Acest subiect conține 51 de răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  ELEnNa acum 12 ani.

  • Autor
    Mesaje
  • #2366
     ELEnNa 
    Participant

    Buna seara! 🙂

     

    Da, Sid. Dupa ce va povestesc despre achizitie, va spun si cum am ajuns la acest nume…

    In primul rand sa-l prezint pe Sid, noul membru al familiei mele, dar si un nou coleg al mustelinelor voastre.

    De curand m-am mutat cu logodnica mea intr-un apartament cu 2 camere, foarte spatios si simteam ca lipseste ceva! Un animal. Cautand pe net despre o gramada de idei de un animalus de casa superb, ne-am oprit undeva la catel, sau o pisica… eram pe ganduri. Insa am spus ca ne vom lua putin mai tarziu, sa ne bucuram de vacanta.

    Insa… inevitabilul s-a produs…  facand cumparaturile de sambata in Carrefour Vitantis am trecut (intamplator) pe langa un Petshop mic si nepromitator. Dar pe cine am vazut noi in vitrina?! Pe Sid. Da. Norocosul de el…

    Ne-am uitat cred ca jumatate de ora la el. Era groaznic de agitat, se spanzura prin cusca aia saracu` de ti-era mila de el. Clar, logodnica mea zicea ca e posedat, ca e bolnav, sigur are ceva de se comporta asa. Si nu am reusit sa o conving sa il luam atunci cu toate ca am pus mana pe el putin, l-am atins, dar mirosea groaznic… Insa cel mai mult a speriat-o faptul ca vanzatorul de la petshop il atingea doar cu niste manusi foarte groase in maini, il prindea de dupa cap, saracul animal se zbatea sa il muste… toate astea ne-au facut sa dam inapoi. Ne era teama pentru ca nu citisem despre el nimic, nu cunosteam comportament si mod de reactionare. Am decis sa luam numarul de telefon de la Petshop si urma sa sunam daca ne hotaram sa il luam. Trebuia sa mergem acasa, sa ne interesam de rasa, de el in general pentru ca vanzatorul in afara de o varsta aproximativa de maxim 4 luni si cateva detalii de baza valabile la majoritatea animalelor, nu stia sa ne spuna.

    Am ajuns acasa… si am luat siteul acesta la “puricat”. Am citit despre comportament, despre alimentatie, aproape tot ce scrie pe aici. Si ne-am hotarat. Il luam. Eram ingrijorati … nu stiam cum va fi el. Din povestile voastre ne asteptam la bine, dar dupa comportamentul lui de la Petshop, ne era teama ca el va fi mai putin jucaus si mai mult agresiv. Am zis sa incercam.  Acum.. mai aveam o problema. Ce nume sa ii punem?? Dupa ce am vazut toate pozele puse de voi … am zis ca e o asemanare izbitoare intre dihoras si caricatura aceea din Ice Age :)) pe care il cheama Sid! Si am zis ca asta este !! SID! si asa i-a ramas…

    Duminica dimineata, 10 iulie am mers sa il luam. Nu doar pe el, evident, ci si cele necesare : cusca transport, litiera, pernuta de dormit, mancare, granule pentru litiera, paduri (pampersuri de catei), jucarii, samponel … si cred ca atat. Am ajuns acasa… i-am amenajat spatiul. Am hotarat ca baia noastra sa fie casa lui 😀 … Avand in vedere ca avem o baie mare, spatioasa, era loc ca el sa se desfasoare. Dar dupa primele minute i-am dat voie in casa, adica in toata casa… a fost a lui de la inceput. S-a dovedit a fi un dihoras sociabil, piscator (ne musca de picioare, de maini – in functie de cum ne prinde), jucaus din cale afara, se joaca cu noi pana la epuizare, pica efectiv mort, dar nu se lasa… ne alearga, se rostogoleste, ne musca si tot ce fac si dihorasii voastri. Al nostru inca nu a inceput sa fure, insa controleaza orice dulapior uitat deschis, incearca orice maner ca sa va da daca nu reuseste sa-l deschida. Deocamdata nu se joaca cu jucariile, nu il incanta piuitoarele. Doar noi si casa. Inca inspecteaza chiar daca a facut mii de ture peste tot, nu a ratat niciun coltisor.

