Acest subiect conține 117 răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4069
     Sonia 
    Participant

    STAI, STAI STAI!

    deci … cel antijigodios se repeta la 2 saptamani, adica a doua doza dupa 2 saptamani dupa ce i-am facut prima doza?

    si invermactina, rabicu si antijigodiosul nu i le mai fac anul asta deloc si i le fac doar anul viitor tot prin luna asta?

    #4070
     Anonim

    Sonia, de ce nu citesti articolul legat de vaccinare? Exista si un topic pe forum pe aceasta tema, unde este totul foarte clar.

    Deci:

     

    1. vaccin antijigodios: la varsta de 3 luni, prima jumatate de doza, subcutanat. Dupa 2 saptamani, se face si a doua jumatate de doza, subcutanat.

    Acesta este motivul pentru care vei plati pentru 2 vaccinuri (sticlute), pentru ca nu se poate folosi o singura sticluta pentru 2 vaccinari, se depreciaza. Prin urmare se folosesc 2 sticlute, cate jumatate din fiecare.

    2. Vaccinul antirabic se poate face in aceeasi zi cu cel antijigodios (a doua doza), dar, pentru a nu avea reactii adverse pe care unii doctori nu vor sti cum sa le controleze,  se prefera sa se faca separat, la o saptamana, doua dupa a doua doza de antijigodios.

     

    3. Nu iti recomand sa ii mai faci ivermectina acum, pentru ca deja i-ai dat jumatate din pastila (a propos, cum se numeste?) si nu are sens sa ii fortezi organismul atat de mult pentru niste paraziti care sunt oricum sigura ca nu ii are. Si ma mira foarte tare ca cei de la cabinetul la care mergi nu au ivermectina. E cea mai banala, ieftina si eficienta metoda de deparazitare…

     

    4. Vaccinarea se repeta anual, iar deparazitarea interna se face in mod normal la fiecare 3 luni.  Eu recunosc ca nu am respectat aceasta schema in ceea ce priveste deparazitarea, le-o fac doar de 2 ori pe an. Spre deosebire de caini si pisici, dihorii fac destul de rar paraziti intestinali. Prefer ca vara, atunci cand ii scot mai mult la plimbare in parc, sa ii deparazitez extern cu pudra Bolfo si o data pe luna, picatura de la Advocate.

     

     Ce vaccin i-au facut acum lui Rash? Poti sa te uiti pe carnetul de sanatate si sa ne spui? La fel si deparazitarea…

    #3948
     Sonia 
    Participant

    am citit articolul … de mai multe ori, dar nu eram lamurita care e care …

     uite ce scrie pe pastila:

    -pe fata:

    CANIVERM
    tbl. ad us. vet.

    1 tbl. 0.7 g

         per 10 kg of liveweight:

    _________________________________
    Antiparastic drug against round and flat worms

     

    -pe spate:

    Composition:
    1 tablet-0.7 g:
    Fenbendazolum 150 mg, Pyrantell
    embonas 144mg, Paraziquantelum 50 mg,
    tablet substance.

    Route of administration:
    peroral.

    For animal tretment only!

     

    #4071
     Anonim

    Ok. Si acum explicatia, pe care sper sa o intelegi:

    Din cele trei substante active (Fenbendazolum, Pyrantell si Paraziquantelum) numai Fenbendazolum se poate folosi pe dihor si nu numai, merge pe toate speciile. Exista un medicament care contine numai Fenbendazolum, se numeste Panacur, dar nu se prea gaseste la noi. Fenbendazolum este foarte puternic si se foloseste in infestatii masive cu viermi intestinali, care nu cedeaza la alt tip de deparazitare, si se foloseste in doze de 50 mg/kg, timp de 3 zile. 

    Ideea este urmatoarea: nu se justifica folosirea acestui medicament, cu atat mai mult cu cat e in combinatie cu alte substante care sunt potential periculoase pentru dihor, din doua motive:

     

    1. Dupa cum explica si Dr. John Lewington, inainte de administrare trebuie facut obligatoriu un test coproparazitologic pentru a confirma cu exactitate daca animalul respectiv are paraziti intestinali. Deci in nici un caz nu se administreaza sub forma de profilaxie, ci pe un diagnostic pus cu certitudine. 

     

    2. Nu se poate ajusta un gramaj corespunzator. Concentratia sub care vine acest medicament este foarte mare. Doza recomandata pentru dihor este de 50 mg/kg. Medicamentul pe care i l-a dat lui Rash are Fenbendazolum 150 mg/kg. Tinand cont ca Rash are…nu stiu, probabil in jur de 350 gr, fa si tu un calcul si vezi in cate bucatele ar trebui sa spargi pastila si sa nimeresti doza precisa…e cam imposibil. Cu toate astea, tot nu ar fi in regula, pentru ca medicamentul per total mai are alte 2 substante active care nu sunt ok – Pyrantell si Paraziquantelum!

    Tocmai de aceea se foloseste Ivermectina. Nu numai pentru ca este un deparazitant larg folosit pe aceasta specie, testat si para testat, ci si pentru ca vine sub forma lichida si se poate calcula doza foarte precis.

     

    Lasand toate astea la o parte, nici macar nu inteleg cum de a prescris jumatate de pastila? Chiar daca nu ar fi stiut doza pentru dihor, sa zicem, scrie clar pe medicament ca se administreaza 1 tbl. 0.7 g per 10 kg of liveweigh. Adica doctorita ti-a dat doza pentru un animal de 5 kg! 🙁 Nu are nicio logica, oricum ai da-o. Daca ar fi citit prospectul macar, nu ar fi facut o asemenea gafa!

