Acest subiect conține 20 de răspunsuri are 8 voci și a fost actualizat ultima dată de  yoyolina acum 11 ani, 6 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4842
     Simo_Pas 
    Participant

    Este tare mishto filmuletul, ce o mai curata pe micuta Tasha 🙂 Sa`ti traiasca!!!

    #4843
     yoyolina 
    Participant

    Sarumana 😡 sunt foarte comice, niciodata nu m-am gandit k o sa doarma impreuna…. 😡 

    #2777
     Diana 
    Participant

    Yoyolina, te rog spune-mi cum se impaca cele 2 pufosenii cu litiera? am si eu combinatia asta de dihoras + pisica. pe iuky, dihorul , il am de 2 saptamani, pe pufi, pisoiul il am de 3 ani. mai nou iuky mananca mancarea pisicii si invers. hai ca pe a pisicii o pun pe masa si nu mai ajunge , dar cu mancarea pufosului mic ce fac? unde sa o pun sa nu o manance pisica? si mai am o problema ..pufi a fost educat sa isi faca nevoile in cada, nu am folosit litiera. acum cand ma plimb cu litiera prin casa ca sa il invat si pe iuky sa-si faca nevoile in ea, pisica cum o prinde cum trage cate un pisu . tu cum ai rezolvat cele doua probleme(daca au existat si la tine)?

     

    Multumesc mult!

    #5006
     yoyolina 
    Participant

    Buna. Imi cer scuze, nu am mai intrat de ceva timp pe forum. Motanul meu a fost educa la fel, sa isi faca nevoile la cada (nu l-am educat eu, meritul asta este al batranei care l-a pierdut si a ajuns la mine acum 11 ani). Pisica s-a dus singura la litiera, pe tasha am pus-o eu in litiera de cate ori se trezea din somn. Presupun ca ea a mai avut contacte cu nisipul, de aia stia ca acolo trebuie sa faca. N-am avut prea mari probleme in sensul asta. Ca si sfat, daca mai ai problema cu litiera, incearca sa stergi cu un servetel unde face iuky si pune in litiera, asa simte mirosul lui si isi da seama ca acolo trebuie sa faca. Cu mancarea, animalele mele mananca toate aceeasi mancare, royal canin kitten/babycat, sanabelle kitten, desi nu este recomandat motanului pt ca este batran si ii trebuie mancare speciala pt seniori, degeaba o cumpar pt ca el tot pt juniori mananca. Alimentatia tashei in proportie de 90% se bazeaza pe carne  cruda de la pieptul de pui, inimioare de pui, inimi de curcan, toate tocate, granulele le mananca numai cand are chef. Acum am gasit o reteta foarte interesanta pe site, supa pt dihorasi(ce-i drept am schimbat putin ingredientele), dar a fost f apreciata atat de tasha cat si de pisici. Sa iti spun cum am facut supa, daca vrei sa o incerci, carnea de la pieptul de pui (cam un sfert de piept) am amestecat-o cu 10 inimioare de pui, 2 inimi de curcan si o bucatica de carne de vita si le-am dat la blender, crude fiind. Separat am fiert oase de vita pt caine, si am subtiat compozitia din blender cu supa de la oasele de vita. Aceasta mancare am lasat-o mai densa, nu chiar o supa, dar a fost foarte apreciata. Urmatoarea zi cand am repetat reteta, am scapat-o mai zemoasa, si tasha s-a uitat la ea si nu a vrut sa manance, asa ca i-am pus cateva granule, le-am lasat de s-au umflat, si a mancat foarte bine. Cred ca merita sa o incerci, eu am facut in cantitate mai mare pt ca am 3 botici de dat papica. Mult succes in continuare! 

    #5013
     Diana 
    Participant

    Multumesc mult pentru raspuns si pentru reteta de supa, o s-o incerc cu prima ocazie. Cat despre problema mea partial am rezolvat-o. Yuki nu mai foloseste litiera deloc si isi face nevoiele pe ziare, iar cu mancarea inca nu stiu cum sa fac, a motanului sta pe masa iar a pufosului in cusca , dar cusca, in curand, v-a pleca din casa deoarece ocupa mult loc si este decat suport pentru castroanele cu apa si mancare . De dormit in ea nici atat, nici sa nu o vada. Trebuie sa gasesc eu ceva sa o rezolv. 🙂

     

    Multumesc inca odata!

    #5017
     yoyolina 
    Participant

    Cu multa placere. Depinde de ce spatiu ai in casa, eu urmeaza sa ii fac o cusca tashei de 2 m inaltime, 1 m lungime si 1 m latime, 3 4 nivele. Tasha doarme in cusca, dar usitza este inchisa doar cand eu nu sunt acasa, bine, cusca in care doarme e f mare, este pt transport caini de talie medie, incap si pisicile si daca se straduieste incape si cainele pe laga pisici si tash. N-am avut probleme cu ea, nici in a accepta cusca, nici in a folosi litiera. Va pupacim :* si va uram succes! :* 

Vizualizare 6 articole - 16 la 21 (din 21 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account