Acest subiect conține 19 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani.

  • Autor
    Mesaje
  • #2518
     Anonim

    Cu parere de rau pentru cei care luau dihorasi de la ferma si pentru cei care si-au pierdut joburile, insa cu parere de bine pentru miile de animale care au fost sacrificate acolo, va anunt ca ferma de Tg Mures si-a incetat activitatea de luna aceasta.

    #5335
     Bandit 
    Participant

    O mica intrebare… de unde vor mai putea fi cumparati dihori? (probabil e o intrebare pe care si-o pun multi ) multumesc.

    #5336
     Anonim

    Da, buna intrebare. Nu va mai fi un animal pe toate drumurile. Poate asa se stopeaza si cumpararea facila/abandonurile. Se vor gasi doar in petshopuri, la preturi mari sau la crescatori privati, care sunt foarte putini.

    #5337
     Bandit 
    Participant

    Hmm… pentru mine crescator = pedigree.Si eu una nu cunosc pe nimeni in tara crescator de dihori.

     Daaaa,e perfect din pet shop,incurajam cumpararea dihorilor din pet shop,super! Nu erau prea raspanditi prin pet shop-uri,acuma cu siguranta o sa fie aproape in fiecare pet shop… hmmm si daca nu se vinde nici nu vreau sa imi imaginez ce se alege de bietul animal.Sau e luat bolnav,moare in cateva zile ori dai zeci de milioane pe tratamente…

    Aaa,sau cireasa de pe tort,vor aparea zeeeci de “crescatori” la care dihorii vor fi tinuti in conditii greu de imaginat…. So,da e mult mai bine asa….

    #5338
     Anonim

    Nu zic ca e mult mai bine asa, insa nici nu pot sa nu ma bucur ca s-a stopat aceasta afacere. Pentru 10 dihori luati din crescatorie pe an, restul de sute erau sacrificati pentru blana. Crezi ca era mai bine asa?

    #5339
     danieladdo 
    Participant

    Daca s-a inchis crescatoria de la Tg Mures atunci ce se intampla cu dihorasii ramasi acolo? Sper ca nu sunt sacrificati… Frown

    #5340
     Bandit 
    Participant

    Ai dreptate,nu zic ca nu. Dar decat sa incurajezi sa se cumpere din pet shop mai bine sfatuiesti lumea sa nu mai cumpere deloc…

    #5344
     Anonim

    Eu nu incurajez lumea sa cumpere de niciunde. Numai ca in afara de petshopuri sau crescatori privati, nu vor mai exista alte surse, atata tot.

    #5345
     Bandit 
    Participant

    Care crescatori privati???? doar nu imi zici ca recomanzi la Sf Gherghe unde un pui s-a nascut cu malformatie si totusi a mai imperecheat iar aceeasi parinti….ca sa nu mai zic ce boabe colorate primesc (cred ca de caini sau oricum…de cea mai proasta calitate) si ca le mai da si pepene… hmmm

    Eu iti dau dreptate 100%. Mai degraba nu se mai incurajeaza cumpararea lor,decat sa faca profit o groaza de “crescatori” de pe urma lor.

    #5347
     danieladdo 
    Participant

    Crescatori privati mai inseamna sa mai vezi si prin alte tari, de ex Ungaria unde primesti la dihor pedigree daca vrei asa. Sau nu e bine nici asa? Si ce profit poti face de pe un dihor…hai lasa-ma!!! :)))

    Si in legatura cu pepene la dihori, si eu le-am dat la ai mei in cantitate mica, cit sa guste si nu au murit.

