Acest subiect conține 49 de răspunsuri are 10 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2429
     Andrei M 
    Participant

    Buna seara,

     

    Cu toate ca urmaresc de mai bine de 1 an acest site, abia acum am facut pasul si am luat un dihoras. Se numeste Alko si l-am luat de la Elena. Multi il stiti de la dihoriada, este cel sampanie. Deja dupa 2 zile suntem din ce in ce mai bine si incepem sa ne cunoastem unul pe celalalt. Mai mult eu pe el, decat el pe mine Sealed

    Azi i-am adus si noua casuta, in care ne-am invartit 2 ore sa o exploram, mai mult in cerc Tongue out , dupa care am tras un pui de somn. Suntem muscaciosi, dar nu foarte tare, exact cat trebuie. Cu litiera, avem probleme insa lucram de zor la asta. Azi aproape am reusit, eram cu labutele din fata inauntru, insa pana sa ne suim si cu poponeata am facut langa litiera Sealed. Asta e, perseveram. 

     

    In rest ce pot sa zic, decat ca este un scump si abia astept sa il vad prin casa cum se zbenguie in voie 

     

    O seara placuta va doresc tuturor.

     

    P.S. : revenim cu poze cat mai curand !

     

    http://i41.tinypic.com/2jadoie.jpg

    #4662
     Simo_Pas 
    Participant

    Buna seara, 

    Ne bucuram tare pentru noul membru al familiei. Felicitari!!! Ne incanta  sa vedem evolutia micutului, deoarece l-am  cunoscut din fasa Smile Zbenguiala placuta va dorim!

    #4663
     Andrei M 
    Participant

    Multumim. O sa va tinem la curent cu toate nazbatiile Cool

    #4666
     ELEnNa 
    Participant

    Hello Alko! 😀

    Buna Andrei! 😀

     

    Pai … tre sa ne intelegi si pe noi ca suntem micuti si ne e greu sa urcam fundul in litiera! Dar vom reusi, n-avem incotro. E bine macar ca se chinuie, ca are intentie… ca piciul meu nici macar atat. 😀

    Atunci cand vor incepe sa constientizeze ce se intampla in jurul lor, cand se vor tine bine pe picioare… abia atunci trebuie sa avem pretentii de la ei 🙂 Mai dureaza tatonarea aceasta poate o saptamana, maxim 2. Pana incepe el sa se  puna pe picioare si sa aiba forta sa roada bobite, sa mearga la litiera… E mai greu la inceput, dar va fi frumos dupa-aia 🙂

     

    Sa-ti traiasca, sa ai parte de el, si sa va intelegeti minunat. Asta va doresc! 😀

    Pupicei din partea lui tati, mami si fratiorul Lov :* 

    #4667
     iulia 
    Participant

    Buna lui Alko. si bine ati venit “parintilor”.. ma bucur ca incet incet ne inmultim !

    incet si treptat le va invata pe toate si va veti putea bucura de el din plin , sa va traiasca mititelul si sa creasca mare si voinic , pupicei dulci pe nasuc !

    #4668
     Anonim

    Un mic si scump Alko-list KissCool  

    #4669
     Andrei M 
    Participant

    Revenim cu un update, tot am un pic de timp liber . 

     

    Deja suntem in a 2a zi in care facem doar la litiera. Suntem asa de mandri de noi si ne laudam cu astaSealed. Ieri Alko a devenit super pupacios si lipicios. Timp de 3 ore nu s-a dat jos de pe mine si ne-am jucat, alintat, etc. Cred ca m-a lins pe toata fata. Cand l-am pus la loc in cusca, a inceput sa planga de zici ca il ardea Cry

    In rest, avem o mica problema cu muscatul. Capsam tot ce prindem. Asta e, trecem si peste asta.

     

    O zi buna tuturor !

    #4670
     Simo_Pas 
    Participant

    Bravo lui ca se educa treptat, pai e normal sa planga cand il puneti in cusca, el vrea joaca si sa cerceteze, sa fure una alta si voi nu`l lasati  ( nici mie nu mi`ar place sa fiu privata de libertate 🙂  ) Multi pupici  micutului Kiss

    #4672
     Sonia 
    Participant

    Buna, ma bucur ca pot sa vad inca un dihoras puiut printre noi ! 🙂 Faptul ca a inceput sa faca asa de repede la litiera e o mare realizare! Cu muscatul … va inceta el, nici no sa va dati seama cand :))) Momentan trebuie doar sa-l invatati ca va doare cand va musca si ca “nu mai vreti” sa va jucati cu el. Rash cand vedea ca il punem in cusca …. 3 ore numai rodea la bare si cand ii dadeam drumul nu mai musca … de cat daca il luam in brate prea des :))

    So tineti tot asa cu litiera si spor in jucat!

