Acest subiect conține 43 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Simo_Pas acum 12 ani.

  • Autor
    Mesaje
  • #3248
     ingerasuoana 
    Participant

    haha :))

    bune benzile…..si buna si ideea cu mainile ude…daca stau maine acasa, ii fac o baitza si il flocaiesc :)))

    Laura, daca nu mai vrei sa folosesti peria aia de pantofi, da-i inainte….eu asa am avut-o pe prima si nu o mai pot curata…..plus ca nu prea ia….macar asta cu peri de sarma ia pufu…

    #3249
     moko_laura 
    Participant

    da, am incercat si cu peria de pantofi si cu aia cu peri de sarma. peria de pantofi nu ia mai nimic…peria de sarma am vazut ca ia puful..am curatat-o de doua ori si a iesit din ea ca o …lana fina :)) asta in prima tura…diseara vine tura a doua. saracu taz la ce chinuri il supun..nu vrea sa stea deloc. pana la urma, ca sa-l potolesc si sa-mi vad linistita de periat il tin in brate deasupra cazii. acolo se linisteste total. stie el ce stie cu cada si baita..ca nu-i place deloc apa.

    #3350
     danieladdo 
    Participant

    Da, in cada, e cel mai bine ca nu se imprastie parul peste tot. Eu am sa il tund de acuma cu masina ca e mai simplu. Bijoux, de cind l-am tuns nu mai e pufos, parul e mai galben si creste greu, in schimb la Arriell e altfel, parul e lung din nou si e pufoasa Smile

    #3352
     moko_laura 
    Participant

    mi se pare buna ideea cu tunsul, i-am spus si lui cip, ta-su lu taz, si m-a certat :)) a spus ca nu ciopartim copkilu!! ca daca mai stau mult pe acasa (eu sunt in concediu) cine stie ce idei imi mai vin! oricum, ma gandesc la faptul ca odata tuns…parul oricum ii va cadea numai ca firele vor fi mult mai mici..nu se vor mai vedea deloc..si..mai bine sa le vad si sa le adun decat sa nu le vad si sa le inghitim…am stabilit ca tazul va ramane pletos asa cum l-a facut mama natura…desi eu mai am inca ceva ganduri “sa-i mai aranjez bretonul” :))

    #3353
     Anonim

    Incearca sa nu il agresezi cu perii, doar sa 'smulgi' parul cu mana umeda, atat cat sa nu se streseze foarte tare. Daca incepe sa se agite rau si nu mai suporta, lasa-l putin timp dupa care repeti procedura. O baie completa la saptamana poate fi de ajutor pe perioada de naparlire excesiva 🙂

    #3356
     ingerasuoana 
    Participant

    Am inceput seara, cand iese pe balcon, sa il flocaiesc pe Dex :))

    Curge la par din el, de fac ghemotoace doar din 3 flocaieli 🙂

    o sa pun poze cu el dupa ce isi schimba hainuta de tot…..acum i-am facut creasta….pe cocoasa are blanita lunga Laughing e haios rau….tasu zice ca mi-am batut joc de el Innocent Tongue out hihihihihi

    #3359
     ingerasuoana 
    Participant

    hahahaha :))

    l-am dezpufosenit ieri de tot :)) e periuta acum, dar cu guler mare si codita stufoasa :))

    sper sa imi mearga netu diseara si sa pun pozici 🙂

    #3362
     moko_laura 
    Participant

    offf eu nu reusesc sa-l dezpufosenesc! iau o gramada de par dar degeaba! curge din el ca dintr-o teava sparta!! :))

    #3363
     ingerasuoana 
    Participant

    stai linistita….pana nu iti faci o blanita pentru gat, nu termina :))

    #3370
     ingerasuoana 
    Participant

    ma inerveaza asta! am vrut sa incarc pozele, dar dupa ce ii dau upload, nu o mai arata in lista aia Yell

    vreau sa sterg din lista aia de poze, dar nu stiu cum

     

    le-am pus isi:

    https://picasaweb.google.com/101645503129183840386/Dexter#5602582651277211090

    #3371
     moko_laura 
    Participant

    am vazut pozele cu dexter :)) ce chel este!!! pufosenia si-a schimbat hainutele. e atat de simpatic cu moaca aia a lui ca/mi vine sa/l mananc! si cred ca am vazut si creasta ..e pe mijlocul spinarii cumva? PUNKER DEX! Kiss

    #3372
     Simo_Pas 
    Participant

    Foarte frumosi amandoi Kiss Sa`ti traiasca! Nici nu trebuie sa fie mai gras. Tony saracul asa gras este ca abia se catzara in unele genti sau mai stiu eu pe unde :))

    #3373
     ingerasuoana 
    Participant

    da, e punker Dexu 🙂

    cu gaina spanzurata il alergam 🙂

    pupam cele 2 pufosenii!!!

    #3454
     moko_laura 
    Participant

    Am trecut si noi de prima naparlire din viata noastra de dihoras..

    dragele mele, trebuie sa va spun un lucru pe care l-am observat la taz si care m-a cam speriat. in perioada in care ii cadea blanita tazul voma des…m-am speriat foarte tare..de mancat manca, de jucat se juca, era activ, parea ca nu are nici o problema de sanatate. dar tusea foarte des, stranuta si ..cum am spus, voma mititelul de ti se rupea sufletul. m-am dus la vet la dl radu..l-au consultat, l-au ascultat la plamani si in gatut..plamanii erau curati ca lacrima..gatutul..parca se auzea ceva suspect. tazu a primit doua injectii in ziua aceea..un antivomitiv in fundulet..doamne ce-a mai plans mititelul!!! si un pansament pentru stomacel…au trecut doua zile fara incidente si apoi iar a inceput sa se simta iar rau…domnisoara ana  mi-a spus ca daca nu se opreste, trebuie sa ii faca antibiotice..cand am vazut ca tazul o ia de la capat am riscat si mi-am spus ca nu-l duc sa-l chinui…ca se punea problema in felul urmator: ori vomita de la par, ori pt ca e racit..mi-am luat inima-n dinti si am asteptat…incet incet, tazu s-a simtit din ce in ce mai bine..concluzia? ma adrsez celor care inca nu au trecut prin asa ceva: daca dihorasul vomita cand naparleste este posibil s-o faca numai de la parul pe care il inghite…nu bagati in el pastile si antibiotice decat daca medicul spune ca este racit, bolnav etc. daca nu este foarte sigura treaba, mai asteptati putin..eu asa am facut si ma felicit…daca nu, as fi bagat in el antibiotic fara sa fi fost bolnav..

    cam atat despre experienta mea cu naparlirea…

    #3456
     ingerasuoana 
    Participant

    si Dexu cand a naparlit se ineca…noi ii dadeam tub din acela pt pisici – e unul multivitamina si unul pentru “par”sau mai bine spus pentru a digera parul

    dar de vomitat nu vomita…plus ca noi am recurs la naparlire mai rapida – ii flocaiam Innocent 

Vizualizare 15 articole - 16 la 30 (din 44 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account