Acest subiect conține 63 de răspunsuri are 17 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4173
     ELEnNa 
    Participant

    Nu vreau sa te invat sa fii violenta cu animalutul, nici nu trebuie. Dar eu iti spun ca noi pana nu ne-am primit palmute la fund nu ne-am invatat minte. Cu vorba buna ne-am dus mult timp si el tot rau era. De nicio culoare nu se cumintea. Il durea exact sub coada de “Nu” si de “”Ma doare” si de “AUUU” etc etc. Dupa 5 minute se intorcea si tot ne musca.

    Pana a vazut ca Auu doare… cand isi lua palmuta la fund plangea.. sincer cred ca i-am vazut si o lacrima in coltul ochiului. Dupa ce ii dadeam palma parca nu mai puteam de mila si stateam amandoi pe el si il mangaiam si ne ceream iertare si il pupam si il alintam. Dar el isi invatase lectia. si in cateva zile, odata cu palmuta la fund, a invatat ca dupa muscatura vin consecintele. Si s-a dezvatat. Acum depinde de fiecare dihoras, dar la incapatanarea si perseverenta lui Sid n-aveam ce sa facem decat cu palmuta… altfel nu se face treaba decat pe jumatate. Adica te lasa pe moment, insa dupa 5 min venea si te musca din nou .. nu mai poate el de zbiereturile noastre.. 🙂

     

    Succes!

     

    Aaa, si un pont pentru taiatul unghiilor. Noi acum nu mai avem probleme cu el, sta in orice pozitie il punem la orice ora din zi si din noapte. Dar cand era mai mic, nu statea la taiat de unghii decat cand era inconstient. Si cand il prinzi asa… la limita constientei? Atunci cand doarme 🙂

    Cand vedeam ca ii este somn il lasam sa adoarma 10-15 minute, dupa care il luam in brate si ii taiam unghiile. Atunci cand era pe jumatate adormit puteam sa facem ce vrem cu el … Daca i le tai corect, nici nu simte, doarme de sparge, ca nu stie ca i se taie unghiutele. Daca tresare si scoate ceva sunete, sigur il doare si procedura e incorecta.

    #4237
     Roxana 
    Keymaster

    Inteleg ca dihorii musca in joaca, dar ce face a mea nu e din joaca. Dovada:

     

     

    #4238
     Simo_Pas 
    Participant

     Tocmai ca e din joaca Smile ia incearca sa`ti bagi mana printre 10 seringi, vezi nu te vei zgaria la maini? Joaca-te cu ea folosind jucarii de plush.

     Au coltisori foarte ascutiti si ea nu stie ca tu nu esti dihor si nu ai pielea groasa cum o au ei.

     Nu`ti doresc sa stii cum musca din rautate Wink

    #4239
     ingerasuoana 
    Participant

    Nici eu nu iti doresc sa experimentezi capsarea pana la os din rautate.Yell

     

    Zilele astea chiar Dexu m-a agatat de degetul mare ca m-am jucat cu balonul spart. el are ciuda pe baloane la maxim. el a crezut ca e balon si a vrut sa il capseze….din zbor s-a nimerit degetul meu….stiu ca a fost greseala mea si nu l-am certat…

    Si cand era Dexu mic ma duceam la serviciu plina de zgarieturi….cu timpul si cu corectie te vei bucura de ea….este doar o joaca pentru ea

    #4243
     Anonim

    Dap, aveti dreptate, insa pentru cel care are nenorocul sa aiba de-a face cu un dihor capsator la modul acesta, nu este un lucru usor. Am trecut prin asta cu un dihor agresiv, care ataca, nu se juca. Perioada de acomodare nu este usoara, gasirea metodei care sa functioneze pe personalitatea dihorului respectiv difera (uneori e posibil sa nu mearga niciuna, cel putin nu la modul descris de noi) si rabdarea este pusa greu la incercare.

    E usor pentru noi sa vorbim acum, pentru ca am trecut deja prin asta si am uitat. Plus ca avem alta experienta si nu ne panicam la fel, stim cum sa ii apucam, cum sa ii invartim, stim de ce musca, cum musca, avem alta rabdare etc. Pentru un incepator, totul este dus la extrem, nu are cunostintele necesare si il cuprinde panica: aceea ca dihorul respectiv va musca asa la infinit si ca nu poate face nimic. Din cauza asta vedem dihori abandonati, in mare parte. 

    Laur, eu cred ca dihorita ta va fi ok. Sper cu sfaturile date de fete aici si cele oferite de mine in particular, sa treci peste perioada asta si sa te bucuri de animalut in viitorul cel mai apropiat Kiss

    #4245
     ingerasuoana 
    Participant

    sefa tribului stie sa o zica cel mai bine Tongue out

    #4250
     Roxana 
    Keymaster

    Am si eu niste semne foarte ,,dragute” de la A?k Frown

    Prinde foarte tare si nu vrea sa de-a drumul chiar daca o prind de ceafa Yell

    M-a prins cu toti cei 4 colti si i-a infipt adanc… Dar nu ne lasam batuti !!! Tongue out

    #4251
     ingerasuoana 
    Participant

    nu va lasati Wink

    #4253
     Roxana 
    Keymaster

    NUUUU, nu ne lasam! Mai ales acum cand am descoperit cauzele muscaturilor si cu siguranta le vom remedia. Teoretic in 2-3 saptamani totul ar trebui sa fie ok si sa avem animalul de companie mult visat.

