Acest subiect conține 20 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 10 ani, 11 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2267
     margot1 
    Participant

    Dihorii sunt animale carnivore. De aceea ar fi bine ca sa le dam carnita cruda.

     Dar atentie, nu carne de porc.

    Carne de curca sau pui (piept)  taiata bucatele mici (evtl. macinata)

    Pipote sau inimi de pui sau curca taiate marunt

    Carne de vita, vinat, iepure se mai poate da

    Daca aveti inima, le mai puteti da pui de gaina de o zi, pui de porumbei, pui de soareci sau sobolani.

    Dihorii vostri se vor bucura pentru asa un festinLaugh

    #2569
     Anonim

    Eu am gasit o schema de alimentatie destul de interesanta: pe langa ce spui tu mai sus, adaug faina de ovaz si tarate (fibre), o picatura de otet (nu fac pietre pe tractul urinar), complex de vitamine, pielita de pui (grasime), cartilagii de oase, supa de pui si le amestec pe toate intr-un mixer. Separ portiile, le pun la congelat si scot cand am nevoie. Mixul asta imi ajunge cam 4 zile; mai mult nu fac pentru ca vreau sa fie tot timpul proaspat.

    Am gasit aceasta reteta la crescatoriile din afara (ei puneau si putin ficat, insa e riscant pentru cei necunoscutori care ar putea da peste cap proportiile) dupa ce am avut cateva probleme de sanatate cu Maya. O hraneam cu carne cruda, dar se pare ca nu era de ajuns. Acum este foarte vioaie si pare sanatoasa.

    #2584
     margot1 
    Participant

    Interesanta “reteta” cu faina de ovaz si fibrele de tarite.

    Dupa cite stiu eu, aparatul digestiv al dihorilor nu are ce face cu produsele vegetale, nu le poate valorifica.

    Dar in combinatia respectiva, cu cartilagiile, grasimea de pui, probabil ca are un sens anume, altfel crescatorii nu ar face combinatia asta.

    In priviinta carnii crude, ai mei nu au avut pina acum nici un fel de probleme de sanatate (Doamne ajuta).

    Bine, eu am posibilitatea sa cumpar hrana speciala uscata pentru dihori, foarte bogata in proteine

    #2589
     Anonim

    Ovazul si taratele sunt considerate fibre. Daca te uiti la ingrediente pe cutiile lor cu mancare, au fibre cam 20%, si asta nu numai la mancarea pentru dihori, ci si pentru caini, pisici. Tarata are foarte multe vitamine, am ramas uimita cand le-am vazut enumerate (toate B-urile, E, C).

    Nu stiu ce varsta au astia mici ai tai, dar dupa varsta de 3.5 ani, dihorii trebuie trecuti pe mancare cu continut de proteina mai mica de 28% (in SUA au brand-uri speciale pe categorii de varsta), pentru ca tesutul renal incepe sa se modifice si pot face insuficienta renala; adica rinichii lor nu mai pot procesa aportul de proteina. Pif are o asemenea problema si il tin pe mancare de dieta cu 20% proteina.

    #2590
     margot1 
    Participant

    Ai mei au virsta de:

    Susy si Teivel 3,5 ani

    Felix cca 6-7 ani

    Merci ca mi-ai zis sa fiu atenta la continutul de proteine de la o anumita virsta.

    Se pare ca in curind va trebui sa le cumpar mincare ptr. senioriLaughLaughLaughLaugh

    Trebuie sa vad cum fac si va trimit compozitia mincarii ce o papa ai mei

    #2591
     Anonim

    Wow! Ce varsta onorabila pentru Felix…hihi! Da, mancarea pentru adulti are 28% proteina, iar cea pentru seniori parca 26%. Sa imi spui si mie ce branduri aveti acolo si care e concentratia de proteina. Poate iau si eu pentru Pif, ca acum ii dau mancare pentru pisici dieta Renal.

