Acest subiect conține 117 răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 8 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #3869
     Sonia 
    Participant

    am incercat, acum are in cusca:

    -o minge luminoasa

    -o minge simpla

    -un arici

    -doi soricei

    -un carton

    -un prosopel

    sa mai zic? acum sare asupra orcarei persoane care vrea sa il mangaie, mi-a si facut parul permanent, dar eu nu m supar pt k stiu k acum ii cresc dintisorii …

    #3880
     ingerasuoana 
    Participant

    Sonia, banuiesc ca i-ai pus jucariile de plus . incearca cu o jucarie de plastic. sunt dihorasi carora le plac cele de plus, dar sunt si carora le plac cele de plastic – chitaitorile acelea din plastic.

    mai incearca cu mingea de pingpong si o mingiuta cu zdranganica in ea, dar nu plina – pe care o poate prinde.

    de asemenea poti lega mingiuta cu zdranganica sau chitaitoarea de un snur si sa il taresti de colo colo – este un bun mod de a va conecta Laughing

    mai poti incerca cu puful acela in varf de bat pt pisici!

    spor la jucat!

    #3909
     Sonia 
    Participant

    acum i-am spanzurat un iepure de plus de gratii si nu se mai satura de el. O sa pun si cateva poze. parca danseaza cu el. se mai joaca si cu doi soricei zhu-zhu pet si cu un arici de plus. acum singura problema mai ramane cum sa il las prin toata casa singur fara griji. mi-e frica sa nu se bage undeva si sa se blocheze acolo plus ca eu am balustrada la casa si mi-e frica sa nu se arunce sau sa cada din gresala de la 3 metri ca el mai cade pe scari, dar sunt eu sa il prind. nu il las niciodata nesupraveghat.

    #3914
     Anonim

    Ah, ai mare grija cu balustrada!!!! Nu il lasa niciodata singur. Mai bine il tii numai in camera ta, decat sa risti sa cada de acolo. Crede-ma, nu e nevoie decat de cateva secunde de neatentie. Eu sunt patita doar… 🙁

    #3923
     Sonia 
    Participant

    nu stiu ce sa fac cu balustrada ca are gratii deci se poate catara, o sa incerc sa pun un carton, dar cxand avem musafirio sa il pun pe rash intr-o camera ca sa pot da jos cartonul, in rest nu mai am nici o problema. mergem in curand sa il vaccinam si deja nu imi mai e frica sa il las liber prrintr-o camera. ieri am tras o sperietura cand sa bagat pe dupa canapeaua care era desfacuta si mi-a fost frica sa nu ramana blocat acolo caci ca sa il scot ar fi fost nevoie sa trag canapeaua si l-as fi ranit pt ca nu stiam pe unde eram. am si plans, dar a iesit bine mersi dupa un minut plin de praf …. 😀

    #3926
     Anonim

    Da, o sa iti curete tot praful de prin spatele corpurilor de mobila. Noi, astia cu dihori, avem cele mai curate case. Poate dezordonate, dar curate:D Nu trebuie sa iti faci griji daca se ascunde si nu poti sa il scoti, iese singurel, nu trebuie sa muti mobila ptr asta 😀

    #4042
     Sonia 
    Participant

    rash are deja 3 luni!

    uraaaa!

    l-am dus si i-am facut prima doza a vaccinului, dar au aparut mici probleme

    mi s-a spus ca inainte de vaccin trebuie facuta deparazitarea interna, dar mi-a dat o pastila pt asta … pupe mi-a zis ca e toxica … nj stiu ce sa fac

    mai multe detalii va poate da pupe

    i-am dat deja jumate de pastila si i-am facut prima doza a vaccinului si urmeaza sa i-o dau pe a doua, dar nu stiu daca e bine … doamna care i-a facut vaccinul a avut si ea dihor, dar a renuntat la el pt ca nu ii placea ce ii facea prina casa

    rash deja s-a dezvatat de muscat, mai musca cateodata daca il harjonesti. face la litier, de 3-4 ori a mers singur, in rest, cand se scoala, il i-au in brate si il pun in litiera, apoi ne jucam, mananca si iar se culca

