Acest subiect conține 82 de răspunsuri are 16 voci și a fost actualizat ultima dată de  ana-simona acum 11 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #3098
     ingerasuoana 
    Participant

    Daniela, ai facut si castrare si scoaterea glandelor? Eu le-am facut pe amandoua si cand mi l-a adus pe Dex in brate, mirosea de ti se muta nasu. Mirosea asa cum miros atunci cand dau cu puf, dar muuuuuuuult mai puternic.

    Eu l-am tinut in carpe ca sa nu imprastie mirosul pe alte cele. Cam in doua zile-trei a disparut mirosul.

    In ceea ce priveste zburdareala, nu iti face griji.

    Dex a dormit toata ziua in care a facut operatie. Si zilele urmatoare au fost mai dormicioase. A inceput sa zburde si sa faca war dance numai dupa ce i-am scos firele – dupa o saptamana.

    Fiecare blanos reactioneaza dupa puterile lui de refacere. Tu doar sa ii acorzi mai multicica atentie si sa nu o agiti.

    Sunt sigura ca atunci cand se va reface complet, va fi prima la usa din nou.

    #3103
     danieladdo 
    Participant

    Nu i-am scos glandele, ea nu prea trage pufuri, Bijou e seful pufurilor in caz ca nu ii convine ceva Laughing. Nu ma deranjeaza, deschid geamul si dispare mirosul imediat.

    Arrielle azi a dormit toata ziua, a mancat bine, i-am preparat supa pentru dihori si a papat din lingurita tot Smile apoi a luat din nou somn in hamacul ei. O tin in cusca, separat de Bijoux, sa nu pateasca ceva. Se mai catara pe gratii si incearca sa iasa afara, roade cu dintii usita, nu-i place Smile In 10 zile mergem si noi la scos de fire si la vaccin..

    Abea astept sa fie din nou muscacioasa si curioasa

    pupici Kiss

    #3111
     ingerasuoana 
    Participant

    Noi am scos si glandele, pt ca deschiderea geamului nu rezolva nimic Frown

    Ce face pitica? E bine?

    #3115
     danieladdo 
    Participant

    multumim, suntem bine, am inceput sa ne jucam, sa furam din nou Laughing

    Am fost si la scos de fire si ne-a depistat o infectie in ureche, dar deja suntem bine, peste o saptamana mergem din nou la control Smile

    Kiss

    #3207
     constalx 
    Participant

    Am fost acum o saptamana (lunea trecuta) cu Timo la castrat si la scos glandele. Am avut ceva probleme peste cateva zile cu un cheag si a trebuit sa mergem din nou la Radu. Mi-a fost foarte mila de Timo, saracutul, a plans cand i-a curatat cheagul. Acum este slabut si nu prea se omoara cu mancatul, doarme destul de mult dar oricum a inceput sa topaie putin. Cusatura cu cheagul mai sangereaza din cand in cand si mi-e frica sa nu aiba probleme iar. De mancat nu stiu ce sa-i mai dau, in afara de bobite. Nu mananca pui crud si nici mancare uda. Ce sa-i mai dau sa manance?

    #3208
     constalx 
    Participant

    Multumim frumos pentru raspuns. Problema este ca am incercat cu carne cruda tocata, nu functioneaza. Bobitele sunt de cea mai buna calitate, tot ce putem sa gasim mai bun pe piata din Romania, asta mananca de obicei. Intradevar daca ud bobitele, manaca pana la urma, dar foarte putin. O sa incerc cu supa sa vedem daca functioneaza. Ou crud nu pot sa-i dau prea des iar daca ii pun vitamine pe mancare linge vitaminele si nu mananca bobitele…si nici nu pot sa exagerez cu vitamina / oul. Mi-e tare mila de el ca e slabut tare si i se simt coastele Frown Rabdare avem ca ne iubim animalutul.

    #3209
     Anonim

    Ce greutate si varsta are dihorul? E normal sa fie mai apatic dupa operatie. Dihorita mea nu a iesit de sub canapea 3 zile dupa sterilizare si sunt sigura ca nu a mancat decat extrem de putin. Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme ca mananca putin, cel putin nu acum, atata timp cat se hidrateaza. Sa ne tii la curent cu cel mic Kiss

    #3210
     Simo_Pas 
    Participant

     Eu la Tina cand avea probleme, ii pregateam mancare moale din bobitele ei si procedam asa: puneam intr`un borcan de 800 gr. apa si bobite sa fie mai sus de jumate si le lasam vre`o 2h la inmuiat dupa care le bagam 2 minute in cuptorul cu microunde, dupa care amestecam bine bobitele si le mai bagam o data la cuptorul cu microunde inca 2 minute, dupa ce se racea, le puneam intr`un vas de`al ei din ceramica mai adaugam putina apa sa fie mai moale si il servea cu lingurita. Borcanul il puneam la frigider si de cate ori avea nevoie scoteam 2-3 lingurite pe care le incalzeam in prealabil  mai adaugam putina apa si o servea la temp. camerei (aproximativ) Mie aceasta metoda mi sa parut cea mai simpla. Mancare folosesc combinata de dihori si de pisica junior. Multa sanatate micutului!Kiss

    #3212
     constalx 
    Participant

    Timo are aproape 6 luni si 1kg si 200 g. I-am dat ieri supa de dihor, una dintre ele si a vomitat-o din nefericire. Mananca bobitele inmuiate dar mananca in continuare putin. Maine mergem din nou la Radu. Sper sa fie bine si sa-si revina. Va tin la curent si multumesc pentru sfaturi.