    #4255
     ysyoko 
    Participant

    pe mine m-a muscat doar una dintre micute  pana acum din rautate (pt ca era nervoasa pe mine ca o certasem-mi se urca in cap si incercam sa curat mizeria de sub dulap) si nu era Ask, ea chiar era una dintre cele mai neagresive la mine in casa…cand musca in joaca doar sasaiam la ea si imi dadea drumul. este posibil sa fie destul de stresata momentan tinand cont ca a schimbat casa si ca nu mai are asa multi companioni de joaca.

    PS: am observat la astea mici ca atunci cand nu isi primesc portia zilnica de carnita se cam supara si devin mai muscacioase. (la mine in casa au in permanenta bobte si primesc carne macar o data pe zi…s-a intamplat sa nu le dau si 2 zile carnita si erau cam suparate).

    #4258
     iulia 
    Participant

    salut si bine ati venit … frumoasa “bestiuta” aveti , ma tot uit la ea , si semnele ce le lasa sunt de-a dreptul superbe :)) . Cu timpul , dupa ce va acomodati muscaturile vor fi mai blande pt ca si Ask trebuie sa invete cat are voie sa stranga  :)) momentan i se perite tot si deci face … incercati sa-i dati sa linga de pe deget galbenus de ou sau multivitamina, asa va stii ca degetele voastre sunt pentru a i se oferi ceva nu pentru a le roade … 

    Tare dragalasa pufosenia , va pupam si noi :* sa va bucurati de ea !

    #4267
     Roxana 
    Keymaster

    Va multumim din suflet atat pentru primirea calduroasa cat si pentru sfaturile care pana acum ne-au fost de un real ajutor. Sincera sa fiu ma tot gandesc cat ne mai suportati Laughing ?

    Mai ales Simo care isi pierde timpul cu mine la telefon de fiecare data cand am o problema si Roxi….pffffffffffff la Roxi am atatea de spus ca nici nu stiu cu ce sa incep…

    Ma tot ajuta cu sfaturi de vreun an, de cand tot ba vrem, ba nu vrem sa ne luam o pufosenie.

    Ii multumim si lui Isa fara de care nu am fi avut ,,capsatorul” nostru scump Kiss

     

    P.S: Si ,,coltisorii” mei 

    http://i54.tinypic.com/2s6wx2p.jpg

     

    Eu n-am tras mana si asa ca m-am ales doar cu 4 puncte, adanci ce e drept dar nu conteaza.

    #4272
     ysyoko 
    Participant

    ea stie cat de tare sa muste sau sa nu muste ca am invatat-o asta la cat m-am jucat eu …dar este posibil si sa nu se fi acomodat cu voi inca si sa nu va placa si de asta sa va atace….Kiki la inceput (desi pe fosta stapana nu o musca) ma alerga prin casa si ma ataca in mod special din rautate pt ca nu ma cunostea si nu ma suporta ( am purtat cizme de cauciuc 2 luni in preajma ei si s-a obisnuit treptat cu mine..nici nu am certat-o cand venea sa ma muste ca ea intelegea ca nu e bine ce face dar nu ii placea de mine…si pana la urma m-a acceptat). din toata experenta mea cu KIki+puiutele am observat ca fiecare dihor este foarte special si trebuie abordat intr-un mod anume pt a da rezultate. Din cate am cunoscut-o eu pe Ask, este foarte inteligenta foarte sociabila si curioasa cu oamenii si destul de incapatanata (dar am altele mai incapatanate..ea este un caz rezonabil) nyu este foarte suparacioasa si nici razbunatoare (una dintre astea mici pe care le am se supara foarte des si ma mai ataca pt ca o cert..si tot ea vine si ma musca pe mine :), Ask cand era certata ori continua cu prostioarele pe care le facea fara sa ma bage in seama ori pleca dar fara suparare). daca vrei si mai multe detalii ne vedem duminica sa nu mai scriu chiar romane aici.

    #4274
     Simo_Pas 
    Participant

     Andreea, stai linistita ca nu se supara nimeni Smile Ne bucuram ca putem fi de ajutor! Nimeni nu se naste invatat iar noi la randul nostru ne-am bucurat cand am gasit pe cineva cu care sa ne consultam, pe care sa intrebam una alta despre micutele noastre bestii :)) }{

    #4277
     Anonim

    De acord cu tine, Simo! Cel putin pentru mine, 'consultanta' pe dihori e aproape un mod de viata…

    Isa are dreptate, la fel muscau si cei 15 pui pe care i-am adus de la crescatorie cand le era foame Kiss Si mancau…mult! Cred ca cea mai 'rea' dihorita pe care o pomenesti este de fapt cea mai autoritara. Nu cred ca se pune vreodata problema ca un animal este rau, daca musca, sunt motive intemeiate (in capul lui) pentru care o face. Aici trebuie lucrat.

    Si eu cred ca este vorba de stres pentru ca a fost relocata si separata de fratiorii ei, de faptul ca a stat cu ei si a invatat un comportament de joaca dihor vs dihor, dar si de faptul ca este inca pui si nu a avut destul timp la dispozitie sa invete ca nu trebuie sa muste. 

    Rabdare si rezistenta la muscaturi! Nu o sa dureze mult…Smile

Vizualizare 15 articole - 31 la 45 (din 64 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account