    abia astept sa iesim la plimbarica, dar hamul SPECIAL pt dihori pe care l-am luat …. ei bine, rash scape de el dupa 5 secunde, o sa trec pe cel de pe site, dar mai intai trebuie sa gasesc materialele

    i-am luat O GROAZA de tuburi de care s-a indargostit, dar acum zugravim interiorul casei asa ca el sta intr-o camera izolat de praf unde ne jucam, dar tuburile sunt in pod si o sa i le pun sptamana viitoare cand terminam cu balamucul

    o sa pun si niste poze, ca v-am promis de mult dar din pacate mi se blocheaza pt ca au marime prea mare, asa ca trebuie sa le miscsorez si nu ma prea pricep asa ca unchiul meu s-a oferit sa ma ajute ….. ieri a reusit sa intre intr-un ghiveci si a iesit plin de pamant

    acum sunt in cautarea acelor pietre decorative pt e le lipi si a proteja bietele plante, problema e ca nu am gasit la horbach si momentan la nici un magazin, dar … sa speram ca plantzutava supravietuii …

    are o blana asa pufoasta!!!!!!!

    la-s starnge in brate pana la epuizare, dar nu vreau sa-l sufoc … 🙂

    a crescut asa mult!!!

    are o paturica preferata care … dupa o saptamana arata ca din razboi si trebuie sa i-o spalam si ii dam alta pt o saptamana si tot asa … deci are doua preferate cu care se inveleste singur … arata ca o maicuta cand se uita la tine de sup ea

    mi-a umplut salteaua de la canapea de ziare!!!!! dar macar  te simptzi mai bine cand te asezi … hmmmm

    de cand l-am luat, de cate ori ma musca, il luam dupa ceafa si il tinem atarnat cateva secunde, dar in timpul asta el desichidea cura si o inchidea FOOOARTE  incet, ls inceput credeam ca se sufoca … sper ca nu il durea … asa ii fac si cand il curat in urechi si cand ii tai unghiutzele ( sora mea il tine, eu fac treaba) …  tactica asta la inceput o foloseam pt al invata sa nu mai muste, dar cand il puneam jos, sarea asupra mea si isi infigea coltii in mine si il puneam imediat in cusca

    acum, de cate ori il i-au in brate si il aduc aproape de fata, se arunca asupra ei, am semne urate, dar care trec repede … uffff

    cel mai dulce e cand alerga cu o mingiuta in gura si cand ma vede …. mareste viteza pana se loveste de ceva pt ce el se uita la mine nu la drum

    va pooop

    #4045
     iulia 
    Participant

    Buna Sonia si Rash , am citit ce ai scris tu despre “ingerasul” tau si am zi sa ti zic si eu la fel ca si pupe sa nu-i mai dai cealalta jumatate de pastila ,,, ca nu e ok , si nici nu e indicata … poti sa-i spui medicului care se ocupa de el sa ia invermectina si sa-i dea din aceea 0.2 ml …  nu are nimic daca i ai dat jumate din pastila dar cealalta nu i-o da , si mie mi-a dat la fel dar nu i-am dat-o  si am incercat cu invermectina .. de la ea nu are nimic iar vaccinurile … gasesti schema pe forum … 

     

    P.S : Hamul care-l vezi pe forum sa il faci il gasesti in orice petshop , e un ham cu lesa pentru HAMSTER si porc de guineea si costa in jur de 12 lei .

