Acest subiect conține 14 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  Alexandru N acum 10 ani, 4 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2547
     alina_elena 
    Participant

    Salutare,

     

    Ma adresez in special celor in apropierea loc. Deva, unde intr-un pet-shop din incinta galeriei Real se chinuie in ultimul hal un puiut adorabil!!!!

        Inca nu are culoarea definitiva a blanitei, dar mie mi s-a parut a fi scortisoara, e mult mai deschis decat Maya noastra care e banditaTongue out standard, pare a avea cam 3-4 luni si este scos la vanzare pt 270 ron.

        Nu pot sa va spun ce am simtit cand l-am vazut cum era tinut intr-un acvariu de 30*40, plin de talas care-l aruncase afara, ii pusesera niste gratii deasupra si in disperarea lui se catara!!! pe ele ca o maimutica. Era super agitat, nu avea nici un culcus, nici loc sa-si faca treburile, in bolul de mancare era ceva urma de morcovCry, nu mai zic nimic de unghii cu care l-a zgariat de numa pe al meu. Am rugat-o pe vanzatoare sa-i dea o carpa cat de mica sa poata dormi, nu mai zic de luminile care loveau direct pe el si galagia din jur, replica ei fiind ca sefii ei stiu mai bine si ca daca nu i-au dat inseamna ca nu are nevoie.

       Nu pot sa exprim in cuvinte ce am simtit  si in ce hal am plecat, sotul meu nu stia cum sa ma scoata de acolo sa nu-i sar aleia la gat. Si acum, scriind, am in minte doar fetisoara lui si ma podidesc lacrimile.

     

      Va rog daca stiti pe cineva, sau doriti un mic pui, mergeti sa-l luati, eu l-as fi luat pe loc dar nu am posibilitatea in momentul de fata sa mai tin unul pe langa Maya. Sunt dispusa sa va ajut cu toate sfaturile necesare din propria mea experienta, si pot sa spun ca nu am crezut, desi mai avem si alte animale, ca un dihoras poate deveni o particica atat de importanta in viata noastra pana nu am avut-o pe Maya noastra.

     

      Pentru detalii ma puteti contacta atat pe forum cat si pe mail alina_elena_1987@yahoo.com

     

     

    #5475
     ana-simona 
    Participant

    Buna Alina daca ai posibilitate ial tu sunt sigura ca se va intelege cu Maya a trecut ceva vreme de cand o aveti si nu cred ca va refuza un companion din specia ei…Multi multi pupici Mayei:*:*

    #5476
     Roxana 
    Keymaster

    Sa il iei tu ar fi o idee, iar a doua, se poate face plangere la protectia animalelor pentru modul in care este tinut. Sunt conditii foarte clare pentru detinerea animalelor in pet-shopuri si sunt sigura ca multe sunt incalcate, deci isi pot lua o amenda destul de frumusica. Poate asta le-ar fi invatare de minte; chiar daca cineva va cumpara acest puiut, va aparea altul and so on. Numai asa se poate stopa o astfel de atitutide.

    Sper ca acest biet animal sa fie luat de acolo cat mai repede 🙁

    #5477
     alina_elena 
    Participant

       Din pacate, noi mai avem doar un venit in momentul de fata si chiar sa zic ca l-as lua, pt ca m-am gandit la asta, nu as putea sa-i ofer, material vb, toate conditiile necesare.

       Noi mai avem si 2 cani si 2 papagali pe langa si la momentul de fata, nu as putea sa-i fac nici sterilizarea si altele trebuincioase.

     

       Sper sa citeasca cineva cele scrise si sa reuseasca sa-l ia de acolo!

    #5478
     andreea.b5 
    Participant

    Salutare 🙂 oare stiti daca inca mai au dihorul cei de la pet shop-ul din real? Eu nu sunt din deva si as dori sa il cumpar.
    Multumesc

    #5479
     alina_elena 
    Participant

    andreea.b5 a spus:

    Salutare 🙂 oare stiti daca inca mai au dihorul cei de la pet shop-ul din real? Eu nu sunt din deva si as dori sa il cumpar.
    Multumesc

    buna, poti sa-mi dai nr tau de telefon? eu acum am sunat la ei si astept un raspuns, as putea sa te sun sa-ti spun mai multe detalii.

     

    ms

    #5480
     andreea.b5 
    Participant

    Dar nu stiu sa intru sa las mesaj privat ca nu vreau sa las numarul la vedere

    #5481
     alina_elena 
    Participant

    vezi ca la orice msg al meu ai un butonas cu send pm mergi pe ala si de acolo completezi ce-ti cere, daca nu ti-am trimis al meu pe mail, poti si tu tot pe mail ca e mai usor

    #5482
     ana-simona 
    Participant

    Buna va rog sa postati si aici ce s-a intamplat mai departe cu dihorasul; toti ne dorim sa aiba o soarta mai buna si o viata mai linistita…

    #5483
     andreea.b5 
    Participant

    astazi am fost si am luat dihorul. sunt foarte fericita si multumita. vreau sa spun ca, atunci cand l-am luat in brate, imi era frica sa  nu ma muste. dar m-a mirosit putin cu nasucu' ala mic si roooozz :X si ne-am imprietenit imediat. i-am facut si vaccinul azi. il cheama Cookie 😀 si deja a facut “cunostinta” cu toata casa 🙂 topaia si fugea peste tot, parea fericit 🙂 de fapt, ii fericit 🙂

    #5484
     Roxana 
    Keymaster

    Felicitari, sa te bucuri de el! Asteptam poze cu micutul, aici sau pe FB 😀

    #5485
     ana-simona 
    Participant

    Wow , ce bucurie, ai salvat o viata chinuita ,iti va fi recunoscator si iti va multumi in fiecare zi plina de iubirea lui mica si de nazdravaniile lui. Bravo si asteptam poze cu el ….abia astept sa il vad:D.Popici multi catre nasucul lui rozaliu:*:*:*:*:*

    #5486
     andreea.b5 
    Participant

    multumim :* voi posta si poze cat de curand 🙂

    #5487
     alina_elena 
    Participant

    Si uite asa incepe sa creasca familia blanosilor din jud Hunedoara!Tongue out

     

    Asteptam poze!!!!

    #5496
     Alexandru N 
    Participant

    Buna Andreea ! Ma numesc Alex, sunt prietenul Cristinei 🙂 ..fata de la pet de la care ai cumparat dihorelul. Vreau sa iti spun ca ..nu mai stiu exact cat a stat dihorelul la pet..vreo 3 luni .. dar si eu si Cristina ne am indragostit nebuneste de el..a fost ceva de nedescris..nu exista sa nu vin la pet zilnic pe tura Cristinei..si sa nu il dragalesc pe uratu ala mic pana nu mai puteam 🙂 as fi dat si de 5 ori pretul lui dar si eu si cristina avem papagali acasa dar de multe ori am fost la un pas sa il luam chiar daca..si acum ne aducem aminte de el si ne intristam 🙁 🙂 chiar a fost o iubire de neuitat ca sa zic asa 🙂 dupa ce l ai luat am si certat o pe cristia ..vreo 3 zile am fost suparat pe ea..”ti am zis sa i ceri nr de telefon la cine il cumpara ca sa l putem vizita” 🙂 . Asa ca ma bucur f mult ca te am gasit si nu in ultimul rand ca a gasit un stapan care stie sa aibe grija de el 🙂

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 15 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account