Acest subiect conține 21 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  ysyoko acum 12 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2273
     Elisza 
    Participant

    Pana la sfarsitul acestui an vreau sa deschid primul adapost pentru dihori. Pe viitor vreau sa fac ceva mai mare… pentru animale mici [ chinchille, porcusori de guineea, hamsteri, arici…]. Am doar 17 ani si nu stiu prea multe despre infiintarea unui adapost. Cu banii ma ajuta parintii. De restu ma ocup singura. Am nevoie de cineva matur care sa ma ajute. Inca sunt minora si nu am dreptul sa semnez. Unii dihorasi din adapost vor fii donati cu contract de adoptie care trebuie semnat.

    De unde pot lua fonduri pentru marirea adapostului? Am vreo sansa sa primesc de la asociatiile din afara vaccinuri sau tratamente cum primesc adaposturile pentru caini si pisici?

    Mi-a venit ideea de cand am luat legatura cu o doamna din Targoviste care trebuia sa plece din tara. Avea doi dihorasi arora le cauta stapani. A gasit o tanara dn Bucuresti. Acum tanara a vazut act de greu ii este cu ei si vrea sa-i dea. Doamna vine in tara definitiv peste un an. Nu ar mai vrea sa-i dea la diverse persoane. Dansa vine in tara peste o saptamana sa le caute noi stapani dihorasilor. Sunt multe persoane care trebuie sa plece din tara si isi dau Micutii oricui numai sa nu-i lase in strada. Multi sunt vanduti, altii abandonati, altii mor in accidente, deoarece nu toti stiu ce inseamna un dihor in casa…

    Din ce in ce mai multi dihori sunt oferiti spre adoptie, iar unii profita dupa urma lor.

    #2592
     Simo_Pas 
    Participant

    Elisza, ai cumva spatiul pentru adapost? La noi momentan inca umbla oameni sa prinda ceva dihorasi la adoptii, inca nu am auzit pe nimeni sa lase dihorul in strada in cutii sau sa le dea drumul in natura. Daca sa zicem ca asa ti s-a pus tie pata sa faci un adapost, cum vei proceda? Acolo vei avea nevoie de ingrijitor, consultatii medicale, hrana + multe altele, dar in primul rand vei avea nevoie de dihori 🙂

    #2593
     Roxana 
    Keymaster

    Elisza , ma scuzi dar nu a putut sa nu imi atraga atentia acest mesaj al tau pe care il postezi pe toate forumurile si siteurile de animale. Cred ca inca esti la varsta la care auzi de un lucru si ti-ai dori sa il ai. Trebuie sa cantaresti toate nevoile asa cum ti-a spus de altfel si Simo.

    Apropo de contractul de adoptie despre care vorbesti . Ei bine , s-au mai gandit si altii la asta inaintea ta insa … SURPRIZA !!! Acel contract nu are absolut nici o valoare in afara de cea morala, atata timp cat nu se incheie in fata unui notar . Asadar, la ce il mai faci daca persoana care il semneaza nu da doi bani pe acea hartie si are moralitatea=0 ? Cred ca pana la acel contract, ca si stapan ce da spre adoptie un animal, trebuie sa te asigur de mediul in care acesta urmeaza sa plece, nu doar sa semnezi o hartie si sa te multumesti cu asta. Astea sunt lucruri infantile dupa parerea mea, si daca gresesc atunci imi cer scuze insa … Daca as fi nevoita vreodata sa renunt la unul dintre animalele mele, as pune 1 milion de intrebari si as peria persoana respectiva pe toate partile…asta face mai mult decat orice contract din lume Wink

    #2600
     Elisza 
    Participant

    Am spatiul, doi dihorasi ai unei doamne pe care ii voi tine un an..poate doi. Hrana si restu nu va fii problema.

    Andreea ai dreptate, dar eu chem omul si in fata notariatului. Din moment ce refuza… nu-i de incredere si am avut de aface cu astfel de persoane… Chiar am trecut printr-o situatie dureroasa..

    #2617
     Roxana 
    Keymaster

    Elisza , degeaba il chemi tu in fata notarului daca nu exista o lege in acest sens. Hai sa fim seriosi … Astea sunt vise la care noi toti , iubitorii de animale , ne gandim frecvent …

    #2676
     Bianca 
    Participant

    Va dati seama ca vorbiti cu un copil despre notar si business, nu ?

    Eliza grow up si inceteaza sa te mai joci de-a omul de afaceri. Incearca sa nu mai incurci pe nimeni cum m-ai incurcat pe mine ( azi dau dihorul, maine nu-l mai dau si tot asa ) pentru ca nu toti au timp sa se joace cu tine.

    Vad ca incerci si iti doresti sa fii matura. Asuma-ti responsabilitatea si nu fatzai oamenii cu copilariile tale si cu joaca de-a afacerea.

    O sa ajungi si la varsta la care ai sa semnezi contracte, dar pana atunci invata sa cresti frumos. Not to be mean dar pe mine la 17 ani ma ducea mai mult capul… nu mi-as fi pierdut timpul ofticand oamenii cu un animalutz pe care oricum nu as fi avut de gand sa-l dau.

     In concluzie, joaca-te cu prietenele tale si nu mai incurca lumea ( sunt convinsa ca asa cum m-ai zapacit pe mine, ai zapacit si alti oameni care merg la munca si au lucruri mai importante pe cap decat sa te asculte pe tine vorbind despre teoria chibritului ) .

     Nu am vrut sa fiu rea, repet. Incerc sa te fac sa pricepi ca ar trebui sa te preocupe scoala in momentul asta, nu actele de caritate sau business-urile.