    Ne bucuram enorm ca micutul tau muscacios a crescut si ca acu e “baiat mare” asteptam poze , cu drag va pupa iulia, joy si dan

    #4047
     Anonim

    De acord cu Iulia cu pastila, nu ii da cealalata jumatate (ti-am scris si pe mail). Asteptam poze cu Rash >:)

    #4052
     Sonia 
    Participant

    eu nu i-as dao, dar doctorita a zis ca trebuie sa io dau inainte de vaccin.

    eu nu am gasit ham ca acela in nici un magazin, de fapt  nu am gasit multe. nici pasta, nici mancare cu mai mult de 35% prot, hamu', etc.

    mi-e un pic cam frica pt ca nici macar nu am stabilit un interval intre cele doua doze …

    si in timp ce ii faceam vaccinul, doamna a vrut sa ii faca prima oara in piciorul din spate dar nu statea asa ca i-a facut  in ceafa.

    a luat lichidul dintr-o sticluta mica. lichidul era roz, si l-a pus pe tot.

    acasa rash a avut multa energie si s-a chinuit un sfert de ora sa bage un papuc sub dulap, spre amuzamentul meu

    sper sa fie bine

    nu pot da vina pe doamna aceea. am incredere in ea pt ca a mai abut si ea un dihor.

    acum va trebui sa ii fac deparazitarea interna cu injectabil si apoi cealalta doza a vaccinului?

    #4055
     Anonim

    Ce vaccin i-a facut? Probabil vreun polivalent, ca la antirabic nu se face rapel. 

    Lasa ce spune ea cu pastiluta si faptul ca avut dihor. Daca vrei sa ii faci un bine, nu ii da cealalta jumatate. Daca nu, nu stiu ce sa mai zic…it's up to you Kiss

    #4057
     iulia 
    Participant

    Deparaziarea interna poate sa i-o faca cu invermectina , nu-i da pastila te rog eu mult , i distrugi ficatul  cu ea, si inca ceva , toti medicii zic ca au si ei un dihor da ca sa stii sigur pune-i o intrebare despre ceva ce stii ca numai un dihor face si-ai sa te convingi , sa-i dea invermectina si vaccinurile toate se fac dupa ceafa nu in picior … nu te lasa la vet, Sonia , tu stii ce e mai bine pt puiutzul tau scump decat orice medic care zice ca “el/ ea a avut dihor” citeste de pe site ce e legat de vaccinari si nu te lasa induplecata de ceea ce ti zice medicul , probabil ca iti zice sa-i dai ce e mai scump si mizeaza pe faptul ca tu nu stii 

    Pastila aia nu i-o mai da … da-i invermectina si la o saptamana mergi cu rapelul la vaccinul ce i l-a facut acum ! 

    Te pupam cu drag 

    #4063
     Anonim

    Cu toate astea, eu nu i-as mai face Ivermectina acum, dupa jumatatea aia de pastila. As zice sa o mai lasi putin…

    #4065
     Sonia 
    Participant

    sunt ametita!!!! Surprised

    nu maui stiu ce trebuie sa fac, cand, unde, CE?

    vaccinul … dozele nu trebuiau sa i le fac la un anumit interval de timp?

    prima doza i-am facut-o pe 22 august, chiar cand rash a implinit 3 luni

    va dura pana comanda invermectina aia … si dupa cate zile dupa ce i-o face sa mergem la cealalta doza ….

    si antirabicul (sper ca asa se scrie …) cand trebuie?

    la cate zile trebuie repetat vaccinul sau ce ar trebuii …

    am primit atatea pareri … sunt toate in mintea mea aiurea .. offf

    #4066
     iulia 
    Participant

    Sa te lamuresc ca te-am zapacit toate odata :))

    1 vaccin l-ai facut , sper ca e ala antijigodios … ala se repeta la 2 saptamani (adica in 5 Sept ) dupa ce l-ai facut , la  1 saptamana sau 2 il faci pe Rabic , si daca iti aduce invermectina … sa i-o dea la interval de o saptamana de oricare din vaccinuri (atunci amani vaccinurile cu o saptamana … daca nu ti aduce pana atunci continui schema ..) 

    sper ca te-am ajutat cat de cat 😛 , va pupam dulce pe amandoi 

     

    P.S. : Fara vaccinul Antijigodios nu poti sa-l scoti afara , ala se repeta la 2 saptamani … si antirabicul e doar obligatoriu nu l ajuta da nici nu il incurca … invermectina e pt viermisorii de la stomacel sau cel de la inima .

Vizualizare 15 articole - 16 la 30 (din 118 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account