    La inceput avea un miros groaznic, specific din cate am inteles, si nici dupa cateva ore i-am facut baita cu samponel pentru catelusi. Mirosul de dihor i-a ramas, insa inainte mirosea mai rau, a urina uscata. L-am salvat cat de cat.. Si daca tot i-am inmuiat unghiutele, am zis sa le si taiem pentru ca el fara sa-si dea seama ne zgaria cand trecea peste noi, la joaca etc…

    Tot la recomandarile gasite pe siteul acesta astazi, 11 iulie, am ajuns la Falcon Vet, avand in vedere ca Sid are 4 luni si niciun vaccin facut. Dr. Radu si colegul sau i-au intocmit un carnetel de sanatate l-a facut primul vaccin impotriva jigodiei, si urmeaza peste 2 saptamani sa facem altul. Apoi, prin septembrie ne prezentam la castrare si la scoaterea glandelor perianale. La controlul de azi a fost totul ok, ne-a fost laudat dihorasul… arata foarte bine, este sanatos si bland,mai ales avand in vedere ca a fost tinut intr-un petshop fara interactiuni directe cu oamenii , sau cu cateva interactiuni ciudate in care oamenilor le era mai frica de el ca de “dracu`” 😀

    Suntem la inceput si invatam la litiera. Cel putin acum , avem timp amandoi sa stam cu ochii pe el, il supraveghem… si am cam invatat momentele cand merge el la toaleta. Si il bagam in litiera si il tinem acolo pana isi face nevoile. Daca ar fi dupa el, s-ar pune exact langa litiera. Ieri avea un colt preferat in care facea… si i-am pus litiera acolo. Insa azi noapte si-a schimbat preferintele pe alt colt al baii, asa ca am mutat iar litiera. Astazi numai in coltul ala a facut toata ziua, daca eram noi prin preajma in litiera ca anticipam momentul si il puneam , daca nu eram pe acolo, facea pe langa litiera. Dar totusi… instinct de litiera speram sa aiba pentru ca a intrat si singur o data, sau de doua ori, si a facut acolo. Am fost multumiti. Il recompensam cu vinamine la tub de la Dr. Radu. 🙂

    In principiu, suntem foarte multumiti de animalut si de alegerea facuta…speram sa ramana tot asa. Usor usor invatam litiera, invatam sa nu mai muscam tare, sa ne jucam frumos… etc. Dar ne cunoastem doar de 2 zile. Trebuie sa ne acordam timp de ambele parti. 🙂 Insa chiar nu avem ce sa-i reprosam saracului animalut.

     

    Asteptam pareri si sfaturi de crestere, educare si dresare a dihorasului nostru, Sid !

    Multumim,

    LAwR & Elena

     

    PS : Pt inceput, cateva poze cu nazdravanul nostru!

     

    #3833
     iulia 
    Participant

    Bine ai venit Sid!!! Felicitari lui mami si tati ca au fost curajosi sa te salveze de acolo :*:*, nu-ti face griji ca o sa te inveti si cu litiera curand si vei fi un mic print al casei … numele lui e tare frumos iar mutritza de ingeras pierdut cucereste la primul ochisor. Din ce  am vazut eu le place la nebunie sa vaneze asa ca va sugerez sa legati un snur de  ceva colorat si pufos cum e o guma de par sau un papitoi mic si sa-l trageti pe jos , va fi incantat de idee si il va vana pana la epuizare , noi (Joy si iulia) va pupam dulce si va uram spor la imprietenit si jucat !!!

    #3834
     Simo_Pas 
    Participant

    Bine ai venit Sid!!!! Felicitari parintilor Smile A fost alegerea perfecta, nu se compara cu nici un animalut. Multa sanatate va doresc!

    #3835
     Anonim

    @ Lawr&Elena,

    Ma bucur enorm ca ati avut curajul sa il luati pe Siddie din petshop. Din pacate, nici vanzatorii  nu au habar de dihori, au prejudecati si au un sentiment de teama din start, datorita prejudecatilor. Si nici nu vor sa se informeze asupra 'marfii' pe care o vand! Chestia asta e uimitoare pentru mine: cum sa cumpere cineva un animal manipulat cu manusi si apucat de cap? 'Ia-l acasa, dar vezi ca o sa te muste de o sa te rupa si o sa te apuce de jugulara noaptea in somn' :)))). Legea numarul 1 in vanzari e sa iti cunosti produsul foarte bine. 

    Pe langa asta, dihorul raspunde agresiv la acest tip de comportament si mi se pare normal. Tu ma apuci de gat si eu sa te ling sau cum? 

    Dihorii sunt foarte activi la varsta asta si jucausi. E perioada in care descopera lucruri, invata sa se joace-vaneze etc. Nu vreau sa imi imaginez cat de frustrat era in cusca aceea….