    #2596
     margot1 
    Participant

    Icerc sa-ti pun comoozitia mincarurilor pe care le vinde firma de unde cumpar eu

    Eu cumpar premium

    Scuze ca nu am tradus, dar cred ca se intelege bine

     

    Ferretastic

    Rohprotein 40% (hiervon tierischer Protein Anteil 94%)
    Rohfett 21% (Omega 6 (4,2%) Omega 3 Fettsäuren 1% )
    Rohasche 11%
    Rohfaser 1%
    Feuchtigkeit 8%

    Der Fleischanteil des Futters basierend auf Trockensubstanzbasis beträgt ca. 87%

    Vitamin A 27.000 IE/kg
    Vitamin D3 1.800 IE/kg
    Vitamin E 310 IE/kg
    Kupfer 20 mg/kg
    Taurin 3.000 mg/kg
    Vitamin C
    Vitamin B
    Omega-3 Fettsäuren
    Kalzium
    Phosphor
    Natrium
    Zink
    Selen

    Nature

    Rohprotein      28% (hiervon tierischer Protein Anteil 65%)
    Rohfett         16%
    Rohasche         8%
    Rohfaser         2%
    Feuchtigkeit    10%

    Vitamin A      21.000 IE/kg
    Vitamin D3      1.500 IE/kg
    Vitamin E         200 IE/kg
    Kupfer             21 mg/kg
    Taurin          3.000 mg/kg
    Vitamin C
    Vitamin B
    Omega-3 Fettsäuren
    Kalzium
    Phosphor
    Natrium
    Zink
    Selen

    Ultima

     

    Rohprotein      40% (hiervon tierischer Protein Anteil 80%)
    Rohfett         23%
    Rohasche         7%
    Rohfaser       1,5%
    Feuchtigkeit    10%

    Vitamin A      26.000 IE/kg
    Vitamin D3      1.750 IE/kg
    Vitamin E         310 IE/kg
    Kupfer             15 mg/kg
    Taurin          3.000 mg/kg
    Vitamin C
    Vitamin B
    Omega-3 Fettsäuren
    Kalzium
    Phosphor
    Natrium
    Zink
    Selen 

    Premium

    Rohprotein      40% (hiervon tierischer Protein Anteil 65%)
    Rohfett         20%
    Rohasche         8%
    Rohfaser         2%
    Feuchtigkeit    10%

    Vitamin A      27.500 IE/kg
    Vitamin D3      1.700 IE/kg
    Vitamin E         180 IE/kg
    Kupfer             18 mg/kg
    Taurin          3.000 mg/kg
    Vitamin C
    Vitamin B
    Omega-3 Fettsäuren
    Kalzium
    Phosphor
    Natrium
    Zink
    Selen

    #2597
     margot1 
    Participant

    Firma de unde cumpar eu este:

    frettchen4you.de    sectiunea shop

    Este de fapt un forum ptr. dihori in Germania

    Daca aveti interesul sa cumparati ceva, puteti lua legatura cu ei in engleza, se pare ca livreaza si in strainatate.

    #2603
     Anonim

    Mancarea este de buna calitate, din cate vad. Cred ca ar trebui sa le dai alor tai cu 28% proteina bruta. 40% e enorm, mai ales pentru Felix. Eu momentan incerc sa gasesc provideri pentru Bucuresti nu numai pentru mancare, ci si suplimente si medicamente, motiv pentru care o sa merg in Ungaria in noiembrie. O sa ma uit pe frettchen4you.de sa vad ce preturi practica si la ce suma ajung produsele aici cu tot cu curierat. Mersi mult :X

    #2612
     Roxana 
    Keymaster

    Am si eu o intrebare : 

    I-am dat lui Melek niste piept de pui , stiind ca is animale carnivore si ar trebui sa ii placa dar … Pe langa faptul ca nu i-a trezit interes , a luat bucatelele de carne din castronelul de mancare si le-a carat in litiera . Ar trebui sa ma ingrijorez ? De altfel papa cu foarte mare pofta si destul de mult , bobite .

