Acest subiect conține 12 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  Lilu acum 12 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2345
     Lilu 
    Participant

    Adolf, dihorelul muscacios

     

    Adolf e un dihor albino, muscacios, zbuciumat si plin de energie adoptat de la Ana. Prima seara ne-a terorizat, papuci furati, papuci gauriti, muscaturi pana la sange si foarte mult stres si nervi din partea micutului. Dimineata, contempland intamplarile din noaptea precedenta, la cafea, eram convinsi ca nu vom reusi sa-l tinem langa noi si eram decisi sa-l returnam la sfarsitul weekendului Anei. Dupa ce am terminat discutia am mers sa eliberam “bestia” din baie, bestie care peste noapte s-a transformat in panseluta, de parca auzise tot ce-am vorbit la cafea, deja incepuse sa ne para rau ca am vrut sa renuntam la el. Isi schimbase complet comportamentul, de parca nici nu era Adolf, ci un alt dihor, bland si iubaret.

    Dupa ce ne-am mangaiat, pupat si tinut in brate, ne-am hotarat sa-i mai dam o sansa. Astazi, dupa o saptamana si jumate si nenumarate rani am ajuns sa ne iubim si sa ne acceptam reciproc. Desi inca mai musca cu toata forta lui a ajuns sa ne accepte din ce in ce mai mult. Ne jucam impreuna in fiecare zi si chiar si atunci cand nu este bagat in seama ne cauta prin casa si prefera sa stea langa noi decat sa se joace singur. E un dihor mereu in alerta, orice zgomot il face sa tresara, dar incet incet se simte din ce in ce mai confortabil cu noul lui camin. Chiar si cu Lilu, catelusa noastra, se simte confortabil si nu se mai sperie asa usor. Am ajuns sa-l indragim foarte repede, in ciuda ranilor, e un dihor cu personalitate care are nevoie de rabdare si multa afectiune pe termen lung. Multumim Anei si o asteptam in vizita oricand.

     

    Cateva poze cu bestiuta:

     

    http://i340.photobucket.com/albums/o359/supahero911/Dihori/DSC03338.jpg

     

    http://i340.photobucket.com/albums/o359/supahero911/Dihori/DSC03312.jpg

     

    http://i340.photobucket.com/albums/o359/supahero911/Dihori/DSC03266.jpg

     

    http://i340.photobucket.com/albums/o359/supahero911/Dihori/DSC03188.jpg

     

    Merlin a.k.a. Furo

     

    Merlin a fost adoptat de la doamna Alma si face parte din mini gradina noastra zoologica de duminica. E un dihor cu un colorit superb, musculos si voinic, dar cam puturos… Inca mai are barbatia si de aceea se comporta ca atare. Momentan singura lui preocupare sunt gagicile si marcarea teritoriului. Am incercat sa ne jucam cu el, dar nu e deloc curios de noi. Speram ca se va calma in urmatoarele zile/saptamani si atunci vom reveni cu ceva mai multe detalii despre el. Intentionam sa-l castram, sa-i facem viata de apartament mai relaxanta si linistita. Multumim doamnei Alma pentru incredere si o asteptam in vizita.

     

    http://i340.photobucket.com/albums/o359/supahero911/Dihori/DSC03328.jpg

     

    http://i340.photobucket.com/albums/o359/supahero911/Dihori/DSC03319.jpg

     

    http://i340.photobucket.com/albums/o359/supahero911/Dihori/DSC03331.jpg

    #3471
     Simo_Pas 
    Participant

     Sa va traiasca toti 3 Kiss sa va bucurati de ei !!! Daca unul din cei doi dihorasi  nu era muscacios la inceput…. chiar va era prea bine =))) }{}{}{

    #3473
     ingerasuoana 
    Participant

    sa va bucurati de cele 2 pufosenii!!!

    iti erau destinati tie Laughing sunt sigura ca vor avea o viata mai buna!

    va pupam!

    #3481
     Lilu 
    Participant

    Va multumim de primire 🙂

    Adolf si-a serbat ziua de nastere chiar luna trecuta, pe 17 mai. A implinit un an. Merlin implinrste 2 ani candva in august. Nu are trecut in pasaport data nasterii, am calculat noi, impreuna cu Simona, dupa vaccinul primit ziua lui. E Leu ca si mine 😛

     

    Adolf e un mic terorist, se simte din ce in ce mai bine cu noi, se joaca foarte mult si ne urmareste prin casa, ba chiar ne cheama la joaca. Inca nu am scapat de muscaturi serioase, nici nu ne asteptam sa scapam rapid 😛 Am observat ca face cat de cat diferenta intre mana si jucarie, cand isi da seama ca defapt musca mana, o lasa mai incet, dar asta nu mereu. Musca pana la sange chiar si azi.