    #5348
     iulia 
    Participant

    Buna , ma bag si eu :

    N-a zis nimeni ca moare de la pepene ci doar ca nu e chiar indicat pepenele pentru ca e dulce … si ciocolata e dulce da nu atat de dulce ca pepenele si totusi e interzisa , nu voi ne ati invatat ca nu e bine sa dam fructe si legume dihorasilor pentru ca stomacelul lor delicat nu le digera , acu e bine si nu se moare … si apoi va minunati ca ajungeti cu ei pe la vet .

    atata voiam sa zic …

    #5349
     Bandit 
    Participant

    Daniela,da,aceea sunt crescatori.Si te-as ruga respectuos sa vorbesti frumos nu cu “hai lasa-ma” ;).Daca vrei sa stii,sunt deja “crescatori” de dihori care ii dau cu 400-500 ron (na ca ziceai ca nu poti face profit… pai de ce nu poti? ca un dihor daca il dai cu atata si sa zicem ca ai 5 dihori intr-un cuib,te-ai scos,asa gandeste un “crescator” ) si se vand chiar destul de bine,pacat de acei dihori inmultiti pana la extrem si hraniti cu cea mai proasta mancare posibila.Eu am incheiat acest subiect,toate cele bune voua si dihorilor vostrii.

    #5350
     danieladdo 
    Participant

    Ciocolata contine teobromina (alkaloid xantinic prezent in boabe de cacao, cafea si frunzele de ceai), care excita inima si cauzeaza aritmie. Pepenele nu contine..si am zis ca am dat doar sa guste, nu am dat in fiecare zi. Indicat e sa se dea doar bobite speciale ptr ei.

    Ma refeream la ce a zis Bandit, probabil crescatorul i-a dat dihorului sa guste asa cum am facut si eu, normal ca daca le dai in cantitate mare nu e sanatos. Crescatorul din Ungaria de la care mi-am luat eu dihorii mi-a spus ca pot sa ii dau mar, castravete, pepene rosu foarte putin, cit un bob de mazare, nu in fiecare zi, ptr vitamine probabil, pe atunci nu se gaseau boabe de dihori si ii hraneam cu bobite de pisica si mancare preparata in casa (carne fiarta de pui amestecata cu bobite de pisica si vitamine pisate plus ou fiert, toate amestecate si facut o pasta).

    Si la treaba cu profitul…nu stiu ce sa zic…ca sa ai puisori e complicat si costurile sunt ridicate, nu stiu daca te alegi cu profit. Hrana dihoritei gestante plus mersul la veterinar regulat ptr control plus dupa ce s-au nascut dihorasii, hrana lor si din nou control la veterinar, nu stiu daca ajungi la profit…a si sa nu uitam de vaccinuri la toti puii, deparazitarea si carnetele de sanatate la asta ma refeream…..si nu am mentionat de cip si pasaport (asa i-am luat eu) Crescatorul de la care ii am eu pe ai mei, mi-a spus toate astea, el nu ii castreaza ptr ca participa cu ei la show si nu se alege cu mare lucru avand in vedere costurile ingrijirii mamei gestante cit si a puiutilor.

     Nu am vrut sa supar pe nimeni.

    #5351
     Bandit 
    Participant

    Pai ala e crescator 🙂 care ii da vaccinati cu cip cu pasaport etc 🙂

    Uite… la asta ma refeream!

    http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/539060_136780383128796_2134678404_n.jpg

     

    Si daca vrei pot pune de la acelas “crescotor” poze si cu mancarea lor… foarte colorata (plina de chimicale ).Pozele sunt publice de unde le-am luat…deci nu are cine/ce sa imi zica 🙂

    #5352
     Anonim

    Wow, ce animozitate pe topicul asta! Cool Oamenii nu se duceau pana la Tg Mures sa ia dihori, dar apoi pana in Ungaria! Sper ca in acest mod, numai adevaratii doritori sa obtina dihorasi. Faptul ca nu vor mai fi atat de accesibili sper sa selecteze putin gama de eventuali proprietari, care iau astfel de animale pentru o satisfactie de scurta durata. 

    PS: Noi nu ii luam nici din petshopuri vaccinati (nici macar antirabic, care este obligatoriu prin lege), ce sa mai vorbim de la crescatori privati? Gotta get used to it…

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 20 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account