    Insa tot raul spre bine! Ma bucur ca mai exista oameni deschisi la minte, gata sa ofere sansa unui animalut tinut in astfel de conditii. Dihorii sunt sensibili la stres, la comportament agresiv si nu uita. Ma mir ca nu va musca pana la sange, insa Sid e inca mic si probabil nu realizeaza foarte multe momentan, iar faptul ca va ciupeste de sosete e o invitatie la joaca in stil dihoricesc. Trebuie sa il invatati in timp si cu mullllllllta afectiune ca nu e frumos ce face si va prinde ideea. 

    Cat despre litiera, va fi ceva de lucru. Cam toti vor sa faca langa, insa sunt metode prin care il puteti dezvata, cum ar fi stergerea locului unde a facut cu putin otet sa iasa mirosul si plasarea mai multor litiere in colturile preferate. E foarte bine ca aveti timp sa il supravegheati si sa prindeti momentele in care vrea sa mearga la toaleta. Am un prieten care a facut acelasi lucru si acum dihorita lui face numai in litiera.

    A propos, mie mi se pare mai mic de 4 luni 🙂 Nu i-as da mai mult de 3 luni, 3 luni si jumatate! Kiss

    #3839
     ingerasuoana 
    Participant

    Pupam pufosul de Sid!foarte frumos numele!

    si ne bucuram ca bipezii au cedat in fata disperarii si a comportamentului de dracusor si i-au dat o sansa!

    spor la jucat si la invatat legile casei Cool – de ambele parti Laughing

     

    De asemenea ne bucuram ca v-ati alipit comunitatii dihoricesti Laughing

    #3840
     ELEnNa 
    Participant

     Pixie & CD, multumim pentru urari si pentru poze, de acum stim cum sa le postam pentru a fi afisate corect 🙂

    Iulia, multumim pentru urari si pentru sfatul legat de jucaria improvizata. Am observat ca ii place sa fuga dupa lucruri, e nebun cand dam cu matura sau mopul, fuge dupa ele sa le prinda.

    Simo_Pas, multumim, asa cred si eu, ca e un animalut unic si incomparabil direct cu alte specii 😀 E jucaus precum un caine, chiar mai tare uneori iar intretinerea e asemanatoare cu cea a unei pisicute.

    Roxana, multumim mult pt aprecieri. Ai fi fost socata probabil daca vedeai si tu cum se comporta vanzatorul cu el, cum il ia din acvariul in care statea, cum il manipula. Sigur ii era foarte frica de el, vazand cat de agitat era in acvariu, probabil tot de aceea s-au si grabit sa il vanda, scazand pretul de la 350 ron initial la 190 ron.

    Ca scuza pentru agitatia lui, ne-a spus ca la petshop a fost adus impreuna cu o dihorita, aceasta se vanduse de cateva zile, iar de atunci el a inceput sa fie agitat, iar ca scuza pentru scaderea pretului a fost faptul ca, crescatorul ar avea destul de multi puiuti si nu se vand in perioada aceasta.
     Nu ne-a muscat foarte tare si cel mai important nu ne-a muscat fara vreun motiv in prealabil, adica de frica, spaima, frustrare, etc, singurul motiv pt care ne prinde este joaca.

    Legat de varsta, vanzatorul a spus ca, crescatorul in momentul in care l-a adus ar fi zis ca are undeva la 3 luni, iar in petshop a stat undeva la 2 saptamani. Iar Dr. Radu a confirmat ca ar avea maxim 3,5 – 4 luni.

    ingerasuoana, multumim! 😀

     

    Ca noutati am putea adauga faptul ca, pe langa mancarea cu care era obisnuit la petshop adica o combinatie intra papa de catei + papa pt pisicute, a primit o jumatate de galbenus fiert si un mixt preparat din carnita de vita + inimioare si pipote de pui, toate crude dar mixate pentru ca nu parea sa nu le poata manca intregi.

    Iar azinoapte se pare ca si-a facut majoritatea nevoilor in litiera, doar un singur cacacel l-am gasit in spatele litierei, deci e un pas foarte mare, speram sa o tina tot asa si sa isi faca nevoile doar in litiera. In alte colturi nu face, doar acolo.

