Acest subiect conține 45 de răspunsuri are 10 voci și a fost actualizat ultima dată de  Lilu acum 11 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2270
     danieladdo 
    Participant

    Am in camera mea 2 fotolii umplute cu polistiren in forma de para pe care le-am apropiat de pat ca sa se poata urca Bijoux si Arriel (verisoara lui Bijou care locuieste temporar cu noi) in pat, unde le place sa sara si sa se joace. Cind am venit acasa de la lucru si am deschis usa camerei…am inleminit, totul era alb, plin de bobite peste tot, podeaua nu se mai vedea Laugh iar cei doi dormeau nevinovati, pe spate cu labutele in sus, obositi de atata joaca!  Laugh 

    #2572
     Anonim

    De ce baia mea este mereu plina cu apa….

    #2578
     danieladdo 
    Participant

    Revin cu imagini  Laugh

     

    poza1

    #2621
     margot1 
    Participant

    Roxana, al tau este un iubitor de apa!!!!! fericito!!!!!

    Codita este f. interesanta!!!LaughLaugh Si nu o poate prinde, saracutul de el!!!Laugh

    Ai mei au orpare de apa, nu intra e bunavoie ptr. nimic in lume in apa.

    Daca le fac baita, ma lupt efectiv cu ei, cind am spalat 3 dihori, sunt toata zgiriata pe miiniYellYellYell

    #2633
     Anonim

    Nu sunt o fericita! Hehehehe! Maya iubeste apa pentru ca nu e dihor, e nurca Kiss De aici si codita…are fizionomia complet diferita de dihori si e animal semi acvatic. E o placere sa o privesc inotand, insa daca incerc sa o spal, ajung la fel de zgariata ca si tine. Noroc ca nu prea are nevoie de sampon, tinand cont ca sta mai tot timpul in apa si e o curatica Wink

    Pif si Leeloo (za ferrets) sunt complet anti apa. Pif nu ma zgarie, in schimb incepe sa tremure de parca ii taie cineva un picior si se catara pe mine intr-o mare disperare. Leeloo ma zgarie, motiv pentru care nu a vazut decat 2 baite intr-un an. Eu nu sunt o mare adepta a imbaierii, pentru ca sunt animale foarte curate si isi fac igiena zilnic…

    #2637
     margot1 
    Participant

    Mi s-a parut mie ceva ciudat, era prea inchis la culoare “dihorul” tau!!!!LaughLaughLaughLaugh

    #2642
     Anonim

    Hehe! Aici incerca sa linseze un iepuras pe care il salvasem si ii facusem adapost pe balcon Laugh

    #2762
     Elisza 
    Participant

    E o dulcica Maya:). Parca se lupta cu un peste. Iepurasul este ok?

    #2763
     Elisza 
    Participant

    Ceva ciudat la dihorica mea este atunci cand incepe sa dea din coada ca un catel. Asta face numai atunci cand vede un alt animal gen rozatoare si vrea sa atace….

    #3250
     moko_laura 
    Participant

    Intr-o dimineata, dupa ce taz a adormit, m-am apucat si eu de treaba…am pus niste rufe la spalat si am dat drumul la masina…la un moment dat, vad apa pe jos..multa apa care venea din spatele masinii. dupa ce am adunat-o cu carpe, faras, matura..am dat masina la o parte sa vad “minunea”..nu intelgeam de unde curge..deja imi reprosam ca uite nu am folosit niciodata calgon! acum tre sa cumpar alta! s-a stricat si asta! ce ma fac???

