Acest subiect conține 20 de răspunsuri are 8 voci și a fost actualizat ultima dată de  yoyolina acum 11 ani, 6 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2439
     yoyolina 
    Participant

    salutare din nou. Kiki, sau Tasha, cum am botezat-o eu, este bine! se joaca, am iesit la plimbare (chiar de 2 ori astazi) unde deja a devenit un fel de vedeta (2 persoane mi-au cerut permisiunea sa faca poza cu ea, nu mai zic k pe putin 5 persoane au luat-o in brate si au pupat-o la botic :x). i-am cumparat ham (pt hamsteri scrie pe el) dar e f mare pt ea. asa k am apelat la alternativa oferita de voi pe site! si e genial! nici nu reuseste sa scape, este si confortabil. deci avantaj ea! acum venim cu noutati. se joaca, alearga prin casa, face numai nazbatii, pana pe la 6 am fost cu ea afara (bineinteles k dupa 30 de minute a obosit si am luat-o in brate, unde a dormit pana am ajuns acasa) iar cand ne-am intors acasa s-a dus direct la pisicuta mea, a luat-o la bataie, si am stat arbitru intre ele, pana cand am observat k pisica mea nu o ia prea in serios, desi ea nu prea se juca pufaind, asa dar si prin urmare le-am lasat, s-au muscat reciproc, si in cele din urma s-au linistit. Tasha s-a dus la litiera si si-a rezolvat problemele acolo apoi a venit la mine in brate (pe scaunul de la calculator) iar pisica s-a dus la locul ei pe una din perne. Acum stau si ma gandesc.. oare a fost necesara bataia de mai devreme dintre ele k sa se linisteasca fiecare la locul ei? (acum nu va ganditi k baiata a fost ceva gen k1, au fost cateva muscaturi, dar niciuna din ele nu musca tare, testat pe pielea mea, si cateva ture de fugareala prin camera), sunt foarte fericita pt k zic eu k s-a acomodat destul de bine intr-un timp destul de scurt. In seara asta o iau cu mine in pat (pt k aseara era mult prea agitata, speriata si agresiva, a dormit in cusca), as vrea sa o invat sa doarma  pe perna mea 😡 Va pupam dulce dulce si revenim cu noutati! 

    #4798
     Bandit 
    Participant

    Sa iti traiasca 🙂 asteptam poze 🙂

    #4799
     ana-simona 
    Participant

    bv bv de 1000 de ori bv….cu cat ii dai mai multa atentie cu cat se va atasa mai mult de tine….asteptam noutati..

    #4800
     ELEnNa 
    Participant

    Buna 

     

    Foarte inspirat noul nume. Sa-ti traiasca fetita si sa ai grija de ea. 

    Da, este de la mine pitica… m-ai intrebat pe FB. 🙂

    A fost singura fetita pe care am avut-o. Imi pare rau ca a trebuit sa-si mute domiciliu dar totusi imi pare bine ca a ajuns pe maini bune… stiu ca iti doreai de f mult timp un dihoras. 

    Sa ai grija cu litiera, pentru ca cei care ti-au dat-o… am inteles ca asta a fost motivul pentru care au pus-o la adoptie. Face doar jumatate din timp la litiera, restul pe langa. Daca ai destul timp la dispozitie si esti destul de peseverenta, te asigur ca fetita de va educa repede. Mai ales daca ai si pisica care sa faca la litiera, ea se va duce dupa miros, instinctiv va stii ca acela este locul pentru nevoile ei. 🙂

    Sa ai grija cu certurile intre pisica si dihorita… daca nu-s violente, lasa-le sa se razboiasca, poate ajung sa devina prietene  si sa doarma impreuna. 🙂 

     

    Iti urez sa ai o blanoasa cuminte si educata, astfel incat sa reusesti sa treci peste lucrurile mai putin placute. 🙂

