Acest subiect conține 20 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 10 ani, 11 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4019
     Lilu 
    Participant

    Eu ieri am luat iepure si le place mult, am pus peste si un galbenus de ou, de tara. De la magazin nu prea iau oua decat bio. Mai multe primim de la tara, alea is cele mai bune, cred…

    Tina prin definitie trebuie sa fie prima si i se cuvine TOT 😛 

    #4021
     Simo_Pas 
    Participant

    Da Lilu, Tot i se cuvine, inclusiv lada cu rosii pe care le`am adus pentru fiert :))) Azi a deschis usa de la camera lui mama unde am pus lada cu rosii (tocmai sa nu apuce la ele) si ea a deschis usa prin efractie :)))era in varful lazi si infuleca o rosie. 

    #5396
     alina_elena 
    Participant

    Buna tuturor,

     

    Puteti sa-mi dati cateva detalii legate de cantitatea max de carnitza pe care ar trebui sa o manance intr-o zi? Maya mea a inceput sa pape carnitza de cca 1 luna ( a facut un anisor in aprilie :), inainte nici nu se uita la ea. Acum, de la max 4 bucati cat unghia degetului mic pe zi, a ajuns de papa de 3-4 ori mai mult si asta doar la o masa. A avut zile cand manca si de 3 ori cantitatea asta pe zi, si trendul este crescatorTongue out.

       In continuare papa si bobitzele, dar nu la fel de mult.Nu mi se pare a fi luat in greutate, maine o cantaresc sa vad Laughing

    Ideea e ca primul lucru cand se trezeste dupa cachi si balaceala de rigoare in castronul cu apa e direct langa frigider zgarie si ma urmareste in 2 labutze pana deschid usa si-i scot carnitza. Nu reusesc sa o tai marunt la ce debit are si se urca pe mine daca nu ma misc destul de repedeTongue out

     

    Ar trebui sa ma ingrijorez? Sa nu-i mai dau asa mult si sa-i limitez cantitatile?

     

    multumesc! 

    #5397
     Pixie 
    Participant

    Niciodata sa nu o limitezi de la masa. Ei papa doar cat le cere organismul. Carnea e foarte buna pentru ei, totusi invat-o nu numai muschi, e slaba in calciu, poti incerca si oase cu cartilaje. Eu le dau si labute de pui, aripi, gat, dar le bat cat de cat cu un fel de cutit “barda”. O sa vezi cand au si “oase” in meniu, vor face caca mai consistent, nu ca o diaree. Si diferite tipuri de carne, nu doar pui. Mare atentie la organe, ele dau un caca destul de apos, de aia numai o data pe saptamana au o masa de organe( cam 50 g de ficat, alternez cu rinichi, bilute de curcan, si ce mai gasesc pe la macelarie). Inima e bogata in taurina, un element vital lor, asa ca de doua ori pe saptamana au masa de inimi. Ce am observat eu, la carnea de vita nu le place organele, ficatul duhneste a iarba. Pe langa carne au parte de galbenus de ou( daca e de gaina 1/ sapt, sau de prepelita eu le dau de 2/ sapt.)

    Si ca tot e vb de carne, sa va zic ce am patit cu Pixie acum 2 ani. Noi nu i-am dat carne de la inceput si cand ne-am trezit ca e o hrana  sanatoasa, ea saracuta nu stia sa o roada. Prima idee a fost sa-i dam tocat la masina, fiind foarte usor de lins , niciun efort, si destul de grasa de la piele, ea numai statea in fund si lingea din punga carnita ei pasta. Si am ajuns sa fie o dolofanica pentru cat de micuta era ca si inaltime si lungime. Ca sa slabeasca, nu i-am taiat portia, ci am trecut-o incet la bucatele taiate marunt cat o unghie, si incet a ajuns sa poata musca dintr-o bucata normala. Prin simplul fapt ca trebuia sa depuna putin efort sa se alimenteze, a reusit sa slabeasca. 