     

    O zi frumoasa tuturor dihorasilor + stapanilor! Sa ne auzim numai de bine:)

    #3841
     Anonim

    Asta e foarte bine, inseamna ca prinde repede hotomanul 😀

    E adevarat ca atunci cand sunt pui si sunt rupti de mama, sunt plangaciosi si mai agitati. Probabil era frate cu dihorita si se simtea in siguranta; cand s-a vazut singur, l-au apucat pandaliile. hehe! Insa nu este asta un motiv neaparat, mai degraba faptul ca nu simtea afectiune si era inchis in acvariul respectiv. Dihorii sunt teritoriali, dar in acelasi timp sufera sa fie 'plimbati', sa cerceteze locuri noi, de aici si problema cu izolarea casei. Legat de asta, sper ca v-ati luat masurile necesare: gauri astupate, site in geamuri, atentie la usi, capac lasat la toaleta etc. Asigura-i un loc in casa unde sa se retraga la intuneric atunci cand vrea sau ii este somn sau 'dark box', cum au americanii. 


     

    Nu cred ca m-ar mira cum a fost manipulat de vanzator, la cate am vazut. In general, asa sunt luati dihorii salbatici sau cu care nu s-a interactionat, pentru a nu fi muscat, dar nu era cazul micutului. Ar fi fost in interesul afacerii lui sa petreaca timp cu el si sa vanda astfel un animal cat de cat socializat. 

    Nu ii da niciodata mancare pentru caini, iar cea de pisicute sa fie de buna calitate (super super premium), cu cantitate mare de proteina (din carne, de preferinta, nu vegetala). Foarte bine ca ii dai carnita, asta ar trebui sa fie mancarea lui de baza. Poti adauga si carne de curcan si iepure, daca iti permite bugetul si multivitamine pentru perioada de crestere.

    Din punctul meu de vedere are maximum 3,5 luni (masculii sunt de talie mai mare decat femelele si poti avea impresia ca au varsta mai mare…) si ar fi trebuit vaccinat pana acum. Asta alt lucru uimitor: nu am vazut niciun dihor luat din petshop cu vaccinarea facuta, lucru de altfel ilegal!

    Sunt in discutii cu niste magazine din USA in legatura cu ceva produse speciale pentru dihori. Dupa o comanda de test, in care vreau sa aflu exact pretul cu care ajung in Romania, va anunt si pe voi, in cazul in care doriti sa mai facem si alte comenzi.

     

    PS: Nu recomand scoaterea glandelor perianale decat daca ai o problema reala cu pufurile. Mirosul specific dispare odata cu sterilizarea.

    #3842
     Sonia Ugro 
    Participant

    Bine ai venit Sid!Inca un banditel printre noi!A avut noroc scumpicul ca l-ati primit in familie,ca altfel poate ramanea acolo mult si bine.Sunny ii trimite un pupic de la distanta ingerasului nazdravan.Sa te acomodezi in noua familie si sa te joci frumos.PupiciKiss

    #3845
     Sonia 
    Participant

    ooooo! ce dragutzel e! si curios! si rash e la fel, nu lasa nimic neexplorat. nu va faceti griji k si rash isi schimba locul unde face de 3 ori pe zi. ne-am obisnuit cu mirosul inca din a doua zi, dar nu e cam devreme cu castratul?

    sa va bucurati de el, buna alegere!

    #3851
     ELEnNa 
    Participant

    Da Roxana, am pus la punct casa, nu are gauri unde sa intre si sa evadeze 😀

    Este o idee buna confectionarea unui astfel de adapost.

    Mancarea pt catei care o dau, la recomandarea celui din Petshop, este destul de ok, se cam incadreaza in specificatiile pentru dihori, adica are doar carne de pui, oua si inca o prostioara, imi scapa acum. Nu contine cereale. Iar daca el a fost obisnuit asa, il mai tin cateva zile, sa nu ii schimb brusc alimentatia. Si pe langa mancarea pt catei, mai primeste si pentru pisicute, amestecate. Am citit articolele legate de alimentatie.

    In petshop nu a avut vaccin facut si nici carnetel de sanatate, astea le-am rezolvat la Dr. Radu, cum am spus. Totusi era constient vanzatorul ca va trebui vaccinat, dar recomandarea sa a fost ca vaccinul sa fie aplicat peste o luna. Nu i-am urmat sfatul:p

     Suntem interesati de produse. Daca ai nevoie de sfaturi-ajutor legat de import, poti sa ma contactezi, am o mica experienta privind importurile din afara UE.

    Am citit prin alte parti ca, pentru a scapa de miros, mai degraba este recomandat scoaterea glandele perinale decat castrarea. Dar noi le facem pe ambele pentru a fi totul perfect. Mai bine asa decat sa revenim pe viitor cu o alta interventie chirurgicala in caz de vor fi reale probleme cu mirosul.