    #4803
     yoyolina 
    Participant

    Elena, sa stii k Tasha nu face deloc in alta parte decat in litiera (care de fapt este un lighean mare cu vreo 3 saci de nisip pt pisici, deoarece litierele din comert sunt mici, iar pisica mea are nevoie de o basculanta de nisip, pt k sapa groaznic de mult!). Cand sunt plecata si nu pot sa o iau cu mine o las in camera la mine (dar in majoritatea cazurilor este cu mine, ori pe jos, ori in geanta, app de asta, azi am intrat impreuna in kaufland, si a fost atat de cuminte k nu a stiut nimeni ce am eu in geanta) (din pacate inca o tin legata cu o lesa de vreo 2 metri, pt k s-a bagat dupa sifonier si tipa de acolo k nu putea sa iasa, am zis k innebunesc pana am dat sifonierul la o parte) si mi-a facut o singura data in casa, dar a fost vina mea pt k nu i-am lasat litiera prin preajma sa ajunga la ea… in rest, nu a facut in casa deloc, iar daca are nevoie si nu sunt pe faza sa o duc eu, ma musca de picioare, sare la mine, se urca pe mine, face aproape orice pt a-mi atrage atentia si imediat o duc la litiera, cum ajunge acolo, face ce are nevoie si pleaca din nou la joaca. Cat despre pisica cu care se batea (am 2, pisica si motan, motanu nu o baga in seama) … vreau sa spun k nu se mai bate! S-au batut la inceput, dar acum se joaca ff frumos. Cum ma intorc de la plimbare cu tasha, mya(pisica) vine direct la ea si o provoaca la joaca! Este f inteligenta, s-a adaptat repede, se joaca foarte mult, apoi doarme de ma baga in sperieti! Nu mai zic k prima seara cand am ajuns in gl a adormit de m-a speriat de moarte, o zgaltaiam, tipam la ea, nu reactiona sub nicio forma, pana cand nu am udat-o cu apa si s-a trezit. 

    #4804
     yoyolina 
    Participant

    Si as avea o intrebare, cu siguranta ma puteti ajuta. Cat de des pot sa ii dau galbenus de ou si carne de pui cruda? Pana acum i-am dat in fiecare seara cam jumatate de galbenus de ou, este innebunita! Daca simte ou sau carne de pui face ravagii! se urca pe noi, chitzaie, pufaie, nu putem scapa de ea sub nicio forma! Astazi i-am dat 2 inimioare de pui proaspete (nu am incredere in congelate). Sper sa nu fie prea mult. In rest mananca mancare de pisici la un loc cu mya (sanabelle, royal, belcando, bineinteles pt puiuti) motanul e batran si are alt tip de nevoi. Iar poze cu tasha si pisicile gasiti pe fb http://www.facebook.com/diavol……ingerilor  . Va pupacim

    #4805
     yoyolina 
    Participant

    Nu merge sa scriu linkul de la fb, asa k am sa il scriu cu spatii facebook.com     diavolul.ingerilor , nume Yoana Yoyolina

    #4807
     ELEnNa 
    Participant

    Galbenus eu le dau o data pe saptamana, cate unul intreg. Tu poti sa-i dai jumatate ca e mai mica. Dar in niciun caz nu zilnic !! 

    La carnita… nu trebuie sa ai nicio retinere. Poti sa-i dai oricat de mult, dar sa o lasi sa manance si bobite, au si ele rolul lor.  Carnita poti sa-i dai mixuri: pipote, inimi, piept, vita….etc. Te descurci 🙂 sunt si pe site ceva articole care te-ar putea ajuta.

    Ma bucur ca merge la litiera… de mici au fost foarte curati si ordonati. Foarte bine ca au incetat tatonarile cu pisica, si acum incepe joaca. 🙂 E perfect!

    Dihorii dorm relativ mult, nu-ti mai face griji. Si au un somn adanc, nu dorm iepureste. Pisicile sunt vigilente si probabil de aia te-ai speriat, erai obisnuita cu un altfel de comportament… 🙂  

     

    Succes!! 

    #4793
     Anonim

    Elena are dreptate, jumatate de galbenus de ou pe zi e mult. Am vazut un dihor care a murit intoxicat cu oua…avea ficatul praf. Deci: un galbenus/saptamana. Carnita, la discretie…ti-a facut instructajul Elena bine 🙂

     

    Recomandarea mea este sa nu deranjezi un dihoras cand doarme, mai ales cand e in somnul cataleptic. 

