Acest subiect conține 10 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 6 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2462
     yoyolina 
    Participant

    Buna. Fara intentia de a supara sau a jigni cumva pe cineva, am niste nelamuriri in privinta continutului unor articole de pe site. Cu cat aprofundez mai mult informatiile, cu atat se nasc semne de intrebare deoarece unele informatii se contrazic pur si simplu. http://www.dihori.ro/alimentat…..or-812.htm in acest link gasim informatia “

    Vitaminele, cheia succesului! Sunt anumite vitamine care nu ar trebui s? lipseasc? din alimenta?ia unui dihor. 

    Vitamina A: asigur? s?n?tatea bl?nii, protejeaz? împotriva unor infec?ii, îmbun?t??e?te vederea. ” 

    In acest link: http://www.dihori.ro/sanatate/…..i-1285.htm gasim o mica neconcordanta intre informatiile continute in linkul de mai sus. 

    medicamente interzise pentru dihori: 

    –   alte produse medicamentoase :

    • lactuloza (laxative)
    • metoclopramid (antivomitiv)
    • enzime pancreatice
    • parafina
    • fier
    • vitamina A
    • cu multa atentie vitamina B1

    Lesele antipurici sunt si ele toxice pentru dihori.

    Inca un sfat: cand mergeti la medicul veterinar, intrebati despre tratamentul care se aplica pet-ului dvs.

    Aveti dreptul sa fiti informati!

     

    Dr. Ana Ionescu

    Falcon Vet

     

    Va rog sa ma lamuriti care din aceste informatii este corecta. In plus, nu mai stiu exact unde am citit pe site ca este interzis sa dai ficat de pui la dihor. Apoi am citit ca dihorul mananca gaina aproape in totalitate(zgarci, carne, piele, organe, etc). Cum asa?! Dihorul in salbaticie, fura gaina, ii rupe gatul, ii suge sangele si ii ascunde capul. Nu am auzit sa fi gasit cineva la tara vreo gaina omorata de dihor, mai mult decat rupta la gat… si cam atat… 

    Inca o nelamurire as avea, bineinteles vis-a-vis de imperecherea dihorilor. Cu toate persoanele care am discutat, au fost total impotriva imperecherii(fara a primi o explicatie care sa ma satisfaca), desi personal, nu vad nicio problema, avand in vedere ca tasha mea este perfect sanatoasa, hranita numai la valoarea superlativ absolut (daca ma pot exprima asa) iar eu imi doresc extraordinar de mult un pui de la ea. 

     

    Vitaminele. Dihorii sunt predispusi bolilor tumorale. Vitaminele (in general) intretin aceste boli (cu exceptia vitaminei C care : Vitamina C este un nutrient esen?ial vie?ii, solubil în ap?, implicat în produc?ia de glucocorticosteroizi ?i de anumi?i neurotransmi??tori (substan?e care permit transmisia influxului nervos), în metabolismul glucozei, al colagenului, al acidului folic ?i al anumitor aminoacizi, în neutralizarea radicalilor liberi ?i a nitrozaminelor, în reac?ii imunologice, care faciliteaz? absorb?ia fierului la nivelul tubului digestiv.) . De ce sa dau dihorului meu vitamine gen Ferretvite sau Ferretone, daca vitaminele “hranesc” bolile tumorale? 

     

    Multumesc anticipat pt raspunsuri si pareri, si inca o data imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu insemnarile mele! 

    #5001
     Anonim

    Yoyolina, daca ce ai citit pe site pana acum pe site nu te satisface, parerea mea este sa faci cum crezi ca e mai bine pentru animalul tau. Incerci sa intelegi niste aspecte medicale pentru care nu ai pregatirea necesara si pe care nu o sa le intelegi niciodata. E o diferenta intre un supliment alimentar si administrare medicamentoasa. 

    In legatura cu ficatul, este de preferat sa nu i se dea pentru ca este foarte usor sa depasesti cantitatea permisa, care oricum este extrem de mica, iar consecintele pot fi fatale. 

    Sincer nu am sa ce iti explic la niste pasaje luate de pe viki, probabil, si fara nicio baza in discutia de fata. Gaseste un medic care cunoaste aceasta specie si care sa iti raspunda la intrebari. 

