Acest subiect conține 65 de răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 10 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #3615
     iulia 
    Participant

    Sonia are dreptate , am sunat ieri la Zoli sa mi zica mai exact de ce ni l a dat ca majoritatea veterinarilor au zis ca nu e bun , si a zis asa” eu l-am adus pentru pui pentru ca si mama are vaccinul asta de 3 ori si nu numai asta dar directorul clinicii din ungaria a citit pe site uri strine si s a documentat si a zis ca e foarte bun, o sa vedem pana la urma daca e sa e nu ok azi .

    #3617
     iulia 
    Participant

    Am fost la veterinar astazi , la un medic foarte bun care a avut rabdarea sa ne explice ca vaccinul care l am primit nu numai ca e “rau” cum ati zis voi, dar si ca poate sa moara puiul dupa vaccin.

    Daca cineva ne zicea asta de la bun inceput intelegeam cu totii , ca nu  toti stim de monovalent si ce implica valenta multipla a anumitului vaccin .

    Am primit ivermectina cu o seringa de insulina si cand s-a uitat in urechiusile lui Joy a zis medicul ca are raie … RAIE AURICULARA, apoi ne-a explicat ca probabil a luat-o de la mama si apoi s-a uitat si la Sunny ca ne-am dus impreuna si , avea si ea … cel mai probabil au toti puii.

    Am ales sa i facem vaccin monovalent si medicul a promis ca se uita de unul care e recomandat pentru dihorasi , pentru raie ne-a dat niste picaturi pe langa invermectina  care i s-a facut … ne-a aratat la microscop microbul care se zbatea acolo si oul … eu una m-am speriat

    Tin sa i spun lu Oana ingerasu sa mearga cu puiul la vet ca sigur si el are , am anuntat si crescatorul ca sa fie si el in tema , poate ca mamica a luat o de la masculul cu care s-a imperechiat.

    Daca nu mergeam cu puii acum la vet si asteptam pana la 3 luni era foarte probabil sa surzeasca pana la varsta aia , asa ca multumita incapatanarii mele, a lui Pixie si a lui Sonia, o sa fim bine cu totii.

     

    P.S. : medicul e foarte bun si-l recomand tuturor din Cluj , se numeste Sergiu Iancu de la Clinica BIOVET

    #3619
     Anonim

    Ma bucur ca in sfarsit te-a lamurit un doctor competent. 

    Raia auriculara este o afectiune frecventa la dihori si se trateaza. Picaturile pe care le-a folosit presupun ca sunt pentru pisicute, ceea ce este bine :). Nu se poate pune problema de surzit in stadiul asta, asa ca stai linistita. Trebuie sa ii mentii un cuib curat pentru ca raia se poate lua pe labute (de la scarpinat) si mai departe pe lucrurile in care doarme. Eventual spala-le la 90 grade, sa fii sigura ca ai exterminat-o 🙂

    A propos, ai vazut ce horror arata la microscop? Laughing

    Sonia: eu nu am sustinut nicio clipa ca Zoli sau doctorul care i-a recomandat acest vaccin sunt rau intentionati sau nepasatori vis a vis de animalutele lor. O fac din nestiinta. Si sincer nu stiu unde s-a interesat pe net respectivul doctor, ca daca dai un simplu 'search', afli exact ce ti-am spus si eu…

    #3623
     iulia 
    Participant

    Hainutele si tot ce e al lui Joy le spal la 90 de grade si pun ace ca sa dezinfectez, asta  de cand o am acasa si i schimb patul la 3 zile mereu , nu e vb de asta dar asa a zis ca daca stateam pana la 3 luni cu raia netratata  era posibil sa surzeasca  .

    La microscop arata urat de tot microbu ala eu nici nu m-am uitat mai mult de o secunda … dar am apreciat ca ne-a aratat atat microbul cat si oul Cry si ne-a explicat ce “daune” face microbul , a vorbit pe intelesul tutror ca eu deja eram panicata 😛

    iar la faza cu Zoli . eu l-am sunat sa intreb daca e bun ca ne-ati inebunit pe site si deja nu mai stiam ce sa credem , el a zi ca si mamica puilor are vaccinu asta si inca de 3 ori dar, domnul Sergiu, (medicul) ne-a explicat ca nu e vorba ca nu e bun , ci ca daca il facem pe ala , exista riscul sa moara puiul de la el , si ca e obligatoriu sa gasim unul MONOVALENT pe care sa fie mentionat faptul ca este sigur si ok si la Dihor , asa ca am ramas ca maine il sunam si ne spune ce vaccin a gasit pe langa DISTEROM C care sa fie monovalent , daca nu este altul monovalent o sa l luam pe ala (eu as prefera unul strain nu romanesc).

