Acest subiect conține 117 răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4106
     Anonim

    Amm, daca era antijigodios, trebuia jumatate de doza. Daca i-a facut antirabic, e toata doza. Asa ca intreab-o ce este, te rog, ca daca e ptr jigodie si i-a facut toata doza nu e bine.

    Inca ceva Pixie: se face antijigodiosul anual, dar jumatate de doza doar, nu doza intreaga. 

    #4108
     Sonia 
    Participant

    gata, ne-am intors. mama ce ne-am zbatut

    vaccinul e biocan c si inca niste cuvinte pe care nu le-am inteles, dar am intrebat-o daca e antijo=igodie si a zis ca da

    anti rabicul il fac or in 12 or in 19

    mi-a aratat o pasta cu vitamine care costa 4o de lei 120 g

    cea de la gimpet ce gramaj abea ca eu am gasit-o cu 9 lei

    http://www.vetzone.ro/pisici/s…..tamin.html

    deci, anul viitor, 5 sept. 2011, ii fac jumatate de doza de antijigodie si cealalta doza nu io mai fac? si antirabicul tot o data pe an?

    #4109
     Anonim

    Biocan C – VACCIN INACTIVAT ANTI -CORONAVIROZEI CANINE!!!

    Daca nu ai facut tu o greseala si asta e vaccinul pe care i l-a facut, si daca ti-a confirmat ca e antijigodios, nu ramane decat sa cred ca doctorita asta e dusa cu pluta rau de tot… 🙁

    I-a facut iar o doza intreaga?

    #4111
     Sonia 
    Participant

    a zis ca i-a facut o.5 ml, ca data trecuta. biocan e firma. e rau? rash acum e cam lenes … daca trec pe langa el se ridica, cu ochii inchisi si se culca la loc. e efectul vaccinului, nu? ce fac? aaaaaaaaaaaaaaaaa

    sigur e biocan ca ca mi-a zis de vreo 5 ori si a fost si mama de fata … mi-e frica, ce fac? ce fac? CryFrown 

    #4112
     Anonim

    De ce nu te uiti pe carnetel? Acolo trebuie sa fi lipit un abtibilt cu numele vaccinului si detalii despre el. Nu stiu ce sa faci, in conditiile date 🙁

    Daca intradevar acesta e vaccinul, poti sa o suni pe doctorita si sa o intrebi de cand Biocan C e vaccin pentru jigodie? Probabil ca nu a avut vaccinul necesar si te-a mintit, ori…pur si simplu nu stie. 

    #4114
     Sonia 
    Participant

    nu mi-a dat carnetul

    a zis ca nu ia venit

    nu pot so sun … nu acum

    rash s-a sculat, a dormit 5 ore … e bine, a mancat …. si ne-am jucat

    dar de ce nu e bun vaccinul? e anti jigotie, e c si e bun si pt pisici

    ce fac acum? nu ma lasa inima sa ii mai fac alt vaccinu ,… dar totusi vreau sa il scot afara? ce fac?

    #4117
     Sonia 
    Participant

    rash a facut de 4 ori deareea si nu a vrut sa manance deloc carne … sunt reactiile vaccinului, nu?

    #4119
     iulia 
    Participant

    Da Sonia , sunt reactiile vaccinului … ideea e ca tu sau mamica ta trebuia sa intrebe ce vaccin ii da … si sa o tineti una si buna sa va comande ceva MONOVALENT sau daca nu bivalent … si mai asteptai o saptamana ca nu se intampla nimic … acu daca a facut diaree fii foarte atenta si da-i sa bea apa mai des si papica cata vrea … dar fii cu ochii pe el , ca nu e ok …

    micuta mea a vomat dupa vaccin dar si-a revenit , asa ca sper ca si Rashulica o sa-si revina … fiti atente ce vaccinuri faceti ca le faceti mai mult rau decat bine … 🙁

    vitaminele care ti le-a recomandat veterinarul tau cum se numesc … sa nu-i dai alceva in afara de calo-pet sau gimpet … ori feretonin de la Roxi … ca-l nenorocesti si apoi plangi cu el in brate … 🙁

    un pupic pentru pitic si multa sanatate 

    #4120
     Anonim

    Coronaviroza canina afecteaza sistemul digestiv al cainilor, deci ce vezi tu acum este exact efectul vaccinului.

    Exista 2 posibilitati: 

    1. sa reproduca boala. Coronaviroza canina este o boala grava, potential fatala daca nu este tratata corespunzator. Se manifesta prin diaree (ulterior hemoragica), voma, letargie, deshidratare.

    2. sa fie o reactie pasagera, care sa treaca.

    Sonia, trebuie sa mergi cu el sa ii faca un tratament de sustinere: hidratare cu electroliti, eventual antispastic (putina smecta, pe gura), probiotice pentru protejarea sistemului digestiv. Si da, trebuie vaccinat pentru jigodie, dar nu acum, in starea in care e, cu organismul la pamant. Recomandarea mea e sa schimbi doctorul!

