Acest subiect conține 32 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  moko_laura acum 12 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2343
     Anonim

    Solutia salvatoare in cazul meu sunt parintii mei. Exista doua optiuni: cand plec pe perioada mai lunga de timp, ii duc pe micuti la ei, in Slobozia. Noroc ca am masina, altfel nu stiu ce m-as fi facut (de altfel, asta este motivul principal pentru care mi-am luat masina!) sau vin ai mei in Bucuresti sa faca pe baby sitterii :)) Deja blanosii sunt parte din familie si ne gandim foarte bine inainte ce si cum facem, insa este adevarat ca am renuntat la multe escapade pe motiv ca nu puteam sa ii las sau ar fi fost prea stresant pentru ei sa ii car dupa mine.

    Optiunea sa ii las 2 zile singuri cu bobite si apa nu prea exista in cazul meu, pentru ca Maya nu papa decat carne cruda si in apa…face baie Cool. Trebuie schimbata constant…

    Am niste prieteni buni care ma cheama pe la ei cand mai pleaca din oras. Trec o data pe zi si le schimb apa si mancarea, ma joc cu ei putin si sunt super ok. Insa daca faceti asta, trebuie sa avetii incredere ca persoana care se ocupa stie cat de abil poate fi un dihor.

    Pensiuni pentru dihori nu exista, din cate stie eu. Si nu as avea sincer incredere sa apelez la un asemenea serviciu. Nu de alta, dar chiar daca ar veni cu recomandare, cred ca dihorii mei ar fi foarte deprimati….mai ales Pifu' :). 

    #3453
     moko_laura 
    Participant

    buna fetele! in primul rand multmesc pupe pentru topic 🙂 

    offf..cand l-am luat pe taz am cantarit bine lucrurile si mi-am asumat riscul de a nu mai pleca din bucuresti atat de des. lucru pe care l-am si facut de altfel ..dar vine concediul in iulie si am doua saptamani!!! de obicei mergem la mare o saptamana si la munte o saptamana. la munte pot sa iau tazu cu mine, nu e cald, avem cazare…dar ce ma fac cu marea fetelor??? sa nu mai plec?? nu pot sa renunt la mare..marea e iubirea noastra de-o viata…cu parintii mei nu pot sa-l las pe taz pentru ca..e mai complicat..lor nu prea le plac animalele si..in fine..nici nu se pune problema…nici daca s-ar oferi nu l-as lasa…la soacra mea nu pot sa-l las pentru ca locuinta lor e foarte periculoasa pt blanos. nu mai pun la socoteala faptul ca nici parintii mei, nici socrii nu stiu sa aiba grija de un dihoras…la pensiune nu l-as lasa decat daca as vrea cu tot dinadinsul sa-l pierd…si nici nu cred ca l-ar accepta cei de acolo…prieteni nu am care sa aiba la randul lor dihori in casa…deocamdata ne-am hotarat sa luam tazu cu noi la mare dar la cazare..noua ne place cu cortul in vama..de 8 ani tot mergem acolo si numai la cort…sa vezi rasaritul, sa stai in aer liber, sa ai marea la picioare..e un vis!! acum..mno..cred ca vom lua cazare. sper sa ma primeasca acolo cu tazu…si mai sper ca tazu sa reziste la caldura..bine in camera o sa fie racoare dar…uff..oricum, tazul tre sa invete de mic sa fie excursionist dar cu o limita. nu vreau sa chinui animalul ca sa ma simt eu bine. asa ca la cazare va fi numai bine pentru el

    nu am ce face…asta e…imi asum intr-un fel faza pentru ca stiam de la bun inceput ce inseamna un taz in familie…dar mi-am spus lasa ca vedem noi atunci. asta este solutia de compromis. noi la cazare cu buzunarele  mai goale :)) tazu in vama!!!! si hai, fie vb intre noi, 7 zile nu va fi o nenorocire. apoi plecam la munte si s-a rezolvat pentru el…nu e o solutie ideala dar decat sa nu merg deloc…astept pareri de la voi, eventual idei si solutii la care nu ma-m gandit pana acum…