     

    Sonia Ugro, multumim! 😀

    Sonia, castrarea si scoaterea glandelor se vor face la momentul cel mai potrivit, adica cand Sid va avea 6-7 luni. Mai asteptam pana atunci pentru a se dezvolta cat mai corect.

     

    Noutati: Daca va spunem ca a invatat deja sa faca numai in litiera, singurel, ne credeti? :))

    Ieri noapte a facut trei cacuti in litiera si unul in spatele litierei (a mutat-o). Ieri pe zi a facut DOAR in litiera toata ziua, mergea singurel din orice colt al casei unde se afla. Azinoapte de asemenea DOAR in litiera a facut, chiar daca din nou a mutat litiera si dimineata era undeva prin mijlocul baii. 😀 Deci suntem din ce in ce mai multumiti de alegerea facuta.

    De asemenea a invatat sa doarma in brate si cu ocazia asta am facut cateva pozici:

     

     

    #3854
     ELEnNa 
    Participant

    Cum se incarca corect pozele pentru a putea fi vizionate perfect aici pe forum? Multumesc!

    #3855
     ingerasuoana 
    Participant

    hihi, pai va dovedim ca stim sa facem unde trebuie atunci cand suntem iubiti! pufosu!

    si sunt sigura ca veti fi din ce in ce mai fericiti si din ce in ce mai multumiti  Laughing

     

    eu incarcam pozele de la pomisorul asta de deasupra de unde scrii mesajul

    #3856
     Anonim

    Vai de mine, e mort de somn!!! Hahah, ce scumpic e!

    Exista o mare confuzie cu privire la mirosul de la glande sau de animal necastrat. Deci: mirosul constant al unui mascul de dihor (cel care deranjeaza si ramane impregnat) este din cauza faptului ca nu este castrat. O sa vezi pana in septembrie cand mergi la doctor exact la ce ma refer. Este aproape imposibil sa stai in preajma unui dihor intrat in calduri. 

    Pe de alta parte, mirosul de la glande este practic un puf, la fel ca o flatulatie la oameni. Este un mecanism de aparare a tuturor mustelidelor: in salbaticie, folosesc aceasta arma pentru a indeparta dusmanii. Dihorii domestici mai dau puf si cand sunt foarte fericiti, deci este o modalitate de expresie. Inlaturarea glandelor este optionala si, dupa parerea mea, ar trebui facuta NUMAI daca ai o problema reala cu treaba asta, adica daca da multe pufuri.

    Eu am 2 dihori acasa, ambii cu glande. Dau un puf o data la 3 luni, iar pentru asta nu ii voi supune unei interventii traumatizante. O prietena a trebuit sa scoata glandele unuia dintre dihorasii pe care ii are, tocmai pentru ca dadea pufuri foarte des, chiar si in somn, insa mai are 2 fetite care au glandele la locul lor. 

    Vezi daca pana in septembrie ai probleme mari cu pufurile si abia atunci ia decizia aceasta. 

    Mancarea pentru caini poate sa para ca este aproape la fel ca cea de pisici, dar nu este asa. Nu contine biotina, iar deficienta de biotina (sau vitamina H) la dihori poate fi letala: probleme cu blana, pielea, ochii, sistemul nervos. Acelasi lucru se intampla daca dam dihorului albus de ou, de aceea nu este recomandat decat galbenusul.

    Si, de ce sa ii dai mancare pentru caini cand exista mancare pentru pisici/dihori? Ma refer la petshop aici, nu la tine. Incearca sa ii faci trecerea cat mai repede posibil cu bobite de pisici de buna calitate. Banuiesc ca ti-a recomandat Radu cateva marci super premium.

     

    Sid e un baiat destept! A invatat sa foloseasca litiera in doar 2, 3 zile 😀 Felicitari pentru perseverenta Kiss

    #3859
     ingerasuoana 
    Participant

    acum vad si eu pozele mai bine Tongue out

     

    ah ce dulce e pufosul cu limbuta scoasa Kiss cum sa nu iubesti asa o pufosenie dulce???

    #3861
     iulia 
    Participant

    Tare Frumos banditul cum doarme el cu limbuta scoasa Kiss  Ma bucur ca a reusit sa invete sa faca la litiera , oare cum si cu ce l-ati mituit?

    in general animalele “adoptate” sunt mai tandre si mai iubitoare cu stapanii ca semn de recunostinta … eu sper sa va bucure tot mai mult si mai des si sa nu regretati ca ati facut pasul asta si ati marit familia :X.

    Pupam cu drag pufosul cu limbuta lui scoasa cu tot :* 

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 52 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account