Acest subiect conține 128 de răspunsuri are 9 voci și a fost actualizat ultima dată de  Simo_Pas acum 12 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2302
     ingerasuoana 
    Participant

    Mi s-a parut interesant un topic in care sa scriem ce fac blanosii nostri zi de zi: noutati, chestii interesante sau schimbari…(daca considerati ca nu e o idee buna, sa il stergeti)

    Dexter a inceput sa naparleasca (de ceva timp) si nu mai termina Frown si in plus a inceput sa se mai inegreasca – se face tigan Cry

    #2797
     Anonim

    E normal, nu isi pastreaza mereu aceeasi culoare/design. Bijou a mea arata in fiecare an putin diferit Laugh

    Pot sa iti spun ce fac copiii mei in fiecare zi: totul incepe cu o runda de joaca pe la 5 dimineata, ora lor de glorie. Pif urca in pat si ma apuca de picioare, sa ma trezesc si sa ma joc cu el. Maya doar inspecteaza si daca dorm, nu ma deranjeaza. Leeloo nu urca in pat deloc!

    Asa…dupa ce se stabileste faptul ca eu nu particip la joaca, incepe nebunia: tutuieli, fosneli, alergaturi…dupa care papa si somn (iar Pif are obiceiul iritant de a-si cara cate un bob din sufragerie in dormitor si sa il manance langa patul meu…arghh!). Asta pana ma trezesc eu si ma pregatesc de plecare…

    Pif mai este alintat GPS, pentru ca de fiecare data cand ma pregatesc sa ies pe usa, apare de nicaieri intr-o mare fuga sa il iau si pe el, asta chiar daca doarme! Nu stiu cum face, nu mi-am explicat inca…

    Cand ma intorc acasa, dupa-amiaza, nu este activitate in casa pana seara tarziu. Eventual mai iese Pif la o gustarica si un pupacit, dupa care se intoarce la somn. Maya este mai activa, fiind nurca, gasindu-si singura ceva de facut prin casa.  Cand era mica ma teroriza, acum s-a linistit si a inteles regulile casei.

    Animalele mele sunt mai active noaptea, insa asta nu ma deranjeaza pentru ca si eu sunt pasare de noapte. Mai o floare racaita, o vaza daramata, o telecomanda furata (fiecare fura lucruri diferite, in functie de obsesie), ce sa mai, o casa foarte zgomotoasa! Cool

    #2801
     ingerasuoana 
    Participant

    Dexter arata diferit in fiecare saptamana Cry

    si nu mai termina cu naparlitu….il tin in brate si imi fac eu hainuta pe mine Frown

    bun GPSu 😀

    foarte interesanta casa ta 🙂

    la noi e activitate cand venim noi la el in camera….dimineata nu stiu la ce ora se trezeste, dar cand ne aude pe noi cu siguranta in 5 min se face simtit la usa. dimineata e timpul curateniei, joaca mai putin. la 5 seara cand vine tatutu, e ora de joaca, alergare si smotoceala. pe urma e timpul de somn. mai e ora de joaca si smotoceala cand ma duc eu la el – pe la 9 – inainte sa ne bagam noi la somn. dupa aia ori mai ramane treaza ori trage pe dreapta.

    #2802
     ingerasuoana 
    Participant

    ah ce hoata e! ea cu limbuta ei!

    trebuie sa ii iau si eu lui Dexter o gaina 😀

    e rasfata de toti, doamna!!!si ea va pupaceste pe toti Smile

    foarte bun programu 🙂

    #2803
     Simo_Pas 
    Participant

    F faina chestia cu puiul  Laugh macar ii place carnita? la noi numai  din tocanita manca amandoi Laugh. Azi am incercat iar cu pipote si inimioare  dar din pacate numai Tony le mananca, Tina nici nu se uita la ele. In schimb le place la amandoi

     Noi ne trezim dimineatza, le fac curat timp in care ei dorm, sau uneori se trezesc, se intind… incepem cu mangaieri, joaca…. dupaia sunt liberi, mai fac prapad prin casa, scormonesc la flori, rastoarna prin baie una alta, dupa care se baga la somn. Le place mult in dulap sa doarma sau in pat la noi sau sub pat sau in patutul lor, cand cum. Pana seara se trezesc de cateva ori mai manca se mai joaca, mai iesim pe afara, dar numai cu Tina, pe Tony trebuie sa`l invat cu lesa Smile dar mai astept putin…