    #3221
     danieladdo 
    Participant

    Saracutul Timo…incearca sa pui in blender jumate de piept de pui fiert, cu 2 pahare de supa (apa in care a fiert puiul), jumate de pahar de bobite poate papa…asta le dau eu in fiecare dimineata dihorilor mei si sunt innebuniti, ma asteapta la usa. Poate ii va placea si lui Timo.. Tin pumnii sa se faca bine …

    #3222
     Anonim

    Cum se mai simte Timo?

    #3223
     constalx 
    Participant

    Multumim de intrebare Roxana. Acum este mai bine. Una dintre taieturi a sangerat aproape 2 saptamani dar acum este bine, s-a inchis complet, am scos si firele. Mai are doar doua zone rosii si cu cojite in locul unde a fost ras si unde il dam periodic cu crema. Nici acum nu se omoara cu mancatul dar sa speram ca isi revine. De cateva zile l-am convins sa manace si ceva piept de pui crud dar vad ca l-a apucat diareea de ieri. Nu stiu daca de la asta sau de la altceva. Oricum il urmaresc sa bea cat mai multa apa si am revenit la bobitele lui de pui de pisica cu care il urmaresc prin toata casa 🙂 .

    Mai nou face o alta nazbatie… da cu nasul in castronul cu apa pana si si-l pune in cap. Si daca face asta noaptea, pana dimineata are limba scoasa de sete ce ii este (noaptea doarme in casuta lui pentru ca altfel darama toata casa :)). Am schimbat recipientul de apa dar nimic. Tot in cap si-l pune. A trebuit sa ii montam un recipient din acela cu biluta dar nu prea imi place pentru ca am impresia ca se loveste cu dintisorii de suportul acela metalic. Prin casa mai are o cutiuta cu apa pe care nu o rastoarna insa. Nu-mi dau seama care este problema. Poate v-ati mai confruntat voi cu problema asta. Darama castronelul cu apa si ziua si cand are usa deschisa la casuta lui, deci nu e in semn de revolta ca il inchidem noaptea…cred.

    #3224
     Anonim

    Ba pare a fi semn de revolta. Nu stiu sa iti spun din ce motiv, pentru ca nu stiu exact circumstantele, dar ar putea fi: plictis, revolta pentru ca a fost operat si ca s-a simtit rau atata timp (practic, o trauma pentru el), o incercare disperata sa fie bagat in seama. Daca nu a mai facut asta pana acum, inseamna ca nu este un obicei de-al lui; orice schimbare in comportament are

    Incearca sa ii pui un bol greu de ceramica, pe care sa nu il poata darama sau lasa-l o noapte liber (fa exceptie de la regula) si vezi cum se comporta. Oricum, multi dihori au obiceiul sa verse apa, nu ar fi nimic iesit din comun. Nici eu nu sunt de acord cu recipientele suspendate, nu pot bea apa cum trebuie din ele…

    Imi pare rau ca s-a intamplat asa. Probabil si-a racait operatia sau s-a frecat de ceva, motiv pentru care s-a infectat/iritat. Sau posibil sa aiba el o sensibilitate a pielii, daca zici ca inca are cruste pe locul unde a fost ras.  Cat despre mancare, e posibil ca sistemul lui digestiv sa fie mai sensibil si sa nu accepte schimbari bruste. Incearca ce a zis Dani, sa combini carnita cu bobitele lui preferate si sa faci schimbarea treptat (la modul ca sa ii dau numai carne sau numai bobite). Daca vomita in continuare, nu ii mai da sau incearca alta carne (iepure, curcan, rata)

    Sper sa ne tii la curent cu evolutia micutului 🙂 Multa sanatate!

    #3225
     danieladdo 
    Participant

    Bijoux daca vede bol cu apa nu se lasa pina nu il darama si varsa pina la ultima picatura din el, se mai baga si cu picioarele in el de imi face tot una prin camera din cauza asta i-am cumparat un recipient ptr rozatoare cu bila si a invatat sa bea apa, dupa el s-a luat si Arrielle, iar amestecul de care iti spuneam le dau in castronele grele de ceramica, le-am luat de la bamboo cu 3 lei bucata si nu le varsa. La inceput le dadeam in boluri de plastic pentru pisicute si le rasturnau ptr ca sunt usoare.

    #3230
     ingerasuoana 
    Participant

    tinem pumnii sa ii treaca supararea lui Timo si suferinta Kiss

    noi lui piticu Dex nu i-am mai lasat recipientul cu biluta pentru ca se grabea si se ineca. i-am pus un bol de care se ia oricand si vrea sa il rastoarne. ii place sa dea pe langa si sa linga apa de pe marginea recipientului. credeam ca numai Dex e mofturosul, dar cred ca e o placere de-a lor de a rasturna. cred ca un bol de ceramica, mai greu ar fi bun.

    Iar legat de supararea lui, sunt sigura ca ii va trece. mai multa joaca si dragoste. si Dex a suferit cand l-am castrat. el s-a lins la pe pielea rasa si ia trecut ffffffff greu.

    pupam blanosul!!!!

Vizualizare 15 articole - 31 la 45 (din 83 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account