Acest subiect conține 26 de răspunsuri are 8 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani.

  • Autor
    Mesaje
  • #5156
     raluka 
    Participant

    o sa se obisnuiasca cu tn si cu noua lui casa si nu va mai fi agitat! grija cu balsamul pe paturicile lui! iar referitor la rasturnat. si a mea rastoarna apa imediat dupa c o pun pe jos apoi topaie in ea si uneori se si tavaleste acolo:)) pupici

    #5158
     Diana 
    Participant

    Ce haioasa faza cu foca…foarte tare.

    Idea este sa ma prind cand se intampla evenimentul, dar din ce mi-ati explicat e imposibil sa ratez momentul. Am zis ca in ianuarie ajungem la castrat, sa vedem cum va fi pana atunci.

    Yuki are 2 iubite, o gaina din cauciuc si un arici din cauciuc. Pe astea doua le tine vesnic in vizuina (sub canapea) si le viziteaza regulat. Noi i le scoatem si i le ascundem, el le cauta, le gaseste si le duce inapoi. Este criminal!!!! :))))

    #5159
     ana-simona 
    Participant

    foarte funny…..de obicei si din cate stiu eu dihorasii tin foarte mult la jucariile lor :d

    #5225
     Diana 
    Participant

    Buna,

    Am si eu o problema, cam de 2 saptamani pufosul meu este foarte agresiv. Se trezeste , isi face nevoile, ne jucam ca de obicei si dintr-o data se repede si ma musca. Si nu musca si atat..ci sare pe mine si musca tot ce prinde, si ma agata de degete si vrea sa ma traga sub canapea, acolo este ascunzatoarea lui. Ce ma deranjeaza si mai tare este faptul ca a inceput sa se trezeasca iar noaptea, din 2 in 2 ore si face acelasi lucru…vine si musca. O ora face acelasi lucru continuu. Chiar nu stiu de ce face asa …mentionez ca are 7 juni jumate , astept sa treaca sarbatorile si il voi programa pentru castrat. Oare sa fie si asta o cauza? Incepe sa se maturizeze si vrea sa ne arate cine este seful in casa?

    #5226
     raluka 
    Participant

    parca ai vorbit despre pufoasa mea:))! si ea se trezeste mai nou d 3 ori pe noapte si se urca la mn in pat unde ma musca de picioare! este mai agitata ca de obicei si este posibil sa fie din cauza faptului ca trebuie sterilizata! eu o sa o duc dupa craciun pt ca m-a inebunit de o saptamana! e posibil ca si la tine sa fie acelasi motiv, pufosul trebuie castrat! pupici

    #5227
     Simo_Pas 
    Participant

    Diana & Raluka, are chef de joaca pufosenia ta, si inca este “copil” cu timpul se va mai calma :)) te considera jucaria lui deaia vrea sa te ascunda. Ce demult erau la noi chestiile de genul acesta. Eu ma bucuram cand facea Tina asa. Nu uita ca sunt animale active noaptea. Pe parcurs isi va regla programul de joaca dupa tine, adica noaptea se va trezi, va manca, va mai pureca/ascunde ceva jucarii si se va baga la somn. Nu`ti face probleme, nu este ceva neobisnuit 🙂

    #5317
     Diana 
    Participant

    Pufosenia mea s-a potolit, este cel mai bland dihor. nu mai musca, nu ma mai linge in urechi noaptea, daca se trezeste isi face treburile, mai bea niste apa, mai scunde o jucarie si se culca la loc, exact cum ai zis di tu Simo. L-am castrat acum 2 saptamani, toate bune si frumoasa.

    De curiozitate intreb, am observat ca din cand in cand sughita , citisem pe aici pe forum ca nu e chiar bine cand face asta. Nu prezinta nici un alt simptom in rest…sughita de cateva ori si se opreste. Sa ma alarmez sau sa ma calmez?