     

    Sper ca acum ai inteles. Oricum, nu era necesar sa scriu ditamai cronica despre acest medicament, nu isi are rostul in conditiile in care am insistat destul de mult pe folosirea Ivermectinei, si pe site si in forum. Nu ii mai da a doua jumatate de pastila IN NICIUN CAZ si nici Ivermectina. Este mult prea mult pentru un puiut de 3 luni. Oricum cred ca are ficatul varza…

    Si daca doctorita iti spune ceva, fa un print la ce am scris eu aici si arata-i, poate se lamureste odata pentru totdeauna! 

    PS: Nu ne-ai spus ce vaccin i-a facut 😉

    #4074
     Sonia 
    Participant

    deci, ii fac a doua doza a antirabicului si dupa o saptamana invermectina? si apoi rabicul? la o sapt dupa invermectina?

    sper ca acum am inteles ….

    nu stiu cum se numeste vaccinul pt ca ne da carnetul de sanatate doar dupa a doua doza a vaccinului

    #4076
     Anonim

    Uff, Sonia, te rog mai citeste postul meu inca o data.

    #4077
     Sonia 
    Participant

    l-am citit de …. 4 ori! ok … o sa sunam la cabinetul doamnei si rezolvam problema.

    nu observa nimeni ca mi-am pus poza de profil si muuulte poze cu rash!!!?????

    #4078
     Anonim

    Scuze ca am sunat putin dura cu ultimul mesaj, dar nu m-am putut abtine dupa ce am scris de doua ori sa nu ii mai dai nici ivermectina. 

     

    @sonia: 'deci, ii fac a doua doza a antirabicului si dupa o saptamana invermectina? si apoi rabicul? la o sapt dupa invermectina?'

     

    @eu: 'Nu ii mai da a doua jumatate de pastila IN NICIUN CAZ si NICI Ivermectina. Este mult prea mult pentru un puiut de 3 luni.'

     

    A doua doza a antijigodiosului probabil ai vrut sa spui, iar antirabicul, la o saptamana/doua dupa ultima doza ptr jigodie. Intreab-o pe doctorita ce vaccin i-a facut inainte de a merge cu el din nou. Sa nu fie vreun combo din'ala super letal…macar te opresti la timp. 

    Am observat ca ai pus multe poze, sorry ca nu am reactionat, m-am concentrat  numai pe partea medicala. Setul acela de tuburi e special conceput pentru el? Super cute, pare foarte fericit Kiss. Eu stiu ca ai grija de el si il iubesti mult, tocmai de asta ne agitam pe aici…vrem sa il stim sanatos, ca sa ai parte de el cat mai mult posibil!

    Ma bucur ca ai reusit sa iti adaugi si poza de profil. Acum esti…mai personala 😀

    #4080
     ingerasuoana 
    Participant

    eee, uite un pufos dulce!!!!

    cand ma uit la el, il vad pe Dexu!!! numai ca are alt decor Laughing

    pupam pufosu! Kiss

    #4082
     iulia 
    Participant

    Avea dreptate Sonia , noi fiind mai atente la sanatatea piticului am uitat sa zicem si de pozele absolut superbe care le-a postat si nu mai zic de avatarul personalizat cu bebe`ul ei care acu e un barbatel in toata puterea cuvantului , a crescut frumos si voinic si are o gramada de tubulete la care noi inca visam … sa-ti creasca mare si sa ne bucurati si pe noi cu poze mereu … pupam dulce pe Rash si speram ca totul va iesi bine pana la urma 😛

    #4083
     Sonia 
    Participant

    5 sept. – a doua doza a antijigodiosului

    19 sept. antirabicul

    12 decembrie.- deparazitarea interna injectabil cu invermectina

    12 martie 2012 – deparazitare interna injectabil invermectina

    etc.

    22 august 2012 – prima doza a antijigodiosului

    5 sept. 2012- a doua doaza a antijigodiosului

    19 sept. 2012- antirabicul

    etc.

     

    Programul Lui Rash!!!!!!!! cu vaccinurile ….

    sper ca e bine … apropo, prin decembrie-ianuarie il castrez

     

    Firma la care lucreaza matusa mea arunca o tona de tuburi dinastea de diferite diametre si lungime sunt foarte groase asa ca nu le poate roade si sunt IMPOSIBIL de
    indoit. rash cateodata se baga in unul si se invarte cu el si are unul
    il foloseste pe post de topogan cand se da jos de pe canapea.

    #4084
     Anonim

    E bine. Ai grija sa ii faci doza corecta de ivermectina, in functie de greutatea lui Rash. Nu uita sa ne spui ce vaccin i-a facut. Pup

    #4085
     Sonia 
    Participant

    maine s-ar putea sa merg sa ii fac a doua doza si va spun si cum se numeste. acum rash face numai la litiera si in cusca. noul su dusman este un iepuras de plus pe care il da cu capul de toti peretii …

    #4101
     Anonim

    Laughing hi hi!

    #4104
     Sonia 
    Participant

    azi e ziua adevarlui. dupa 4 margem la dinis, veterinarul. cel mai frica mi-e sa nu o muste pe denis si ca denis sa-i fi facut vaccinul corect doza corecta

    dar nu stiu daca ati obesrvat, am mai spus eu o data. la prima doza, a folosit o sticluta mica cu un lichid roz si l-a luat pe tot in siringa!

Vizualizare 15 articole - 31 la 45 (din 118 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account