    P.s. Alko e dihorul sampanie din videoclipul de la dihoriada 4??? ALKOlistul???

    #4673
     Andrei M 
    Participant

    Sonia a spus:

    Buna, ma bucur ca pot sa vad inca un dihoras puiut printre noi ! 🙂 Faptul ca a inceput sa faca asa de repede la litiera e o mare realizare! Cu muscatul … va inceta el, nici no sa va dati seama cand :))) Momentan trebuie doar sa-l invatati ca va doare cand va musca si ca “nu mai vreti” sa va jucati cu el. Rash cand vedea ca il punem in cusca …. 3 ore numai rodea la bare si cand ii dadeam drumul nu mai musca … de cat daca il luam in brate prea des :))

    So tineti tot asa cu litiera si spor in jucat!

    P.s. Alko e dihorul sampanie din videoclipul de la dihoriada 4??? ALKOlistul???

    Da, el este 🙂

    #4683
     ingerasuoana 
    Participant

    cu intarziere, dar sunt sigura ca se primeste 🙂

     

    Bine ati venit! ne bucuram ca v-ati alaturat!

    sa va traiasca puradelul mare, frumos, cuminte, cu minte si nemuscacios!

    asa sunt baietii…..mai muscaciosi….eu ma duceam la serviciu cu mainile pline de zgarieturi 😀 eram tare mandra de ele 🙂

    trece!

    spor la jucat si la facut la litiera!

     

    pupam alkolistul!

    #4736
     Andrei M 
    Participant

    Revin cu noutati. 

    Asta micu , care de fapt nu mai este mic Sealed, este un dracusor impielitat. Face numai prostii si mai nou, nici nu ma lasa sa dorm. In fiecare noapte, pe la 3-4 incepe distractia: il apuca plansetele si urletele de ma stiu toti vecinii ca am dihor acasa. Pentru ca in cusca nu vrea sa mai strea, efectiv o darama cu totul cand intra in ea, tot incercam sa ne obisnuim cu litiera din baie, insa fara succes. Avem numai probleme, asa ca facem peste tot si nu vrem deloc sa ne invatam. Roade tot si incearca sa muste atunci cand incerci sa il iei in mana. Sincer, m-a obosit total, nu prea mai stiu ce sa fac.

     

    O saptamana cat mai frumoasa tuturor !

    #4737
     ana-simona 
    Participant

    rabdare si iar rabdare…..si multa ambitie si perseverenta,aratai ca tu esti sefu si tre sa faca ca tine..cand incearca sa  muste ial de dupa cap au iei o zona unde au pielea mai groasa si pot fi luati de acolo.Am si eu un puiutz de 2 luni care numa nazbatii face dar usor usor ne invatam sa facem ce trebe chiar dak azi mi-a daramat 2 ghivece cu flori de erau numa urme de pamant in toata casa…spor cu cel mic.

    #4738
     Andrei M 
    Participant

    Rabdare, rabdare, rabdare, numai asta aud. Insa usor imi pierd rabdarea, pentru ca parca cu cat incerc sa il domolesc, cu atat face mai tare. Are o personalitate foarte puternica. De ieri dimineata a inceput sa muste iar si sa muste chiar rau. Pe langa asta se comporta ca o pisica, cand vine vorba de gherute. Isi infige ghearele in tot ce prinde ( covor, canapea, fotolii, pana si in plasa de la sistemul audioFrown ) si vrea sa roada. Acum are aproape 3 luni si parca pe zi ce trece se prosteste mai rau. Nu vreau nici sa il invat in cusca ( nu ca i-ar placea in cusca ), ci vreau sa fie liber, insa asa cum este acum nu cred ca are vreo sansa. 

    Am incercat si cu dragalasenie si cu NU!!! si cu toate, iar cu cat incerc mai mult cu atat el devine si mai nebun.

     

    Deci, ce e de facut?

    #4739
     ana-simona 
    Participant

    stiu ca o sa ma certe fetele si o sa zica ca nu e bine dar ai mei isi mai primesc si bobarnace peste nas cand vad ca nu mai tine nici o metoda si vad ca,cu asta merge :d asta la partea cu muscatul,la partea cu ghierutele trebe taiate dar ai mare grija cum trebe doar putin din partea cu alb sa nu ajungi la cea cu roz pt ca ii va curge sange (in caz ca sa intampla  poti da cu putina betadina) dar sa speram ca nu se va intampla stiu k la 2 sapt se taie unghiutele da asta in functie de individ. Eu am reusit sa le tai la ai mei si mai ales lu mara care avea niste unghii mama mama cu ajutorul vitaminei….le-am dat pe burtica o linie de vitamina si cat au stat sa linga la ea le-am taiat unghiile…

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 50 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account