    Si tot Zoli ne-a zis ca lui i-a zis un medic bun de la o clinica din Ungaria ca e ok vacinul acela … acu ne am linistit si ne-am hotarat sa mergem pe monovalent :X

    Roxana: tu ne-ai zis bine , si ai facut bine ca ai insistat ca nu e bun vaccinul ala numai ca noi u am inteles de ce nu e bun 😛 multumim ca te-ai chinuit sa ne zici sa ne faci macar sa ridicam semne de intrebare

    #3629
     Anonim

    Exact Pixie, eu nu am vrut sa intru in detalii prea multe legate de doctorii de la noi. Credeti-ma, nu vreti sa incep sa va povestesc cate cazuri de dihori buliti am vazut si cate mi-au auzit urechile. Care mai de care mai absurd si mai grotesc.

    Nicio clipa nu ma gandesc ca acei doctori sunt rauvoitori. Daca as face asta, m-as duce la Sapoca direct. Insa sunt N motive pentru care acestia aplica tratamente gresite dihorilor: 

    1. Ii dau pastila asta, pana vine data viitoare si am timp sa ma documentez putin. Asta ca sa nu par un incompentent. 

    2. Daca merge pe caine si pisica, de ce nu ar merge si pe dihor? Asta este, de cele mai multe ori, o greseala fatala.

    3. Ghiceala: daca ii dau un antibiotic, o vitamina si un antiinflamator, ceva trebuie sa mearga.

    3. Motive financiare. Daca stau sa fac o statistica a cazurilor la care am asistat sau de care am auzit, nu prea e animal care sa intre intr-o clinica sa nu plece cu vitamine si antiinflamatoare. Nu mai vorbesc despre politicile unor clinici in care pana si doctorilor li se baga pe gat obligatia de a vinde anumite produse si de a face investigatii inutile, tocmai pentru a ridica factura la servicii. Aici este o discutie lunga si chiar nu vreau sa intru in detalii.

    Sfatul meu, pentru toti cei care au acest animal nu este neaparat sa nu aiba incredere in medicul lor veterinar, ci sa deschida ochii si urechile si sa recunoasca un doctor care nu se pricepe la asa ceva. Eventual sa intrebe alti proprietari care au trecut deja prin asemenea experiente si pot da un sfat prietenesc. De asemenea, sa se foloseasca de sursele de informare disponibile pe internet, dar atentie, nu inseamna neaparat ca daca este un articol in limba engleza, trebuie luat de bun (am intalnit cazuri in care unele persoane au citit pe nu stiu ce forumuri ca e ok sa dai dihorului ciocolata, miere, frisca, si ii indoapa zilnic cu dulciuri). Exista inca polemici chiar si in USA, plecand de la alimentatie pana la anumite tratamente aplicate pe dihor. Si tind sa cred ca ei sunt, in momentul de fata, cei mai avansati in cercetarile pe aceasta specie. Cautati si comparati pana cand sunteti siguri ca ati obtinut informatia corecta sau, cel putin, cea mai aproape de adevar. 

    Consider ca este de datoria noastra sa ne pese in primul rand de animalutul nostru si sa ne asiguram ca am facut tot ce se poate inainte de a lua o decizie, chiar si cea a unei banale vaccinari. Din pacate, in Romania suntem mai rau decat novici in ceea ce priveste asistenta medicala, si nu neaparat la dihor, ci si la restul speciilor (inclusiv la om).

    Welcome to the club! O sa invatati medicina alaturi de dihorii vostri Cool

    #3632
     iulia 
    Participant

    Foarte frumos ati zis amandoua , de altfel daca nu erati voi doua probabil ca i faceam vaccinul primit si daca se intampla ceva regretam ulterior , e bine ca inca ne pasa de ceilalti si ca intr-un final am inteles diferenta intre un medic competent si deschis si unul care habar n-are.

    Vaccinurile sunt foarte importante si tocmai de asta trebuie luate cu amanuntul sistuiate inainte de a le face.

    Personal tin sa va multumesc atat lui Roxana cat si lui Oana (pixie) pt ca v-ati batut capul cu mine pana am inteles, din tot sufletul MULTUMESC!!!

    #3634
     Anonim

    Cu placere, Iulia. Sper ca a inteles si Sonia 😀

    Ah, era sa omit: Iulia, ai grija cu Ace-ul. Sa nu faca alergie. Mai bine scoate-l din procesul de spalare. 