    cand colo ce vad? furtunul de evacuare a apei era intepat in nu stiu cate locuri! cum naiba???? cum s-a perforat in halul asta??? stateam pe jos in bucatarie si incercam sa-mi dau seama cum de s-a putut intampla una ca asta..ma bufnise si rasu…apoi, mi-am adus aminte ca tazu se cam baga pe dupa masina si zgaria pe acolo…atunci mi-a picat fisa: tazu e vinovatul!!!! dupa ce a venit un nene care a inlocuit furtunul, am acoperit locul in care intra nazdravanul cu o cutie mare. a doua zi taz a dat sa intre iar la joaca …ghinion!!! nu mai avea pe unde. m-am stricat de ras uitandu-ma la el cum muncea sa dea cutia la o parte…dupa scurt timp a uitat…l-au apucat nabadaile cu salteaua unei canapele din camera…s-a bagat pe dedesubt si a ros-o..a facut-o varza! noroc ca nu dormim pe canapeaua aia…am astupat si in zona cu pricina..am luat salteaua, am infipt pe sub canapea pernute…vad ca nu mai intra…iar ultima ghidusie..tazu s-a bagat dupa televizor si a inceput sa traga ca nebunu de cabluri..l-a scos ciprian dar cu mare greutate…acum suntem cu ochii pe el ca pe butelie sa vedem daca se mai furiseaza la cabluri…

    #3256
     moko_laura 
    Participant

    noi stam intr-o garsoniera din pacate…deci camera lui de joaca e si locul unde tinem tv, calculatorul si vb ta,,alte magaoaie electrice…cand e in camera stau cu ochii pe el tot timpul..nu-l scap o secunda…

    off…hai ca is cam suparata in dimineata asta…aseara tazu m-a capsat de mi-a dat sangele :(( nu stiu ce l-a apucat….asa m-am suparat de taaree! pt ca nu a avut nici un motiv….si mai e o faza..de cateva zile parca respira greu..suiera pe nas, parca se ineaca si tuseste foarte zgomotos…dar nu mereu…dar cand il apuca ma si sperii! cred ca azi il ducem la doctor….:( ai observat ca si blanosii tai sa faca la fel? sa suiere pe nas ca si cum l/ar avea infundat? citisem undeva ca daca face asa ori e racit ori are probleme cu inima….dar de mancat mananca, bea apa se joaca….nici nu stiu ce sa cred…si stranuta cam des…

    #3263
     danieladdo 
    Participant

    Poate a racit Taz..si Bijoux se ineaca, cred ca e din cauz aparului (acuma ii pica parul de pe coada si se linge) cred ca il inghite, din cauza aceasta am scos si covorul din camera ptr ca sapa in el si manca puful. Iarna cit nu a naparlit nu am avut probleme acuma insa tuseste ca si cum ar avea par in gat sau pe limba, asa mai face cind papa bobite de i se lipesc pe cerul gurii si le scuipa cu zgomot. Inca nu am intrat in panica…am inceput de 2 zile sa il dau cu albastru de metil in gat (sa nu fie vorba de o laringita) si daca nu ii va trece il voi duce si eu la veterinar…

    #3264
     moko_laura 
    Participant

    multumesc daniela pt raspuns…si tazu naparleste..poate o fi din cauza asta..oricum il duc la medic diseara si iti spun si tie ce/am rezolvat..poate informatiile te vor ajuta si pe tine…sa stii ca m-am gandit si eu la asta dar trebuie sa stiu precis…multumesc frumos..sa stii ca m/am mai linistit 🙂 pup banosu tau pe botic si sa-ti traiasca!! 🙂

    #3268
     Anonim

    E posibil sa fie o reactie alergica la praf (Pixie are dreptate cu aspiratul in toate colturile) sau la substantele cu care faci curat. Eu am cumparat o solutie pentru podea pe baza de migdale, 100% eco, fara chimicale, dupa ce am observat ca lui Pif ii curge un ochi de ceva vreme. E mai scumpa, ce-i drept, vreo 30 ROn sticla, dar se merita. Astia mici se curata tot timpul pe labute si e bine sa fim precauti. Nu mai vorbesc ca e un plus si pentru noi, ca inhabitanti ai locului respectiv.

    Alte surse posibile: substantele cu care ii cureti cusca (sfat: foloseste numai sapun), detergentii de rufe/balsam, parfumul de camera/betisoare. 

    Nu este exclusa o afectiune respiratorie, insa nu cred ca e cazul. Sa ne tii la curent cu ce spune domnul doctor Kiss

    #3269
     danieladdo 
    Participant

    tin pumnii lui Taz sa fie sanatos..sunt tare curioasa ce ar putea avea…Daca si CD tuseste, poate e din cauza parului…nici Arrielle nu tuseste…nu are nici un stress Undecided

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 46 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account