    Merlin din pacate nu coopereaza deloc, orice ii fac nu ma baga in seama. Vrea doar sa il prinda pe Adolf. Pe Adolf il inchid in baie cand Merlin e liber, in loc sa se joace si sa exploreze casa el sta si racaie in fata usii de la baie.

     

    Cu Lilu se inteleg bine, Adolf incepe sa fie mai curios de ea, Merlin nu are treaba cu ea, nici ea cu Merlin. Am citi articolul: Cum se acomodeaza dihorii cu cainele, e un mare adevar acolo….. oricat de binedispusi sa fie, pus pe joaca, Lilu tot urat face daca dihorii se apropie de castronul ei. Face urat doar daca este plin 😛 Mananca separat de caine amandoi. Nu cred ca sunt sanse ca sa ii obisnuiesc.

     

    @Simo…. mai nici Merlin nu e usa de biserica, are draci tot timpul, daca il tin mai mult decat vrea el, face urat si da sa capseze si el. Nu avem ingerasi in casa :))

    #3484
     Simo_Pas 
    Participant

    Lilu, daca dihorasii nostri ar fi usa de biserica…. probabil nu ar mai fi atat de interesanti si tocmai de aceea noi i`am ales. WinkKiss

    #3488
     Lilu 
    Participant

    Nu stiu exact de unde provine Adolf, am observat ca era trecut in carnetel o alta data decat 17 mai, a fost corectat ulterior, presupun ca tocmai din cauza ca s-a aflat exact de unde e el 🙂 Adolf e mult mult mai cuminte, ieri s-au implinit exact 2 saptamani de cand il avem. 🙂

     

    Merlin este cam rau si cu noi, se va schimba si el cu siguranta. Avan in vedere ca era necastrat, asta pana ieri, a fost cam rau si cu noi. Dupa cum am spus degeaba am incercat noi sa il bagam in seama ca nu ne-a vrut in preajma. Ieri Radu l-a operat, a ramas fara bijuterii. A dormit mult, dar cum s-a trezit putin s-a si luat de Adolf….. o sa treaca ceva timp pana se vor obisnui.

    Asa cum am reusit cu Adolf asa vom reusi si cu Merlin 🙂 , care btw ieri a fost laudat o gramada la cabinet, am fost tare mandra de el. E interesant sa vad cum putem interactiona cu oamenii prin ei 🙂

    De exemplu ieri la cabinet era o doamna si un domn cu o iguana. Din pacate mititelul nu a supravietuit…. vreau sa zic ca ce mica e lumea, dansii au cont pe teraristica.ro 🙂 iar in viitorul apropiat vor avea si pe dihori.ro . In mare parte multumita lui Merlin, l-au vazut atat de frumos si dragalas… am inceput sa discutam despre ei si uite asa s-a ajuns la concluzia ca vor si ei. 🙂

    #3492
     ingerasuoana 
    Participant

    ma bucur de vestile bune…si ma bucur ca ai atata rabdare si povestesti asa mult Kiss

    insanatosire grabnica lui merlin…si cu siguranta se vor intelege si vor lasa barbatiile de-o parte Innocent

    hihi, ce usor au fost convinsi domnii sa isi ia un dihorelSmile

    pai sa fii mandra de ei, mamica de dihorei Kiss

     

    nu stiu daca piticii sunt frati – adolf si dexu…intr-adevar era un albino in cuib cu dexu, dar avea codita mai galbena si o pata pe capsor….cine stie cum s-au colorat…

    va pupam!

    #3533
     Lilu 
    Participant

    Multumim frumos 🙂

     

    Se pare ca Adolf nu s-a cumintit chiar atat de tare :)) ia cam gaurit degetele lui Marian de dimineata, pur si simplu s-a suit in pat si a inceput sa il rontaie 😛 …. are niste rani seriose, asternutul era plin de sange. Nu imi dau seama ce are cu el…. pe mine nu ma mai musca, sau mai bine zis aproape deloc.Poate va povesteste el exact cum s-a intamplat, eu eram afara cu Lilu la plimbare.

     

    Adolf e haituit mai toata ziua de Merlin, vrea sa se impuna puturosul cu orice pret. Cam spala cu Adolf pe jos, are mici zgarieturi pe ceafa…. Dar e OK ca pe zi ce trece parca tot mai bine e. Primele zile ne-am tot bagat intre ei, nu i-am lasat mai mult de 5 secunde impreuna. Acum sunt amandoi liberi prin casa… se mai aud chitaituri din lada patului dar nu asa mult. Merlin parca devine mai intelegator si isi da seama ca Adolf nu e al lui 😛 … il mai lasa in pace.Ca sa ii mai despartim Marian il sprituie cu apa rece pe Merlin, lui nu-i place apa deloc. Lilu se agita foarte tare atunci cand ei se certa, mereu ii ia apararea lui Adolf. Adolf are voie si la jucariile ei, de el ii place foarte mult. Pe Merlin il mai maraie si mai sare dupa el.