    Acum carnea le-o tai nu foarte marunt, ci cam cat o cutie de chibrite( aia mica, nu pachetul ala mare cub), sa aiba ce roade pe ea, astfel isi curata si dintii. Ai nostri papa din toamna doar carne- oase-organe, refuz sa le mai dau boabe, dar ma duc saptamanal la diferite macelarii si le iau cat mai multe soiuri de carne gasesc , desi fac figuri , ca adora puiul, nu ma las si le tai printre ele si : curcan, rata, gasca, vita, iepure, putin peste. Daca imi fac lista bine, si iau calculat nu dam o “avere” pe carnea pentru ei, ca oricum nu papa exagerat de mult. Am gasit pe net cam maxim 10% din greutatea lor in 24 ore, e relativ, dar nu sunt sac fara fund. Oricum, ei sunt pe primul loc in lista prioritatilor. 🙂 Sper ca e util ce am scris aici.  

    #5398
     alina_elena 
    Participant

    Pixie a spus:

    Niciodata sa nu o limitezi de la masa. Ei papa doar cat le cere organismul. Carnea e foarte buna pentru ei, totusi invat-o nu numai muschi, e slaba in calciu, poti incerca si oase cu cartilaje. Eu le dau si labute de pui, aripi, gat, dar le bat cat de cat cu un fel de cutit “barda”. O sa vezi cand au si “oase” in meniu, vor face caca mai consistent, nu ca o diaree. Si diferite tipuri de carne, nu doar pui. Mare atentie la organe, ele dau un caca destul de apos, de aia numai o data pe saptamana au o masa de organe( cam 50 g de ficat, alternez cu rinichi, bilute de curcan, si ce mai gasesc pe la macelarie). Inima e bogata in taurina, un element vital lor, asa ca de doua ori pe saptamana au masa de inimi. Ce am observat eu, la carnea de vita nu le place organele, ficatul duhneste a iarba. Pe langa carne au parte de galbenus de ou( daca e de gaina 1/ sapt, sau de prepelita eu le dau de 2/ sapt.)

    Si ca tot e vb de carne, sa va zic ce am patit cu Pixie acum 2 ani. Noi nu i-am dat carne de la inceput si cand ne-am trezit ca e o hrana  sanatoasa, ea saracuta nu stia sa o roada. Prima idee a fost sa-i dam tocat la masina, fiind foarte usor de lins , niciun efort, si destul de grasa de la piele, ea numai statea in fund si lingea din punga carnita ei pasta. Si am ajuns sa fie o dolofanica pentru cat de micuta era ca si inaltime si lungime. Ca sa slabeasca, nu i-am taiat portia, ci am trecut-o incet la bucatele taiate marunt cat o unghie, si incet a ajuns sa poata musca dintr-o bucata normala. Prin simplul fapt ca trebuia sa depuna putin efort sa se alimenteze, a reusit sa slabeasca. 

    Acum carnea le-o tai nu foarte marunt, ci cam cat o cutie de chibrite( aia mica, nu pachetul ala mare cub), sa aiba ce roade pe ea, astfel isi curata si dintii. Ai nostri papa din toamna doar carne- oase-organe, refuz sa le mai dau boabe, dar ma duc saptamanal la diferite macelarii si le iau cat mai multe soiuri de carne gasesc , desi fac figuri , ca adora puiul, nu ma las si le tai printre ele si : curcan, rata, gasca, vita, iepure, putin peste. Daca imi fac lista bine, si iau calculat nu dam o “avere” pe carnea pentru ei, ca oricum nu papa exagerat de mult. Am gasit pe net cam maxim 10% din greutatea lor in 24 ore, e relativ, dar nu sunt sac fara fund. Oricum, ei sunt pe primul loc in lista prioritatilor. 🙂 Sper ca e util ce am scris aici.  

    cu siguranta o sa ne ajute! multumim mult, chiar azi bag o fuga pe la macelarii sa vad ce mai gasescTongue out

    #5399
     Anonim

    Pixie a subliniat bine subiectul. As adauga totusi: mare grija cu pestele si ficatul (sa nu fie parte mare din alimentatia lor, ci mai degraba ocazional) si cu oasele. Este adevarat ca oasele sunt foarte bune pentru alimentia lor, insa ar trebui tocate foarte bine. Vorbim de dihori domestici, care nu mai sunt obisnuiti sa manance prada intreaga, prin urmare nu mai au enzimele necesare pentru digerarea oaselor (vedem aceeasi situatie si in cazul cainilor de rasa). Atentie mare, oasele pot perfora intestinul! Daca sunt maruntite bine (nu sub forma de aschie), nu e nicio problema.

Vizualizare 6 articole - 16 la 21 (din 21 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account