    #2614
     margot1 
    Participant

    Ai taiat carnita marunt? Melek este inca micut, poate au fost bucatile prea mari. daca a carat carnita, s-ar putea sa o ascunda pe mai tirziu, daca nu mai primeste nimic de papa?Laugh

    Unii dihori nu maninca carne cruda decit daca e macinata, sunt pretentiosi!!!!

    Tu il tii in cusca? poate nu a gasit alt loc unde sa o ascunda, decit in litiera.

    Pune-i la dispozitie cit mai multe locuri unde sa se cuibareasca, paturite, prosoape, evtl. un tricou sau un pulovar vechi. se va cuibari cu placere in ele.

    #2616
     Roxana 
    Keymaster

    Are paturele , hamac , jucarii etc . Momentan isi petrece mai mult timp in cusca pentru ca doarme foarte mult . I-am dat carnita taiata foarte marunt dar nu se atinge de ea Frown

    Am zis sa incerc sa o fierb putin si sa o amestec cu bobitele , poate asa am sorti de izbanda … Oare o merge pacalit ?

    #2618
     margot1 
    Participant

    Mai incearca sa-i dai cind crezi tu ca ii e foame. Sau macina carnea. Daca ai pasta de vitamine, unge carnea cu pasta, poate il pacalesti.

    Dar am auzit ca unii dihori nu maninca carne de loc.  Evtl., daca ai, incearca sa-i dai pipota sau inimi de pui sau curca.

    #3483
     Lilu 
    Participant

    Dihorii mei nu au papat carne cruda, asta pana acum 2-3 saptamani. Inainte lingeau putin si il bagau sub pat sau in alte locuri la depozitat. Va spun cum am procedat poate incercati si voi. 

    Eu le-am luat mancare la punga, la 1 sau 1.5 kg. stiti cum la fund mereu sunt bucatele zdrobite, ca o pudra. Am taiat carnea (piept de pui in general, pulpe de pui, mai nou piept de curcan, Simo mi-a zis :D) in bucatele ft ft mici, cat unghia de la degetul mic. Am pus resturile de boabe zdrobite pe carne. Nu am zdrobit eu boabele, asa putin cat era, era suficient. Am lasat o ora asa in castron. Amandoi au papat tot, dupa ce primele bucati le-am dat eu din mana. Odata ce ma prefaceam ca mananc eu le-am trezit interesul :))Eu cand le dau carne ii hranesc doar pe balcon, dupa ce papa iau bolul. 

    Am facut asta de 3x, dupa care le-am dat doar carnea cruda, acum tai bucatele mai mari si le las pe ei sa il sfasie si sa il scuture pana il ametesc bine 😛 Le mai las si oasele 10 min, pana fumez o tigara si stau cu ei pe balcon, rod putin capetele si le lasa asa. 

    Saptamana asta ma iau dupa Roxi si le iau iepuras, sper sa le placa. 

    Nu mi-am facut mari probleme ca ai mei nu vroiau carne cruda… papau boabe multe, ziceam ca e suficient. Dar am inteles importanta…imi pare bine ca am reusit sa ii “prostesc” si imi pare rau ca nu m-am gandit mai repede la varianta asta. 

    #3950
     Simo_Pas 
    Participant

    Ma bucur Lilu ca papa blanosi tai carnita. Ai mei acum, o papa doar daca o tai bucatele mici si pun apa rece pe ea, prima data Tina de ex. bea apa, scoate bucatelele si le pune peste bobite, daca vine Tony  sa pape si el, mananca Tina cu o pofta si foarte repede ca nu cumva sa-i fure Tony ceva (crede ca totul i se cuvine doar ei)  este de sex feminin si trebuie inteleasa :))

    Acum prefera pieptul de pui si din cand in cand organe dar foarte rar.Daca pun rata sau curcan  acolo o lasa (au toane si toane) tot timpul trebuie sa probez  alt fel de carne deoarece se plictisesc repede de acelasi gust.

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 21 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account