Acest subiect conține 9 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Smith acum 11 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2413
     Cornelr 
    Participant

    Buna ziua,

     

    Vreau si eu sa imi cumpar un pui de dihor domestic, dar am o oarecare nesiguranta.

    De ce toate anunturile care le gasesc pe net sunt ca proprietari isi vad dihori dupa ce au implinit 6 luni?

    Daca il cumpar si are 6 luni o sa ii fie greu sa se obisnuiasca cu mine , mai ales ca a avut un stapan inainte si poate s-a obisnuit cu comportamentul lui?

    Dihori rod mobila, cabluri , etc .. de prin casa?

     

    Multumesc

    #4515
     iulia 
    Participant

    Salut! si “bine ai venit” am vazut ca iti cauti un prieten de joaca , o companie placuta … un dihoras … eu iti recomand sa ti iei un puiutz sa-l educi tu cu ce se poate si ce nu se poate … si ca sa-ti raspund la una din intrebarile tale legate de abandonul stapanilor dihorasilor pe la 6 luni , eu cred ca … pe la varsta aia deja incep sa se transforme in mici adulti si deci intra in calduri… probabil ca nu toata lumea isi permite 200 de ron pe operatie si de aceea spre binele animalului il dau … eu zic totusi sa ti iei un pui … si apropo de ros … dihorii nu sunt rozatoare m sunt carnivori si sunt extrem de inteligenti , empatici si jucausi … in general daca il inveti sa NU mearga sa roada , nu o va face , a mea are deja 8 luni bune si inca nu s-a atins de vreun cablu si nici nu a ros nimic , cred ca totul sta in educatia care i-o di si limitele care le impui … asa a eu te rog din suflet sa te gandesti bine inainte de a lua un animalut atat de dragalas daca poti sa treci peste micile ghidusii care le face si pe care le poti citi aici pe Forum la sectiunea ce fac blanosii nostrii zi de zi … 

    bafta si te asteptam sa ne prezinti micutul daca te hotarasti sa adopti sau sa cumperi unul ! pupam cu drag

    #4516
     Cornelr 
    Participant

    Sunt foarte hotarat sa cumpar unul ceea ce inseamna ca as trece peste micile “ghidusi”.

    Avand in vedere ca era inclus in categoria rozatoare am zis ca totusi sa intreb daca roade desi stiam ca este carnivor.

    Din pacate la toate pet-shopurile la care am intrebat se vor aduce pui pe comanda doar la inceputul primaveri.

    Cred ca operatie de 200 Ron nu va fi o problema in cazul meu. O sa mai intreb pe la pet-shopurile din oras daca pot achizitiona mai repede unul dar daca nu voi ramane pe optiunea primaveri cel mai repede.

     

    Multumesc

    #4519
     Anonim

    Desi Iulia are dreptate in mare parte a mesajului, tind sa nu fiu de acord cu ea la capitolul “trebuie luat neaparat pui”. Din contra, cred ca este mai greu sa cresti un dihor de pui, sa treci peste toate etapele acomodarii cu omul (muscat, facut nevoile aiurea, super energic etc) decat daca il iei la o varsta mai inaintata. La un dihor de 6 luni nu se poate pune problema ca este adult, este inca pui!

    Si nu confundati dihorii cu cainii: 'se ataseaza de stapan si pe tine nu te va mai recunoaste/iubi”. La varsta asa, nu se poate pune problema de asa ceva. Dihorii se ataseaza greu de oameni si dureaza o perioada destul de lunga pana cand recunosc un stapan si il accepta total in viata lor. Cand o fac insa, e pe viata, de aceea renuntarea la un dihor in varsta de 3 ani, spre exemplu, ar fi un lucru tragic pentru bietul animalut. Unii chiar au murit din depresie sau nu s-au mai acomodat in noul spatiu. 

     

    Motivele pentru care oamenii pot renunta sunt numeroase:

    1. Le plac cum arata (mai ales puiutii sunt extrem de dragalasi), nu stiu mare lucru despre ei si cand isi dau seama ca impun responsabilitati, renunta. 

    2. Nu suporta mirosul. Deja de la varsta de 6 luni, dihorii trebuie castrati. Daca intra in calduri, cel putin in cazul masculilor, mirosul devine foarte puternic.

    3. Dupa cum a spus si Iulia, nu isi permit costurile medicale. Desi ar trebui luate in calcul inaintea achizitiei, multi nu o fac.

    4. Dihorii musca atunci cand sunt mici. Unii mai tare, altii mai putin sau chiar deloc, in functie de temperament. O muscatura usoara poate fi considerata groaznica de unii oameni, care se sperie si renunta. In alte cazuri, mai putin frecvente, e drept, dihorul poate musca foarte puternic si sunt necesare anumite metode si indemanare aparte pentru a fi potolit. Unii nu reusesc si, chiar daca il iubesc si ar dori sa il tina in continuare, le e prea teama sa il mai manipuleze.