    #5002
     yoyolina 
    Participant

    Nu ma satisfac explicatiile date cu privire la imperecherea dihorilor. Dar pt moment, sincer, nu voi mai pune nicio intrebare, deoarece vad clar ca nu toata lumea este tratata la fel. Intr`adevar Roxana, acele pasaje au fost luate de pe wikipedia tocmai pt a sublinia faptul ca ajuta, pt ca eu am primit informatii (de la terte persoane) cum ca dr Radu ar fi spus ca nu se da vitamina C. Daca vitaminele se considera medicamente, inseamna k asa trebuie sa fie.. ce pot sa mai zic? Incerc sa inteleg anumite aspecte medicale, care, chiar daca nu am pregatirea necesara, o pot avea documentandu-ma si intreband pe cei care sunt in domeniu, tocmai de aia am deschis acest topic. Dar daca sunt apreciate mai mult persoanele care nu isi dau interesul si se multumesc doar cu “asa dau, pt ca asa trebuie dat, pt ca asa mi-a fost zis”, eu imi cer inca odata scuze si ma retrag. Asa voi face, voi cauta pe cineva  care sa imi dea anumite explicatii in legatura cu animalutul, pt ca ma intereseaza in mod deosebit ce anume se da ( mancare, vitamine, medicamente etc), ce nu, si de ce. Multumesc frumos pt “lamuriri”. Va doresc o zi cat mai frumoasa! 

    #5003
     Anonim

    Ai primit un raspuns in urma felului in care ai pus problema si tonul mesajului.

    Trebuie sa intelegi, tu si toata lumea, ca noi am facut site-ul asta din proprie initiativa si raspunsurile noastre la intrebari, telefoane si alte ajutoare de tot felul sunt din buna noastra vointa. Nu castigam bani, nu suntem angajate, o facem din pura placere: ajutam alte persoane care sunt la inceput pe acest drum. 

    In spatele acestui site sunt ani de munca, studiu, timp si nervi investiti. In tot acest timp, am invatat si am avansat, iar site-ul a crescut odata cu noi. 

    Daca ai gasit o ‘neconcordanta’ in site sau aveai o nelamurire, puteai sa o spui frumos, nu sa ne tragi la raspundere. Ai lasat comentariu la articol de doua ori (comentariu care are nevoie de aprobarea mea pentru a fi postat, de aceea nu a aparut imediat online), insa ai postat si pe forum, cu copy paste, probabil ca teama ca nu va aparea acel comentariu. 

    Mie sincer nu mi se pare ca ceri un sfat, ci ca mai degraba cauti un motiv de polemica. Am scris foarte clar care sunt motivele pentru care nu incurajez imperecherea dihorilor de companie si sunt N discutii si pe forum pe aceasta tema. Daca motivele nu te satisfac, este strict problema ta. Este animalul tau si optionezi cum vrei mai departe. 

    La fel si cu site-ul: daca informatiile publicate te lasa ‘stupefiata’ si atat de revoltata, nu inteleg de ce mai citesti in continuare.

    Nu am cum sa iti raspund la intrebarile legate de vitamine pentru ar insemna sa postez cateva zeci de pagini si sa sper ca ai intelege. Nici macar acelui pasaj caruia i-ai dat copy paste din vikipedia nu ii intelegi sensul, pentru ca nu ai cum. 

    Daca ai auzit din anumite surse ca dr. Boncea a spus ca nu se da vitamina C (desi nu stii in ce context si de ce), ai putea sa te duci la clinica sau sa ii dai un telefon si sa il intrebi personal.

    Vitaminele sunt suplimente alimentare si nu sunt daunatoare (vorbesc de un animal clinic sanatos) decat atunci cand sunt administrate necorespunzator. Si aici vorbesc de formulele de vitamine de pe piata, nu luata fiecare vitamina in parte si administrata de tine acasa.  Si tu ai luat vitamina C cand erai mica si o iei constant din aproape tot ceea ce mananci sau bei. 

