Acest subiect conține 43 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Simo_Pas acum 11 ani, 12 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2321
     danieladdo 
    Participant

    Voi ce le dati dihorasilor vostrii ca sa elimine ghemotoacele de par?

    #3131
     Anonim

    Eu am folosit pernute de la GImpet anti hairball (plus anti-tartar) si inca o pasta…din pacate nu imi amintesc numele acum, insa revin. Se recomanda folosirea cu atentie a acestor produse (a nu se face abuz).

    #3227
     danieladdo 
    Participant

    Eu pe Bijoux l-am tuns cu masina, se lingea si cum inghitea par a inceput sa se inece, de multe ori nu se mai oprea din tuse. Asa a trecut usor de perioada de naparlire, intr-o singura zi am terminat cu tot parul. Arata cam asa http://i51.tinypic.com/154k2ef.jpg

    #3229
     Anonim

    Haha! L-am pus si in galeria de imagini de pe homepage. Mai, e prima data cand aud de tuns dihoru' cu masina, si sincera sa fiu……. mi se pare o idee geniala! Momentan doar Pif e in naparleli. Este incredibil cat de mult par poate sa cada de pe un animal atat de mic Foot in mouth. In fiecare zi il perii si il iau la smotocit si a doua zi e la fel. Tot cade si tot cade…

    #3231
     ingerasuoana 
    Participant

    hahahaha :)))))

    tare!si eu m-am gandit sa il tund pe Dex cand vine vara ca are parul mare si lung si o sa sufere de cald……dar m-a certat tasu :))

    sa imi spuneti daca mai tundeti baieteii, ca ne-am baga si noi :))))

    iar de naparlit, pe mine Dex m-a inebunit toamna trecut – il luam in brate si ma umplea de par….acum inca nu a inceput 🙂

    e tare bijouxu tuns :)))

    #3233
     Anonim

    E criminal! Periuta Kiss

    #3238
     danieladdo 
    Participant

    S-a cam suparat pe mine ptr ca l-am tuns periuta Laughing 

    Nu i-a placut, a reactionat ca la baita, se zbatea de numa si chicotea nervos  Laughing  

    #3323
     ingerasuoana 
    Participant

    L-a apucat naparlitul pe Dex…..Naparleste asa rau….fac haina pe mine cand il tin in brate

    si ca sa il pieptan ii dau tub pentru naparlit si il tin acolo, nu mai apas…..nu mai asa sta…. i-am luat o periuta cu perii din sarma….si il deranjeaza pe pufosenia….am mai avut un cu perii moi si nu lua nimic….

    si Dexu meu e suparat Frown

    #3327
     danieladdo 
    Participant

    incearca sa il ti in vana si apuca parul si trage de el ca se ia usor, fara sa il mai perii..eu asa am facut cu Arrielle si am terminat intr-o zi cu naparlirea. Mi-a luat ceva timp, citeva ore bune si saraca nu mai avea rabdare…ea e si micuta, are 900 de grame. Sau mai este un pieptanas la cei care tund catei care ia numai puful, nu stiu cum se numeste dar se foloseste la Cockeri ca sa le trimeze blanita de pe spate. Eu dupa ce l-am tuns pe Bijoux cu masina l-am periat cu acel pieptanas si tot puful de pe el s-a dus. Acuma ii pica parul de pe coada si a ramas foarte subtire Laughing

    #3332
     ingerasuoana 
    Participant

    in vana?adica in cada sa il tin?sa ii fac baita? ca nu prea inteleg la ce te referi  🙂

    si noi cand il pieptanam cu periuta aia, se ia numai puf….dar noi il periem in reluare ca sa stea Frown

     

    Hai tu Pupe ca poti 🙂

    #3334
     Anonim

    Am facut un printscreen mai jos. Poti folosi butonul HTML (EDIT HTML CODE) din menu-ul de deasupra mesajului. Iei codul HTML al pozei si il pui in casuta de mai jos, apoi apesi UPDATE

    Sa imi spui daca inca nu te descurci.

     

    #3336
     moko_laura 
    Participant

    aoleu! si tazu naparleste! numai smocuri de puf peste tot!  am cumparat o perie cu peri de sarma dar cred ca/l deranjeaza. nu sta deloc. tot vrea sa muste peria, se intoarce si se suceste de/mi piere tot cheful…si pe perie nu se deloc blanita 🙁 sa/l spal mai des in perioada asta? e la prima naparlire, nu cred ca va cadea foarte mult par..dar…totusi…cat dureaza naparlirea? doua sapt mi se pare putin..de cam doua saptamani a inceput sa cheleasca tazu si nici nu da semne sa se opreasca…dimpotriva..pe zi ce trece parca ii cade tot mai mult…si nu numai puf ci si peri lungi, negri…

    #3342
     Anonim

    In mod normal dureaza cam o luna, insa conteaza foarte mult de vreme si de temperatura in casa. E posibil sa inceapa sa naparleasca si apoi sa se opreasca pentru o perioada, dupa care sa naparleasca de tot. Se poate intampla sa inceapa naparlirea masiv sau treptat. 

    Acum Pif a terminat cu naparlirea, slava Domnului….dar mai grav e la Maya. Are douazeci de mii de straturi de blana…Cry Nu stiu in schimb cand naparleste Leeloo! Are aproape 2 ani si nu a cazut fir de pe ea…probabil sub capanea, unde sta cel mai mult ascunsa…haha!

    Poti sa il speli mai des, Laura. Eu mi-am udat mainile si am inceput sa il jumulesc pe Pif, cam in fiecare zi, insa am evitat sa ii fac baie cu totul. Cu mana umeda e ok pentru ca nu se ridica puful in aer. Periile alea sunt de toata jena, nici eu nu sunt multumita de ele…

    #3345
     moko_laura 
    Participant

    o sa incerc cu mainile ude..e o idee buna!! si cu o perie de pantofi ca e mai deasa si mai aspra dar nu il raneste. multumesc de sfat 🙂

    #3349
     Anonim

    Haha! Mie imi zapacesc tot, ca sunt liberi permanent, insa mi-am luat cateva role adezive din supermarket si adun tot parul cu ele. Sunt super eficiente Tongue out

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 44 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account