    #5318
     Milo 
    Participant

    Buna ziua, vin si eu cu mica mea experienta de stapana. Noi avem pe Milo(e fetita) de la sfarsitul lui noembrie si am castrato acuma in ianuarie cu speranta ca o sasi schimba comportamentul, ce nu s-a intamplat. Ideia e ca prietenul meu tine la ideia atunci cand dormim ea sa fie in cusca si noaptea cand se trezeste o aud ca vrea sa iasa si imi pare rau ca o tinem acolo. Inca umblam cu ghete prin casa si o prindem cu manusi pentru ca evident inca incearca sa musca. Ma gandeam ca daca aici este cineva care sa imi arate cum exact trebuie s-o tin sau sa ma copmort cu ea sa ma ajute cineva….. Am renuntat la bombarnace , nu ajuta cu nimic , mai rau este atat de desteapta ca in prima ocazie ne o da inapoi bombarnacul 🙁 si deja de o luna o lasam ziua sasi faca de cap prin casa si … nimic inca. Nus cum sa renunt la manusi fiind ca stiu cat de mult poate sa doara muscatura ei 🙁 ultima data cand am incercat sa o pup ma muscat de buza si asa de bine a taiato in patru ca nu mi s-a vindecat o 3 saptamani. O iubesc dar nus ce sa fac si cum sa procedez ca sa nu imi mai fie frica de ea si sa incerc sa las manusile la o parte. Si mai am sa zic ceva, dupa castratul…. , ma rog i am scos si glanda, doar mirosul sa dus, nu si nebunia ei :(. Asa , cu muscatul nus ce sa fac. Mam uitat la multe clipulete de pe youtube si nu mere nimic de ce e acolo. Ma gandeam ca o persoana cu experienta poate sa imi arate ce sa fac si cum. Va rog sa ne ajutati. Multi pupici 🙂

    #5319
     Simo_Pas 
    Participant

     Milo, simte ca`ti este frica de ea si din aceasta cauza te composteaza. Asa este la mine Tina, 1-2 composteaza  pe cine are ea chef, dar in special pe cine simte ca`i este frica de ea (in general pe mama) Incearca sa o ignori, las`o pe ea sa vrea sa vina la tine, nu o tot lua tu cu forta.Nebagarea in seama e buna uneori. Joaca`te cu ea cu jucarii de plush, pungii, haine, etc.. nu te juca cu mainile goale, nu`i mai da ocazia sa te muste. Chiar daca va capseaza, noaptea o poti lasa libera ca nu se va intampla nimic 🙂 Ai mei noaptea uneori se mai urca`n pat la noi, Tony cu chef de joaca, Tina sa vada daca nu e ceva bun de papa pe birou (de pe perna mea, sare pe birou) Dar niciodata nu ne`a capsat noaptea cand dormeam. Este mai energica, desteapta si nu ai ce sa faci, asa este ea! Cu timpul, probabil se va mai calma 🙂

    #5320
     raluka 
    Participant

    si pufoasa mea a muscat 3 luni de zile de picioare! se ascundea si cand trecea cineva pe langa ea sarea si musca!  nu am umblat cu manusi cu ea, cand a muscat rau am inchis-o 5 minute in baie! acum mai musca doar ocazional, daca se ia cu joaca si uita sa manance! parerea mea ar fi sa renunti la manusi, sa te joci cu ea cu jucarii, nu cu mainile goale, si sa gasesti o idee, din cele spune in topicuri, care va avea efect in cazul ei! si eu eram la fel de nedumerita, neajutorata si confuza la inceput pt ca nu stiam pe care cale sa o apuc! incet incet o vei cunoaste si vei stii exact cum sa reactionezi in situatii neplacute!

    #5357
     Diana 
    Participant

    De o saptamana pufosul meu a inceput sa naparleasca. Ii dau cu peria pisicii in fiecare zi, mai adun din blanita. Vroiam sa va intreb daca ar trebui sa fiu atenta la ceva in tot acest timp. L-am urmarit sa manance si sa isi faca nevoiele normal, ar trebui sa ma mai uit la ceva?

    Aseara am observat ceva ciudat, kk lui avea o culoare galben-portocaliu. De obicei este maro, ca doar mananca bobite si carnita. Au patit si ai vostri asta ? Este normal?Care este cauza?

     

    Mersi mult! Pup blanosii!

    #5358
     Anonim

    Buna Diana. Dihorasul tau nu pateste nimic, intra doar in perioada de naparlire. Vine primavara!!!

     

    PS: Ar trebui sa postezi la topicul destinat naparlirii 🙂

Vizualizare 12 articole - 16 la 27 (din 27 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account