute. Este o idee foarte buna sa se faca o lista. Am inteles ca se poate recolta din 2 in 2 luni. Atata timp cat dihorii mei sunt OK eu o sa merg cu ei pentru a dona sange.

    Sper ca lista de donatori sa fie cat mai lunga. Succes!

    #3866
     Anonim

    Multumim, Lilu!

    #3886
     danieladdo 
    Participant

    Ne inscriem si noi pe lista! Kiss

    #3896
     Beatrice 
    Participant

    Buna…azi suntem fericite!!!….am reusit cu transfuzia de sange pentru Mika. Sangele a ajuns in coditii perfecte de la Bucuresti la Iasi si astfel a putut fi folosit cu succes. Mika se simte bine, este mai vioaie si speram ca transfuzia de sange si tratamentul cu eritropoetina vor da rezultate. E un pas important pentru ea.

    Tin sa le multumesc tuturor persoanelor care au fost implicate in toata nebunia asta si au facut posibila realizarea ei.

    Multumesc din suflet: Lilu si micutilor ei Adolf si Merlin care ne-au donat sangele pentru Mika, Roxanei care s-a zbatut sa gaseasca donatori si nu in ultimul rand Clinicii Falcon Vet (Dr. Radu si Dr. Ana) care au facut recoltarea.

    Multumesc tuturor. Va pupam Kiss

    #3904
     ingerasuoana 
    Participant

    Pupam pufoasa sa se faca bine!!!

    Kiss

    sa se joace cu noul fratior!!!

    #3910
     Lilu 
    Participant

    Cu placere Mika, sa cresti mare!

    #4202
     Anonim

    Nu se mai ofera nimeni? 🙂

    #4203
     ysyoko 
    Participant

    Sii eu! Adica Rici 😀

    #4204
     margot1 
    Participant

    Ne-am oferi si noi cu drag, dar suntem cam departe!!!!Smile

    #4206
     moko_laura 
    Participant

    Daca va fi nevoie puteti conta si pe mine!

    Cu drag, Tazucu 🙂 

    #5113
     Pigi 
    Participant

    Si eu sunt dispusa sa vin cu Fluffy, pufoseniile au nevoie de noi asa ca  la atac!

    Numarul de telefon cred ca il am lasat la Falcon Vet, daca nu il las maine la ultimul antibiotic, uraaa! si flafioasa mea scapa de intepaturi. Nu stiu cat o doare pe mea, dar mie m-i s-a facut rau ieri cand am lasat-o la castrat.

    Multumesc Roxana pentru sfaturi si ma bucur ca te-am intalnit in carne si oase. Imi pare rau ca nu intru mai des pe forum, dar fetele mele ma striga care mai de care sa ma joc cu ele. Pe langa Fluffy mai am 2 cateluse geloase si mofturoase si un motan care este copilul meu prin alianta.

    Toate cele bune!

    Aura

    #5114
     Elisza 
    Participant

    Daca nu gasiti suficienti baietei vin si eu cu cele 3 fetite.

    #5115
     Anonim

    Cu placere, Pigi 🙂 Ma bucur ca va inscrieti pe lista de donatori. De la Mika, nu am mai avut nevoie de transfuzii, insa nu se stie niciodata. E bine sa stim ca avem la cine apela Kiss

    #5116
     Bandit 
    Participant

    Ajutam si noi daca e nevoie 🙂 1 baietel (nu e foarte mare,are 1 kg 500,dar cred ca merge 🙂 ) si fetitele daca e nevoie,ele sunt mai micute dar daca va fi nevoie puteti conta pe toti 3 🙂

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 17 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account