     

    Ma bucur tare mult ca micuta aceasta a ajuns pe maini bune si ca e cuminte si curatica :D. Cat despre mancarea uscata, am adus marca speciala pentru ei, daca te intereseaza (vezi articol pe site).

     

    Pupicei!

    #4811
     yoyolina 
    Participant

    Multumesc mult pt sfaturi. :* de acum incolo o saptamana nu mai vede galbenus de ou, ii dau numai lunea. ii place la nebunie sa manance carnitza de pui, galbenus de ou, iar noi ne bucuram cand vedem k e fericita, dar oricat de fericita o face pe ea, sanatatea e pe primul loc! Iesim la plimbarica in fiecare zi si e atat de fericita cand da de iarba mai mare, se tavaleste prin ea, este bucuria noastra si distractia lumii de pe strada. Cam 98% din trecatori se uita cu admiratie, se intereseaza despre stilul lor de viata… dar am intalnit si vreo 2 scarbe, scuzati cuvantul dar altfel nu pot fi numite, care se uitau de parca aveam vreun pui de brontozaur in ham! Nu exista padure fara uscaturi… In general am inceput educatia oamenilor de pe strada in ceea ce priveste dihorii si nu mai zic k au fost cativa care au zis k isi iau si ei, bineinteles dupa ce au aflat cat sunt de sociabili si adorabili, eu dau voie sa se joace cu ea, asa nu mai traiesc cu ideea aia “bunica la tara ii omora k ii manca gainile, sunt animale rele” :))) conceptii de pe vremea celui de-al 2lea razboi mondial. Pozici inca nu am facut din pacate, numai la poze nu ne-am mai gandit noi in timp ce ne jucam. Deocamdata ne bucuram de fiecare clipa impreuna, dar promitem k in cel mai scurt timp vom imortaliza momentele cand nu doarme (pt k deocamdata numai cand doarme am putut s-o prin la poza! ) Pupacim nasucurile voastre! :*:*

    #4823
     yoyolina 
    Participant

    buna seara iubiti “fratiori”. am si eu o intrebare, cand, cum si ce produs trebuie sa folosesc pt deparazitarea externa a tashei, si la cat timp se face deparazitarea interna? 

    nu avem probleme, suntem ok, dar vreau sa fiu inarmata pana in dinti cu informatii, si sa prevenim eventualele probleme, pt k e mai bine sa previi decat sa tratezi! pupam boticele voastre frumoase si plecam la joaca! (pt k se joaca cu mya de parca ar fi surori si s-ar cunoaste de 100 de ani!) :* :*

    #4825
     Anonim

    Deparazitare externa: Advocate ptr pisicute sub 4 kg sau pudra Bolfo. Voi aduce in curand spuma si sampon antideparazitar special pentru ei 🙂

    Deparazitarea interna se face in mod normal o data la 3 luni, insa din punctul meu de vedere este un pic cam mult, pentru ca nu sunt animale pe care le scoti din casa in mod constant. Plus ca dihorii se dovedesc a fi foarte rezistenti, rareori iau paraziti intestinali. Prin urmare, cred o deparazitare interna o data, de doua ori pe an este mai mult decat ok…insa este alegerea ta daca vrei sa o faci ca la carte sau nu.

    #4834
     ingerasuoana 
    Participant

    bine ati venit!

    ne bucuram ca tasha sau kikineata mica e bine si fericita!

     

    pupam pufosenia!

    #4840
     yoyolina 
    Participant

    Va asteptam sa vedeti poze si filmulete pe facebook! Yoana Yoyolina numele :*:* Elena! Abia astept sa iti arat k ai avut dreptate!!! Dorm impreuna! Va pupam dulce dulce!

    #4841
     ELEnNa 
    Participant

    Eu am vazut filmuletul.

    Mya e o dulce, s-a atasat foarte frumos de Tasha. 🙂 Si ce o mai curata, o lingea, dormea pe ea… superb! Probabil se vor mai ciondani cateodata de la te miri ce, o jucarie sau de la bolul cu mancare, dar nu pentru ca sunt rase diferite ci pentru ca se plictisesc si isi ocupa timpul cu nebunii. 🙂 

    Insa imaginea asta de legatura intre pisi si dihoritza e superba… 🙂 Sa iti traiasca!  

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 21 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account