Acest subiect conține 117 răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 8 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2365
     Sonia 
    Participant

    Dihorasul  Rash!!!! Laughing

    Cand m-am intors din strainatate, ca sa scutim 400 de kilometri pana la Tg. Mures, am trecut pe acolo si l-am cumparat pe Rash. Parintii mei erau ingrijoratii pentru ca nu aveam nimic in care sa il luam (nu era in planul nostru sa il luam la intoarcerea din vacanta ). Pana la urama, am hotarat! Il vom lua in cutia de alimente, lada frigorifica, dar desigur, oprita  si golita Smile.

     

    La ferma, am stat cam o jumatate de ora pana sa il alegem, erau atat de multii, dar cand l-am luat in brate, am zis: “Acesta imi place!!!” si pe el l-am luat (iar tata vroia sa mai ia unul, dar nu a zis asta decat acasa Frown)

    Nu l-am luat in lada frigorifica, l-am tinut in brate tot drumul pana acasa, a dormit foarte bine! A facut si pe mine …

    Acasa, cum l-am pus in cusca lui, a inceput sa investigheze cu mare atentiie, a si cazut in de cateva ori (nu va faceti griji, doar de la zece cm inaltime …), dar dupa un sfert de ora, si-a dat seama … mamica si fratii lui nu mai erau langa el … a inceput sa planga, TARE! Toata noptea, 5 minute plangea, 10 dormea si apoi iar plangea … tata l-a luat in brate si a adormit la caldurica, probabil a crezut ca e mamaica lui …

    A doua zi, nu a mai plans deloc Smile!!! Era atat de energic, cu greu credeai ca poate dormi mai mult de 10 ore. Il scoteam din cusca si il lasam sa umble (sub privirea noastra) DOAR pe hol. Pe noi nu e baga in seama, insa daca gasea un colt, statea de il mirosea 3 minute, apoi iar investiga. Dupa MUUULT timp, l-am pus in cusca, desi el nu terminase de investigat, a adormit instant Laughing.

    Nu a mai plans deloc, dar muscaaaa!! Mi-a dat sangele … Cry, ii place sa se joace cu hainele, cu soriceii zhu-zhu pet si sa se rostogoleasca cu o minge. Mananca bobite  din prima zi si … cam atat despere el. V-as pune si niste poze dar nu stiu Frown

    #3803
     G. 
    Participant

    Buna Sonia!Ti-am lasat pe privat mesaj..Winkdaca vrei sa vorbim.Poate imi dai si poze cu Rash.Kiss

    #3807
     margot1 
    Participant

    Cu muscatul se va lasa cu timpul. Este inca pui, nu stie cit de tare poate sa clantane. Dihorii intre ei se musca de ceafa in joaca. Atita ca pielea lor e mai groasa ca a noastraSmile

    Daca vezi ca musca, ia-l de ceafa, pune-l jos spui raspicat NU!!!!! si incearca sa nu il mai bagi in seama.

    Cu timpul va sti ca nu e voie sa muste asa tare. El nu o face din rautate, vrea numai sa se joace.

    Am vazut ca ai sticla cu apa ptr. el. Fii atenta sa bea suficient. Eu personal nu sunt adepta sticlelor cu apa, mai bine le pun un bol cu apa (chiar daca ai mei mai risciie in apaSmileYell)

    Inca ceva, daca ai posibilitatea, mai ia un dihor. Unul singur se plictiseste. Intreaba pe cei cu 2 sau 3 dihori cum eLaughing

    #3809
     iulia 
    Participant

    Bine Ai Venit Rash !!! Abia ce am citit mica ta descriere si m-am uitat repede la poze , M-AM INDRAGOSTIT !!! sa-ti traiasca pufosenia , doamne cat e de frumos si de dulce cu codita lui negricioasa , ti-l pupam tot de sus in jos si de jos in sus e un ghemotoc pufos cu dinti care clantzane , daca o sa te joci mult cu el , il tii aproape de tine  o sa fie bland cu timpul acu e la inceput si e speriat si inca cerceteaza de-asta mai prinde cu dintii 🙂 

    Va mai pup o data pe amandoi si sa te bucuri de micutul Rash !