    #3636
     iulia 
    Participant

    Roxana , de cand o am il folosesc pe toate hainele si nu a aratat vreo alergie , ca le clateste masina de 2 ori dupa ace … e ok :*

    #3637
     Sonia Ugro 
    Participant

    Acum vad ca vaccinul respectiv putea avea reactii adverse foarte nasoale.Sunny a dezvoltat din pacate raie in urechi din nou si sper ca va trece la a doua doza de picaturi de maine.In rest e bine totul.Smile

    #3640
     iulia 
    Participant

    Sonia, trebuie marti si vineri … marti dupa ce o cureti in urechiuse, apoi pui picatura cate 1 in fiecare urechiusa si masezi  , si dupa da-mi un semn sa vin dupa sticluta si vineri la fel … dar vineri ne intalnim dimineatza sa mergem la vet :X o pupam pe sunny si pe tine , dulceata mica Kiss

    #3679
     iulia 
    Participant

    Am gasit pe un site , nu zic sa nu fie bai urmatoare schema de vaccinare la 8 la 11 si la 13 sapt vaccinare cu NOBIVAC DP (jigodios bivalent)  si la 15 sapt cu NOBIVAC RABIES.

    Era un anunt de vanzare pui de dihor iar sub anunt era  schema asta de vaccinare … exact schema asta o am si eu si Zoli ne-a zis acelasi lucru …

    asa ca fapt divers 😛

    #3681
     danieladdo 
    Participant

    Cu nobivac puppy dp mi l-au vaccinat pe Bijoux si pe Arrielle in Ungaria, in diferite tari se vaccineaza diferit, am auzit ca se mai vaccineaza si cu DHPPI care este tot un vaccin ptr catei dar dihorii pot avea reactii. Eu am preferat sa ii vaccinez numai cu vaccinul antirabic…veterinarii din Timisoara nu au auzit de disterom c si de vaccinat dihori (adevarul e ca nici nu prea sunt in TM dihori )…mie frica sa nu pateasca ceva si sa nu am unde sa merg cu ei…

    Bijoux a fost vaccinat gresit cu vaccin ptr boli pe care dihorii nu le fac, am avut mare noroc ca nu s-a intimplat nimic. Cel putin eu una nu mai cred in scheme de vaccinare de pe net..

    #3683
     iulia 
    Participant

    Stii care e problema cu Disteromul ? Nu se produce decat in cantitati mari la comanda sau pt distributie peste o luna – o luna jumate … daca stau inca o luna jumate joy va avea 3 luni jumate si  daca alea se fac din 2 in 2 sapt asta inseamna ca termin cu vaccinele la 4 luni jumate . problema e ca eu la sfarsitul lui August ies din tara si vreau sa o iau cu mine ca n-am unde s-o las si tre sa am toate vaccinele la zi si daca ma tin de Disterom nu o sa le aiba si nu o pot lasa 2 sapt cu straini sau singurica .. de asta ma agit ca sa intelega lumea care mi-e problema … Alt monovalent nu am gasit si sigurul recomandat si care am vazut ca si altii l-au facut e NOBIVAC DP  bivalent … cred ca o sa merg pe ala daca veterinarul o sa-l aiba sau macar ala il gaseste mai repede , asta de la Zoli e tetravalent deci nici nu intra in discutie . Astept comentarii … poate stie cineva alt vaccin Monovalent  antijigodios care se si gaseste pe piata  😛

    #3684
     Anonim

    Iulia, din cate stiu eu, legea este stricta doar cu referire la vaccinul antirabic. Asa ca tu poti sa ii faci antirabicul si sa pleci linistita. Evident, ai grija sa nu aiba animalutul contact cu animale bolnave de jigodie (sau poate gasesti in tara in care mergi un antijigodios simplu).

    Ideea e urmatoarea: DP este pentru Distemper si Parvoviroza. Distemper (jigodia) e ok, Parvo NU. Probabil doctorii care il recomanda o fac 1- nu stiu ca parvoviroza la dihor nu are nicio legatura cu tulpina de parvo la caine si 2 – nu ai vaccinul care trebuie si…asta e, doar n-o muri? Eu nu am pretentia sa ne comparam cu acesti doctori, pentru ca pe ei nu ii intereseaza animalele astea. De ce sa se apuce sa invete pentru un animal nou venit in clinica? Poate e singurul dihor vazut in viata lor sau poate au auzit la alti doctori/site-uri schema asta si nu au investigat mai in amanunt. Nu stiu ce sa zic, sincer nici nu ma intereseaza care e motivul pentru care ii vaccineaza asa. Eu stiu clar ce trebuie facut, nu ma indoiesc de asta, am surse de informare mai mult decat sigure si nu citesc pe site-uri ce isi da cu parerea fiecare. 

    Tu optionezi pentru Joy. Daca vrei sa ii faci DP, there you go. Stii care este parerea mea in legatura cu treaba asta, nu are rost sa repet. Iti inteleg in acelasi timp frustrarea si stiu ca vrei ce e mai bun pentru micuta. Poate reusim sa gasim o solutie intre timp…

    #3685
     iulia 
    Participant

    huh deci se poate si numa cu rabia daca nu gasesc pana atunci jigodiosu :X ce bine 😛

    poate pana n august la sfarsit gasim si vaccinul buclucasEmbarassed

Vizualizare 15 articole - 16 la 30 (din 66 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account