Acest subiect conține 19 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  iulia acum 12 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2354
     Anonim

    Putem continua aici discutia despre raia auriculara. 

    In general, prima doza de tratament omoara parazitii adulti, insa pentru a impiedica proliferarea lor, se repeta la aprox. 10 zile. 

    Doctorul Williams, renumit in cunostintele si studiile sale pe dihori, propune un tratament cu Ivermectina 0.5mg/kg, cantitate separata in doua doze, pentru fiecare ureche, cu repetare la 2 saptamani.

    De asemenea, recomanda sa nu folosim picaturi otice care contin betametazona BP, neomicina BP and monosulifiram, pentru ca au reactii adverse la dihori si produc rani la nivel de ureche externa (au fost nevoiti sa excizeze portiune din ureche prin operatie).

    #3643
     iulia 
    Participant

    Cu raia ne a dat picaturile acelea ca supliment nu stiu sincer ce contin dar maine iti zic 😛 , si vineri mergem iar si se va uita din nou , si daca e nevoie ne zice si facem , ce e mai bine pt dihorasii nostrii iubiti .

    Deasemenea ma repet acum , medicul a zis sa i anuntam si pe ceilalti stapani de dihorasi care au fratii lui Joy si Sunny sa mearga la vet , incluzandu-l si pe Zoli bineinteles ca poate nu stie i o fi luat o de la masculul cu care s-a imperechiat .

    Eu sper ca totul va fi bine , am dezinfectat patucu si tot ce tine de asternutul ei incluzand si jucariile

    ca sa fim siguri

    #3647
     Sonia Ugro 
    Participant

    Picaturile pe care ni le-a dat veterinarul se numesc Iver-Mite Otic si contin:

    Ivermectina………0,003g

    Excipient q.s.ad ………100g

    Este facut special pt tratarea scabiei auriculare.

    Aici este un link cu informatii privind raia auriculara:http://www.dihori.ro/sanatate/…..a-1225.htm

    #3650
     Anonim

    Perfect Kiss

    #3654
     Simo_Pas 
    Participant

    Sper sa le treaca cat mai repede la micuti raia :*

    @ Sonia ti-am modificat la mesaj link`ul, deoarece exista la noi pe site articol despre raia auriculara si nu are rost sa ne legam la cap daca nu ne doare 🙂

    #3655
     danieladdo 
    Participant

    Advocate e foarte bun contra raiei auriculare. De cind l-am dat pe Bijoux, e curat in urechi.  Inainte de asta am incercat cu ceva picaturi si degeaba, am ajuns in final de urgenta la Falcon vet ptr ca era sa moara!  Ar trebui sa incerci si in plus mai e bun si ptr pureci, capuse, etc.. Cel putin eu sunt foarte multumita de acest produs si mai ales ca este un produs licentiat pentru dihori.

    #3656
     ingerasuoana 
    Participant

    Am fost cu Bubu si cu Dex la Radu ieri. Nu avem raie.

    Sincera sa fiu, nu intelegeam cum sa depistez raia – neavand pana acum de a face cu “ea” si nedandu-mi seama cum arata in fotografii.

    Se manifesta astfel (poate ma repet, dar vreau sa subliniez): in urechi sunt puncte foarte foarte mici (parazitii), miroase foarte tare (pute) – nu vorbesc de mirosul obisnuit pe care orice animal, inclusiv bipezii, il au in urechi -, isi scutura capul si se scarpina foarte tare la urechi, pana la extreme, cateodata ajungand sa isi faca rani.

    Parazitii nu se transmit asa usor. Daca stau bot in bot, nas in nas, ureche in ureche cu siguranta se vor transmite. Parazitul nu rezista in alt mediu decat in gazda lui – urechea.

    Sper ca va sunt de folos informatiile, si veti putea depista mai usor raia.

     

    Sursa: Radu si Ana – Falcon Vet

    #3658
     Anonim

    E destul de dificil sa iti dai seama dupa simptome (decat daca sunt duse la extrem), pentru ca sunt dihori care au o cantitate de cerumen mai abundenta in urechi, fara insa sa aiba raie. Pe de alta parte, unii dihori se scarpina foarte tare, din nou…fara a avea raie. Singura metoda de a fi sigur este o lamela la microscop.

    #3660
     ingerasuoana 
    Participant

    bine, bine – ceea ce am scris e un mic ajutor Tongue out

     

    nota: Daca suspectati ca dihorasul dumneavoastra are raie, va rog adresati-va cabinetului veterninar.

     

    e mai bine asa? LaughingTongue out

    #3662
     Anonim

    Da da Cool

    #3663
     iulia 
    Participant

    dati-mi voie sa va zic si eu ceva

    Joy nu se scarpina la urechi eu i-am curatat urechiusele de 2 ori si erau curate ca lacrima , nici un punct si nimic din ce zice Roxana acolo mai jos , dar vetul cand a bagat betisorul a zis ca e raie fara sa se uite la microscop si a zis ca ne dam seama usor pt ca daca are … ceara din urechiuse nu mai e galbena e portocaliu inchis spre maro

    a pus o pe lama numa ca sa ne dovedeasca ca are el dreptate

    daca sunny si joy au probabil ca toti au ca doar nu a luat raia de la mine din casa , nu?

    #3664
     Sonia Ugro 
    Participant

    Astazi am pus picaturelele in urechi si speram ca pe vineri la vet sa treaca.Trebuie sa vina Iulia sa ia picaturelele sa ii puna si la scumpika de Joy.Pupam toti blanosii.Kiss

    #3666
     Anonim

    Da, culoarea e diferita si miroase. Dar daca tu i-ai curatat urechiusele, era normal sa nu ai cerumen. La unii dihori se reface pana a doua zi, la altii dureaza putin mai mult, depinzand de cat de avansata este afectiunea. 

    #3667
     iulia 
    Participant

    Ai dreptate Roxana , poate ca nu e asa de avansata sa i se umple urechiusile , eu i le curat cu otto clean si betisor de urechi da nu  avem nici de unde sa mi dau seama … daca n am mai avut de-a face cu raia .. sper sa treaca repede :* si nush da nu mi se pare ca miroase , avedaru e ca n prima zi m am plans ca pute tare .. poate ca si aia ,.  si de and cu inevrmectina e mult mai vioaie decat inainte, poate si pt ca a crescut mult in cele 2 saptamani

    #3668
     Anonim

    Da, faptul ca e vioaie nu are nicio legatura cu raia auriculara. I-am testat si eu pe ai mei astazi, ca tot a fost agitatia asta pe forum, si sunt curati ca lacrima 🙂

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 20 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account