Acest subiect conține 4 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  ana-simona acum 10 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2540
     Andrei 
    Participant

    Salutare.

     

    Dihor 🙂 Ce animal superb. Stateam azi pe net la munca, si am dat peste o imagine cu un dihor. Am cautat daca exista specii domesticite, si uite-ma aici.

     

    Caut un bebe dihor, puiut, sa il cresc dupa tabieturile mele, sa ne mulam unul dupa altul. Traiesc in Bucuresti. Daca cineva are de donat/vanzare, va rog frumos sa imi lasati un mesaj si va raspund in cel mai scurt timp posibil.

     

    Inainte de toate, am cateva intrebari. Nu am avut nici un animal asemanator pana acum. Inainte sa aduc acasa un exemplar, ce am nevoie ca sa ii fac viata cat mai fericita? Din ce am gasit pana acum, cusca e cea mai importanta, boluri de mancare/apa, ladita unde sa faca pipi. Ce altceva as mai avea nevoie?

     

    O alta intrebare; am inteles ca acest animal are un miros specific. Unii oameni spun ca e strident, alti spun ca nu e strident deloc. Pana la urma cum sta treaba? Camera prinde miros, sau asternuturile? Cusca e de forma, ma gandesc ca animalutul va dormi cu mine.

     

    Care sunt costurile veterinare si de cate ori ar trebui sa mergem / an? De asemenea, sterilizarea cat este de scumpa?

     

    Deocamdata astea sunt toate intrebarile mele, orice raspuns e foarte mult apreciat. 

     

    Sper ca in curand sa apar si eu cu un dihorel frumos, indiferent de culoare si sa va aducem un zambet pe buze.

     

    Cu stima,

     

    Andrei

    #5441
     alina_elena 
    Participant

    Andrei a spus:

    Salutare.

     

    Dihor 🙂 Ce animal superb. Stateam azi pe net la munca, si am dat peste o imagine cu un dihor. Am cautat daca exista specii domesticite, si uite-ma aici.

     

    Caut un bebe dihor, puiut, sa il cresc dupa tabieturile mele, sa ne mulam unul dupa altul. Traiesc in Bucuresti. Daca cineva are de donat/vanzare, va rog frumos sa imi lasati un mesaj si va raspund in cel mai scurt timp posibil.

     

    Inainte de toate, am cateva intrebari. Nu am avut nici un animal asemanator pana acum. Inainte sa aduc acasa un exemplar, ce am nevoie ca sa ii fac viata cat mai fericita? Din ce am gasit pana acum, cusca e cea mai importanta, boluri de mancare/apa, ladita unde sa faca pipi. Ce altceva as mai avea nevoie?

     

    O alta intrebare; am inteles ca acest animal are un miros specific. Unii oameni spun ca e strident, alti spun ca nu e strident deloc. Pana la urma cum sta treaba? Camera prinde miros, sau asternuturile? Cusca e de forma, ma gandesc ca animalutul va dormi cu mine.

     

    Care sunt costurile veterinare si de cate ori ar trebui sa mergem / an? De asemenea, sterilizarea cat este de scumpa?

     

    Deocamdata astea sunt toate intrebarile mele, orice raspuns e foarte mult apreciat. 

     

    Sper ca in curand sa apar si eu cu un dihorel frumos, indiferent de culoare si sa va aducem un zambet pe buze.

     

    Cu stima,

     

    Andrei

    Salutare,

     

    Inainte de toate iti recomand citirea tuturor articolelor disponibile pe dihori.ro, in special http://www.dihori.ro/informare-initiala. Dihorii sunt niste animalutze foarte speciale si deosebite in acelasi timp.

      Din pacate sunt foarte multe persoane pe care-i entuziasmeaza dragalasenia acestora, dar cand se ajunge la practica si  trebuie o rabdare de fier ca sa treci peste muscaturi, prostioare, miros si curatenie, se renunta la ei.

     

    Inca mai sunt anunturi valabile la sectiunea de vanzare, in cazul in care esti 100% hotarat si sigur ca-ti vei asuma responsabilitatea ingrijirii atat materiale cat si fizice a unui animalutz deosebit.

     

    Multa bafta!

    #5442
     Andrei 
    Participant

    Buna Alina,

     

    Inainte de toate vreau sa iti multumesc pentru raspunsul tau. Am citit si analizat cam fiecare rubrica a acestui site. In primul rand mi se pare foarte fain sa existe asa un site. 