    PS sunt cam stresata 🙁

    #3455
     ingerasuoana 
    Participant

    noi avem noroc cu soacrii mei. stau la 2 minute de noi si cand suntem plecati vin in fiecare zi la Dex. am mai inceput sa il luam si noi in plimbari de o zi dar mai mult nu. 

    nu stiu daca e prea mult, dar eu la un moment dat m-am gandit ca am putea sa ii lasam pe pitici la unu din noi, cei care mai avem dihorei. stiu ca va fi bataie pe teritoriu…dar stiu ca ar fi o solutie, pt ca cine ar stii cum sa reactioneze cu un dihorel decat cineva care mai are unu….

    categoric, e mai buna ideea ca dihorelul sa stea acasa la el si sa vina unul din familiile noastre in fiecare zi…dar cand nu se poate?

    #3457
     danieladdo 
    Participant

    Eu am noroc cu parintii mei ca au grija de dihoreii mei cind sunt plecata, mamei mele ii este cam frica de Bijou ca se face covrig in jurul piciorului si musca incet, iar Arrielle nu se misca de sub dulap cind intra cineva in camera, iese numai daca o strigi.

    Cu marea…nu cred ca este o idee buna sa il iei pe Taz, doar daca ai clima la masina si numai daca este racoare acolo unde te vei caza. Iti spun asta ptr ca eu stau la mansarda si vara este foarte cald, iar dihorii mei stau cu gurile deschise si respira foarte greu, din cauza aceasta anul acesta am in plan sa imi pun clima in camera mea. Trebuie sa ai grija ptr ca ei nu prea suporta temperaturile ridicate, are si Roxana un articol pe site.

    Am mai avut o experienta neplacuta recent cind am vrut sa merg cu Bijoux in vizita, in masina era destul de cald si a inceput sa respire greu cu gura deschisa, m-am speriat foarte tare, am oprit imediat si m-am dus cu el la o pompa de apa de i-am dat sa bea si l-am udat putin ca sa se racoreasca. In periaoda asta evit sa mai scot dihorii pe caldura din casa, eventual seara cind e racoare..

    #3458
     Anonim

    Dani are dreptate, caldura este extrem de periculoasa pentru animale (nu numai dihori), pentru ca nu transpira ca noi si se supraincalzesc. Odata instalata aceasta conditie, animalul are nevoie de asistenta medicala sa isi revina, iar atunci ca nu se intervine la timp poate ramane cu sechele pe viata. 

    Inainte de a urca dihorul in masina, dati drumul la clima, faceti doua ture de bloc sa se raceasca in interiorul masinii si abia apoi aduceti animalul. Eu chiar am o problema cu acest aspect pentru ca AC nu prea face fata pe 40 grade vara si oricat m-as plimba, tot nu se raceste destul. Am fost cu ea la service, am reconditionat instalatia de aer, dar tot nu e ok. Transpir si eu, dar apoi astia mici…

    So, am gasit o solutie: plec la drum noaptea. Vara pare a fi o solutie chiar si pentru mine, nu numai pentru animale. Se stie ca orice animal este mai linistit pe intuneric, asadar se reduce si stresul din acest punct de vedere. Daca trebuie sa ajungeti la constanta, plecati astfel incat sa ajungeti acolo dimineata pe racoare: plasati dihorul in camera si prindeti si rasaritul pe mare :))

    Laura, intereseaza-te inainte daca primesc animale de companie si asigura-te ca iei o camera cu aer conditionat. Si ai mare grija la cameristele care fac curat in lipsa oaspetilor; roaga la receptie sa se intre in camera numai strict cu permisiunea ta (si daca pui semnul de ocupat, mai intra), respectiv cand iei dihorul cu tine si e camera libera.

    Exista un articol pe aceasta tema: http://www.dihori.ro/ingrijire…..a-1571.htm  (sunt cateva detalii legate de excursiile la mare).  Recomand a fi citit cu atentie. Sederea la cort este intradevar idilica pe litoral, dar din pacate va trebui sa renunti la idee…

    Stiu ca esti stresata si imi pare sincer rau ca nu poti apela la cineva din familie sa te ajute. Eventual poti sa ne spui unde locuiestii in Bucuresti si vedem daca sta cineva relativ aproape de tine. Poate venim cu randul, dupa cum a spus si Oana (dar aici e oarecum ciudat – e vorba de o proprietate privata si nu stiu cine/cum ar accepta un asemenea plan, in conditiile in care noi nu iti suntem prieteni apropiati). 