    #5004
     yoyolina 
    Participant

    Ok. Imi cer scuze daca am deranjat. Nu asta mi-a fost intentia, ci sa ma lamuresc daca este sau nu bine sa cumpar vitamina A sa ii dau tashei, avand in vedere ca am citit ca previne si infectiile, este buna si pt blana, am gasit si in reteta pt supa, care i-am facut-o (fara pastilele recomandate acolo, am asteptat sa aflu despre ce e vb cu vitamina A) si a fost f apreciata de animalul meu. Nu am vrut sa trag pe nimeni la raspundere, am facut o remarca pt k m-am gadit k e vreo scapare(in final toti suntem oameni, putem gresi, o tasta de la tastatura, etc). Nici prin cap nu mi-a trecut sa intru in polemica cu cineva, tocmai de aia, am repetat de 2 ori ca imi cer scuze daca deranjez pe cineva cu comentariul meu. Iar comentariul lasat la articol de 2 ori a fost pt ca prima oara am uitat sa bifez optiunea “anunta-ma cand se scriu comentarii noi” sau ceva de genul. Nu a fost cu intentie sa jignesc pe cineva, si  din pct meu de vedere nu am facut-o. Nu este necesar acidul pe care l-am primit direct in fata… asteptam cu nerabdare raspunsul sa stiu daca ii cumpar preventiv sau nu. Si sincera sa fiu, tot nu m-am lamurit. Pana la urma voi gasi un medic sa ma lamureasca cum si ce fel sa i-o dau si daca este necesar. Am respectat anii de experienta, nervii, stresul si investitia, indiferent de ce gen este ea, tocmai de aia am intrebat, pt ca daca nu aveam incredere, te rog sa ma crezi ca nici nu mai intram pe site. Deoarece tasha a avut cateva zile in care nu a mancat, medicul meu mi-a recomandat sa ii dau 2 3 picaturi de vitamina C. Bineinteles, nu are importanta cine, mi-a spus exact asa: “medicul tau este prost, radu a spus ca nu se da vitamina C la dihori”. Si am luat-o de buna. Nu am vrut sa supar chiar pe nimeni si nici sa deranjez, ci doar sa ma lamuresc. Inca odata imi cer scuze daca a fost interpretat in mod eronat comentariul. 

    #5007
     Anonim

    In regula, acum discutam altfel. Nici acidul tau nu era necesar…

    Ti-am lasat mesaj pe Facebook unde ti-am raspuns la intrebarea cu vitamina C. Mai clar de atat nu cred ca se poate. Daca nu crezi ceea ce iti spun eu si vrei sa auzi parerea doctorului Radu, atunci, repet, poti sa il suni sa il intrebi sau sa iti faci o programare la clinica. Eu nu sunt doctorul Radu si nu vorbesc in numele lui. Nu stiu cui a spus sa nu dea vitamina C, in ce context si sincer nici nu ma intereaseaza.

    Te-am intrebat ce inseamna 'nu mananca', incercand sa iau o anamneza sa imi dau seama daca este totusi o problema serioasa, insa nu mi-ai mai raspuns. Mai departe, ai lasat comentariul acela, ignorand continuarea discutiei in privat. Faptul ca Tasha mananca mai putin poate inseamna orice: stres, schimbare de anotimp, naparlire, intrare in calduri sau o conditie medicala pe care trebuie sa o descoperi mergand la doctor, facand niste investigatii, punand un diagnostic etc. 

    Exista suplimente special concepute pentru dihori, nu inteleg de ce te complici sa ii dai vitamina A pentru ca previne infectiile. Ai facut vreo investigatie sa vezi daca exista o deficienta pe aceasta parte, daca are intradevar nevoie de vitamina A? Eu inteleg ca esti bine intentionata, insa tocmai din acest elan de a ne ajuta animalele putem comite erori ireparabile, mai ales pe partea medicala. Crede-ma, am vazut multe pe partea asta si nu vreau sa intru in detalii.

    Spre deosebire de vitamina C, care se excreta prin urina, vitamina A ramane stocata in organism, de aceea este foarte usor sa il supradozezi. Un dihor poate lua pana la maxim 600 UI vit. A/zi (insa nu uita ca si mancarea uscata sau umeda pe care i-o dai in fiecare zi contine vitamina A). Vitaminele si suplimentele de acizi grasi se dau cu foarte mare atentie, nu sunt treats-uri. Chiar vrei sa te joci cu asa ceva, fara nicio investigatie la baza care sa justifice actul? 

    Daca nu vrei sa ii cumperi Ferrevite (si cand spun asta, nu inseamna ca trebuie sa le iei de la Falcon Vet, poti sa le comanzi din strainatate; sper sa nu se inteleaga gresit ca fac eu lobby sa cumpere lumea produsele din clinica), ia-i o pasta de vitamine pentru pisici. Esti mult mai safe! Oamenii aia au stat si au studiat problema asta niste ani, de ce nu le-am da un pic de credit?

    Motivul pentru care evit sa raspund specific la o anumita intrebare medicala este tocmai din acest motiv. Proprietarii nu ar trebui sa administreze nimic fara acceptul sau supervizarea doctorului. Insa, deoarece foarte putini medici sunt familiarizati cu specia si o trateaza ca pe felidae sau canidae, incurajez proprietarii sa citeasca, sa se informeze macar despre procedurile de baza, cum ar fi deparazitare, vaccinare, unde multi doctori dau kicks.