    #2804
     Simo_Pas 
    Participant

    Si pe Tony l-am auzit azi cum se juca cu soricelul care piscuie la fiecare miscare Laugh El saracul nu se stia juca cu nimic, dar a inceput sa invete LaughLaugh. Era sa uit el a invatat sa fure, dar nu ca si Tina jucariile  doar, el fura direct Mobile si portomonee, mi-am cautat ieri mobilul la disperare….. nici o sansa, m-am sunat de pe alt tel si unde credeti ca suna ….. direct in fundul patului Surprised 

    #2806
     ingerasuoana 
    Participant

    La noi, inca Dexter nu prea are ce si de unde sa fure, numai jucariile lui le ascunde prin toata camera pe unde vrea si pe unde poate Smile

    Noi, carnita cruda o bagam la taietoru ala – bratul acela gen mixer de la Braun. ii mai punem din cand in cand si ulei de masline. este f adevarat ca blanosu ii da asa cu libuta subtil – nu ii place dar totusi ii place si il papa Smile i-am pus o data bucatele de ficatei si o data i-am dat o bucatica de pestic dar nu a servit din nici una. puiul crud il papa, dar cel fiert sau din mancarica noastra nu e asa interesant…

    Sunt sigura ca lui Dexter ii va placea gaina chitaitoare, ca e doar chitaitoare, dar sper sa si reziste dna gaina, sa nu o zmotoceasca la chitaitoare Laugh

    #2812
     margot1 
    Participant

    Ingerasuoana, te rog nu mai da ficat sau peste la “blanos”.

    A´dica peste oceanic (de apa sarata) da, dar nu de apa dulce, e prea gras

    #2815
     ingerasuoana 
    Participant

    nu am avut succes o data, nu am mai incercatSmile

    #2947
     ingerasuoana 
    Participant




    Dexter inainte de operatie Laugh, cand alergam si topaiam in toate directiile Laugh
    Asteptam sa ne facem bine, sa topaim din nou Smile

    #2949
     Simo_Pas 
    Participant

    Iar o sa topaie, poate simte firele acolo si pentru aia nu are el chef Smile Tony seara facea tumbe, parca nimic nu sa intamplat. Multi pupici de la noi KissKissKiss

    #2951
     Simo_Pas 
    Participant

    Probabil Tony era mai vioi pentru ca ia facut operatiile pe rand, doza de tranchi. fiind mai mica Laugh 

    #2959
     ingerasuoana 
    Participant

    si noi va pupam KissKissKiss

    e, nu prea stam noi cuminti….acum ca incepe sa creasca blanita, ne mananca rau si dam cu limbuta….dar doar pe langa, nu si pe operatie….

    asteptam sa creasca blanita si sa ne linistim Embarassed

    #2968
     danieladdo 
    Participant

    Blanosii mei ma trezesc in jurl orei 5 dimineata, se ridica in 2 labute si se uita la mine, incearca sa sara in pat si de nervi ca nu reusesc incep sa gangureasca…atunci ma duc la bucatarie si le incalzesc mancarica (amestec la blender carne fiarta de pui, bobite ptr ei, cu 2 linguri de carnita din conserva, 2 pahare de apa in care s-a fiert puiul si un ou fiert) le dau sa pape si ma pun din nou la somn cu perna in cap ca incepe joaca. Pe la 8 ma trezesc, le fac curat, Arrielle se urca pe spatele meu in timp ce adun litierele si spal pe jos, iar Bijoux ma trage de ciorapi.

    Bijoux dorme mult, il gasesc cu piciorusele in sus si cu limbuta afara, in schimb Arrielle e mai activa, tot timpul cind intru in camera vine la mine.  Daca deschid un dulap sunt prezenti amandoi.

    Daca stau la calculator vin amandoi la mine ma trag de ciorapi, incep sa sara, se catara pe mine, sunt foarte jucausi, nu au stare 2 secunde!

    Au jucarii pe care si le tot ascund, si multe mingiute de ping pong pe care le alearga prin camera Smile

     

    http://i51.tinypic.com/99la12.jpg

     

    http://i56.tinypic.com/2053yo5.jpg

     

    http://i55.tinypic.com/10dwpoo.jpg

    #2991
     Anonim

    Ce frumos doarme micuta Kiss

    Pif Cool

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 129 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account