    Sa fie luat de cineva iar nu este o idee foarte buna, cred, fara o testare in prealabil. Eu am o reala problema cu Maya care nu accepta niciun alt animal in teritoriu si nu am nicio sansa sa cazez (chiar in anumite cazuri este strict nevoie si ma lupt cu ea sa plece de langa usa, urineaza, pufaie, racaie…phh). Dar Maya e nurca si e cumva de inteles atitudinea, poate cu un alt dihor nu e asa mare bataie de cap. Poti incerca, de ce nu…

    Ma mai gandesc si la alte optiuni.

    #3461
     moko_laura 
    Participant

    Daniela, stiu toate lucrurile astea legate de caldura Smile in masina am aer conditionat..iar la mare alegem cazarea din doua motive: tazul nu poate sta la cort iar cazarea ii asigura racoare peste zi

    Multumesc frumos roxana Kiss pentru idei. iti dai seama ca primul lucru pe care il voi face este acela de a intreba daca ma primesc la cazre cu animal dupa mine. nici nu m-am gandit sa plec altfel…dar uite ca la ideea cu cameristele nu m-am gandit..asta pentru ca in vama nu intra nici naiba la tine in camera..dar..cine stie..totu-i posibil asa ca voi vorbi sa nu intre nimeni. chiar la asta nu ma gandisem. noi am mai fost la cazare in vama si nu ne-a deranjat nimeni.

    ideea de a veni cineva sa vada zilnic de taz…e cam cu dus si-ntors…

    sa ne lasam dihorasii unii altora ar fi o idee mult mai buna..dar trebuie discutat mult pe tema asta…pentru ca sunt situatii si situatii.

    de exemplu eu: daca il las pe taz cuiva care se ofera sa-l tina cateva zile, persona respectiva cred ca ar fi foarte chinuita in perioada aia. Motivele ? tazu face pisu si caca in pantaloni ca e mai nesimtit: cu alte cuvinte face cam pe oriunde ii vine, cu precadere pe gresie. daca e tinut in cusca, face in litiera din cusca, daca nu…:(

    apoi..ma gandesc la faptul ca fiind intr-o casa noua si straina sa nu cumva sa faca boacane…m-ar intrista foarte tare sa aud ca a ros ceva, ca a spart ceva, ca musca sau mai stiu eu ce…cu toate ca el este tocmai pe dos la noi acasa e bland si jucaus si cumintel foc. si lupta pentru teritoriu ar fi o problema pentru stapanii “adoptivi”. si, nu in ultimul rand, mi-e teama sa nu se imbolnaveasca, asa cum mi-e al naibii de teama sa nu se imbolnaveasca dihorasul pe care l-as lua eu, la randul meu, in adoptie pt cateva zile. poate imi fac probleme degeaba dar…trebuie puse in balanta multe lucruri. trebuie discutat si despre partea financiara a situatiei pentru cine este interesat de asa ceva.

    repet: ideea nu e deloc rea…am putea chiar sa facem un soi de “gradinita” pentru dihorei :))

    oricum, daca cineva se ofera sa-l tina pe taz in ultima saptamana din luna iulie si nu-l deranjeaza absolut deloc, are spatiu in locuinta si toate conditiile sa o faca, mi-ar face un mare bine. iar eu , la randul meu, as putea lua un blanos atunci cand cineva mi-ar cere ajutor. oricum, cei de aici de pe site sunt singurii dar absolut singurii oameni carora le-as lasa tazul in grija.

    dar, daca nu, nu este nici o problema 🙂 voi lua tazul in vama veche la rokereala!! :)) voiam sa spun ca vom lua cazare….:)

     

    Pupici! 🙂

    #3462
     moko_laura 
    Participant

    oana, ideea este buna…cea cu adoptatul dihoreilor pentru cateva zile dar, cum ii spuneam si roxanei, daca pe forum se hotaraste infiintarea unei astfel de “gradinite” sau pur si simplu cineva se ofera ….trebuie discutate mai multe aspecte.