    #5008
     yoyolina 
    Participant

    Tocmai de aia nu am cumparat inainte sa intreb. Pe facebook ti-am raspuns cand am ajuns acasa, am lasat calculatorul deschis tocmai pt ca asteptam raspunsul. Nu stiu ce s-a intamplat de nu ai primit mesajele. Preventiv i-as da, dar dupa cum am scris si in primul comentariu, sunt predispusi la bolile tumorale(sper ca nu sunt gresit informata in aceasta privinta). Numai la gandul ca vitaminele hranesc aceste boli tumorale ma ia frica. Voi cauta in Galati Ferrevite sau alte vitamine speciale pt dihori, daca gasesc altceva va anunt, si, bineinteles ne sfatuim despre care ar fi mai bune. Mancare pt dihori am gasit la un petshop, dar, spre surprinderea mea, nu am gasit scris nicaieri ce cantitate de proteina, grasime, fibre contine. Sper sa nu gresesc, era de la vitakraft, dar pt ca nu mi-a inspirat incredere, am optat pt granulele de pisici si carnita cruda. 

    #5009
     Anonim

    Ok, acum am vazut pe FB ca mi-ai raspuns. Pieptul de pui nu este de ajuns (asta pe partea de mancare cruda). Exista pe site informatii pe aceasta tema.

    Insa nu mi-ai spus ce inseamna 'nu mananca': nu mananca deloc? Mananca 10%, 50% din cat manca inainte? Este apatica, are scaun normal, vomita? Ceva schimbat in comportamentul ei de zi cu zi?

    #5010
     yoyolina 
    Participant

    Manca doar jumatate din mancarea care o manca in mod normal. In rest nimic schimbat in comportamentul ei, seara ora de iubire ca de obicei, vioaie, ba chiar avea mai mult chef de plimbare. Acum si-a revenit, i-am facut supa si a mancat grozav de bine, poate mai mult decat de obicei. Nu ii place sub nicio forma carnea de curcan. Ii alternez supa de vita cu supa de pui, o zi una, o zi cealalta, carnita de la un sfert de piept de pui, cu cateva inimioare, aprox 10 si 2 inimi de curcan le bag la blender si cand s-au facut pasta adaug supa de la oasele cainelui. Ar fi bine sa ii dau grasime de pui? piele? A inceput sa manance normal, este ok. A fost doar o perioada, cred ca se pregateste de calduri, sau nu stiu ce sa mai cred…. are 6 luni jumatate si a avut o perioada de 3 4 zile care a mancat f putin si m-a cam speriat. In rest niciun alt semn, niciun fel de comportament schimbat. 

    #5011
     Anonim

    Nici eu nu recomand Vitakraft, Padovan, Lolo pet sau cum se mai numesc. Le-am incercat acum mai multi ani si am renuntat, preferand marcile pentru pisici. Ulterior am inceput sa comand de afara. 

    Exista mancare de la Totally Ferret la Falcon Vet, pe care o poti comanda. Este o marca pe care am adus-o special in tara pentru a ne putea hrani dihorii cum trebuie. 

    Dihorii, cainii, pisicile, oamenii…toti suntem predispusi la boli tumorale, dar asta nu inseamna ca trebuie sa devenim paranoia. Nu pot sa extragi un pasaj din context si sa crezi ca vitaminele provoaca aparitia tumorilor. Nu cadea in latura asta si nu incerca sa aprofundezi pentru ca iti vei prinde urechile. Atata timp cat are o alimentatie cat de cat corecta, vitamine, conditii decente de viata, lipsa de stres (atat de mult cat poti), nu poti decat sa te rogi ca animalul tau va fi sanatos si va trai mult timp.

    Noi crestem niste animale a caror loc nu este langa noi, in apartament. Oricat am incerca, nu avem cum sa le recreem mediul natural, nici ca alimentatie, nici ca mediu inconjurator. Facem tot ce putem, ii iubim si speram sa nu dam gres. 

    Si nu uita ca mai excludem un factor foarte important in discutie: genetica. Nu poti sa compari niciodata un dihor domestic cu unul salbatic. Asa cum cainii au devenit animale de companie si s-a intervenit genetic, fiecare rasa avand predispozitie catre anumite afectiuni, la fel s-a intamplat si cu dihorii. Dihorii nostri nu sunt 'pur sange'….

    #5012
     Anonim

    Ok, nu mi se pare nimic alarmant. Lasa animalul in pace. Daca o imperechezi, apuca-te sa ii faci o alimentatie propice (plus vitamine, calciu etc – exista articol pe tema), daca nu, iti sugerez sa te grabesti cu castrarea. E de preferat sa nu intre in calduri.

    Este bine ca esti alerta si observi o astfel de schimbare. De cele mai multe ori se intampla ca animalul sa fie bolnav si stapanii sa nu isi dea seama.

Vizualizare 11 articole - 1 la 11 (din 11 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account