Acest subiect conține 117 răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4135
     Anonim

    A facut diaree de la vaccinurile ei, desteapta pamantului! De la mancare, auzi…

    Pudra este scumpa, 48 RON tubul in Bucuresti (nu stiu in alte parti, poate e mai ieftina), dar este singura recomandata ca substanta activa. Dar ea nu prea le are cu astea, asa ca nu ma mir ca se leaga de pret.

    Vaccinul antirabic (turbarii) se face separat. Si da, mai bine citeste eticheta inainte sa i-l faca, sa nu te trezesti ca ii face vreo leptospira sau hepatita sau mai stiu eu ce ii trazneste prin cap.

    Auzi? Renunta la acest doctor! Mai bine il tratezi tu, decat ea. E clara treaba pentru mine. OMFG!!

    #4137
     Sonia 
    Participant

    nu stiu ce sa fac … a zis ca a comandat pe 22 agust carbetul cu curier rapid. nu stiam ca asa de mult le ia sa il aduca. … hmmmm. rash nu a mai facut diaree. l-am dadacit astazi si ne-am plimbat prin casa cu lesa de pe site pe care am reusit-o sa o confectionez. ce madrii eram. o sa-i vina carnetul inainte ca eu sa implinesc 100 de ani si o sa lipesc etichetele gresite si o sa le tin amintire de la prima dieree a lui rash … mi-e mila de el. dar mi-e cam frica sa imi sustin opinia in fata ei (ea se presupune ca ar fi doctorita). nu stiu alt cabinet unde m-as putea duce. la dveterinarul care se ocupa de canele meu, m-am dus si a zis ca el nu se baga pt ce nu scunoaste si nu a mai facut (macar a fost corect) si altcineva nu cunosc. denis se mai ocupa si de inca doi dihori din fagaras, printre care si dihorul ioanei. nu am reusit sa dau de ea pana acum … si tot denis, din cate stiu, ii facea vaccinurile lui pongo …

    #4140
     iulia 
    Participant

    Si eu zic la fel ca si fetele , sa nu mai mergi la acel cabinet , explica-i si lu mami ca doamna aia nu numai ca de proasta de pute locul dupa ea da se mai si tine tare-n gura … toti dracii m-au luat cand am citit acum ce ai scris … trebuie sa existe in orasu ala alt veterinar care chiar daca nu stie … poate citi … ca uite ce i-a facut “doamna medic veterinar” care e asa cum e … ca sa nu mai zic .

    Nu-ti fie frica sa ti sustii parerea in fata niciunui medic in legatura cu tine si DihoRASHul tau … e puiutzul tau si tu il grijesti , tu suferi si pan la urma tu platesti .. si nu i mai zice ca stii toate astea de la “aia de pe net” cum zice ea , spune i ca ai cautat pe site-uri straine si acolo asa scrie … si daca face cum zici tu ok , daca nu mai sunt si altii …

    Pe langa asta … carnetelul de sanatate trebuie sa ti-l dea pe loc … pentru ca ala iti trebuie daca pleci undeva cu puiutul tau … si ea nu ti-l da ca sa nu schimbi cabinetul , ca doar asta e si ideea … si daca ti-e frica sa-ti sustii parerea in fata  “doamnei medic veterinar” care n-are ea nici un habar despre dihori … zii lu mami sau lu tati ca vrei sa mergi in alta parte si ca nu e normal sa iti zica una si sa faca alta , intelegem si faptul ca probabil parintii sunt cunostinte vechi cu acest “specimen” dar iti nenoroceste puiul care cu atata drag l-ai crescut … decat sa ti mai faca te miri ce vaccin mai bine nu il mai fa deloc si il tii in casa , da sanatos si fericit decat afara si nenorocit … ca in fond si la urma urmei daca i face inca un vaccin aiurea , tot nu poti sa-l scoti afara daca e bolnavior … 

    Toata sanatatea si puterea din lume ti-o doresc tie si lui Rash … va pupam dulce pe botic si capu sus . mai sunt si alti veterinari

    #4141
     ysyoko 
    Participant

    mai bine comanzi cumva de undva vaccinurile si i le faci singrua. nu e asa mare filozifie sa ii faci un vaccin..daca tie iti e mila sa bagi acul in el rogi pe altcineva. si daca ai nevoie de un medic veterinar pt ceva mai serios categoric cel mai sigur ar fi sa vii cu el la Bucuresti la Falconvet…iti inchipui ca daca doctorii aia nu sunt in stare sa ii faca un amarat de vaccin cum trebuie de tratat diverse afectiuni nici nu mai poate fi vorba.