    Pentru ca, nu-i asa, ai un bac de dat 🙂 [-bafta, by the way ! -]

    #2702
     Elisza 
    Participant

    Bianca am donat pana acum zeci de animale. Am donat chiar si melci, tarantule, pisici, caini, dihori, pasari… Stiu ec inseamna sa donezi. Ai donat vreodata ceva? De ce vorbesti daca nu stii? Sunt muuult mai responsabila in comparatie cu tine care nu stiai ce mancare dai la pisicile tale. Abtinete!

    #2703
     Elisza 
    Participant

    Tu incerci sa ma faci pe mine sa inteleg? Bai… Nu am spus ca ti-o dau. Ok? Am spus n'ne auzim!'. Nu… primul venit, primul servit! Animalele nu sunt obiecte. Spuneai ca ai citit mult despre dihori. Pai trebuia sa-ti dai seama ca dihorul tau mai mult de o luna:)). Dar in Fine. Eu sunt cu pace!

    #2704
     Elisza 
    Participant

    Bianca… dupa ce l-ai luat pe Taz m-ai sunat..ceva gen misto….dar na. Gen Pitzi.. M-ai intrebat cu ce sa-l hranesti, legat de bai si diverse. Ti-am spus ca trebuie sa-i dai hrana pt pisici juniori Hill's si Royal canin. Ideea era sa aiba 40% proteine si 20%grasimi si sa-i dai de juniori pana la varsta de 2-3 ani. Ti-am spus ca nu-i ok mancarea umeda cumparat, dar tu lui Taz ii dateai Wiskas. Macar daca ii luai tot royal canin, dar… Ne-am intalnit la cabinet intamplator si la telefon vroiai sa te dai importanta cu stiinta data legata de dihori, iar fata in fata nu stiai nimic din ce era important… Si te consideri responsabila?

    #2709
     Simo_Pas 
    Participant

    Elisza, te rog mai usor cu monologul!

    #2838
     Bianca 
    Participant

    Simo, lasa copilul, invata si ea sa se exprime :))

    Eliza, nu cred ca m-am 'dat eu vreo data importnanta' nu este genul meu si de obicei ii las pe ceilalti sa ma aprecieze ( asa cum tocmai ai facut tu 🙂   )

    Despre dihori, hai sa fim seriosi… nu cred ca exista o mancare de pisici pentru dihori ( la urma urmei mancarea pe care i-o administrezi tu bietului tau animalutz este pentru pisici. Eu ii cumpar mancare speciala pentru dihori si ii dau carnitza de pui mai nou . Daca ma rogi frumos poate te invatz si pe tine. ( glumeam, evident :-j )

     Cat despre doctor…. nu cred ca te priveste pe tine dar eu i-am facut tot ce a trebuit sa-i fac ( in comparatie cu tine. Am inteles ca nu prea treci cu dihorul pe la injectii )

    Nu comparam acum gradul nostru de inteligenta, copilas. S-ar putea sa fii dezamagita si nu as vrea sa te deziluzionez. 🙂

    Asa cum am spus…nu te mai juca de-a mama cu dihorul. Pana la urma este un animal, oricat de mult l-ai iubi. Esti mai mult decat penibila daca incerci sa exagerezi cu grija pe care i-o porti.

    Si invatza sa-i respecti pe cei de langa tine. Nu este vorba de varsta. Se numeste bun simtz. eu nu cred ca te-am numit 'distrusa' ( nu ca nu as fi avut motive..) asa ca nu ar fi fost cazul ca tu sa ma numesti 'pitzi'.

    Referitor la pisicile mele…intamplator le am de 9 ani si sunt inca in viata. ( probabil pentru ca le-am hranit cu mancare de melci subacvatici si le-am taiat coada cand aveau 2 luni )

    Si daca ai senzatia ca te iau la misto.. te asigur eu ca asta fac, ca sa nu mai ai vreun dubiu 🙂 .

     A fi ironic este una, a fi nesimtzit este cu totul altceva. Incearca sa alegi prima varianta atunci cand te supara cineva ( poti sa-mi si multumesti pt sfat, ar fi de apreciat 😉   ) .

    #2839
     Bianca 
    Participant

    'abtine-te' se scrie cu cratima, by the way 🙂

    lasa actele de caritate si donatiile si mai treci pe la scoala.

    Si nu, eu nu am donat nimic pana acum. Eram ocupata sa invat la 17 ani :). ( ca sa fiu capabila sa scriu corect MACAR in limba romana )

     

    Si nu mai fii suparata ca stresezi dihorul :)) . buh-bye

    ( am scris mai sus 'vreodata' dezlegat si simteam nevoia sa ma corectez. Stiu ca sunt un model pentru tine si nu as fi vrut sa crezi ca nu stapanesc gramatica limbii romane:)    )

    #2845
     Anonim

    Ops, se incing spiritele prin zona…

    #2848
     Bianca 
    Participant

    Ne indepartam deja de subiectul topicului dar asta e, trebuie sa invatzam sa ne stapanim nervii 😀

    Tu ce faci Roxana ?nu te-am mai vazut pe la cabinet:(  C fac animalutzele ?

    #2850
     Elisza 
    Participant

    Frate! Daca din graba am scris ceva gresit, ca nu am timp de tine, imi cer scuze! Ei bine eu ma ocup si de scoala si legat de animale eu am reusit sa fac ceva pentru ele ca-mi fac timp pentru ceea ce ma face cu adevarat sa zambesc! Si daca au fost zile in care nu am fost la scoala… a fost problema mea ca acele zile mi le-am dedicat lor! Oricum… sa ma 'cert' cu tine este o pierdere de timp.

    Legat de adapost, voi obtine fonduri de la SPCA si voi deschide acest adapost atunci cand voi avea cu adevarat timp sa ma ocup cu adevarat de dihorasi.

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 22 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account