    #3812
     Sonia 
    Participant

    #3824
     Sonia Ugro 
    Participant

    Scumpete mica!Ce fatuca de ingeras are!Sa-ti traiasca si sa creasca mare si frumosKiss.

    #3825
     ingerasuoana 
    Participant

    pupam pufosul! dintos tare! smecherosu!!!

    e leit cu Dexu meu cand era mic Kiss o sa se mai inegreasca.

     

    e un dulce! sa va traiasca! sa va bucurati de el! foarte frumos numele!

    #3829
     Sonia 
    Participant

    mesi la toti de urari.

    eu am auzit fix invers de la directorul crescatoriei din tg mures, ca o sa se deschida la culoare cand mai creste. ori-cum, eu il voi iubi indiferent de culoare. e asa dragutz cand investigheaza casa, parca e sherlock homles. ii plac soriceii zhu-zhu pet, carpele, sosetele, slapii mei si cam tot ce pozte apuca cu dintii si sa scuture Laughing

    #3830
     ingerasuoana 
    Participant

    uite cu cine seamana leit piticu tau:

    https://picasaweb.google.com/101645503129183840386/Dexter

     

    pup

    #3831
     Lilu 
    Participant

    Cei de la ferma in mod ciudat se fac mai deschisi la culoare, am vazut si eu pui de 5-6 saptamani care erau destul de inchisi la culoare, i-am mai vizitat la inceputul iernii si erau mai deschisi la culoare.

    Sa-ti traiasca mititelul, este foarte frumos.

    #3836
     Anonim

    Si eu as zice ca se va mai inchide putin 🙂 Insa in general culorile sunt mereu diferite dupa fiecare naparlire 😀

    #3846
     Sonia 
    Participant

    noua, directorul ne-a aratat un dihor din alta cusca, fooarte deschis la culoare, era cam ca cel sampanie si a zis k si rash va fi cam la fel.

    tocmai a invatat lucruri noi, de cate ori vede pe cineva cunoscut, vine alergand la el si se pune pe spate si incepe sa dea din labute asteptand sa il scarpine cineva pe burtica.

    #3853
     Anonim

    Aww, ce frumos Kiss

    #3858
     Sonia 
    Participant

    eu, din cauza ca e inca mic, nu il las sa umble de capul lui fara supraveghere. de cate ori am timp, il i-au cu mine in pat sau il las pe hol SUB SUPRAVEGHEREA MEA. l-am lasat singur o data in pat, iar eu m-am dus de am aprins lumina, in 10 secunde el se bolocase intre saltea si perete, l-am scos.

    acum de cate ori trece cineva pe langa cusca lui, el incepe sa muste gratiile si sa alerge dintr-un capat in altul, eu m-as juca mereu cu el, la fel si familia mea, dar musca tare. incepe prin a linge, apoi isi infige coltii direct!

    o data, el s-a dus intr-un colt al baii si a inceput sa latre ca un catel, tare. m-am speriat, era prima oara cand facea asta. in primele 10 secunde mi-a fost si frica sa il i-au in brate. si-a schimbat locul unde face de 4 ori pe ziua de azi si e abia dimineata! as vrea sa ii gasesc o preocupare ca sa nu imi mai fac atatea griji cat timp eu sunt plecata de acasa …

    #3862
     iulia 
    Participant

    Sonia,  pune-i in cusca lui o jucarie mica de plus sau o punga mica de hartie (e ok si de-aia de cadouri) ca sa aiba cu ce si calma dintisorii , te musca  pt ca il mananca, e micut acum si isi schimba dintii de asta are tendinta sa muste, iar faptul ca prinde cu dintii nu trebuie sa fie o bariera intre voi , el incearca tot cu dintii de curios, sau poate te invita la joaca … va pupam dulce pe amandoi 

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 118 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account