    #4143
     Anonim

    1. Curieratul rapid ajunge in maxim 24 de ore. Deci e abureala. Sunt curioasa, a pastrat etichetele vaccinurilor sa le lipeasca in carnet? Cu data si parafa, evident.

    2. Ti-a spus ca nu exista vaccin monovalent, well…se inseala amarnic. EXISTA. Ti-a spus ca a facut vaccinul antijigodios, dar a omis sa spuna ca de fapt este un bivalent si are si tulpina de parvo! E ca si cum s-ar duce o mama cu copilul la medic sa il vaccineze pentru anti diftero tetanus sau antipolio, si doctorul omite sa ii spuna mamei ca a bagat si o tulpina de….pesta porcina, ca nu avea vaccin simplu! Copilul nu face pesta porcina never ever, dar…hai sa vedem ce se intampla, facem experimente! Aaaa, ii distrugem un pic sistemul imunitar, mare lucru!

    Era de datoria ei ca medic sa te informeze asupra acestui fapt, tocmai pentru ca este animalul tau si tu ai dreptul sa optionezi. Din punctul meu de vedere, este un caz de dat in judecata pentru mal praxis. Inteleg ca nu o veti face, tu si mama ta, din N motive, dar acest doctor nu ar trebui sa profeseze. Sunt foarte uimita de schema ei de vaccinare si deparazitare, dar absolut socata de atitudinea ei complet lipsita de profesionalism. 

    3. Vaccinurile trebuie transportate si pastrate la o anumita temperatura, deci vaccinarea acasa nu este de recomandat…desi in cazul de fata, mai bine asa decat ce s-a intamplat. 

    4. Acum inteleg de ce Pongo nu are carnet de sanatate Laughing Probabil ca asteapta curieratul de 2 ani incoace…

    #4146
     ingerasuoana 
    Participant

    asta m-am intrebat si eu cand ati spus de carnet: oare unde a lipit etichetele alea de la vaccinurile care le-a facut???pe frunte???

    plus ca trebuie sa noteze si data la care le face….

    plus ca nu e singurul animalut care nu ar avea carnet….(banuiesc)

     

    cine stie ce scoala a facut doamna, ca precis nu stie de tulpini, de consecinte si baga si ea ce ar putea inventa orcine care nu a facut scoala (auzi ca i-ai schimbat mancarea!!!!!!)

    in afara de asta, se crede mare doctorita si este sigura ca este SINGURA de acolo care a avut de-a face cu un dihor. si vrea sa te convinga pe tine ca nu ai alta sansa si nu ai unde sa te duci.

     

    eu una stau cuminte sa vina vaccinul care trebuie si nu am scos-o pe yukki afara.

    #4153
     Sonia 
    Participant

    o sa-i duc schema CORECT ca sa nu o las proasta si apoi o sa merg cu rash la veterinarul cainelui meu, care este un om de treaba. a zis ca nu se baga ca nu a mai fact, nu m-a mintit. o sa-i explic ca e ca la pisici, ca el e specializat pe pisici si caini … dar nu o sa fac asta decat atunci cand ii vine carnetul de sanatate. (apropos, scuza lui denis ca nu a venit carnetul e ca toti sunt in vacanta!!!)daca rash va avea vreo problema, am dat-o in bara ca nu am unde sa ma duc, ca pana la bucuresti fac 5 ore cu masinaa si peste 6 jumate cu trenul …. belea ..

    #4155
     Anonim

    Sonia, sunt oameni care au venit din Cluj, Iasi, Timisoara, Ploiesti, Brasov, Constanta din acelasi motiv ca si tine…

    #4159
     ingerasuoana 
    Participant

    Sonia, asa cum 'te-a facut' pana acum, fii sigura ca asa te face in continuare.

    daca nu esti insotita de un adult, fii sigura ca un doctor nu va asculta un copil.

    daca atat o duce capul pe doctorita aia, nu va accepta ea niciodata sa o inveti tu ce sa faca. in fata ei esti un copil si asa vei ramane.

    eu zic sa o iei deja in alta directie Smile (daca vrei ca Rash sa fie ok)