    Contacteaza-ma in privat daca vrei sa vorbim mai mult despre asta – 0723 505 715

    #4126
     Sonia 
    Participant

    deci, astazi, in3 ore o sa plec in oras ca sa rezolv ceva si trec si pe la denis sa vad pasta aia si ii cer canetul si numele exat al vaccinului. biocan e firma, asa a zis … dupa asta te sun, roxy … CryCryCryCry

    #4130
     Sonia 
    Participant

    deci, acum m-am intors. vesti proaste

    i-a facut doua vaccinuri diferite de 1 ml fiecare.

    Primul:

    BIOCAN C  inj. ad us. vet.

    Vaccin inactivat impotriva infectiei cu coronavirus la caine.

    Bioveta, a.s.

    1 doza

    administarre SC

    1ml:

    Coronavirus canin inactivat

    min. 10 6,5 TCID50

     

    al doilea:

    Biocan DP inj. sicc. ad. vet.

    Vaccin viu impotriva jigodiei (CDV) si parvovirozei

    (CPV-2) la caini

    Bioveta, a.s.

    1 doza

    administarare SC

    1ml:

    Virus febris contagioase canis:

    10 3,010 4,8 TCID 50

    Parvovirus enterditis canis:

    10 4,5 – 10 6,0 TCID 50

     

    mi-a zis sa nu mai cred ce zic cei de pe net, dar eu no ascult!

    a zis sa nu ii fac deparazitare externa cu pudra bolfo ( iar a zis sa nu va ascult) ca invermectina deparaziteaza si in exterior

    maine a zis ca ii vine carnetul …

    a zis ca a avut si ea dihor si la tinut  pana la vrsta de 1-1.5 ani

    a renuntat la el ca avea mierla indiana

    si dihotului ei i-a facut aceleasi vaccinuri

    a zis ca trebuie vaccinat impotriva turbarii (nu stiam!!!!!!!)

    de 3 ori i-am zis ca “mi s-a zis sa ii fac vaccin cu monovalent disterom c, nu altceva” si ea a zis ca nu  e monovalent si a zis ca e bine cu ce mi-a facut etc. si a 4 oara cand i-am zis a zis ca e monovalent

    toate astea in timp ce spala cu sapun un caine care s-a scuturat de ne-a stropit pe toti care eram acolo!

    imi vine sa urlu!!!!!!!!!!

    #4131
     iulia 
    Participant

    Sonia , vetul are dreptate la punctul cu invermectina , da , are efect si in exterior … apoi … vaccinul impotriva turbarii e ANTIRABICUL de care noi toti ti-am zis … dar sansele sa turbe sunt minime iar DISTEROM e singurul vaccin monovalent la noi  asta ti-o zic eu sigur

    cum e piticul ?
    mai are diaree ?

     de diareea ce i-a provocat-o ce a zis ? e ok dupa capul ei  ?

    #4132
     Sonia 
    Participant

    dupa ea e ok cat timp mai traieste. vaccinurile sunt digferite! si sunt pt caini! pe mine nu ma intereseaza ca ea asa a facut fostului ei dihor, pe care or cum la dat. nu mai are diareea. a zis ca diareea poate fi reactie cu ceea ce a mancat. ca poate i-am bagat ceva nou in mancare. dar eu ii dau aceleasi graunte de cand il am ( royal canin 42 prot) si o data sau de doua ori pe sapt le inmoi si pun niste coaja de ou pisata dar au trecut vreo 5 zile de cand am facut asta … si eu care credeam ca vaccinul e bun si ca peste 1-2 sapt il pot scoate in iarba … CryCry

    #4133
     Anonim

    Are dreptate in privinta faptului ca deparazitarea cu Ivermectina functioneaza intern si extern, dar nu poti sa bagi Ivermectina in el in fiecare luna. Daca ia purici din iarba cand il scoti la plimbare ce faci? Ea de ce da picaturi la caini si pisici sau lese antipurici, daca pastiluta isi face treaba? Sau producatorii sunt atat de idioti incat sa scoata pe piata niste produse…degeaba, nu? Pudra Bolfo se foloseste tocmai din acest motiv. 

    Si hai ca chiar m-am enervat! Si-a batut joc de animalul asta cu 2 vaccinuri complet gresite si o deparazitare mai minunata decat atat! Daca cei de pe net nu stiu, o invit sa imi dea un telefon sa discutam despre dihori. Nu sunt medic, dar sincer stiu mult mai multe decat ea despre patologia dihorului si pot oricand sa am o discutie pe orice boala legata de dihor cu aceasta domn doctor. Si daca avea putin bun simt, ca de etica profesionala nu poate fi vorba, ar fi putut sa se documenteze inainte sa faca ce a facut.

    Dar nu ma mira, atata timp cat EA STIE! Sealed

    #4134
     Sonia 
    Participant

    nu ma lua in serios cand ii ziceam ca vaccinul trebuie facut doar CU monovalent disterom c.

    A ZIS ca cel impotriva turbarii se face separat. dar nu o las sa il faca, ori care ar fi. inainte sa ii faca ceva sa imi arate eticheta!!!

    cand ii ziceam ca nu o sa-i dau decat pasta de la gimpet sau de la eco-pet, a zis “de ce? ca sa nu se ince? hihihi”

    si la fel si cu pudra bolfo

    a zis ca pudra aia e foarte scumpa si sa nu va cred pe toti d epe net si ca e de-ajuns invermectina!

    ce fac? ce fac?

Vizualizare 15 articole - 46 la 60 (din 118 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account