     

    Adolf e un curatel… el isi face treaba in litiera si chiar si in vana sau in chiuveta, ca si o pisicuta 🙂 Merlin e un mic jegos :)) face treaba unde il taie capul, calca in el, il intinde….. o sa fie complicat sa se prinda ca nu e frumos asa. Merlin nu mai musca deloc, orice ii fac, in schimb nu stie sa se joace. Azi am incercat toata ziua sa il bag in seama, dar n-am avut succes.

    #3535
     Anonim

    Mda…o sa mai dureze ceva timp acomodarea, mai ales la Adolf. E clara treaba. Iar cu Merlin, pana se regleaza cu hormonii, zic sa nu il bagati in seama :D. Dupa 2 saptamani ar trebui sa se linisteasca apele… Kiss

    #3537
     ingerasuoana 
    Participant

    uffffff …..din cele ce imi spui, acum sunt sigura ca Adolf are ceva impotriva barbatilor. imi pare rau…sper ca in final sa se linisteasca!

     

    pupam teroristul si puturosenia!Kiss

    #3538
     Lilu 
    Participant

    Timp avem o gramada 😛 Noi ii lasam acum in treaba lor. Seara Merlin doarme in cusca si doar Adolf e liber, totusi peste noapte daca nu ii vedem pare o alegere responsabila. Oricum Merlin sta cuminte in “dormitorul” lui, nu racaie deloc. Faptul ca necesita timp si reglarea asta hormonala puteti vedea aici ….

     

    Filmuletul a fost facut la cateva ore dupa operatie, numai la scandal ii statea capul :)) Imi place de Adolf tare, cum se freaca el de lucrurile lui Merlin. Ce ma mai deranjeaza la Merlin este ca nu prea vrea sa manance…. papa foarte putin, i-am schimbat bobitele nici astea noi nu ii plac. Nu vrea carnita, nu vrea nimic dulce….. sper ca tot hormonii sunt de vina si ca o sa isi revina, deabia are un pic de burtica.

    @oana… nici nu stiu ce sa spun … nu prea cred eu in asa ceva. Sa faca ei diferente intre femeie si barbat, mai degraba isi da Adolf seama ca Marian se joaca mai atent cu el. Eu cum am mai avut treaba cu dihori parca nu ma ingrijoreaza faptul ca este un muscacios, poate sa ma muste pana pica lat ca eu tot nu il las 😛 Cu cat ma musca mai tare eu atat il pup mai mult. Si Marian se joaca cu el, chiar foarte mult. Il duce in dormitor si se joaca cu el pe pat, acolo are unde sari in sus, asta chiar ii place lui Adolf… dar din cand din cand mai musca.

     

    Parerea mea este ca pur si simplu unii sunt mai muscacios, pai tin minte cu Tinuta (a Simonei) pai ea n-avea absolut niciun motiv pe lumea asta sa ma capseze si totusi numai aia a vrut sa faca :)) ….Orice ar fi sunt foarte sigura ca toate problemele astea se vor rezolva in timp. Sper ca pe cand vine urmatoarea dihoriada sa am doi baietei politicosi :))

    #3539
     Anonim

    Haha! Anesteziat, dar tot cu nervu'n vena :))) Hm, ei fac diferenta intre mascul si femela. Fii sigura ca daca Adolf era fetita, nu o ataca, ci ii facea curte sa o combine la cativa pui de mustelida Kiss

    #3555
     Lilu 
    Participant

    hai ca incet incet lasam nervii la o parte :)) Aseara s-a petrecut o premiera, am bagat-o pe Lilu in dormitor, am inchis usa si am lasat masculii in treaba lor… doamne ajuta, ne-am gandit noi. Au avut la dispozitie holul, balconul si livingul. Am tot auzit sunete ciudate… au bulit cate ceva, dar nicio paguba serioasa. Cand ne-am trezit am verificat locurile, binenteles ca Merlin ca un nesimtit s-a usurat in toata casa :)) n-a tinut cont daca e gresie, daca e parchet, daca e pe colt locul, daca e pe perete :)) Din fericire n-a curs sange 😛 se pare ca lucrurile se aseaza si pe la noi…

     

    btw Roxi, nu lua get off =)) se pare ca nu da rezultat la orice dihor 😛 , hai ca ti-l dau pe al meu, dai tu prin casa si iti iei doar daca la ai tai functioneaza. Merlin e imun la asa ceva :))) pot sa dau cu ala pana fac balta ca tot degeaba. Adolf e un finut… se scola se intinde si fuguta la litiera ;))

Vizualizare 13 articole - 1 la 13 (din 13 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account