    cine doreste sa adopte trebuie sa se gandeasca la urmatoarele

    ai spatiu in casa suficient incat sa poti tine doi sau trei dihorei? (pentru ca unii s+ar putea sa vina in pereche)

    ai timp pentru a avea grija de doi sau chiar trei dihorei?

    te poti acomoda cu tipul sau de comportament si de personalitate?

    ce te faci daca cei doi blanosi se vor lupta pentru teritoriu? ce faci daca de fiecare data cand se vor vedea se vor lua la cearta si la bataie?

     

    mai sunt si alte intrebari dar nu+mi vin acum in cap

     mie una mi se pare o decizie foarte importanta de a lasa animalutul cuiva si de a lua un balons

    #3502
     margot1 
    Participant

    Aceeasi problema o avem si noi vara aceasta. In iulie plecam pentru 3 saptamini in concediu si nu avem unde sa lasam dihorii.

    De fapt avem unde, dar ar trebui sa-i transportam cca 400 kmCry

    Ne bate gindul sa-i luam cu noi, ii impingem o vizita la Danielado in Timisoara si “uitam” dihorii la eaSmile ptr. o saptamina. Cind ii luam inapoi, luam tot ce este dihor in casa la Daniela!!!!!! (chiar daca sunt mai multi!!!) 

    #3503
     ingerasuoana 
    Participant

    uii 400 kmFrown

    buna ideea cu daniela….si sa ii iei pe toti, weeeeeeee Laughing

    #3515
     moko_laura 
    Participant

    fetelor, nu are legatura cu topicul dar am visat acum cateva zile ca am luat toti dihoreii de pe forum la mine acasa…de fapt..m-am trezit cu ei la mine acasa. inclusiv pe negruta de maya!!! pe care am vrut s-o mangai si care m-a muscat!!! :))))) acasa era o forfota..dihorei peste tot..pe masa, prin pat, pe sub pat..alergau de mama focului iar eu tot incercam sa-i prind si sa-i calmez…iar tazu era capul “rautatilor”. apoi, din senin, au mai aparut si niste gaste :)))))) ma doare stomacul de ras!!! :)))))))

    #3523
     Anonim

    Hahahaha! Maya sa muste? E cea mai blanda mustelida din lume. Oricum, super tare visul (sau cosmarul….:P)

    #3531
     moko_laura 
    Participant

    nu pot sa spun ca a fost cosmar…dar nici vis frumos..asta pentru ca *nu voiam sa intru in amanunte dar asta e acum, tre sa spun* era si un tip la mine in casa care ii furase pe toti si ii adusese la mine..hbar n-am de ce …iar eu eram super disperata sa iau legatura cu voi, cei de forum, sa spun cine-i hotu..numai ca nu aveam nici un nr de telefon :(((( 

     

    cred ca in subconstient vreau sa va fur dihorasii :)))) 

    iar maya ar fi cireasa de pe tort :))) tare mai e frumoasa!!!!

    #3532
     Anonim

    Daaaaa, asa cred si eu. Subconstientul te-a tradat. Mayuca nu poate fi furata, pentru ca nu are cum sa o prinda nimeni in afara de mine :)) Este precauta cu strainii si sta la distanta >:)

    #3972
     moko_laura 
    Participant

    Buna fetele!!!! scuze ca in ultima perioada nu prea am mai intrat pe site si pe forum..am fost in vacanta 🙂 si am luat si dihorasul cu noi, dar numai la munte. la sfarsitul acestei saptamani, poate plecam la bunici. si, evident, vom lua tazul dupa noi. Sunt tare curioasa cum o sa reactioneze cand va vedea vaca, gainile (mai ales gainile), cateii si alte oratanii de prin curte. probabil ca se va face mic de frica…dar vom avea grija sa fie in siguranta si linistit 🙂 

    Va pup roxana, pupe si oana!!! 

    #3986
     moko_laura 
    Participant

    din pacate, nu mai mergem la tara…ni s-a transmis ca nu suntem bineveniti printre gaini…:((

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 33 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account