     

    Eu locuiesc in Bucuresti, in chirie. Iti dai seama ca prima data am sa vorbesc cu proprietara ca sa nu existe tensiuni ulterior. In principiu cam indeplinesc toate conditile enumerate. Problema mea / “frica” cea mai mare tine miros. Adica in sensul ca nu vreau sa imi “puta” camera intr-un hal in care sa nu se poata sta in ea. De asemenea, nu sunt dispus sa schimb asternuturile, sa spal pe jos cu apa parfumata odata la 2 zile. 

     

    Mai este si faptul ca am o priza esentiala chiar in baza peretelui, jos. Nu as vrea sa ajung acasa sa il gasesc copt acolo, mi s-ar rupe sufletul. Cat despre educatie/dresare, din ce am inteles eu, nu este foarte diferit fata de un pui de caine. Costurile as putea sa le suport, cele veterinare si accesorile necesare.

     

    Cine stie un loc in bucuresti unde se pot vedea dihori, interactiona cu ei, etc. Eu am crescut la casa si tot timpul am avut cel putin un prietenas blanos(caine, pisica).

     

    Daca dihorul invata sa isi faca treburile la tavita, mi se pare grozav. De asemenea, este afectuos. Dupa cum si expresia, “it's a win win situation”. 

     

    Eu nefiind bucurestean( originar din Maramures), ma intreb cat timp rezista intr-o cusca mobila, avand in vedere ca drumul cu trenul doar dus este de 15 ore.

     

    Inca odata doresc sa va multumesc anticipat pentru orice feedback urmeaza sa primesc ulterior.

    #5443
     Diana 
    Participant

    Buna,

     

    Cand este pui, dihorul are un miros specific de pui, cam cum au si cateii. Dupa ce il castrezi o sa ia mirosul asternutului in care doarme, sau o sa miroasa a  animal, ca doar nu poate a levantica. Dar nu te speria, o sa poti sta in casa. Nu este asa cum se povesteste din batrani. Eu stau intr-o garsoniera, deci animalul este stapan pe toata locuita. Pregateste-te sa nu dormi noaptea, cel putin in primele 3 luni la mine a fost teroare, ma trezeam din 2 in 2 ore sa intretin “bestia”. Nu puteam sa il ignor pentru ca altfel venea si musca de ce prindea, de picioare, de fata , de maini , de ce ii iesea in cale. Daca crezi ca il inchizi in cusca si ai scapat…ghinion, iti intoarce cusca cu fundu in sus si garantat nu dorm nici vecinii. Astupa toate gaurile din pereti, cada, chiuveta si pe unde ai mai putea avea gauri indiferent de marimea lor. Din una mica si infima iti poate face una maaare si nu e prea placut. Urca tot ce inseamna detergent la o inaltime la care nu poate ajunge. pregateste-te sa iti dispara lucruri de prin casa , mai ales daca au un pic de cauciuc pe ele, sunt perfecte. Le vei gasi in ascunzatorile lui. Prefera sosete, telefoane, portofele, chei, papuci, haine, si lista poate continua. Asigura bine de tot castroanele, in principal cel de apa, isi va face baie in el si toata apa va fi prin casa. Eu le am puse intr-un suport prins in perete.

    Daca mai imi vin idei iti mai spun! 🙂

    #5444
     ana-simona 
    Participant

    Deci si pe scurt…..fata de ce ti-a spus Alina. Nu poti avea un dihor sau un pui cu atat mai putin daca nu esti dispus sa faci sacrificii ( sa schimbi asternuturi in fiecare zi dak e cazul , tot ce distruge ca mai au si perioade si fetish-uri petru diferite chestii ,si sa suporti miros pana la sterilizare in cazul in care ai noroc sa te nimeresti cu vreun pui,si mai sunt destul de multe de spus…)sa fii calm si tolerant si sa te inarmezi cu foarrrrrrteeeee multa rabdare.Sunt animale foarte incapatanate si inteligente si clar nu il poti compara cu un pui de caine sau pisica. Un dihor nu poate creste oricine si cu atat mai putin un pui. Sfatul meu:

    – gandeste-te foarte bine daca asta e animalul de companie care ti-l doresti si daca ii poti face fata si cand spun asta crede-ma e o investitie foarte mare care necesita calitatile de mai sus.

    -citeste din scoarta in scoarta site-ul si forumul.

    -sunt animale dragalase e adevarat dar pana sa fie dragalase sunt adevarate mici “bestii”care uneori viitorii stapani se lasa pagubasi de la primele muscaturi si pufuri sau miros.

    – dupa cum ne-ai zis ca stai cu chirie si in Bucuresti clar si din start iti va fi greu cu el in ceea ce priveste proprietarii de apartament asta ti-o spun din propria experienta care am trait-o de curand.(mentalitatea romanului).

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account