Acest subiect conține 16 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  Milo acum 9 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2513
     BabyDea07 
    Participant

    Buna tuturor,

     

    Am deschis topicul, intrucat sunt ingrijorata in legatuta cu dihorasul meu. E foarte adormit, nu mananca, bea doar apa si doarme. Nu a mancat nimic nelalocul lui, adica are aceeasi bobite, ciocolata sau alte prostioare nu a avut in casa, deci nu ar fi putut fura ceva si manca pe ascuns, jucariile sunt intacte, nu a inghitit plastic/altele, nu tuseste, dar cand incearca sa manace se inconvoaie ca si cand i-ar veni sa vomite.. ce pot sa ii fac? 🙁 

    #5293
     raluka 
    Participant

    cred ca cel mai indicat ar fi sa il duci la medic! de cand nu a mancat?

    #5294
     BabyDea07 
    Participant

    De ieri.. 🙁 Ieri dimineata a mancat un pic, dupa nu a mai vrut. I-am dat si ieri dupa-amiaza si azi dimineata Ferretone pe care l-a lipait rapit, dar de mancare nu vrea sa auda… 

    #5295
     raluka 
    Participant

    vezi daca mananca carnita, sau fa-i supa ( este reteta postata pe forum) si vezi poate mananca asa!

    #5296
     BabyDea07 
    Participant

    Carne nu mananca de fel…poate ( si e un POATE mare) ia o bucatica de carne din mancare, dar altfel o cara sub scaun si acolo intepeneste. O sa incerc sa ii pun in supa si un pic de papa pt bebelusi (pui), sper sa pape…

    #5297
     BabyDea07 
    Participant

    A mancat si bobite in seara asta . 🙂 Ieeei! Dar doar dupa ce le-a luat din mana si le-a carat in locusor lui secret..sper sa isi revina.Oricum e mai vioi decat azi dimineata.

    #5298
     ana-simona 
    Participant

    Stai linistita ca mai au si momente de genul si noi avem dar ei ….tine-ne la curent cu evolutia lui pupam nasucul si ii uram la cat mai mult pofta de mancare si joaca:*:*:*

    #5299
     BabyDea07 
    Participant

    Mananca…dar nu mai vrea sa manance din bolul lui. Papa din mana, mananca daca ii dau in alt colt al camerei sau in alta camera, dar de bol nu se mai atinge…cum il pun langa el intoarce capul si fuge. Dar mnacarea, daca o iau din bol si i-o dau din mana o mananca…. Bolul e curat, il spal mereu, i l-am spalat si acum, i-am schimbat mancarea…nu ii mai place lui si gata.

    Aaa…si bea apa mai multa decat de obicei.

    E vioi, sare, topaie, urca in pat, musca pe sub patura ce prinde…dar mai are unele momente cand se pune pe burtica si sta lungit. L-o fi durand burtica?

    #5301
     Anonim

    Nu, toti dihorii fac asa din cand in cand, mai ales cand se joaca. Insa faptul ca nu a mancat atata timp ridica totusi niste intrebari. Poate a avut o durere de stomac, i-a picat ceva prost. Ce bobite ii dai? Ai facut abuz de ferretone sau ferretvite? Poate din cauza asta nu a mai simtit nevoia de mancare…

    Schimba-i bolul, pune-l in alt loc decat de obicei si stai cu ochii pe el…daca ti se pare in continuare ceva nelalocul lui, fa o vizita la veterinar.

    #5310
     BabyDea07 
    Participant

    Cred ca doar s-a plictisit de bolul lui…asa ca l-am schimbat 🙂 Mananca, se joaca, darama…deci e ok. Ferretone ii dau doar dimineata, cam jumate de lingura.Stie deja asta, asa ca in fiecare dimineata, cum il las sa iasa din camera directia e pe hol, unde se uita in sus la sticluta de ferretone. 😛

    Multumesc tuturor pentru suportul oferit!

    #5311
     Anonim

    Ma bucur de vesti! Atentie cu Ferretone, sa nu facem supradozare. In rest, totul e bine 🙂

    #5391
     BabyDea07 
    Participant

    Revin…pe tema ca nu mananca. Acum 5 zile a avut o operazie de indepartare a unei unei portiuni a pielii,intrucat i se facuse un vaccin gresit in trecut.S-a simtit bine dupa operatie, s-a si jucat,dupa primul antibiotic i-a fost un pic rau si a vomat,dar mi s-a spus ca e normal, el fiind in continuare vioi. Dupa cel de-al doilea antibiotic si ultimul,s-a  schimbat total: doarme mereu, mananca doar vitaminele si maxim 3 bobite/zi ,apa bea din mana (nu mai intoarce bolul cu apa cu fundul in sus,nu-l mai taraie perste tot-adica nu mai e in apele lui),si pleoscaie de parca ar avea ceva in gura mereu (poate o fi si de la par). Operatia se vindeca frumos,cand il trezec sta in labute ok (nu-mi pare ametit), dar nu se joaca si nu manaca de 3 zile,doarme mereu.

    Am incercat sa ii dau galbenus de ou, o lipait de doua ori si a plecat sa se culce.Carnea nu o manca nici inainte, acum se face ca nu o vede.

    Nu stiu daca din partea lui e “protesc” contra mersului la doctor sau are ceva fizic… Frown

    Mi se rupe sufletul cand il vad asa micut acolo…mai ales daca ma gandesc cate prostioare facea si cat de energic era…

    #5392
     danieladdo 
    Participant

    Daca zici ca pleoscaie, uita-te la gat, pipaiel sa vezi sa nu aiba ganglionii inflamati sa il doara cind inghite. Poate fi semn de la o infectie ceva…Dihorul meu facea asa cind a avut un ganglion inflamat. Mai bine du-l la Falcon vet, vad ca esti din Bucuresti si asa ar fi cel mai sigur ptr el.

    O zi nemancata la dihori e ca si o saptamana la noi oamenii!

    #5393
     Anonim

    Mie imi suna mai degraba a deprimare. Incearca sa ii faci un mix mai apos (cu carne, bobite, un pic de vitamina, galbenus de ou) si sa ii dai pe gura cu seringa. Iar apa nu i-o mai da din mana; e prea mult 'rasfat' si s-ar putea sa bea numai asa in viitor. 

    Mai vino cu el la Falcon sa ii facem un control general. Daca poti, ia-i o temperatura intre timp, sa nu aiba febra…

    #5387
     BabyDea07 
    Participant

    Nu mi se pare a avea ganglioni imflamati. Am mai observat ceva la el: tremura la inceput cand il iau in brate, dupa ce il mangai un pic ii trece. Azi a mancat, un pic cu siringa si un pic de unul singur (nu mai vrea sa manance bobitele lui-le piteste doar, in schimb pe cele de sanabelle le mananca).E un pic mai activ decat zilele trecute,adica se mai plimba prin camere, dar tot nu-i Cleo pe care il stiu eu…nu vrea sa se joace, nu racaie pe la usi,nu-si mai plimba castanele… Pare deprimat, intradevar… Astept sa vin miercuri cu el la control.

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 17 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account