    #4160
     Sonia 
    Participant

    da, dar pana gasesc pe cineva cre sa ma duca cu masina ca ama nu conduce nici pana in sambata, care e la o uma' de ora de faga, apai pana in bucurest. cu trenul, nu pea m-as duce, ca sunt minora si nu ot singura, trebuie iar sa gassc un adul cu mine care sa piarda o zi in bucuresti. trebuie sa gasesc un loc in bucuesti unde sa dorm … etc. dar o sa rezolv ce e mai grav cu ebers, in brasov si cu ce e simplu (vaccinurile, in faga)

    sa nu credeti ca eu nu m-am interesat de ce vaccin o sa-i c lui rash. inainte sa i i-au, am crezut ca o sa i e fac in brasv pe tate, dar acolo n faceau decat polivalent si nu am vrut sa risc.

    mama a gasit-o cu pe domna asta si -a zis problema si ea a zis: “da, da!” si cand am mers la primu vaccin, nu am intrebat nimic,doar am fost ingrijorata ca i-a pus toata sticuta, care era destul e mare ca doza pt u dhor. la a doua doza am itrebat-o, dar u ma bagat in seama, cand a acut dieree rash m-am ingrijorat … si atunci am mers la ea cu un adult si tot nu ma bagat in seama …

    #4161
     danieladdo 
    Participant

    parerea mea e sa nu ii mai faci nimica lui Rash, nici dihorasii mei nu sunt vaccinati ptr ca nu am gasit vaccin si ii tin in casa si sunt ok..

    de mancare poti sa ii mai fierbi piept de pui sau curcan, cu 2 pahare de apa in care ai fiert, cu un pahar de boabe si jumate de coaja de ou poti sa pui la blender si sa faci o pasta. Eu asa le dau la ai mei o data pe zi si in rest au boabe la discretie. Poti sa ii mai dai un galbenus de ou crud pe saptamana, il imparti pe zile, nu tot o data, o sa ii placa la nebunie.

    Sa ai grija la coaja de ou sa fie bine pisata!

    #4164
     Sonia 
    Participant

    mama a fost cu schema de vaccinare la veterinarul cainelui meu si el a zis ca disterom c monovalent e forte prooost si ca are o groaza de reactii adverse si ca este si produs romanesc … antirabicul il fcc peste 1 saptamana si 2 zile

    rash momentan se comporta normal. e cam suparat ca nu ii mai dau grunte inmuiate si ca trebuie sa le rontaie, dar acum e baiat mare, se descurca el.

    de cate ori face la litiera ii dam cate o bucatica de carnita de curcan. ier i-am dat niste ficatel de curcan, douar un sfert, si la luat in gura si a fugit cu el in baie, unde la lasat supa usa si a venit la joaca. l-am luat si i la-am pus in cusc, de unde nu poate fuii cu el.

    aseara ne-am uitat la un fil impreuna, de nu a mai sarit prin pat, si pe jos … dar dupa 1 ora a adormit la sora me in brate.

    inca nu s-a lasat de muscat! musca foooarte tare. cand il scot la joaca, in lesa prin casa, e fericit si sare si ma linge, dar dupa 10-15 minute se arunca asupra mea si ma musca tare, iar eu il i-au de ceafa si ii spun ca ma doare, dar el nu da drumul la mana, atunci trebuie sa ii suflu in fata. in rest totul e normal. peste 2 zile incepe scoala!!!! nu!!!!!!!!!

    multi colegi au spus ca vor sa il vada, si eu am facut programul, pentru ca nu vreau sa il vada toti deodata si rash sa se sperie. poate cand mai iesi cu el la plimbare in parc, atunci o sa il vada.

    E ATAT DE MOOOLE!!!!!

    #4166
     Anonim

    Toate fermele din Romania isi vaccineaza dihorii cu Disterom C si nu a existat nicio problema pana acum. Nu stiu de unde stie nou tau doctor. A facut vreun Disterom si a vazut reactii adverse? Sau doar pentru ca e produs romanesc…? 

    Dl director de la ferma e foarte multumit de vaccin, chiar a facut o precizare in acest sens, la fel si doctorul meu. 

    #4167
     Sonia 
    Participant

    am fost un pic ingrijorata, dar daca o sa se poata, anul viitor dinasta ii fac … azi l-am luat pe rash la mine in camera in timp ce eu ini etichetam caietele.

    mi-a rost coperta caietului de mate, doar un colt, mi-a ascuns esarfa sub sulap, dar am gasit-o dupa 10 minute de cautari.

    dar nu stiu ce ma fac cu muscatul, ca musca tot mai tare

    #4169
     Anonim

    Ai incercat toate metodele descrise de ceilalti utilizatori, cat si in articolele de pe site? 

    Ai grija cu rosul, sa nu faca blocaj intestinal. Cat despre vaccin, abia la anul si e singurul care ii poate fi administrat.

Vizualizare 15 articole - 61 la 75 (din 118 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account