    5. Pur si simplu nu li se potriveste acest tip de animal, nu pot empatiza si nu ii pot intelege comportamentul. Dihorul nu este ca un caine, sa saliveze pe langa tine tot timpul; este foarte independent si impune o relatie specifica. Din acest motiv, acest animal de companie nu este recomandat pentru oricine. 

    Acestea ar fi motivele in mare. Am mai intalnit situatii in care au trebuit sa plece din tara sau spatiul in care stau nu le-a mai permis prezenta unui animal de companie, alergii etc. 

    #4520
     Cornelr 
    Participant

    Aseara am luat hotararea sa imi iau un pui desi va trebui sa astept ceva vreme pana gasesc unul.

    Inainte am avut ca animal de casa un iepure care crescuse foarte mare si care rodea totul. Din cauza ca nu am fost de acord niciodata cu tinutul animalelor in cusca acesta si-a facut o personalitate uimitoare. In momentul in care m-am curentat din cauza ca a ros el un cablu am zis ca e momentul sa il dau si l-am dat unui prieten care se ocupa cu cresterea de iepuri.

    Deci pe scurt am rabadare cu animalele si imi place sa vad cu cresc si ce personalitate isi dezvolta.

     

    Multumesc

    #4524
     ysyoko 
    Participant

    Vand pui de dihor femela

    Vand pui dihor, femela. Pret:250 lei Sau schimb cu alte animale. Tel:0722853896

     

    Pret:

    250 RON

    Telefon:

    0722853896

    Judet: Timis

    Localitate: Timisoara

    Categoria: Mamifere mici » Dihori

    am gasit anuntul asta pe net. poate iti este de ajutor.

     

    #4526
     Cornelr 
    Participant

    Buna,

     

    Multumesc de ajutor, dar am sunat deja pentru anuntul asta si nu prea e pui !are 6 luni si vrea sa il vanda ca nu se mai intelege cu cainele.

    Fata a cumparat dihorul din Bucuresti!

    Am ras toate anunturile din raza timisului.

     

    Multumesc

    #4648
     Elvira 
    Participant

    Buna, as vrea sa imi cumpar si eu doi puiuti de dihor, am tot citit despre ei si sunt hotarata. Sunt din Timisoara si deocamdata nu cunosc pe nimeni care ar avea, nu vreau sa ii cumpar din petshop. As vrea sa gasesc un crescator sau cineva care are puiuti destul de aproape de Timisoara. Cornelr as vrea sa stiu daca tu ai reusit sa iti cumperi si de unde. Va rog sa ma ajutati, daca aveti ceva informatii. Multumesc

    #4649
     Simo_Pas 
    Participant

    Salut si bine ai venit! Daca te intereseaza puiuti, are Elena! Uitate aici http://www.dihori.ro/forum/sa-…..sid-si-qua    sau evolutia micutilor o vezi aici   http://www.facebook.com/media/…..038;type=3

    #4866
     Smith 
    Participant

    Salutare, 

    Si eu am hotarat sa imi iau un dihor, azi si am fost in cautarea uni dihor domestic de culoare bandit, acum nu stiu sigur daca e bine denumirea de “bandit” dar are aceea dunga neagra la ochi. Am fost in alta zona ca la mine in oras nu se stie de asa ceva, am mers la 50km in alt oras BM, si acolo la un magazin de animale am intrebat unde as putea gasi, doamna de acolo a zis ca a vandut 2 dihori de cand lucreaza ea acolo, si pot face o comanda, iar ea se informeaza si ma suna. 

    Am zis ca as dori mascul, care va fi castrat dupa 5 luni, si mia zis ca suna, se informeaza, pentru ca ei acolo nu tin multe animale in custile alea, nici nu ar fi frumos sa le ti acolo fara sa se joace nimeni cu ele… si acum astept sa ma anunte sa ma duc dupa el. Zicea ca pot vinde pe la 8 saptamani, acum eu nu stiu cand e sezonul lor de facut pui dar tin pumnii sa am noroc pentru ca nu mai am rabdare.

    Va fi cel mai frumos si bun prieten de companie pentru mine, il voi rasfata ca pe un rege. Am citit cat am putut aici pe site, imi place, ai multe informati despre acest animal, unde pe alte site-uri nu vezi aproape nimic.

    O sa va anunt cand voi avea un dihor, ce nume i voi pune, si ce face el intr-o superba zi. O zi buna la toti.

Vizualizare 10 articole - 1 la 10 (din 10 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account