Acest subiect conține 0 răspunsuri are 1 voce și a fost actualizat ultima dată de  Cynthi acum 8 ani, 8 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #8862
     Cynthi 
    Participant

    Buna! Am un dihoras scump si superb in varsta de 4 luni si avem o problemuta de acomodare a programului si ma intrebam daca m-ati putea ajuta cu sfaturi.Dihorasul meu nu doarme noaptea! Oare cum as putea sa il obisnuiesc sa doarma noaptea?doresc sa mentionez ca este afara din cusca cel putin 8 ore pe zi, ore in care il supraveghem si ne jucam cu el ( nepunand la socoteala orele in care se joaca noaptea cu noi).Cam 2-3 ore se joaca si expploreaza pana se epuizeaza si dupaia 2 ore doarme.Este foarte energic si jucaus si cand il punem in cusca plange ca vrea afara si zgarie si musca cusca pana il lasam afara.Daca incerc sa dorm putin in timp ce se joaca, se urca in pat si ma musca/imi da pupicuri pana ma joc cu el.E un dulce si sunt dispusa sa ma joc cu el dimineata, ba chiar in ultimele zile l-am lasat numai afara si nu l-am bagat in cusca deloc decat cand aveam senzatia ca in “febra” jocului a uitat sa mai bea apa sau sa mai manance.Atat as dori sa il invat cumva sa doarma noaptea deoarece dupa octombrie nu imi va mai permite programul si energia fizica sa ma trezesc noaptea odata la 2 ore sa ne jucam…Il iubesc foarte mult si vreau sa il fac fericit pe cat este posibil!oare fiindca este pui are atata energie? De asemenea nu reusesc sa il dezvat sa muste cand se joaca.Chiar daca dupa ce musca mereu il ridic de ceafa si ii zic un “nu” ferm si ii suflu peste nas pentru ca am citit ca daca ii pun mana pe nas il doare din anumite carti.Daca ma dau cu spray antimuscaturi o sa isi corecteze comportamentul?Si cateii sau pisicile stiu cateodata se joaca mai dur dar el parca tot mai tare musca chiar daca incerc sa il corectez…stiu ca o face din joaca dar mi groaza cand ma gandesc cum o sa fie cand o sa fie mare si mai puternic!Va multumesc anticipat daca va luati din timp sa imi oferiti niste sfaturi!

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account